Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť aj u dôchodcov

V platnom zákone o dani z príjmov v § 11 ods. 2 sa dôchodcom a ostatným občanom, ktorí poberajú príjmy podobné starobnému dôchodku, neumožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2 násobok sumy životného minima, čo v roku 2004 bola suma 80 832 Sk a v roku 2005 suma 87 936 Sk. Uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže ani dôchodca, ktorý je podnikateľom, t.j. samostatne zárobkovo činnou osobou.

Návrh zákona umožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj u poberateľov dôchodkov.

Nadobudnutie účinnosti zákona sa navrhuje 1. 1. 2006.
Usporiadat
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Len na dopresnenie: Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka. Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku.
0 0
Helena Svatíková Helena Svatíková
Ano veľmi dobrý príspevok
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
juko
Len na dopresnenie: Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka. Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku.
No, neviem.
Tu je moja verzia:

Nezdaniteľnú časť ZD si nemôže na seba uplatniť dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok k 1.1. príslušného roka a skôr.

Ak mu však bol priznaný počas roka, má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti ZD za daný rok v plnej výške.

Ak mu bol priznaný k 1.1. príslušného roka a skôr, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku v príslušnom roku.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Katarína STR
V platnom zákone o dani z príjmov v § 11 ods. 2 sa dôchodcom a ostatným občanom, ktorí poberajú príjmy podobné starobnému dôchodku, neumožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 19,2 násobok sumy životného minima, čo v roku 2004 bola suma 80 832 Sk a v roku 2005 suma 87 936 Sk. Uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže ani dôchodca, ktorý je podnikateľom, t.j. samostatne zárobkovo činnou osobou.

Návrh zákona umožňuje uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj u poberateľov dôchodkov.

Nadobudnutie účinnosti zákona sa navrhuje 1. 1. 2006
.
Tento návrh nebol schválený, tak aby to náhodou niekoho nepomýlilo! A zrejme ani nikdy nebude - škoda! (Ja chudák dôchodca!)
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?
Iba to, že za tú istú prácu a pri tom istom príjme dostane nedôchodca viac netto, lebo nemá uvádzanú "výhodu" nezdaneného príjmu, ktorú dôchodca získal odpracovaním xy rokov.
T.j. za rovnakú prácu, nižší cash.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.
Tak teraz buď nerozumiem, alebo nie sme na rovnakej vlnovej dĺžke.
Stáva sa.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jednoducho dôchodca má v tvojom prípade 2 príjmy-1 dôchodok kde sa uplatní NZD a 2 príjem z práce.Takže to môžeš jedine porovnať s človekom ktorí má takisto 2 príjmy-a vtedy dostanú na halier rovnakú sumu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
Jednoducho dôchodca má v tvojom prípade 2 príjmy-1 dôchodok kde sa uplatní NZD a 2 príjem z práce.Takže to môžeš jedine porovnať s človekom ktorí má takisto 2 príjmy-a vtedy dostanú na halier rovnakú sumu.
Príspevok č. 9 stále platí.
Naposledy upravil Jana Acsová : 05.07.05 at 11:45
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
bepo
To ťa ako napadlo?Veď všetci majú 1 rovnaký NZD-ak si ho vyčerpáš na dôchodok nemôžeš ho použiť inde.Ak niekto má príjem iba z úrokov tak ho použije na úrok-takže dostane viac ako človek so mzdou a príjmom z úroku-predsa nemôžeš chcieť aby mal každý niekoľko násobkov NZD.
Bepo, aj ty raz budeš dôchodca ako my, a až potom si možno uvedomíš, že ten dôchodok, ktorý dostaneš, je vlastne iba kúštik z toho, čo si si celý život šetril, zbytok ti odhryzol niekto iný! Takže to v podstate nie je príjem, iba ušetrené korunky z deravej pančuchy, a tým pádom to nie je žiaden z násobkov príjmov, ktoré vyratúvaš! Ale to asi pochopíš, až keď budeš aj ty v koži nás dôchodcov, tak sa prosím neročuľuj, škodí to! Ročuľovať by sme sa mali my, ktorí ako dôchodcovia musíme ešte stále pracovať, alebo byť SZČO, aby sme neklesli pod obyčajnú životnú úroveň!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Je to svata pravda, dochodca odvadzal do kadejakych fondov cely zivot a dostava tolko, ze na standard pred odchodom na dochodok nemoze ani pomysliet. Ak pracuje dalej, je to v prevaznej vacsine pripadov preto, ze pracu, ktoru vykonava, mladsi clovek by nerobil a zvlast nie za taku odmenu. Ale dochodca, aj ked si trochu privyrobi, musi odvadzat do fondov a nema ani danove zvyhodnenie, ktore podla stareho zakona bolo (z nizsej mzdy bola dan 10 %).
Ale toto mladi ludia pochopia az vtedy, ked budu dochodcami. Ja som sa stretla uz aj s takym nazorom u mladsich ludi, ze oni chudaci musia robit na darebakov dochodcov.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
bepo
Nejako tým nárekom nerozumiem-veď dôchodca má nezdanený príjem=dôchodok.Ak je menší ako NZ tak si ho môže uplatniť,ak má k dôchodku nejaké príjmy navyše musí si ich dodaniť ako každý iný.Niečo mi uniklo?
Tento nazor mi evokuje toto:
su dvaja ludia, ktori maju rovnaku moznost zarobku. Jeden z nich vestko uzije pocas zivota ale druhy si cast prijmov odklada na horsie casy. Horsie casy pridu a ten, ktory sporil, si z uspor prilepsuje, kym ten druhy, ktory si uzival, nadava na toho sporiveho, ze nieco ma a ze je to nespravodlive.
Dochodcovia su v situacii toho sporiveho, cely zivot si "odkladali" do statnej kasy a teraz z nej zlomok cerpaju.
Ja vobec nevidim dovod, preco by dochodcovia nemohli mat danovy odpocet, ked tiez vytvaraju narodny produkt.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

ondrejvla
Bepo, aj ty raz budeš dôchodca ako my, a až potom si možno uvedomíš, že ten dôchodok, ktorý dostaneš, je vlastne iba kúštik z toho, čo si si celý život šetril, zbytok ti odhryzol niekto iný! Takže to v podstate nie je príjem, iba ušetrené korunky z deravej pančuchy, a tým pádom to nie je žiaden z násobkov príjmov, ktoré vyratúvaš! Ale to asi pochopíš, až keď budeš aj ty v koži nás dôchodcov, tak sa prosím neročuľuj, škodí to! Ročuľovať by sme sa mali my, ktorí ako dôchodcovia musíme ešte stále pracovať, alebo byť SZČO, aby sme neklesli pod obyčajnú životnú úroveň!
Keď ja budem dôchodca tak už dnes viem s 95 % istotou povedať že dôchodky sa budú zdanovať.A teraz čo?
Okrem toho ma tieto témy nerozčuľujú ale vyvolávajú údiv-lebo tu sa bavia zväčša ekonómovia ktorým by mali byť jasné aspoň základné veci.Ja keď si niečo ušetrím a z toho dostanem výnos takisto to zdaním a neargumentujem že je to malilinká suma alebo kúštik niečo.Jednoducho ak má platiť rovnosť tak dôchodok je časť príjmu ktorá spadá do NZD-ak má niekto dôchodok 60tis ročne a k tomu si privyrobí ďaľších 20 tis tak tých 20 tis má bez dane.Predsa nemôže dostať NZD dvakrát.
A treba poriadne čítať,ja som nepísal o násobkoch príjmov ale násobkoch NZD-takže dôchodca nemôže mať 1 NZD ako dôchodca,2.ktorý použije pri príjme z prenájmu a 3 ktorý použije z príjmu ako SZCO-to by museli mať všetci.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

durisovad
Ja vobec nevidim dovod, preco by dochodcovia nemohli mat danovy odpocet, ked tiez vytvaraju narodny produkt.
Veď práveže ho majú ale silou-mocou sa ho snažia zakryť.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
bepo
Veď práveže ho majú ale silou-mocou sa ho snažia zakryť.
Tu je uz akakolvek reakcia zbytocna, snad sa casom ukaze, ci nazor je spravny.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Neostáva mi iné iba citovať Jozefa-v zákone je to isté len inými slovami.Fakt neviem ako ďalej keď zákon aj logika hovorí že má nárok na uplatnenie NZD a uplatňuje si ho.
Jozef Mihál
Ak mu bol priznaný k 1.1. príslušného roka a skôr, má nárok na uplatnenie si rozdielu medzi nezdaniteľnou časťou ZD a výškou dosiahnutého dôchodku v príslušnom roku.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Bepo, asi sme sa nesprávne pochopili. Ja sa ročuľujem nad iným, a ty tiež inému prikladáš vážnosť. Mňa hnevá, že som si na dôchodok našetrila, teda, našetrila, odvádzala som celý život dane, neskôr už i fondy, že by som musela prežiť ešte veľmi dlhé roky, aby sa mi vrátil nie výnos, ale moje korunky. Prečo by som mala mať moje korunky opätovne položkou pre zdanenie, keď už raz bola tou položkou. A že sa ti nepáči, že by to bolo opäť mimo základu dane? - to je prakticky 2 x zdanené! Vieš, že by som aj ja rada platila z dôchodku dane? - ale to by musel ten dôchodok zodpovedať aj životu na úrovni erópskych štátov, ktoré sú ďaleko pred nami. Ty máš možno to šťastie, že máš nádej sa ho dožiť, ale mňa už vtedy topánky nebudú omínať. Takže ako sa hovorí, Ži a nechaj žiť! - a nenadávať na nás, čo sme tiež boli a sme ekonómovia, či vari myslíš, že nie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ondrejvla
Prečo by som mala mať moje korunky opätovne položkou pre zdanenie, keď už raz bola tou položkou. A že sa ti nepáči, že by to bolo opäť mimo základu dane? - to je prakticky 2 x zdanené!
Faktická poznámka k tejto zaujímavej debatke:

Poistné, ktoré zamestnanec, zamestnávateľ či SZČO platia na dôchodkové poistenie, im znižuje základ dane.

Takže "už raz bola tou položkou" nie je správne.

Prepáčte, ak som vyrušoval.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
Faktická poznámka k tejto zaujímavej debatke:

Poistné, ktoré zamestnanec, zamestnávateľ či SZČO platia na dôchodkové poistenie, im znižuje základ dane.

Takže "už raz bola tou položkou" nie je správne.

Prepáčte, ak som vyrušoval.
Pán Mihál, samozrejme, že súhlasím! Asi som sa nesprávne vyjadrila, myslela som tým, že sme platby na náš dôchodok, ktoré sme platili pred zavedením platieb do fondov už odviedli v daniach.
Som rada, že ste sa pripojil k našej debate. Viem, že mi nezostáva už nič iné, že systém nezmení naše dôchodky, ale je mi ľúto, že i to málo musíme mať bez položky, ktorá nám mohla uľahčiť život. No, holt, narodili sme sa v nesprávnej dobe, v nesprávnej krajine.
Želám pekný večer.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať