Zavrieť

Porady

vymahanie dlhu

dobry den,

kupil som byt, kde po predchadzajucom majitelovi vznikol nedoplatok, cca 2500 SK. V predajno kupnej zmluve sme jasne zakotvili clanok, ze vsetky nedoplatky ktore vzniknu do riadneho odovzdania bytu novemu majitelovi musi bezodkladne zaplatit predavajuci.

z bytoveho druzstva ten dokument uz prisiel mne. nedoplatok som vyplatil druzstvu ja, v nadeji ze sa medzi sebou s byvalym majitelom vyrovname. na stareho majitela mam len telefon. ten ocividne nema zaujem vec riesit, viac krat som navrhoval terminy a ochotu prist na miesto ktore by si urcil, kde by som mu ukazal patricne dokumenty ako dokaz. mesiace bezia a nic som nevyriesil.

existuje nejaka moznost ako ho k tomu donutit ? ake pravne kroky by som mohol podniknut ? kolko by ma to asi tak vyslo ?

dakujem za akekolvek detaily.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dadkapo je offline (nepripojený) dadkapo

    dadkapo
    Skús mu pohroziť súdnym konaním. A on by mal prísť na to, že súd by si vyhral a tak ti to zaplatiť. My takto riešime nezaplatené faktúry. Väčšinou keď pohrozíme súdnym konaním tak sa spamätajú, prípadne vypracuj žiadosť návrh na súdne konanie a urč termín do ktorého ti má zaplatiť. Ako tým by som mu len pohrozila lebo na súd sa ho asi neoplatí dávať lebo neviem či by ťa to nestálo viac ako tých 2500Sk.
    Poprípade ešte existujú vymáhači - takí tí veľký chlapi v čiernom

    roman29 je offline (nepripojený) roman29

    roman29
    dakujem za rady. lenze ja si myslim ze druha strana velmi dobre vie ze si 2x rozmyslim ci kvoli takej sume pojdem do sudneho konania (pohrozil som, presiel nejaky cas, a stale nic)
    a inac, co by tym druha strana stratila ? ak by prehrali, co by prehrali, tak by museli zaplatit aj nejake trovy, okrem toho co mi dlzia, tych cca 2500 SKK ? lebo inac ak by nie, tak su v poriadnej vyhode, bol by som to len ja co by som siel do minusu, mal vydavky.
    prepacte ze sa takto laicky pytam, doteraz som nemal (nastastie) s takymito vecami do cinenia.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    roman29 Pozri príspevok
    dakujem za rady. lenze ja si myslim ze druha strana velmi dobre vie ze si 2x rozmyslim ci kvoli takej sume pojdem do sudneho konania (pohrozil som, presiel nejaky cas, a stale nic)
    a inac, co by tym druha strana stratila ? ak by prehrali, co by prehrali, tak by museli zaplatit aj nejake trovy, okrem toho co mi dlzia, tych cca 2500 SKK ? lebo inac ak by nie, tak su v poriadnej vyhode, bol by som to len ja co by som siel do minusu, mal vydavky.
    prepacte ze sa takto laicky pytam, doteraz som nemal (nastastie) s takymito vecami do cinenia.


    Je to tak.

    roman29 je offline (nepripojený) roman29

    roman29
    Maria27,

    prepacte, velmi nerozumiem. Pisete "Je to tak.". To patrilo ku ktorej casti ?
    patrilo to pre:
    "druha strana velmi dobre vie ze si 2x rozmyslim ci kvoli takej sume pojdem do sudneho konania"
    ALEBO
    "...tak by museli zaplatit aj nejake trovy, okrem toho co mi dlzia, tych cca 2500 SKK"
    ??
    prosim ak mozte, troska blizsie objasnite. dakujem.
    lebo ak by to bolo tak ze ta druha strana bude potom musiet znasat sudne trovy (strana co prehra), tak to idem jednoznacne do toho .... pripad je 100% jasny v moj prospech.

    * a pripad je este o to troska prekernejsi, ze nepoznam bydlisko tej druhej strany, takze vyzvy a upozornenia som mohol davat len cez telefon a smsky, nemohol som dorucit vyzvu na zaplatenie dorucenkou (neformalnu vyzvu), ako som sa to tu na porade.sk v inej diskusii docital. Ale myslim ze to v mojom pripade nie je podstatne.
    Naposledy upravil roman29 : 24.09.08 at 10:41 Dôvod: pridane dalsie detaily

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    roman29 Pozri príspevok
    Maria27,

    prepacte, velmi nerozumiem. Pisete "Je to tak.". To patrilo ku ktorej casti ?
    patrilo to pre:
    "druha strana velmi dobre vie ze si 2x rozmyslim ci kvoli takej sume pojdem do sudneho konania"
    ALEBO
    "...tak by museli zaplatit aj nejake trovy, okrem toho co mi dlzia, tych cca 2500 SKK"
    ??
    prosim ak mozte, troska blizsie objasnite. dakujem.
    lebo ak by to bolo tak ze ta druha strana bude potom musiet znasat sudne trovy (strana co prehra), tak to idem jednoznacne do toho .... pripad je 100% jasny v moj prospech.

    * a pripad je este o to troska prekernejsi, ze nepoznam bydlisko tej druhej strany, takze vyzvy a upozornenia som mohol davat len cez telefon a smsky, nemohol som dorucit vyzvu na zaplatenie dorucenkou (neformalnu vyzvu), ako som sa to tu na porade.sk v inej diskusii docital. Ale myslim ze to v mojom pripade nie je podstatne.
    Nakoľko ide o relatívne malú sumu, tak úspešnosť na súde ti nezaručuje, že sa ti vrátia všetky náklady, ktoré na súdny spor vynaložíš. Súd totiž pri náhrade trov za právne zastupovanie vychádza z percentuálnej sadzby hodnoty sporu, kým tvoj právnik bude pravdepodobne chcieť paušálnu odmenu. Takže sa môže stať, že za právnika zaplatíš viac, než čo ti uzná ako náhradu súd.

    Pozri tu:

    http://www.porada.sk/t86720-platba-advokatovi.html
    Naposledy upravil Chobot : 24.09.08 at 11:04

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.