Zavrieť

Porady

Bývanie u matky, príspevok na domácnosť a zdaňovanie + výživné + vyplatenie z bytu

Rada by som sa poradiť ak by niekto vedel. Môj bývalý manžel má trvalý pobyt stále u mňa v byte, nakoľko nie sme vysporiadaný. Neplatí mi ani korunu na nájom, do bytu chodí kedy chce. Na súde tvrdil, že býva pri matke, ktorej platí za to, že tam býva 5.000,- Sk, či jeho matka nemá nejakú daňovú povinnosť, alebo niečo ako daň z prenájmu, či podnájmu. Nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
Naposledy upravil 02Michaela : 13.11.08 at 16:55 Dôvod: lepšie vysvetlenie problému
Usporiadat
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Toto si ja nemyslím. Prečo by mal nárok len na tú časť, ktorou prispel on? Teda len 50.000?

Analogicky by sme potom mohli povedať, že Michaela má nárok len na 250.000 Sk z bytu. Myslím, že súd môže zohľadniť výšku, akou prispeli na kúpu, ale faktom zostáva, že sú SPOLUvlastníci, teda každý má práva vlastníka, aj ten ex-. Je na Michaele, aby dokázala svoj nárok na väčšiu časť hodnoty bytu. Pokiaľ to nepreukáže, má sa za to, že ho nadobudli spolu a patrí každému polovica.


Samozrejme, z právnického hľadiska máš pravdu, veď prečo by mal byť ochudobnený ex, keď do bytu vložil "50.000,- Sk". Ja za neho splácam spoločný úver 270.000,- Sk. A Ešte k tomu hradím v plnej výške nájom (aj za ex) na udržiavanie bytu v dobrom stave a potrebnom pre bývanie maloletej už rok a pól. To je fakt pravda, že by bol ochudobnený nakoľko byt za 300.000,- vtedy, má teraz hodnotu vyše 1.000.000,- Sk. Veď prečo by mal dostať len kus, čo keby on s 22.000,- píjmom rovno dostal celý byt za 50.000,- a ja bez príjmu s malým dieťaťom nič? A pritom som prispela na kúpu bytu väčšou čiastkou, platím spoločný úver a platím aj nájom, kde on nedá ani korunu. Veď mu ho môžem rovno podarovať!
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

A ešte otázočka na chobota, náhodou ak je spoluvlastník nemá povinnosti náhodou ako SPOLUvlastník?! nájom, údržba bytu... Či to len tak? nech sa o byt stará niekto so svojich peňazí, aby bol v prípade predaja kultúrny, čistý, udržiavaný? A druhý spoluvlastník nemusí NIČ, len si vezme polovicu peňazí?!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
02Michaela Pozri príspevok
Samozrejme, z právnického hľadiska máš pravdu, veď prečo by mal byť ochudobnený ex, keď do bytu vložil "50.000,- Sk". Ja za neho splácam spoločný úver 270.000,- Sk. A Ešte k tomu hradím v plnej výške nájom (aj za ex) na udržiavanie bytu v dobrom stave a potrebnom pre bývanie maloletej už rok a pól. To je fakt pravda, že by bol ochudobnený nakoľko byt za 300.000,- vtedy, má teraz hodnotu vyše 1.000.000,- Sk. Veď prečo by mal dostať len kus, čo keby on s 22.000,- píjmom rovno dostal celý byt za 50.000,- a ja bez príjmu s malým dieťaťom nič? A pritom som prispela na kúpu bytu väčšou čiastkou, platím spoločný úver a platím aj nájom, kde on nedá ani korunu. Veď mu ho môžem rovno podarovať!
V jednom príspevku uvádzaš, že nepracuješ, a nemáš peniaze. V tomto príspevku uvádzaš, čo všetko splácaš. Dostala si veľa rád. Kto chce, nachádza riešenie, kto nechce, nachádza výhovorky. Vcelku so záujmom by som si teraz prečítala názor Tvojho ex. Si natoľko rozporuplná, až to u mňa hraničí s prívlastkom - urazená a pomstiaca sa.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Prepáč, ale čítaj poriadne. Nie, nepracujem a nemám žiaden príjem a vidíš, aj tak všetko platím!!!! Tak čítaj!!! Ja sa nevyhováram!! Taká je realita!
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

A keď si chceš prečítať názor môjho ex, nech sa páči. Stačí požiadať o jeho t.č. poskytnem. Môžeš sa ho opýtať osobne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
A ešte otázočka na chobota, náhodou ak je spoluvlastník nemá povinnosti náhodou ako SPOLUvlastník?! nájom, údržba bytu... Či to len tak? nech sa o byt stará niekto so svojich peňazí, aby bol v prípade predaja kultúrny, čistý, udržiavaný? A druhý spoluvlastník nemusí NIČ, len si vezme polovicu peňazí?!
Samozrejme, že má. Podľa § 137 a 139 majú v právnych úkonoch spoluvlastníci rovnaké povinnosti - teda každý je povinný starať sa o nehnuteľnosť. Pokiaľ tam býva, má aj povinnosť podieľať sa na financovaní nákladov. Keby tam nebýval, tak by to bolo trochu inak s tými nákladmi na bývanie. Ale z hore uvedeného mi vyplýva, že býva v byte, alebo nie?

Pokiaľ neplatí, môžeš na oplátku zase ty súdne žiadať od neho uhradiť polovicu nákladov na byt. Alebo môže byť táto čiastka odpočítaná z jeho nároku. Dôkazné bremeno leží ale na tebe.

Pre neho (bohužiaľ v tvoj neprospech) jediným dôkazom, ktorý on potrebuje použiť, je list vlastníctva, podľa ktorého má nárok na polovicu hodnoty bytu. Všetko ostatné, čo má byť inak, alebo čo by mu tento nárok znížilo, musíš dokázať ty. Súd musí pri rozhodovaní vychádzať z dôkazov, nie len z jednostranných tvrdení.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=02Michaela;870563]Prepáč, ale čítaj poriadne. Nie, nepracujem a nemám žiaden príjem a vidíš, aj tak všetko platím!!!! Tak čítaj!!! Ja sa nevyhováram!! Taká je realita![/quote]


Ja nepochopím , ako niekto nemá žiaden príjem , nepracuje a dokáže všetko platiť .
Ako sa to dá ?
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Danila Pozri príspevok
V jednom príspevku uvádzaš, že nepracuješ, a nemáš peniaze. V tomto príspevku uvádzaš, čo všetko splácaš. Dostala si veľa rád. Kto chce, nachádza riešenie, kto nechce, nachádza výhovorky. Vcelku so záujmom by som si teraz prečítala názor Tvojho ex. Si natoľko rozporuplná, až to u mňa hraničí s prívlastkom - urazená a pomstiaca sa.


A pomstiaca asi ťažko. Urazená skôr, nakoľko je to tak ako píšem. A keď ťa niekdo bude tĺsť 5 rokov spolužitia a potom ťa bude otravovať ešte rok a pól po rozvode a starať sa Ti do súkromia, chcela by som vidieť Teba. A ešte mu mám aj podľa Teba podarovať byt. Tak prepáč. Ako to všetko splácam je moja vec (vieš, je aj rodina, ktorá pomôže, keďže SPOLUVLASTNÍK a otec neplatí nič, lebo z 22.000,- príjmu si musí ešte požičiavať.).
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Zita5 Pozri príspevok
[quote=02Michaela;870563]Prepáč, ale čítaj poriadne. Nie, nepracujem a nemám žiaden príjem a vidíš, aj tak všetko platím!!!! Tak čítaj!!! Ja sa nevyhováram!! Taká je realita!

Ja nepochopím , ako niekto nemá žiaden príjem , nepracuje a dokáže všetko platiť .
Ako sa to dá ?[/quote]


Vidíš? Ide to, len tiež sa to nedá do nekonečna, preto si hľadám prácu ako len môžem, aby som ex nezaťažovala ešte aj výdavkami na JEHO byt.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
A keď si chceš prečítať názor môjho ex, nech sa páči. Stačí požiadať o jeho t.č. poskytnem. Môžeš sa ho opýtať osobne.

Možno by fakt nebolo od veci zapojiť aj jeho do tejto debaty. Potom by sme mohli vystupovať ako mediátori sporu a je možné, že by sme dospeli aj k nejakému kompromisu...

Nebol by ochotný zapojiť sa? Napísať jeho pohľad na vec? Prečo požaduje to, čo požaduje a z akých argumentov pri svojej požiadavke vychádza...
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Samozrejme, že má. Podľa § 137 a 139 majú v právnych úkonoch spoluvlastníci rovnaké povinnosti - teda každý je povinný starať sa o nehnuteľnosť. Pokiaľ tam býva, má aj povinnosť podieľať sa na financovaní nákladov. Keby tam nebýval, tak by to bolo trochu inak s tými nákladmi na bývanie. Ale z hore uvedeného mi vyplýva, že býva v byte, alebo nie?

Pokiaľ neplatí, môžeš na oplátku zase ty súdne žiadať od neho uhradiť polovicu nákladov na byt. Alebo môže byť táto čiastka odpočítaná z jeho nároku. Dôkazné bremeno leží ale na tebe.

Pre neho (bohužiaľ v tvoj neprospech) jediným dôkazom, ktorý on potrebuje použiť, je list vlastníctva, podľa ktorého má nárok na polovicu hodnoty bytu. Všetko ostatné, čo má byť inak, alebo čo by mu tento nárok znížilo, musíš dokázať ty. Súd musí pri rozhodovaní vychádzať z dôkazov, nie len z jednostranných tvrdení.


To je zložité. On tvrdí že býva u matky, kde jej platí 5.000,- Sk. Lenže do bytu (ku mne) chodí kedy chce (a to chodí každý deň).
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

O vysporiadaní tu bolo dosť, ale ako že neplatí alikvótnu časť za byt, ktorého je spoluvlastníkom a do ktorého chodí? Ak tam má trvalý pobyt, tak 1/2. Okrem toho môže bývať kde chce a platiť čo chce. Ak je len čiastočným vlastníkom, bez zmluvy s Vami o bývaní a dohodnutých úhrad, tam nemôže mať trvalý pobyt.Ak dokáže, že tam nebýva, tak minimálne za platby, ktoré nesúvisia s pobytom ale s vlastníctvom napr.FOaÚ.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok

Možno by fakt nebolo od veci zapojiť aj jeho do tejto debaty. Potom by sme mohli vystupovať ako mediátori sporu a je možné, že by sme dospeli aj k nejakému kompromisu...

Nebol by ochotný zapojiť sa? Napísať jeho pohľad na vec? Prečo požaduje to, čo požaduje a z akých argumentov pri svojej požiadavke vychádza...

No keď Ti príde domov 6 ročné dieťa a povie Ti, že ocko chce peniaze z bytu, lebo si chce kúpiť nové auto, neviem ako budeš reagovať Ty.
A keď som dala návrh, aby sme byt napísali na dieťa, nechce o tom ani počuť. Tak komu ide len o hŕbu peňazí?! Skús porozmýšľať.
Ja som aj na sociálke pýtala, aby mu niekto dohovoril, nech napíšeme byt na malú. Čiže stratím aj ja svoj podiel, nielen on.
Súhlasil, že napíše byt na malú, keď mu vyplatím jeho polovicu bytu.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

evula0 Pozri príspevok
O vysporiadaní tu bolo dosť, ale ako že neplatí alikvótnu časť za byt, ktorého je spoluvlastníkom a do ktorého chodí? Ak tam má trvalý pobyt, tak 1/2. Okrem toho môže bývať kde chce a platiť čo chce. Ak je len čiastočným vlastníkom, bez zmluvy s Vami o bývaní a dohodnutých úhrad, tam nemôže mať trvalý pobyt.Ak dokáže, že tam nebýva, tak minimálne za platby, ktoré nesúvisia s pobytom ale s vlastníctvom napr.FOaÚ.
Je vlastníkom tak ako ja. Trvalý pobyt tu má a nechce si ho zmeniť ku matke. Lebo vždy povie, že to je jeho byt a on si tu môže chodiť kedy chce, a nebude mi dávať ani korunu, lebo platí matke.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pri riešení takýchto problémov si treba uvedomiť dve roviny morálnu a právnu. Ak niekto začne miešať /čo samozrejme Tí ukrivdení robia vždy a je to prirodzené/ je to tá najhoršia kombinácia. V poslednej dobe prebieha v televízii relácia "Súdna sieň". Pozerám ju takmer pravideľne a je veľmi poučná a určite pomáha super dvíhať nízke právne povedomie ľudí.
Michaela Ty si mu polovici bytu už "podarovala" tým, že máte bezpodielové spoluvlastníctvo a on to "nemorálne" zneužíva, ale bez dôkazov, dohôd a pod. je to bohužiaľ ....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
Je vlastníkom tak ako ja. Trvalý pobyt tu má a nechce si ho zmeniť ku matke. Lebo vždy povie, že to je jeho byt a on si tu môže chodiť kedy chce,
V tomto má pravdu.

02Michaela Pozri príspevok
a nebude mi dávať ani korunu, lebo platí matke.
V tomto nemá pravdu.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

evina Pozri príspevok
Pri riešení takýchto problémov si treba uvedomiť dve roviny morálnu a právnu. Ak niekto začne miešať /čo samozrejme Tí ukrivdení robia vždy a je to prirodzené/ je to tá najhoršia kombinácia. V poslednej dobe prebieha v televízii relácia "Súdna sieň". Pozerám ju takmer pravideľne a je veľmi poučná a určite pomáha super dvíhať nízke právne povedomie ľudí.
Michaela Ty si mu polovici bytu už "podarovala" tým, že máte bezpodielové spoluvlastníctvo a on to "nemorálne" zneužíva, ale bez dôkazov, dohôd a pod. je to bohužiaľ ....


Máš úplnú pravdu. No človek, keď vstupuje do vzťahu si myslí, že je to navždy a nečaká, že za niekoľko rokov bude vyvrheľ vo vlastnom byte.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

02Michaela Pozri príspevok
Máš úplnú pravdu. No človek, keď vstupuje do vzťahu si myslí, že je to navždy a nečaká, že za niekoľko rokov bude vyvrheľ vo vlastnom byte.
Áno je to presne tak... a možno by sme mali čoraz viac premýšľať a radiť naším deťom podpísať predmanželskú zmluvu, aj keď každému zamilovanému sa to zdá trápne a "nemorálne ",,,
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
No keď Ti príde domov 6 ročné dieťa a povie Ti, že ocko chce peniaze z bytu, lebo si chce kúpiť nové auto, neviem ako budeš reagovať Ty.
A keď som dala návrh, aby sme byt napísali na dieťa, nechce o tom ani počuť. Tak komu ide len o hŕbu peňazí?! Skús porozmýšľať.
Ja som aj na sociálke pýtala, aby mu niekto dohovoril, nech napíšeme byt na malú. Čiže stratím aj ja svoj podiel, nielen on.
Súhlasil, že napíše byt na malú, keď mu vyplatím jeho polovicu bytu.
Čo to znamená, že by ste byt darovali dcére? Že tam bude bývať dcéra so svojou matkou - teda s tebou? Tak s tým by som ani ja nesúhlasil, lebo v podstate by byt zostal tebe, len papierovo by to vyzeralo tak, že patrí dcére.

Možno nechápeme celkové pozadie tvojho prípadu. Dobré by bolo, aby si nám popísala presne, ako ste nadobudli byt. Kto koľko prispel si už napísala, ale ako ste ho kúpili? Pred manželstvom? V kúpnej zmluve ste boli obaja? Ako to bolo? (ak sa budete súdiť, to bude prvá vec, na ktorú sa vás sudca opýta).
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Tie §§§§ , ktoré tu spomenul chobot. Takže keď je spoluvlstník musí prispievať niečo na údržbu? Aj keď tvrdí, že tu nebýva, že býva u matky a tam jej platí. Ale keď je spoluvlastník, o čo sa má starať? Čo má financovať? (Domov si chodí kedy chce a mám ho nafoteného, pre prípad, že by chcel tvrdiť, že do bytu nechodí a nebýva a neužíva spoločné zariadenia bytu).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať