Zavrieť

Porady

zdruzenie PO a DPH

Aky je Vas nazor na nasledovny problem> Zdruzenie pravnickych osob presiahlo za 12 mesiacov prijem 1,5 mil. Sk. Ide o prijmy z dotacii na cinnost zo zahranicia, nemusi sa nahodou prihlasit na DPH ? A moze sa vobec prihlasit na DPH ? Aj keby neprekrocilo uvedeny prijem /mam v talone aj ine zdruzenie,ktore by sa zase rado stalo platitelom DPH /. vdaka za kazdy nazor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dada909 je offline (nepripojený) dada909

    dada909
    Prosim,prosim, aj ked je tato otazka mozno "nonsens" prosim o Vas nazor.
    vopred srdecna vdaka
    dada

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Dada, nemám skúsenosti s dotáciami zo zahraničia, ale aspoň ťa skúsim naviesť.

    Dôležité je zistiť či je PO zdaniteľnou osobou podľa § 3 ZDPH, t.j. či tie dotácie sú daňovým príjmom, alebo oslobodené podľa §28-48, resp. nie len dotácie ale aký koľvek prijem. Ak presiahne tento príjem 1,5 mil tak je povinnosť stať sa plátcom DPH.
    ALe nestretla som sa so združením PO - vysvetli to.

    martinka je offline (nepripojený) martinka

    martinka
    Ahoj dada, ja robim uctovnictvo pre zdruzenie PO. Minuly rok sme zacali svoju cinnost a stali sme sa v priebehu minuleho roka aj dobrovolnymi platcami DPH. Nevidim ziaden problem, ze by ste sa nemohli stat platcami. My z toho len ziskavame, pretoze stale mame velmi vysoke nadmerne odpocty. Stali sme sa platcami od juna 2004 a hned po kvartali mi nabehla dan. kontrola na DPH. Boli velmi spokojni a nic mi nevytkli. Myslim, ze byt platcom DPH je v tomto pripade velmi rozumne.

    dada909 je offline (nepripojený) dada909

    dada909
    Zaujmove zdruzenie pravnickych osob podla mojho nazoru /po precitani § 3 ZDPH/nie je zdanitelnou osobou. Jeho clenovia - prav.osoby podla stanov platia prispevky na jeho cinnost.Tieto prispevky su podla § 13 ZDP oslobodene od dane. A prave to ma trapilo, ze co ked tieto prispevky clenov + prispevok na cinnost zdruzenia PO zo zahranicia presiahol 1,5 mil za 12 mesiacov. Ale ako pise Martinka vraj to nie je problem stat sa platitelom DPHcky. Nezdalo sa mi to, lebo oni vlastne nikdy nebudu vyvijat ekonomicku cinnost, z ktorej by bola povinnost odvadzat DPHcku. Nakupuju si len veci pre svoju cinnost, z ktorej by si mohli uplatnovat odpocet. Ved to budu stale len dostavat naspat DPHcku. No ale ako Martinka pise Danovemu uradu to nevadi ...
    Tak im to teda skusim navrhnut, aby sa na DPHcku prihlasili. Nebola som si vsak ista ci sa mozu alebo musia prihlasit.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Dada hovoríš o oslobodenej činnosti § 13 ZDP, ale pozri oslobodenú činnosť v zákone o DPH. Podľa toho čo hovoríš, ak ide len o príspevky a dotácie a ak sú oslobodené (to treba preveriť) tak potom tento príjem sa nezapočítava do 1,5 mil. Uričte - robím s príspevkami a započítavam len činnosť neoslobodenú podľa ZDPH a mám to aj preverené DR.

    retep je offline (nepripojený) retep

    retep
    Na základe čoho je združenie založené či ide o záujmové združenie podľa § 20 Očianskeho zákonníka ,alebo podľa 829 Občianskeho zákonníka.Ďalej je dôležitý predmet činnosti a posúdenie či vykonáva ekonomickú činnosť §3 ods.2 Ak vykoáva ekonomickú činnosť ,potom má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok ustanoveným zákonom o DPH. Ak platiteľ neuskutočňuje ekonomickú činnosť potom nemá nárok na odpočítanie dane .
    človiečik Vladimír Ozimý
    dotácie ani členské nie su predmetom dane ani nevstupuju do dph....do obratu neziskovky sa rataju len aktivity ktorymi dosahuje zisk(mam dilemu ci aj prijmy dosahovane v ramci hlavnej cinnosti hm)

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    retep
    Na základe čoho je združenie založené či ide o záujmové združenie podľa § 20 Očianskeho zákonníka ,alebo podľa 829 Občianskeho zákonníka.Ďalej je dôležitý predmet činnosti a posúdenie či vykonáva ekonomickú činnosť §3 ods.2 Ak vykoáva ekonomickú činnosť ,potom má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok ustanoveným zákonom o DPH. Ak platiteľ neuskutočňuje ekonomickú činnosť potom nemá nárok na odpočítanie dane .
    Táto poznámka je kľúčová pre riešenie problematiky, t.j. otázku nemožno riešiť bez zistenie podstaty, t.j. či sa jedná o "podnikateľský subjekt" a teda združenie podnikateľov, alebo iný typ združenia.

    Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

    Martina123
    Dobry den,
    Velmi rada by som sa opytala na jednu zalezitost.
    Zaujmove zdruzenie pravnickych osob, ktore vzniklo, ako ma uctovat? Aku uctovnu osnovu ma pouzit? Mame program MRP a teraz si nie sme isti, ako uctovat. Nie je to pdnikatelsky subjekt ale ani nedostavame dotaciu zo statu. Zdruzenie zije len clenskych prispevkov clenov a zo sluzieb, ktore poskytuje, ako naprikald prekaldy, stretnutia s partnermi, seminare, skolenia, poradenstvo, administrativne veci atd.
    Vopred dakujem za radu.
    Martina

    Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

    Martina123
    Chcela by som vas poprsoit o radu. Mame zaujmove zdruzenie PO a chceli by sme vediet, ake ine pravne normy, vyhlasky apod upravuju uctovanie takychto subjektov. Aka je uctovna osnova. Dakujem za rychlu odpoved.
    Martina

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    také združenie účtuje v JÚ a je to vcelku jednoduché, lebo málen príjmy z členského a výdavky.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Martina123
    Chcela by som vas poprsoit o radu. Mame zaujmove zdruzenie PO a chceli by sme vediet, ake ine pravne normy, vyhlasky apod upravuju uctovanie takychto subjektov. Aka je uctovna osnova. Martina
    Pokiaľ ide o združenie právnických osôb založené v zmysle § 20f a nasl. Občianskeho zákonníka (združenie s právnou subjektivitou), môže v zmysle § 9 ods. 1 písm. d) Zákona o účtovníctve účtovať aj v sústave jednoduchého účtovníctva.
    Ak by išlo o združenie právnických osôb (alebo združenie PO a FO), vytvorené na základe zmluvy o združení podľa § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka (bez právnej subjektivity), malo by účtovať v účtovnej sústave, ktorú používa člen združenia poverený vedením účtovníctva.
    Naposledy upravil andrej_rv : 06.11.05 at 15:00

    Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

    Martina123
    Ale nase zdruzenie sa rozhodlo uctovat v podvojnom. V uctovnom programe su 3 moznosti - podnikatelsky subjekt, rozpoctova a prispevkova org. a neziskova.
    Ake normy platia pre uctovanie zdruzeni?
    Dakujem

    Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

    Martina123
    My sme podla 20 Obcianskeho zakonika a le rozhodli sme sa uctovat v podvojnom. Este su nejake ine normy, kotre platia pre taketo subjekty?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Martina123
    Ale nase zdruzenie sa rozhodlo uctovat v podvojnom. V uctovnom programe su 3 moznosti - podnikatelsky subjekt, rozpoctova a prispevkova org. a neziskova.
    Ake normy platia pre uctovanie zdruzeni?
    Dakujem
    Ak ste sa rozhodli účtovať v PÚ, vzťahujú sa na vás postupy účtovania a účtová osnova pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania (Opatrenie MF SR z 10.12.2002 v znení opatrenia MF SR č. 20 896/2003-92) FS 17/2002: http://www.finance.gov.sk/Documents/...7/FS_17_02.pdf
    V softe tá tretia možnosť - nezisková.
    Naposledy upravil andrej_rv : 06.11.05 at 14:08

    EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

    EMILY04
    Dobrý deň. Chcem sa spýtať či sa niekto stretol s týmto prípadom združenia. Dve PO s.r.o., (stavebné firmy), jedna vykonáva činnosť v CZ a druhá na Slovensku chcú založiť združenie dvoch PO. Chcú viesť samostané účtovníctvo v CZ a na Slovensku, každá chce viesť podvoj. účtovníctvo. Je to možné? Nemusia viesť len jedno účtovníctvo?
    Veľmi pekne ďakujem.
    Emily04

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.