Zavrieť

Porady

Dieťa v pestúnskej starostlivosti, RD a školka?

Dobrý deň,

Moja priatelka si berie 4 ročné dieťa z detského domova do pestúnskej starostlivosti.Pani úradníčka na úrade práce jej povedala že by mohla byť s týmto dieťaťom na rodičovskej dovolenke do 6 rokov. Lenže ona by rada dala toto dieťa do štátnej materskej školky. Rada by som vedela či bude dostávať aj pestúnske príspevky , aj rodičovský príspevok aj može dieťa do školky a ešte by si chcela chodiť aj na dohodu privyrávať. Pozrela som si už hádam všetky prípevky na porade ohĺadne rod.príspevku, ale odpoveď na takúto kombináciu som akosi nenašla. Prosím odpíšte a poraďte.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    ak da dieta do statnej skolky, urcite nemoze poberat aj rodicovsky prispevok

    rodicovsky prispevok pri dietati starsom ako 3 roky /do 6 rokov veku/ moze mat schvaleny pri zhorsenom zdravotnom stave dietata - ale vtedy dieta nemoze do skolky

    Dračica je offline (nepripojený) Dračica

    Dračica
    ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujímalo,1. či je možné byť na rodičovskej dovolenke do 6 rokov, s tým že by nepoberala rodičovský príspevok a dieťa by dala do školky a ona by si chodila privyrábať na dohodu.
    2. Ak by predsa len nedala dieťa do školky a zostala by s ním na doporučenie lekára doma do 6 rokov dostávala by aj rodičovský príspevok aj pestúnske príspevky? Nevylučuje sa to pestúnsky a rodičovký príspevok?
    3. nevylučuje sa náhodou aj byť na rodičovskej dovolenke do 6 rokov hoci aj bez rodičovského príspevku a poberať zároveň aj pestúnske príspevky?
    Prosím niekdo mi to lopatisticky objasnite.

    D123 je offline (nepripojený) D123

    D123
    ja som k tejto teme nasla:
    1. Pestúnska starostlivosť je forma štátom finančne podporovanej a sledovanej náhradnej rodinnej starostlivosti. Môže mať dlhodobý (počas celého detstva) aj krátkodobý charakter. Štát zabezpečuje finančné príspevky pre pestúnov a deti (mesačný opakovaný príspevok pre pestúna, jednorazový a mesačný opakovaný príspevok na úhradu potrieb dieťaťa v PS - príspevky sú stanovené zákonom a k 1. 9. každý rok sa opatrením MPSVR upravujú koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima).V prípade pestúnskej starostlivosti má náhradný rodič od 1. 7. 2005 nárok na rodičovskú dovolenku spojenú s rodičovským príspevkom až do šiesteho roku veku zvereného dieťaťa, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa. Vo všetkých formách náhradnej starostlivosti má rodina nárok aj na prídavky na deti a na daňový bonus. V tejto forme starostlivosti má rodina nárok aj na rodičovské príspevky pre zverené deti.
    zdroj: www.adopcia.sk (sekcia Nielen o adopcii, Formy NRS - pestunska starostlivost)
    2. vysky davok, vratane podmienok su tu: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis..............pri opakovanom prispevku pre nahradneho rodica (OPNR) pisu ze ak je narok na rodicovsky, nevznika narok na OPNR (logicky - stat nikdy neplati za tu istu sluzbu 2x).
    3. ivka70 radila obratit sa na SP, ta s tym vsak nic nema, prispevky vyplaca miestne prislusny UPSVaR, skor odporucam zavolat infolinku www.adopcia.sk, kde budu urcite ochotnejsi ako na UPSVaRe
    Maja

    Dieťa v pestúnskej starostlivosti, RD a školka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.