Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva a vrátenie darovaného majetku

dobrý deň, mám taký "menší" problém s dedením a veľmi prosím o radu.
darujúca-babka
obdarovaný-jej syn

Darujúca darovala svojmu synovi obdarovanému na základe darovacej zmluvy rodinný dom. To bolo v roku 2002. V auguste roku 2005 dal obdarovaný darujúcu do domova dôchodcov a on ostal v dome sám. V januári roku 2006 obdarovaný zomrel. Ale až niekedy v máji roku 2006 sme sa dozvedeli že zomrel, lebo dovtedy bol nezvestný a hľadaný políciou.
Koncom roka 2006 bolo dedicské konanie a rodinný dom zdedil nemanželský 8 ročný syn. Tento nemanželaský syn má kurátora, ktorý sa stará o nehnuteľnosť a financie. Darujúca by mala veľký záujem o vrátenie tejto nehnuteľnosti, lebo nehnuteľnosť veľmi chátra. Ale kurátor nemá záujem to riešiť ( podľa našich informácií má záujem o nehnuteľnosť ) ale myslím si, že mi máme prednostné právo o odkúpenie, nie? ak áno akou formou to máme riešiť, keď s ním sa nedá dohodnúť?

Tak chcem sa spýtať:
- hlavne či je možné aby darujúca získala rodinný dom naspäť
- ak by bol problém s kurátorom, či sa dá požiadať o zmenu kurátora
- má darujúca prednostné právo na odkúpenie od 8 ročného syna a dá sa to vlastne odkúpiť?
ďakujem veľmi pekne za ochotu a za skorú odpoveď...









Pozri prilohu.
See attached file.
Odpovedať Odpovedať všetkým Poslať ďalej Tlač Zdroj správy Vymazať | Vložiť do



Nastaviť POST.SK ako HomePage | Pridať medzi obľúbené | Reklama
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Tak chcem sa spýtať:
- hlavne či je možné aby darujúca získala rodinný dom naspäť nie
- ak by bol problém s kurátorom, či sa dá požiadať o zmenu kurátora požiadať o zmenu môže len zákonný zástupca maloletého
- má darujúca prednostné právo na odkúpenie od 8 ročného syna a dá sa to vlastne odkúpiť? prednostné právo nemá
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

a čo teda vlastne môže robiť? došla o rodinný dom v ktorom prežila celý život a teraz ho majú úplne cudzí ľudia...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

pačmaha Pozri príspevok
a čo teda vlastne môže robiť? došla o rodinný dom v ktorom prežila celý život a teraz ho majú úplne cudzí ľudia...
Nemôže robiť nič. Ona sa toho domu vzdala tým, že ho darovala synovi. Tým pádom stratila možnosť nakladať s nehnuteľnosťou. Ten jej syn mohol ten dom trebárs aj predať a bola by v tej istej situácii - od kupcu by nemohla žiadať dom naspäť.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

pačmaha Pozri príspevok
dobrý deň, mám taký "menší" problém s dedením a veľmi prosím o radu.
darujúca-babka
obdarovaný-jej syn

Darujúca darovala svojmu synovi obdarovanému na základe darovacej zmluvy rodinný dom. To bolo v roku 2002. V auguste roku 2005 dal obdarovaný darujúcu do domova dôchodcov a on ostal v dome sám. V januári roku 2006 obdarovaný zomrel. Ale až niekedy v máji roku 2006 sme sa dozvedeli že zomrel, lebo dovtedy bol nezvestný a hľadaný políciou.
Koncom roka 2006 bolo dedicské konanie a rodinný dom zdedil nemanželský 8 ročný syn. Tento nemanželaský syn má kurátora, ktorý sa stará o nehnuteľnosť a financie. Darujúca by mala veľký záujem o vrátenie tejto nehnuteľnosti, lebo nehnuteľnosť veľmi chátra. Ale kurátor nemá záujem to riešiť ( podľa našich informácií má záujem o nehnuteľnosť ) ale myslím si, že mi máme prednostné právo o odkúpenie, nie? ak áno akou formou to máme riešiť, keď s ním sa nedá dohodnúť?

Tak chcem sa spýtať:
- hlavne či je možné aby darujúca získala rodinný dom naspäť
- ak by bol problém s kurátorom, či sa dá požiadať o zmenu kurátora
- má darujúca prednostné právo na odkúpenie od 8 ročného syna a dá sa to vlastne odkúpiť?
ďakujem veľmi pekne za ochotu a za skorú odpoveď...









Pozri prilohu.
See attached file.
Odpovedať Odpovedať všetkým Poslať ďalej Tlač Zdroj správy Vymazať | Vložiť do



Nastaviť POST.SK ako HomePage | Pridať medzi obľúbené | Reklama
každopádne by som skočila za právnikom, darujúca zmluva by sa mohla dať niečím napadnúť........resp. či dar slúžil tak ako mal.......skús právnika.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
bol len jeden dedič - nemanželský syn ? / spochybnenie ? /
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

to nechaj na právnika nech pozrie tú zmluvu..každopáddne všetci mi radia : len nie darovaciu zmluvu - tá sa vždy dá v budúcnosti spochybniť. skoč za právnikom, nech to stojí čo to stojí!
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

ďakujem pekne za komentáre
Ja som si myslela, že sa dá napadnúť zmluva, lebo v zmluve bolo písané že sa musí o darujúcu postarať, ale nepostaral lebo 3 mesiace po darovaní ju dal do domova dôchodcov a potom zomrel... Právnik povedal, že zmluva sa nedá napadnúť...
A kto má teraz právo disponovať s tým rodinným domom? to sa musí čakať než dedič dovŕši 18 rokov? ( veď dovtedy ten barák spadne ) ďakujem
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

ano bol len jeden dedič... nemá viacej detí, len maminu ( darkyňu), sestru a brata...
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

pačmaha Pozri príspevok
ďakujem pekne za komentáre
Ja som si myslela, že sa dá napadnúť zmluva, lebo v zmluve bolo písané že sa musí o darujúcu postarať, ale nepostaral lebo 3 mesiace po darovaní ju dal do domova dôchodcov a potom zomrel... Právnik povedal, že zmluva sa nedá napadnúť...
A kto má teraz právo disponovať s tým rodinným domom? to sa musí čakať než dedič dovŕši 18 rokov? ( veď dovtedy ten barák spadne ) ďakujem
a nemôžeš skúsiť iných právnikov?
možno iný pomôže....
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

skúsili sme 2 a vravia to isté... myslím že sa s tým nedá nič robiť, lebo je už po smrti...
a ani sa teda nedá odkúpiť? môže sa ten baráčik predať? alebo kto s ním môže manipulovať keď nemá 18?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

pačmaha Pozri príspevok
skúsili sme 2 a vravia to isté... myslím že sa s tým nedá nič robiť, lebo je už po smrti...
a ani sa teda nedá odkúpiť? môže sa ten baráčik predať? alebo kto s ním môže manipulovať keď nemá 18?
Manipulovať s nehnuteľnosťou môže ten opatrovník na základe súhlasu súdu. Môžete ho od nich odkúpiť, pokiaľ s tým súd bude súhlasiť. V takomto prípade by súd mohol súhlasiť, nakoľko ide o dobro veci. Pokiaľ však opatrovník nesúhlasí s predajom, tak s tým asi nepohnete.

Pokiaľ je darovacia zmluva riadne napísaná a obsahuje všetky náležitosti, ťažko sa "niečo" nájde, čo ju urobí neplatnou.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
tu: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/D...ID=39&aid=1045
sú doplňujúce informácie
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

no a to je ten najväčší problém... ten opatrovník to tam prerába, má na to právo? a keď opatrovník nesúhlasí s predajom? ( asi pre svoje potreby ) čo potom?
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

a môže mu to vydržať? ten opatrovník?
je to nejaké čudné.....ten opatrovník zistil čo môže mať.....
a čo robia zákonný zástupcovia toho chlapca? robia niečo s tým?
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Som prekvapená, že tak neuvážlivo bola uzatvorená darovacia zmluva. Chýba mi tu doživotné právo bývania darkyne a čo viem z vlastnej praxe, že predmetná nehnuteľnosť prechádza v prípade smrti obdarovaného späť na darcu. Takto je to najčistejšie a aj najspravodlivejšie. Musí to byť však zakotvené v darovacej zmluve.
Ak tam niet takejto zmienky, potom sa skutočne nedá urobiť nič. Darovacia zmluva je v opačnom prípade nenapadnuteľná. V prípade smrti obdarovaného prechádza nehnuteľnosť v dedičskom konaní na právoplatných dedičov. Na vzájomnú dohodu sa spoliehať nedá.
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

no to je teda asi ten problém... právnici hovoria že sa to nedá napadnúť ale nepovedia prečo... ďakujem pekne za odpoveď konečne to po pol roku viem.
je to strašné, čo sa robí...
keď sme volali opatrovníkovi, čo sa to tam deje tak sa začal rozčulovať čo sa do toho staráme... ( podľa toho sme zistili že chce barák asi pre seba )
a preto teraz hľadáme nejaké východisko aby sme ho dostali naspäť...
tak ako máme požiadať o odkúpenie? aká by tam mala byť cena?
inak rodič toho dieťaťa sa tomu asi nerozumie a nedá sa s ním dohodnúť
0 0
Viera Klimentová Viera Klimentová

Viera Klimentová je offline (nepripojený) Viera Klimentová

Ešte by som doplnila svoj príspevok. Obdarovaný dal darkyňu "len tak" do domu dôchodcov !!. Pri akýchkoľvek dobrých vzťahoch je dobré myslieť na všetko - zriadiť "vecné bremeno", čo znamená, že v takomto prípade by musel obdarovaný darkyni vyplatiť určitú sumu, určenú v darovacej zmluve.
Naposledy upravil Viera Klimentová : 29.09.08 at 11:54 Dôvod: gramatická úprava
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

tú zmluvu robil niekto z dediny a aj to tak dokašlal, lebo vecné bremeno tam nieje uvedené
0 0
pačmaha pačmaha

pačmaha je offline (nepripojený) pačmaha

ďakujem pekne za odpoveďe. Chcela som pomôcť babke ale vidím že nepomôžem. Snažila som sa... a neviete mi niekto ešte poradiť na koho sa mám obrátiť ak by sme to chceli kúpiť? na slávneho " kurátora" alebo na súd?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

pačmaha Pozri príspevok
ďakujem pekne za odpoveďe. Chcela som pomôcť babke ale vidím že nepomôžem. Snažila som sa... a neviete mi niekto ešte poradiť na koho sa mám obrátiť ak by sme to chceli kúpiť? na slávneho " kurátora" alebo na súd?
Kurátor bol súdom určený na to, aby obhajoval záujmy mladistvého v tomto prípade. Pokiaľ kurátor uzná, že v jeho záujme je nehnuteľnosť nepredávať, tak nehnuteľnosť nekúpite. Nemôžeš niekoho prinútiť, aby spravovaný majetok predal. To je ako keby si chcel kúpiť nejaký chátrajúci dom, ale majiteľ ho nechce predať. Nemôžeš sa ani na súd obrátiť, lebo súkromné vlastníctvo je nedotknuteľné. Nemôžeš ho súdom prinútiť, aby vlastníctvo (svoje či spravované) predal.

Ani on (ten kurátor) by ale nemal mať právo získať nehnuteľnosť, ako si ho vyššie podozrievala, pretože by išlo o konflikt záujmov. Na prevod nehnuteľnosti by bol potrebný znovu súhlas súdu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať