Zavrieť

Porady

Všetko možné v obchodovaní

Začala som podnikať niečo ako pravá ruka pre švajčiarskeho investora na Slovensku. Práca je veľmi zaujímavá, ale vzniká mi množsvo otázok, na ktoré v súčasnoti neviem odpovedať, ohľadom všetkých možných tém. Daň z príjmu, DPH, účtovníctvo, fakturovanie. Tak začnem a budem Vám nesmierne vďačná, ak mi pomôžete.
1. Švajčiar ma požiadal o analýzu situácie na Slovensku a vypracovanie návrhov. Rada by som mu vykonanú službu faktúrovala. Upozornil ma, že on nie je členom EÚ, tak nech to beriem do úvahy pri vystavovaní faktúry. Nie som platca DPH. Budú moje faktúry vyzerať ináč, ako faktúry vystavené pre Slovákov?
2. Pri nákupe tovaru pre Švajčiara nečlena, ale aj pre členov Európske únie, ktorí sú zase klientami Švajčiara, ako je najlepšie ten tovar nakupovať a predávať? Ako sprostredkovateľ, teda prijmem zalohu od Švajčiara a vyfakturujem to v nakupnych cenach + si vyfakturujem proviziu za sprostredkovanie. Alebo mám požiadať dodávateľov, aby oni faktúrovali nákup Švajčiarovi? To si ale neviem dobre predstaviť. Alebo sa mám sama zúčastniť veľko-maloobchodného reťazca a pozisťovať si veľkododávateľov a predávať to Švajčiarovi s mojou maržou? Ale nie vždy sa to asi dá (napríklad, ak by som nakupovala v Ikee - sú tam niektoré veci, ktoré inde som nevidela.) Všetok tovar zostáva na Slovensku v nájomnom byte.
3. A potom je podobná situácia so službami, ktoré poskytujú ďalší Slováci a ktorých ja vyhľadávam a zadávam úlohy. Majú faktúrovať Švajčiara alebo mňa? Ktorý spôsob je výhodnejší. Poraďte tí, čo ste zbehlejší, prosím.
4. Keby náhodou všetko šlo cezo mňa, rátal by sa príjem na účte, ktorý je vlasne na mojom účte len akousi prestupnou stanicou, pre účely registrácie kvôli DPH?
5. Sú tieto prechodné príjmy príjmami ovplyvňujúcimi základ dane?
6. Ovplyvnia tieto prechodné peniaze daň z príjmu a odvody do poisťovní, keď podnikám popri zamestnaní?
Vopred ďakujem všetkým za cenné rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jataky je offline (nepripojený) jataky

    jataky
    Je možné, že by mi nikto nevedel poradiť. Aspoň na prvú otázku, keby ste mi dali odpoveď, prosím.

    vmsux je offline (nepripojený) vmsux

    vmsux
    jataky Pozri príspevok
    1. Švajčiar ma požiadal o analýzu situácie na Slovensku a vypracovanie návrhov. Rada by som mu vykonanú službu faktúrovala. Upozornil ma, že on nie je členom EÚ, tak nech to beriem do úvahy pri vystavovaní faktúry. Nie som platca DPH. Budú moje faktúry vyzerať ináč, ako faktúry vystavené pre Slovákov?
    Faktura moze byt v hocijakom jazyku a v hocijakej mene. Mozes urobit presne taku istu ako pre Slovaka. Ale kedze je cudzinec tak ked nebudes mat fakturu nebude to mat kto ako zistit a dan nebudes platit.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    vmsux Pozri príspevok
    Faktura moze byt v hocijakom jazyku a v hocijakej mene. Mozes urobit presne taku istu ako pre Slovaka. Ale kedze je cudzinec tak ked nebudes mat fakturu nebude to mat kto ako zistit a dan nebudes platit.
    Keď neviem, neodpovedám. Neodpovedám v rozpore s Etiketou Porady.

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    Nie, že nemaš štastie, ale myslim, že toľko komplikovaných otazok, aby pre pravu ruku švajčiarskeho investora vyriešila porada, je trošku odvažne.

    jataky je offline (nepripojený) jataky

    jataky
    Áno, mala som šťastie natrafiť na takúto zákazku, ale nemám šťastie na radu z porady S faktúrovaním, účtovaním a daňovou problematikou také skúsenosti nemám. Som na materskej dovolenke a všetko vybavujem počas spánku malého cez internet. A chcem len odpoveď na otázku, či faktúra do Švajčiarska, ako nečlena EÚ, bude vyzerať ináč, ako slovenská faktúra. Ostatné otázky sa týkali len výhodnosti. A s tou pravou rukou som prehnala samozrejme.

    martinaj je offline (nepripojený) martinaj

    martinaj
    Slovenský podnikateľ, ktorý nie je registrovaný pre DPH v SR (nie je platca DPH) vystavuje faktúry do zahraničia (EÚ aj tretie krajiny) za tovar aj služby rovnako ako do tuzemska. Samozrejme bez DPH v dohodnutých cenách. Odporúčam vystavovať faktúru v jazyku, ktorému odberateľ rozumie (angličtina, nemčina, a pod.)
    Hádam jediný výrazný rozdiel v znení faktúry je ten, že faktúry pre slovenské subjekty zväčša obsahujú bankové spojenie vyjadrené názvom banky a číslom účtu a faktúry pre zahraničné subjekty uvádzajú názov banky a IBAN kód.
    Faktúru je možné vystavovať v ľubovoľnej mene, v zmysle dohody medzi dodávateľom a odberateľom. 1.1.2009 je tu čo nevidieť, asi by nebolo vhodné faktúrovať v SKK, najmä ak sú dohodnuté dlhé lehoty splatnosti a obchodný vzťah bude dlhodobý a nejde o jednorázové poskytovanie služieb.
    Zahraničné subjekty zvyknú mať dlhšie lehoty splatnosti než našich bežných 14 dní. Aj to by malo byť predmetom dohody, aby nevznikli neskôr problémy. Bežná je 30-dňová lehota splatnosti.
    Predpokladám, že uvedené služby budú poskytované na základe nejakej zmluvy, takže v texte faktúry je potrebné uviesť odvolávku na danú zmluvu. Ja osobne by som sa do takejto činnosti bez zmluvy v písomnej podobe nepustila.

    martinaj je offline (nepripojený) martinaj

    martinaj
    3. A potom je podobná situácia so službami, ktoré poskytujú ďalší Slováci a ktorých ja vyhľadávam a zadávam úlohy. Majú faktúrovať Švajčiara alebo mňa? Ktorý spôsob je výhodnejší. Poraďte tí, čo ste zbehlejší, prosím.

    Neviem, o aké služby ide. Na vec sa môžeme pozerať len všeobecne, sú dve možnosti:

    a) Vy ako FO-živnostník budete na základe zmluvy poskytovať spotredkovateľské služby pre Švajčiara (musia byť zapísané v živnostenskom liste). Najlepšie na základe Zmluvy o sprostredkovaní podľa Obchodného zákonníka, diel XVII. Vašou úlohou bude urobiť všetko pre to, aby ste našli vhodnú tretiu osobu, ktorá pre Švajčiara vykoná predmetné služby a uzavrie s ním zmluvu. Vám za toto sprostredkovanie náleží odmena, na ktorej sa zmluvne dohodnete. Tretia osoba potom služby poskytuje Švajčiarovi priamo a aj mu vystavuje faktúru, ktorú jej oň zaplatí.

    b) Tento spôsob je možný len pre niektoré služby, napr. prekladateľské služby. Objednáte si ich vo svojom mene u tretej osoby. Budú Vám vyfaktúrované a musíte za ne zaplatiť v lehote splatnosti. Preklad odovzdáte Švajčiarovi a následne mu budete tieto služby refaktúrovať. Môže sa stať, že Vaša lehota splatnosti bude dlhšia ako lehota splatnosti tretej strany. Tým sa dostávate do rizika platobnej neschopnosti.

    martinaj je offline (nepripojený) martinaj

    martinaj
    Ad 2. Pri nákupe tovaru pre Švajčiara nečlena, ale aj pre členov Európske únie, ktorí sú zase klientami Švajčiara, ako je najlepšie ten tovar nakupovať a predávať? Ako sprostredkovateľ, teda prijmem zalohu od Švajčiara a vyfakturujem to v nakupnych cenach + si vyfakturujem proviziu za sprostredkovanie. Alebo mám požiadať dodávateľov, aby oni faktúrovali nákup Švajčiarovi? To si ale neviem dobre predstaviť. Alebo sa mám sama zúčastniť veľko-maloobchodného reťazca a pozisťovať si veľkododávateľov a predávať to Švajčiarovi s mojou maržou? Ale nie vždy sa to asi dá (napríklad, ak by som nakupovala v Ikee - sú tam niektoré veci, ktoré inde som nevidela.) Všetok tovar zostáva na Slovensku v nájomnom byte.

    V prípade 2.) ide o nekonkrétne informácie - aká je predpokladaná hodnota tovaru? Je Švajčiar podnikateľ alebo len fyzická osoba-občan? Nechápem súvislosti - ak máte nakupovať tovar pre klientov Švajčiara, ako môže daný tovar zostávať v nájomnom byte na Slovensku? Sú klienti Švajčiara fyzické osoby-občania, ktoré na Slovensku pracujú a žijú?

    martinaj je offline (nepripojený) martinaj

    martinaj
    Predpokladám, že ste sa SZČO stali v tomto roku.

    5. Sú tieto prechodné príjmy príjmami ovplyvňujúcimi základ dane?

    Všetky príjmy predstavujúce príjem úhrad faktúr sú ovplyvňujúce základ dane z príjmu. Z pohľadu daňového nejde o nejaké "prechodné peniaze". Na jednej strane mám príjem a na strane druhej výdavok. Rozdiel medzi nimi je strata alebo zisk, ktorý sa zdaňuje.

    6. Ovplyvnia tieto prechodné peniaze daň z príjmu a odvody do poisťovní, keď podnikám popri zamestnaní?

    Príjem z takejto činnosti ovplyvní daň príjmu, odvody do poisťovní (v ďalšom kalendárnom roku).
    Zdravotné poistenie - Vy ako osoba podnikajúca popri zamestnaní nemusíte platiť preddavok na zdravotné poistenie, ak budete mať vysoký zisk z danej činnosti, vznikne Vám pri ročnom zúčtovaní nedoplatok.
    Odvody do sociálnej poisťovne - tieto príjmy ovplyvnia Vaše celkové príjmy a teda aj keby ste mali malý zisk, predpokladám, že Váš príjem presiahne hranicu stanovenú pre registráciu. Ak by ste faktúrovali len za sprostredkovanie a nechali potom tretie strany obchodovať so Švajčiarom priamo, Váš príjem bude len za sprostredkovanie a teoreticky sa nemusíte stať povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.