Zavrieť

Porady

Opravná položka k pohľadávke

Dobrý deň, prosím o radu:
Máme pohľadávky ktoré boli vystavené v roku 2008 a tiež dané aj do príjmov,
nakoľko firma, ktorá nám ich dlhuje neplatí, dali sme pohľadávky na vymáhanie právnikovi. Splatnosť pohľadávok je v roku 2008. Ja neviem či k 31.12.08 bude nutné vytvoriť Opravné položky k týmto pohľadávkam, lebo od splatnosti pohľadávok neuplynie doba dlhšia ako 12 mesiacov, aby som mohla tvoriť OP vo výške 20 % podľa zákona DP paragraf 20 odst.14. Ďakujem
Usporiadat
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze ak mam z r. 2006 zostatok na ucte 391 ako sa ho zbavim, ak na cast tych pohladavok bola tvorena OP. Pohladavky chcem odpisat, takze len ako pripacitatelnu polozku k ZD.
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Mame nepremlcane pohladavky, ktoré boli splatne v roku 2008, ciže od ich splatnosti uplynulo1080 dní:
Ako ich vysporiadať v roku 2011:
tvorba opravnej položky vo vyske 100% menovitej hodnoty 547/391
a nasledne v roku 2012 ich odpisar 391/311

alebo
odpis nepremlčaných pohladavok, 546/311, pričom vsak ale pohladavka je viac ako 331.94 E
§19, ods.2,písmeno h/6 alebo pís.i??

Uz som pisal na jednu vytvorenu takuto téme, prepacte, ak to niekomu spôsobuje problemy.
Dakujem za pochopenie, vsimol som si neskoro.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mikolajova Pozri príspevok
Takze ak mam z r. 2006 zostatok na ucte 391 ako sa ho zbavim, ak na cast tych pohladavok bola tvorena OP. Pohladavky chcem odpisat, takze len ako pripacitatelnu polozku k ZD.
391/311
546/311 zvyšok ako nedaňový náklad
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vôbec nepripúšťaš možnosť, že sa niečo vymôže? čo súd? exekútor? dohoda?
detektív Pozri príspevok
Mame nepremlcane pohladavky, ktoré boli splatne v roku 2008, ciže od ich splatnosti uplynulo1080 dní:
Ako ich vysporiadať v roku 2011:
tvorba opravnej položky vo vyske 100% menovitej hodnoty 547/391
a nasledne v roku 2012 ich odpisar 391/311

alebo
odpis nepremlčaných pohladavok, 546/311, pričom vsak ale pohladavka je viac ako 331.94 E
§19, ods.2,písmeno h/6 alebo pís.i??

Uz som pisal na jednu vytvorenu takuto téme, prepacte, ak to niekomu spôsobuje problemy.
Dakujem za pochopenie, vsimol som si neskoro.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takze tie z r. 2004,2005 na ktore bola vytvorena 100% OP v r. 2006 len odpisem 391/311 - nebude mat ziaden danovy dopad.
Tie z r. 2006 na ktore bola tvorena OP vo vyske 75%,50% a 25 % - odpisem len do vysky vytvorenej OP 391/311 a zbytok na tie casti na ktore nebola tvorena OP odpisem 546/311 - pripocitam k ZD?
Správne som porozumela?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

KEJKA Pozri príspevok
vôbec nepripúšťaš možnosť, že sa niečo vymôže? čo súd? exekútor? dohoda?

Vsetko su to zahranicní odberatelia. Spolocnost sa rozhodla vsetky tieto pohladavky "vycistit" zo salda.

Dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak len nedaňovo
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

KEJKA Pozri príspevok
tak len nedaňovo
No teraz neviem, ci ta odpoveď partí mne. A ak ano, da sa to konkretizovať preco??
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zadal si otázku aj inde - duplicita. tam som odcitovala dôvody......
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

detektív Pozri príspevok
Mame nepremlcane pohladavky, ktoré boli splatne v roku 2008, ciže od ich splatnosti uplynulo1080 dní:
Ako ich vysporiadať v roku 2011:
tvorba opravnej položky vo vyske 100% menovitej hodnoty 547/391
a nasledne v roku 2012 ich odpisar 391/311

alebo
odpis nepremlčaných pohladavok, 546/311, pričom vsak ale pohladavka je viac ako 331.94 E
§19, ods.2,písmeno h/6 alebo pís.i??

Uz som pisal na jednu vytvorenu takuto téme, prepacte, ak to niekomu spôsobuje problemy.
Dakujem za pochopenie, vsimol som si neskoro.
Tiež som nepochopila Kejku, surovo uvedené nedaňovo, ale komu patrilo...
19/2/h6 ano v súlade s par. 20/14/c.
Pričom si poznamenajte i par. 17/28/b:
- odpis pohľadávky v DP bude ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia
- a následne ako položka znižujúva výslehok hospodárenia bude náš 19/2/r-odpis, kt. by bol uznaný za daňový výdavok v zmysle 20/14. (sú tu dva varianty riešenia, použije sa výhodnejší teda písmeno r, ste 1080 dní po spl.)

Neberte moju vec za 100% veriešenú: lebo dôkazy..
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mikolajova Pozri príspevok
Takze ak mam z r. 2006 zostatok na ucte 391 ako sa ho zbavim, ak na cast tych pohladavok bola tvorena OP. Pohladavky chcem odpisat, takze len ako pripacitatelnu polozku k ZD.
Odpis ako som uviedla u detektíva: 17/28/b .... písmeno r uvádza, kt. by bola uzaná za daňový výdavok v zmysle 20/14. Pozor na slovíčkovú hru 20/2
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
patrilo to zadávateľovi.....len som chcela vyprovokovať diskusiu, a tie §§ som odcitovala tu:
http://www.porada.sk/t128595-p2-opra...ml#post1864390
teraz sa mi to podarilo nájsť, takže moje otázky v texte:
betka Pozri príspevok
Tiež som nepochopila Kejku, surovo uvedené nedaňovo, ale komu patrilo...
19/2/h6 ano v súlade s par. 20/14/c. ...............prečo §20/14/c, ked "h6" ma odvolavku na odst. 17 a 19?
Pričom si poznamenajte i par. 17/28/b:
- odpis pohľadávky v DP bude ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia........to je to moje surové "nedaňovo"
- a následne ako položka znižujúva výslehok hospodárenia bude náš 19/2/r-odpis, kt. by bol uznaný za daňový výdavok v zmysle 20/14. (sú tu dva varianty riešenia, použije sa výhodnejší teda písmeno r, ste 1080 dní po spl.)
Neberte moju vec za 100% veriešenú: lebo dôkazy..
prečo dva krát odpis, raz plus a druhý raz mínus?
ale aspoň som si zopakovala ZDP, lebo ozaj sa riadime výhodnejším variantom, teda §19/2/r.
takže moju surovú odpoveď "nedaňovo" mením na "daňovo", ak sú splnené podmienky a tiež tvoj nasl.príspevok k postúpeným pohľadávkam..lebo na to si chcela upozorniť, či nie?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Môžem si to zrekapitulovať či som to správne pochopila? Chceme v tomto roku odpísať pohľadávky na ktoré sme tvorili opravné položky účtovne aj daňovo presne podľa § 20 ods. 14. Takže podľa toho čo píše betka a Kejka by odpis pohľadávok mal mať neutrálny vplyv na ZD lebo v DP znížim základ dane do výšky OP ktorá bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 14 a zároveň zvýšim základ dane o sumu OP ktorej tvorba bola uznaná za dňový výdavok podľa § 20.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Mám faktúru z roku 2005 na sumu 200€ s DPH,kde bola tvorená OP v 100% výške-bol vyhl.konkurz, pohľ.bola prihlásená.Teraz v tomto roku, bol zrušený konkurz pre nedostatok majetku, odpíšem pohľadávku 391/311?Budem robiť aj nejaké úpravy v daň.priznaní o tú sumu 200€-pripoč. a odpočít. k základu dane?K tejto faktúre boli účtované úroky z omeškania 315/662 na sumu 75€, ako vyčistím ten účet 315-oproti akému účtu, úroky neboli zaplatené, čiže boli ako odpoč.položka, teraz ich zaúč.ako 54../315 a prip. k základu dane.
Naposledy upravil zuzana : 13.01.12 at 05:25
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať