Zavrieť

Porady

Je bloček z registračnej pokladne obchodným listom ?

20.10 som dal na poradu otázku pre zobrazovania registrácie firmy na bločku z registračnej pokladne(ERP)
Ďakujem všetkým za odpovede, ale asi som zle formuloval otázku.
Zákony mám prečítané a správnu otázku som mal napísať nasledovne:

Je bloček z registračnej pokladne obchodným listom ?

Niektorým daňovým úradom chýbajúca regsitrácia na bločku nevadí iným áno.
Mám veľa bločkov a niektoré registráciu obsahujú a iné nie, a sú medzi nimi aj veľké obchodné firmy.
Nemenovaná slovenská firma, ktorá predáva registračné pokladne, na svojej web stránke uvádza zoznam povinných údajov na bločku z registračnej pokladne. Registrácia medzi nimi nie je.
Paragraf 3 obchodného zákoníka hovorí o povinnosti zobrazovať registráciu na obchodných listoch a objednávkach,pre firmy zapísané v obchodnom registry a v iných registroch podnikateľov.
Iný register asi musí byť register živností.


Čo je obchodným listom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Podľa mňa medzi obchodné listy patrí aj faktúra, objednávka, korešpodencia - vyšlá pošta, PPD, VPD a ostatné, teda všetky formy písomnosti z obchodného styku, ktoré by mali obsahovať na týchto dokladoch: Zapísaný v OR ...

    wlk je offline (nepripojený) wlk

    wlk
    ďakujem,

    znovu citujem zákon

    v obchodných listoch a objednávkach

    prečo je objednávka uvedená samostatne, asi nie je považovaná za obchodný list

    možno existuje nejaké usmernenie, ktoré hovorí tom, čo je obchodný list

    osobne si myslím, že obchodným lsitom je doklad, na ktorom je odosielateľ listu a príjemca listu, čo sa asi nevzťahuje na bloček z registračnej pokladne

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    55
    VYHLÁŠKA
    Ministerstva financií Slovenskej republiky
    z 22. februára 1994
    § 2
    Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
    j) dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje najmenejtieto údaje:
    1. daňový kód pokladnice,
    2. daňové identifikačné číslo, 3c) ak subjekt nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
    4. dátum vystavenia dokladu,
    5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
    6.cenu tovaru alebo služby,
    7. identifikačné číslo pre daň,3d) ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    8. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne subjektu, ktorý dodáva tovar alebo poskytuje službu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    9. základ dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    10. sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    11. výšku dane spolu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    12. celkovú cenu,


    .................................................. .................................................

    Nový zákon 289/2008 o používaní elektronickej registračnej pokladne

    a vyberám príslušný paragraf , ktorý nadobúda platnosť 1.3.2009 a jeho znenie je nasledovné :

    § 8
    Pokladničný doklad


    (1) Podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu vydať kupujúcemu pokladničný doklad. Pokladničný doklad obsahuje najmenej tieto údaje:

    a) daňový kód elektronickej registračnej pokladnice,
    b) daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    c) identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    d) ochranný znak,
    e) poradové číslo pokladničného dokladu od poslednej dennej uzávierky,
    f) dátum a čas vyhotovenia pokladničného dokladu,
    g) označenie tovaru alebo označenie služby, množstvo tovaru alebo rozsah služby a priradenie sadzby dane z pridanej hodnoty,
    h) cenu tovaru alebo cenu služby,
    i) obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,
    j) základ dane z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
    k) sadzbu dane z pridanej hodnoty alebo údaj o oslobodení od dane z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
    l) výšku dane z pridanej hodnoty spolu, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty v členení podľa sadzieb,
    m) zaokrúhlenie ceny, 15)
    n) celkovú sumu platenej ceny,
    o) ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitného predpisu.16)

    (2) Doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c) a e) až o).

    (3) Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.

    (4) Pri vrátení tovaru podnikateľ vydá pokladničný doklad alebo v prípade prerušenia prevádzky elektronickej registračnej pokladnice vystaví paragón; rovnaký postup sa uplatní aj pri reklamácii poskytnutej služby.[/FONT]


    http://www.porada.sk/t92930-registra...-pokladne.html
    Naposledy upravil Zita5 : 22.10.08 at 12:27

    wlk je offline (nepripojený) wlk

    wlk
    Znovu môžem len poďakovať za snahu o odpoveď.

    Vyhláška 55 hovorí, že na doklade nemusí býť registrácia.

    Podobne aj zákon o DPH obsahoval(obsahuje) zoznam povinných údajov pre daňový doklad a registrácia medzi nimi nebola. O registrácii na obchodných listoch hovorí obchodný zákonník paragraf 3a.

    Problém je v tom, že poznám firmu, ktorá za to, že nemá na bločku registráciu má dostať pokutu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Keby sme sa na to voľne, ale vecne pozreli, úhradou dokladu z ERP dochádza k uzatvoreniu kúpnej zmluvy.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z môjho článku na blogu:

    V § 3a Obchodného zákonníka nedošlo oproti roku 2004 k žiadnym zmenám. Naďalej je každý podnikateľ povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme „obchodných dokumentoch“ a v písomnom úradnom styku uvádzať okrem iných skutočností IČO, ak je pridelené. Ak je pre podnikateľa objednávka, zmluva, faktúra, doklad z ERP a iná dokumentácia písomná alebo elektronická obchodným dokumentom, IČO je jej povinnou náležitosťou. Rovnako sa povinne uvádza na úradných listoch. Pre prax sa javí vhodné zapracovať druhy obchodnej dokumentácie do systému vnútorných smerníc podnikateľského subjektu, nakoľko ich vyhotovenie a rozsah závisí od interného obehu dokladov, zaužívaných pracovných postupov a charakteru dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Rozdiely sa môžu vyskytnúť vo firmách s písomnou evidenciou záväzných objednávok, ktoré umožňujú zaznamenať potrebné informácie a sú softvérovo prepojené s nadväzujúcou dokumentáciou, vo firmách, ktoré vstupujú do obchodných vzťahov so zmluvným dohodnutím podmienok, vo firmách zaoberajúcich sa výlučne maloobchodom a pod.. Informovanosť zamestnancov zapojených do tvorby, evidencie, vybavovania, a obehu obchodnej dokumentácie napomáha predísť nesprávnej aplikácii § 3a Obchodného zákonníka v praxi.
    Ak sa vystavuje obchodný dokument, ktorý je prejavom vôle viacerých zúčastnených strán, je povinnosťou uvádzať IČO všetkých dotknutých subjektov, ktorí sú podnikateľmi (dohody, zmluvy, akcepty, objednávky a pod.).

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...dna/20265.html

    Podľa môjho názoru bloček z ERP je určite obchodným dokumentom firmy. Mňa by však zaujímalo z akého titulu chce neexistenciu označenia registrácie na bloku pokutovať DÚ?.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    evina Pozri príspevok
    http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...dna/20265.html

    Podľa môjho názoru bloček z ERP je určite obchodným dokumentom firmy. Mňa by však zaujímalo z akého titulu chce neexistenciu označenia registrácie na bloku pokutovať DÚ?.
    Súhlasím. Podľa mojich vedomostí jediný predpis, ktorý ukladá za povinnosť označovať registráciu je Obchodný zákonník. Zároveň ale nikde v ňom nenájdete sankciu za porušenie tejto povinnosti, dokonca neuvedenie registrácie nezakladá neplatnosť dokumentu. A nie som si istá, či je v kompetencii DÚ sankcionovať subjekt za nedodržanie Obchodného zákonníka. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

    Ako dolnila Evina v prísp. 11, sankcia je uvedená v Zákone o obchodnom registri.
    Naposledy upravil JankaO : 22.10.08 at 14:38

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Ja mám za to, že bloček z ERP je obchodným dokumentom a preto som všetkým klientom povedala, že majú povinnosť uviesť registráciu firmy.
    Nedávna kontrola zo živnostenského úradu tvrdila, že to tam nemá byť. No, nehádala som sa s nimi. Tiež by ma zaujímalo, na základe čoho chce DÚ pokutovať.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JankaO Pozri príspevok
    Súhlasím. Podľa mojich vedomostí jediný predpis, ktorý ukladá za povinnosť označovať registráciu je Obchodný zákonník. Zároveň ale nikde v ňom nenájdete sankciu za porušenie tejto povinnosti, dokonca neuvedenie registrácie nezakladá neplatnosť dokumentu. A nie som si istá, či je v kompetencii DÚ sankcionovať subjekt za nedodržanie Obchodného zákonníka. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    Sankcia je. Je uvedená v zákone 530/2003 o obchodnom registri a ten bod c sa práve týka paragrafu 3a Obchodného zákonníka. Nemám teraz kvôli DPH čas ďalej listovať, ale myslím si, že pokuta za túto povinnosť prináleží Registrovému súdu a nie DÚ....

    § 11
    Sankcie
    1/) Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak si táto osoba nesplní povinnosť a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
    b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
    c) ustanovenú podľa osobitného predpisu. 18)

    2/ Registrový súd uloží fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby pokutu do výšky 100 000 Sk, ak a) uvedie v návrhu na zápis nepravdivé údaje,
    b) doloží návrh na zápis listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
    c) predloží registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.

    3/) Pri uložení pokuty sa postupuje podľa osobitného zákona. 19)

    Poznámka 18 sa týka §§ 3a, 9 odst. 4 a § 21 odst. 7 až 9 OZ
    19 je odvolávka na § 53 Občianskeho súdneho poriadku


    P.s. K tomu ešte dodám, že tam ide o osobnú pokutu napr. na konateľa a nie na firmu .....
    Naposledy upravil evina : 22.10.08 at 14:39

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ak objednávka je obchodný dokument - a podľa znenia zákona je - tak aj doklad z ERP je možné považovať za obchodný dokument či obchodný list.

    Na stránke http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...dna/20265.html si môžeme prečítať:
    V praxi však pôjde o rôzne tlačivá, hlavičkové papiere, objednávky, dodacie listy podnikateľa, ktoré boli vopred vytlačené alebo vyhotovené pred začiatkom tohto roka. Tieto obchodné dokumenty môže podnikateľ používať počas celého roka. Od začiatku budúceho roka (=2003) je však povinný používať už len tie obchodné dokumenty, ktoré obsahujú náležitosti predpísané Obchodným zákonníkom.

    Zmluvy uzavreté pred 1. januárom tohto roka nie je teda potrebné dopĺňať v časti označenia ich účastníkov o údaje, ako je označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Platí to aj o zmluvách uzavretých na neurčitú dobu.

    Ak sa faktúru považuje za kúpnu zmluvu, potom aj doklad z ERP.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Rozalka Pozri príspevok
    Ak objednávka je obchodný dokument - a podľa znenia zákona je - tak aj doklad z ERP je možné považovať za obchodný dokument či obchodný list.

    Na stránke http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...dna/20265.html si môžeme prečítať:
    V praxi však pôjde o rôzne tlačivá, hlavičkové papiere, objednávky, dodacie listy podnikateľa, ktoré boli vopred vytlačené alebo vyhotovené pred začiatkom tohto roka. Tieto obchodné dokumenty môže podnikateľ používať počas celého roka. Od začiatku budúceho roka (=2003) je však povinný používať už len tie obchodné dokumenty, ktoré obsahujú náležitosti predpísané Obchodným zákonníkom.

    Zmluvy uzavreté pred 1. januárom tohto roka nie je teda potrebné dopĺňať v časti označenia ich účastníkov o údaje, ako je označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Platí to aj o zmluvách uzavretých na neurčitú dobu.
    Ak sa faktúru považuje za kúpnu zmluvu, potom aj doklad z ERP.
    Problémom však je, že pribudli ďalšie údaje, ktoré musí bloček z ERP obsahovať, ako napr. informatívny údaj o konverznom kurze a duálne zobrazovanie... A ak má podnikateľ aj prevádzku, tak sa údaje o označení registra na bloček vlastne ani nezmestia... Riešili sme to s podnikateľmi, a nevyriešili... Bločky sú bez označenia registra.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.