Zavrieť

Porady

registrácia plátcu dph

chcela by som sa spýtať, je nejaký rozdiel, keď sa FO registruje ako dobrovoľný plátca DPH alebo ako nadobúdateľ tovaru z EU (420000,-Sk).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    keď sa staneš platcom dph, či už dobrovoľným alebo zo zákona zdaňuješ svoje výstupy dph a záŕoveň máš právo na odpočítanie dph zo vstupov, ktoré používaš na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
    pokiaľ zdaniteľná osoba nie je platiteľom ale nadobúda tovar z iného ČS EU musí ak nadobudne nad 420 tis. sk a môže aj keď nedosiahne nadobudnutie 420 tis. sk, požiadať du o registráciu , du jej vydá ósvedčenie, takáto osoba nadobúda tovar z eu bez dph, tento postup je osoba povinná uplatňovať minimálne po dobu 2 rokov, uplatňuje tzv. samozdanenie slovenskou dph ale nemá nárok na odpočítanie dph. je tzv. osobou povinnou platiť daň § 69 ods.9

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    Ak som dobre rozumela, SZČO, kt. nie je platcom DPH a stane sa platcom kvôli nadobudnutému tovaru z EU, nemôže si uplatňovať dph na vstupe?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    § 4 sú platitelia - zdaňujú, odpočítavajú
    § 7 sú nadobúdatelia - len zdaňujú, odpočítavať nemôžu, nie sú platiteľmi, ich nadobudnutie je predmetom dane § 11

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    Ďakujem, takže tak je to. Ešte ne príklade. Ak SZČO - dovozca áut - obchodník sa môže zaregistrovať ako dobrovoľný plátca dph, podľa § 4, DÚ mu prideli IČ DPH a nemusí byť nadobúdateľ. Bude si samozdaňovať, zdaňovať a odpočítavať.

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    Ďakujem za vysvetlenie optimistka, už mi je to jasné. Pomohla si mi. Ešte raz ďakujem.

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Rád by som si dovolil jednu sedliacku otázku , ktorá sa týka práve DPH. Je možné si z bežných nákupov potravín odpočítať DPH a dať ich v účtovníctve do nákladov?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    rickman Pozri príspevok
    Rád by som si dovolil jednu sedliacku otázku , ktorá sa týka práve DPH. Je možné si z bežných nákupov potravín odpočítať DPH a dať ich v účtovníctve do nákladov?
    Možné je všetko, len ako sa k tomu postaví DU pri kontrole.

    Ale ak preukážete, že ste ich použili na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ, ani DU Vám nič nepovie.

    Len s tým preukázaním by ste asi mali problém.

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    ahojte, potrebovala by som poradiť. SZČO presiahol obra pre DHP v októbri. Do 20.11. sme podali žiadosť o registráciu a platcom sa stáva od 1.12.2008. SZČO dodáva potraviny do miestnej materskej školy. Dodávky sú uskutočňované každý deň, fakturuje sa vždy na začiatku nasledujúceho mesiaca. Chcem sa spýtať aký vplyv to bude mať teraz, keď bude vystavovať faktúru za november ale bude ju vystavovať v decembri? Už si uvádza aj DPH alebo nie? Alebo má radšej vyfakturovať tovar s dátumom 30. novembra a vyhne sa tak DPH? Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Lucinka23 Pozri príspevok
    ahojte, potrebovala by som poradiť. SZČO presiahol obra pre DHP v októbri. Do 20.11. sme podali žiadosť o registráciu a platcom sa stáva od 1.12.2008. SZČO dodáva potraviny do miestnej materskej školy. Dodávky sú uskutočňované každý deň, fakturuje sa vždy na začiatku nasledujúceho mesiaca. Chcem sa spýtať aký vplyv to bude mať teraz, keď bude vystavovať faktúru za november ale bude ju vystavovať v decembri? Už si uvádza aj DPH alebo nie? Alebo má radšej vyfakturovať tovar s dátumom 30. novembra a vyhne sa tak DPH? Ďakujem.
    Dph odvádzate podľa dátumu dodania tovaru.
    Ak dodanie tovaru sa uskutočnilo v mesiaci november , faktúru môžte vystaviť najneskôr do 15. tich dní od dodania, čiže napr. aj v decembri, na túto dodávku dph neuvádzate, lebo v čase dodania ste neboli platiteľom dph.

    Počnúc dodávkami od 1. decembra uvádzate na faktúre už Dph, lebo Ste dodali tovar ako platiteľ Dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.