Zavrieť

Porady

Smrť konateľa ako ďalej?

Poprosím skúsených:

ako som už vyzistila z príspevkov po smrti slovenského konateľa (ide o sro konateľ + spoločník s 50% podielmi) treba do troch mesiacov zvolať valné zhrom. a stanoviť nového konateľa. čz toto musí vykonať žijúci spoločník. Ešte stále prebieha dedičské konanie po konateľov. Nemá toto konanie žiadny vplyv na vyššieuvedenú povinnosť? môžu do toho zasahovať dediči, príp. notár poverený dedič.konaním? (dediči sú maloletí)
Ak môžte hodiť link alebo napísať ako vyzerá taký zápis z valnej hromady o ustanovení konateľa, budem vám povďačná až do smrti )
Žijúci spoločník je občan inej krajiny ako EU s trvalým pobytom v čechách a prechodným na slovensku. Ak by sa menoval konateľom on sám, bude to potom podnik zahraničnej osoby a použije sa tlačivo č. 16 alebo ??? by v tom mohol byť nejaký problémik, keďže pôvodná sro bola klasická slovenská? Ako by sa malo ďalej postupovať. Príp. uvítam ďalšie nevyhnutné a potrebné inštrukcie. Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Tanče Pozri príspevok
    Poprosím skúsených:

    ako som už vyzistila z príspevkov po smrti slovenského konateľa (ide o sro konateľ + spoločník s 50% podielmi) treba do troch mesiacov zvolať valné zhrom. a stanoviť nového konateľa. čz toto musí vykonať žijúci spoločník. Ešte stále prebieha dedičské konanie po konateľov. Nemá toto konanie žiadny vplyv na vyššieuvedenú povinnosť? môžu do toho zasahovať dediči, príp. notár poverený dedič.konaním? (dediči sú maloletí)
    Ak môžte hodiť link alebo napísať ako vyzerá taký zápis z valnej hromady o ustanovení konateľa, budem vám povďačná až do smrti )
    Žijúci spoločník je občan inej krajiny ako EU s trvalým pobytom v čechách a prechodným na slovensku. Ak by sa menoval konateľom on sám, bude to potom podnik zahraničnej osoby a použije sa tlačivo č. 16 alebo ??? by v tom mohol byť nejaký problémik, keďže pôvodná sro bola klasická slovenská? Ako by sa malo ďalej postupovať. Príp. uvítam ďalšie nevyhnutné a potrebné inštrukcie. Ď.
    Dedičské konanie po konateľovi v tomto prípade nemá žiaden význam.... ááále keďže bol uvedený konateľ aj spoločníkom s 50%-ným podielom na ZI, treba uviesť, či náhodou nebol jeho OP vylúčený z dedenia, čo v zmysle zákona je možné. Malo by to byť uvedené v úplnom znení spoločenskej zmluvy.....po podaní tejto informácie sa budeme vedieť bližšie vyŇadriť....
    Druhá tvoja otázka - SRO zostane navždy SRO, iba ak by bolo o zmene jej právnej formy napr. na AS, rozhodnuté na VZ. To, či bude v danej SRO jediným spoločníkom zahraničná osoba, neznamená, že by sa mala zmeniť aj jej právna forma. Podnik zahraničnej osoby = organizačná zložka.....
    Naposledy upravil zalobaba : 14.09.08 at 20:16 Dôvod: preklep, dodatok

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Ďakujem za doterajšie vyňadrenie.
    1. Z dedenia vylúčení neboli,
    2. tú zahraničnú osobu...som myslela vzhľadom nie na formu spoločnsoti, ale na formulár na ktorom sa bude podávať zmena na zápis do OR.
    a ešte mám 3. doplňujúcu otázku: keď sa spoločník ostane jediným spoločníkom a konateľom, musí doplatiť do plnej výšky ZI (majú ho splatené len čiastočne)?

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Tanče Pozri príspevok
    Ďakujem za doterajšie vyňadrenie.
    1. Z dedenia vylúčení neboli, v tom prípade je potrebné počkať na právoplatné dedičské rozhodnutie aj napriek tomu, že dedičmi sú maloletí..... tí dostanú pridelenú osobu, ktorá bude spravovať ich zdedený majetok, tzn. aj zdedený OP
    2. tú zahraničnú osobu...som myslela vzhľadom nie na formu spoločnsoti, ale na formulár na ktorom sa bude podávať zmena na zápis do OR.
    a ešte mám použiješ formulár Návrh na zmenu zapísaných údajov v spoločnosti s ručením obmedzeným (č. 8) a spoločníka aj konateľa zapíšeš na príslušnú stranu formulára (je jedno, či je to slovák alebo eskimák)
    3. doplňujúcu otázku: keď sa spoločník ostane jediným spoločníkom a konateľom, musí doplatiť do plnej výšky ZI (majú ho splatené len čiastočne)?
    §119 obch.zák. Ak sa všetky obchodné podiely spoja v rukách jedného spoločníka, je spoločník povinný do troch mesiacov od spojenia obchodných podielov splatiť úplne všetky peňažné vklady alebo previesť časť obchodného podielu na inú osobu. Ak spoločník poruší túto povinnosť, súd spoločnosť aj bez návrhu zruší a nariadi jej likvidáciu.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    ďakujem krásne.
    takže v tomto štádiu treba urobiť zmeny:?

    1.konateľa- k tomu:
    *zápis z valnej hromady
    *podpisový vzor konateľa

    2.zmluvu o výkone funkcie konateľa
    3. zrejme sa zmení aj sídlo sro - k tomu:
    * súhlas vlastníkov príp. nájom.zmluva
    * výpis LV z katastra
    4. premena vkladov na EUr, -snáď bude lepšie spraviť to už teraz ak by sa dedič.konanie nestihlo do konca roka.

    po ukončení dedičského konania:
    .o splatení vkladu -k tomu:
    * vyhlásenie správcu vkladu o splatení ZI ak ostane jediným spoločníkom
    al. o prevode podielu na dediča resp. predaj podielu ak ho predá

    Nová spoločenská zmluva sa dokladá až po vysporiadaní podielov, nemusí sa podať už pri zmene konateľa?

    Prosím ešte koľko krát čoho treba odovzdať a čo overiť?
    Ď.
    Naposledy upravil Tanče : 16.09.08 at 18:17

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Tanče Pozri príspevok
    ďakujem krásne.

    takže v tomto štádiu treba urobiť zmeny:?



    1.konateľa- k tomu:

    *zápis z valnej hromady ...áno, nie je mi však jasné hlasovanie, keďže jeden zo spoločníkov zomrel

    *podpisový vzor konateľa ...obyčajne áno, zo zákona nie je povinnou prílohou k Návrhu, dokladá sa iba do zbierky listín a to stačí aj dodatočne...



    2.zmluvu o výkone funkcie konateľa ...môže byť, nemusí byť

    3. zrejme sa zmení aj sídlo sro - k tomu:

    * súhlas vlastníkov príp. nájom.zmluva ...áno

    * výpis LV z katastra ...áno, ako kde (v BA nie je potrebné)

    4. premena vkladov na EUr, -snáď bude lepšie spraviť to už teraz ak by sa dedič.konanie nestihlo do konca roka. ...môže byť, nemusí byť



    po ukončení dedičského konania:

    .o splatení vkladu -k tomu:

    * vyhlásenie správcu vkladu o splatení ZI ak ostane jediným spoločníkom ...áno

    al. o prevode podielu na dediča ...dedič OP nadobudne právoplatným dedičským rozhodnutím, netreba už nič prevádzať, však ani by nemal kto, keďže pôvodného spoločníka už nieto.... resp. predaj podielu ak ho predá ...nechápačka - predá kto - komu ???? dedič tretej osobe? potom samozrejme Zmluva o prevode OP + spomenuté právoplatné dedičské rozhodnutie



    Nová spoločenská zmluva sa dokladá až po vysporiadaní podielov, nemusí sa podať už pri zmene konateľa? ...nie je povinnou prílohou k Návrhu, treba ju však dodatočne založiť do zbierky listín.



    Prosím ešte koľko krát čoho treba odovzdať a čo overiť?

    Ď.
    neviem, prečo mi nejde poslať táto odpoveď už asi piatykrát mi to vypisuje, že môj príspevok je prikrátky..... NO TO SNÁĎ NIE !!!

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    zalobaba Pozri príspevok
    neviem, prečo mi nejde poslať táto odpoveď už asi piatykrát mi to vypisuje, že môj príspevok je prikrátky..... NO TO SNÁĎ NIE !!!
    ..........


    zalobaba ,tvoje odpovede boli v citácii a nie poď ňou . Preto Ti vypisovalo,že tvoj príspevok je prikrátky. Ak odpovedáš v citácii potom stačí napísať pár bodiek a je to. Keby si sa piatykrát nerozohnila ,tak si Tvoj príspevok zrejme vôbec neprečítame.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    zalobaba Pozri príspevok
    hneď za tvojimi otázkami, nedali sa "vyfarbiť"...
    som ja ale slepúch, idem to teda študuvať. Vďaka!

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tanče Pozri príspevok
    a kde sú tie odpovede ??
    Tu:
    Pôvodca textu príspevku: Tanče
    ďakujem krásne.

    takže v tomto štádiu treba urobiť zmeny:?

    1.konateľa- k tomu:
    *zápis z valnej hromady

    ...áno, nie je mi však jasné hlasovanie, keďže jeden zo spoločníkov zomrel

    *podpisový vzor konateľa

    ...obyčajne áno, zo zákona nie je povinnou prílohou k Návrhu, dokladá sa iba do zbierky listín a to stačí aj dodatočne...

    2.zmluvu o výkone funkcie konateľa

    ...môže byť, nemusí byť

    3. zrejme sa zmení aj sídlo sro - k tomu:
    * súhlas vlastníkov príp. nájom.zmluva ...áno
    * výpis LV z katastra ...áno, ako kde (v BA nie je potrebné)

    4. premena vkladov na EUr, -snáď bude lepšie spraviť to už teraz ak by sa dedič.konanie nestihlo do konca roka. ...môže byť, nemusí byť

    po ukončení dedičského konania:
    .o splatení vkladu -k tomu:
    * vyhlásenie správcu vkladu o splatení ZI ak ostane jediným spoločníkom ...áno

    al. o prevode podielu na dediča ...dedič OP nadobudne právoplatným dedičským rozhodnutím, netreba už nič prevádzať, však ani by nemal kto, keďže pôvodného spoločníka už nieto

    .... resp. predaj podielu ak ho predá
    ...nechápačka - predá kto - komu ???? dedič tretej osobe? potom samozrejme Zmluva o prevode OP + spomenuté právoplatné dedičské rozhodnutie

    Nová spoločenská zmluva sa dokladá až po vysporiadaní podielov, nemusí sa podať už pri zmene konateľa? ...nie je povinnou prílohou k Návrhu, treba ju však dodatočne založiť do zbierky listín.

    Prosím ešte koľko krát čoho treba odovzdať a čo overiť?

    Ď.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    Tak z toho som teraz vedľa: ako dodržať § 66 a stanoviť nového konateľa do 3 mesiacov po úmrtí pôvodného, keď nie je jasné ako má prebehnúť hlasovanie ak dedičské konanie trvá viac ako 3 mesiace?
    Vie niekto fundovane poradiť, prosím?
    Spoločník potrebuje zrušiť plátcovstvo DPH a ako, keď nie je konateľa?

    Z daňového úradu mi ešte neprišla odpoved, či môže požiadať len ako spoločník o zrušenie plátcovstava DPH. ????

    Celsus je offline (nepripojený) Celsus

    Celsus
    Bolo by vhodné vedieť, kto sú potenciálni dedičia, ako sa mienia vyporiadať v dedičskom konaní, v akom štádiu je samotné dedičské konanie a kedy možno očakávať jeho právoplatné ukončenie.

    Pokiaľ dedičské konanie tak skoro neskončí, je tu možnosť požiadať príslušný súd, aby ustanovil správcu dedičstva, resp. stačí správcu obchodného podielu v danej SRO, ktorého úlohou bude zúčastniť sa na valnom zhromaždení a spolu so žijúcim spoločníkom zvoliť (vymenovať) nového konateľa. Zároveň by sa dali na VZ vyriešiť prípadné ďalšie neodkladné záležitosti. Za istých okolností by sa VZ mohlo dať uskutočniť aj bez ustanovenia správcu dedičstva - záleží však na tom, aké je znenie spoločenskej zmluvy a do akej miery sú potenciálni dedičia ochotní spolupracovať a dohodnúť sa s druhým spoločníkom.

    Potenciálni dedičia obchodného podielu (ako noví spoločníci spoločnosti) by sa už pred skončením dedičského konania mohli porozprávať s druhým spoločníkom o budúcnosti SRO a dohodnúť sa, ako budú postupovať.

    Predpokladám, že daňový úrad neakceptuje úkony, ktoré v mene SRO urobí iná osoba, ako konateľ (príp. osoba ním splnomocnená).

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    ďakujem za objasnenie. Myslím že dedičia ešte nie sú plnoletí. Tkže pripadá do úvahy správca dedičstva. Je mi to celé divné, pretože v novembri bude už rok po smrti konateľa a v tej sro sa od vtedy nič neudialo. Takže je teraz na žijúcom spoločníkovi aby vyzval správcu dedičstva k účsti na VZ a tam sa dohodnúť o novom konateľovi.
    Mám taký dojem, že ani úmrtie konateľa nebolo nahlásené na OS. HRozia z týchto prešlapov nejaké ďalšie (finančné) sankcie ak sa to dá do poriadku skôr ako by došlo k zrušeniu sro súdom?
    Tým že som poslala na DÚ dotaz, či môže spoločník požiadať o zrušenie plátcovstva DPH pretože nie je ešte menovaný nový konateľ , som asi poslala aj tichý bonz a DÚ môže dať podľa Obch.z. podnet na zrušenie sro. Deje sa to tak aj v praxi?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tanče Pozri príspevok
    ďakujem za objasnenie. Myslím že dedičia ešte nie sú plnoletí. Tkže pripadá do úvahy správca dedičstva. Je mi to celé divné, pretože v novembri bude už rok po smrti konateľa a v tej sro sa od vtedy nič neudialo. Takže je teraz na žijúcom spoločníkovi aby vyzval správcu dedičstva k účsti na VZ a tam sa dohodnúť o novom konateľovi.
    Mám taký dojem, že ani úmrtie konateľa nebolo nahlásené na OS. HRozia z týchto prešlapov nejaké ďalšie (finančné) sankcie ak sa to dá do poriadku skôr ako by došlo k zrušeniu sro súdom?
    Tým že som poslala na DÚ dotaz, či môže spoločník požiadať o zrušenie plátcovstva DPH pretože nie je ešte menovaný nový konateľ , som asi poslala aj tichý bonz a DÚ môže dať podľa Obch.z. podnet na zrušenie sro. Deje sa to tak aj v praxi?
    Tanče, podľa môho názoru celtus ti dostatočne poradil ako treba postupovať v danom prípade, treba len začať konať.
    Tvoje ďalšie otázky sú na úrovni "čo by bolo keby"... okamžitým konaním sa dá problémom predísť .

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    liba2 Pozri príspevok
    Tanče, podľa môho názoru celtus ti dostatočne poradil ako treba postupovať v danom prípade, treba len začať konať.
    Tvoje ďalšie otázky sú na úrovni "čo by bolo keby"... okamžitým konaním sa dá problémom predísť .
    je mi to jasné, ja som len tlmočila otázky ktoré boli položené mne a nevedela som na ne odpovedať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.