Zavrieť

Porady

Výpoveď - platnosť / neplatnosť - prípadný spor

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dobrý deň,

nie som si úplne istá a preto prosím skúsenejších o radu, či sa dá napadnúť neplatnosť výpovede, ktorá je asi v tomto znení.

Z dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. b, dávame vám týmto výpoveď z pracovného pomeru, nakoľko z titulu rozhodnutia nadriadeného orgánu ste sa stal pre organizáciu nadbytočným.

Zároveň vám priznávame odstupné vo výške 2 priemerných mesačných platov v zmysle § 76 Zákonníka práce.

Tá výpoveď je napísaná 24. 11. 2008, bez akejkoľvek zmienky o výpovednej dobe a pracovný pomer má byť ukončený 30. 11. 2008.

Dá sa táto výpoveď napadnúť ako neplatná, keďže nebola poskytnutá adekvátna výpovedná doba, resp. náhrada príjmu, ak by zamestnanec na ďalšom trvaní pracovnej zmluvy už netrval?

Okrem toho aj § 17 ZP hovorí o tom, že aj keď sa zamestnanec vzdá svojich práv / teda týmto aj výpovednej doby / je takýto právny úkon neplatný.

Prosím o radu, príp. vaše skúsenosti na koho sa obrátiť a ako postupovať?

Ešte raz ďakujem
Usporiadat
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Ak dali zamestnancovi podpísať prevzatie výpovede, ktorá nebola podpísaná osobou oprávnenou konať za firmu, potom to nie je výpoveď, ale zdrap papiera, bez akýchkoľvek právnych účinkov. Lenže neviem, či to zamestnanec bude vedieť preukázať. Firma mu výpoveď dala podpísať, ale určite mu rovnopis z tejto nepodpísanej nedala. A aspoň dodatočne mu tú výpoveď doručili?

No rovnopis mu nedali, ale bol taky sikovny, ze si stihol vypytat aspon fotokopiu. Original mu bude doruceny zajtra, ked pride spat podpisany od riaditela z Blavy, ale samorzrejme, ze riaditel urcite nenapise, ze to podpisoval neskor ako zamestnanec.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Dana7 Pozri príspevok
No rovnopis mu nedali, ale bol taky sikovny, ze si stihol vypytat aspon fotokopiu. Original mu bude doruceny zajtra, ked pride spat podpisany od riaditela z Blavy, ale samorzrejme, ze riaditel urcite nenapise, ze to podpisoval neskor ako zamestnanec.
Tak, to je dobre, že má tú fotokópiu so svojím podpisom. Ak mu podpísanú výpoveď doručia, naviac poštou, tak bude mať dôkaz o tom, že keď podpisoval, podpisoval"nič". Až na základe tej doručenej, firmou podpísanej výpovede, by sa dala považovať za formálne platnú a začala by mu plynúť výpovedná lehota. Ak mu už skôr vzali kľúče od kancelárie a neumožnili mu pracovať, vytvorili mu prekážku v práci a zamestnanec má nárok na náhradu mzdy. Za úplne prioritné v jeho prípade považujem to, aby zamestnávateľovi oznámil, že rozviazanie pracovného pomeru s ním považuje za neplatné a preto zamestnávateľa žiada, aby mu umožnil pokračovať v práci.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Tak, to je dobre, že má tú fotokópiu so svojím podpisom. Ak mu podpísanú výpoveď doručia, naviac poštou, tak bude mať dôkaz o tom, že keď podpisoval, podpisoval"nič". Až na základe tej doručenej, firmou podpísanej výpovede, by sa dala považovať za formálne platnú a začala by mu plynúť výpovedná lehota. Ak mu už skôr vzali kľúče od kancelárie a neumožnili mu pracovať, vytvorili mu prekážku v práci a zamestnanec má nárok na náhradu mzdy. Za úplne prioritné v jeho prípade považujem to, aby zamestnávateľovi oznámil, že rozviazanie pracovného pomeru s ním považuje za neplatné a preto zamestnávateľa žiada, aby mu umožnil pokračovať v práci.
Dorucia mu to urcite osobne, zajtra na pracovisku. Jedine, ze by sa tomu vyhol a zajtra tam neprisiel, tak mu to uz budu vediet dorucit az v pondelok a to sa mu potom vypovedna doba posuva o mesiac. Ak by teda napr. zajtra isiel k lekarke s tym, ze on predsa ziadnu vypoved nema lebo podpisal len ten zdrap bez podpisu konatela, ktoreho kopiu ma k dispozicii, ci by to na sude alebo pri narokovani si na pracu postacovalo. Napr. by si zajtra mohol zobrat "paragraf" - prekazku v praci, aj tak sa uz rok chysta na ocne.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Ak mu nebudú vedieť doručiť výpoveď priamo, musia poštou, potom výpoveď začne plynúť až v novom mesiaci a skončenie pracovného pomeru sa posúva o mesiac. V tom máš pravdu. Ale na budúci týždeň nech napíše zamestnávateľovi ten list. Je dôležitý pre posudzovanie budúcich nárokov a nie je to nič zložité. Ak by predsa len zajtra na pracovisko išiel a budú mu doručovať výpoveď priamo, nech tam vyznačí nový dátum prevzatia.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Ak mu nebudú vedieť doručiť výpoveď priamo, musia poštou, potom výpoveď začne plynúť až v novom mesiaci a skončenie pracovného pomeru sa posúva o mesiac. V tom máš pravdu. Ale na budúci týždeň nech napíše zamestnávateľovi ten list. Je dôležitý pre posudzovanie budúcich nárokov a nie je to nič zložité. Ak by predsa len zajtra na pracovisko išiel a budú mu doručovať výpoveď priamo, nech tam vyznačí nový dátum prevzatia.
Ak to prevezme dnes, lebo mi volal, ze uz to vraj z BA doslo, staci ak to napadne az v pondelok alebo musi uz zajtra. Predpokladam totiz, ze ak to bude chciet dat veducemu pobocky osobne do ruk este pred zaciatkom plynutia vypovednej doby, tak ten mu to odmietne prevziat. Jedina moznost je napisat to dnes vecer a dat to poslat kuriernou sluzbou. A v takomto pripade ma prist v pondelok normalne do prace, alebo ma cakat na odpoved?
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Dana7 Pozri príspevok
Ak to prevezme dnes, lebo mi volal, ze uz to vraj z BA doslo, staci ak to napadne az v pondelok alebo musi uz zajtra. Predpokladam totiz, ze ak to bude chciet dat veducemu pobocky osobne do ruk este pred zaciatkom plynutia vypovednej doby, tak ten mu to odmietne prevziat. Jedina moznost je napisat to dnes vecer a dat to poslat kuriernou sluzbou. A v takomto pripade ma prist v pondelok normalne do prace, alebo ma cakat na odpoved?
Ak výpoveď prevezme dnes, potom zajtra by mal nastúpiť do práce. Ak mu oznámia, že do roboty nemá chodiť počas trvania výpovednej doby, nech mu to dajú písomne alebo aspoň keby mu to oznámili pred svedkom. Lenže svedkovia sú nespoľahliví. Ak tak neurobia, v pondelok nech tam ide znova, ak ho pošlú domov, potom treba napísať ten list. Potom určite bude vedieť preukázať nárok na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej lehoty, ak by mu ju zamestnávateľ nechcel vyplatiť.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Petra Nová Pozri príspevok
Ak výpoveď prevezme dnes, potom zajtra by mal nastúpiť do práce. Ak mu oznámia, že do roboty nemá chodiť počas trvania výpovednej doby, nech mu to dajú písomne alebo aspoň keby mu to oznámili pred svedkom. Lenže svedkovia sú nespoľahliví. Ak tak neurobia, v pondelok nech tam ide znova, ak ho pošlú domov, potom treba napísať ten list. Potom určite bude vedieť preukázať nárok na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej lehoty, ak by mu ju zamestnávateľ nechcel vyplatiť.
A ak by v pondelok do prace neprisiel, ale oni by tam uz to oznamenie mali, tak predpokladam, ze by sa snazili nejako reagovat. On by si napr. na pondelok zobral "paragraf" od lekara, alebo Pn-ku, s tym, ze by im to riadne oznamil, ze sice mu plynie vypovedna doba ale je chory a po ukonceni nastupi. Ak na tom netrvaju aby nastupil vyziada si pisomne potvrdenie. Stacilo by to aj tak. Obava sa totiz toho, ze ak mu nasilu najdu nejaku pracu, tak ho budu deptat a nasiju mu napr. nejake manko.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Ahojte poraďáci,

manžel dostal výpoveď stručne v tomto zneni: Dávame vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm.b - stal ste sa z dôvodu rozhodnutia nadriadeného orgánu pre našu organizácu nadbytočný a nevieme vám ponúknuť ani iné zodpovedajúce miesto. Zároveň vám priznávame odstupné vo výške 2 mesačných platov. Na zákade toho sa váš pracovný pomer končí 30. 11. 2008.

Najprv to dali podpísať manželovi 24. 11. 2008, ale bolo to bez podpisu konateľa / kópiu tohto dokladu, kde je len podpis manžela a podpis konateľa chýba manžel našťastie má /.

Originál výpovede, dostal až dnes.

Dnes si manžel zároveň nechal potvrdiť odovzdávací protokol, v ktorom uviedol zoznam veci, ktoré odovzdal a pripísal tam vetu:

Zároveň týmto potvrdzujeme, že voči zamestnancovi nemáme žiadne ďalšie nároky a netrváme na tom, aby počas plynutia výpovednej doby t.j. od 1. 12. 2008 naďalej pracoval, nakoľko jeho funkcia sa definitívne zrušila ku dňu 30. 11. 2008 a náhradnú funkciu mu nevieme poskytnúť.

Je na tom dnešný dátum a podpísal mu to jeho priamy nadriadený.

Keďže oficiálne už písomne nestihne namietnuť, že on ale na tej výpovednej dobe trvá / aj keď vlastne už má v.u. doklad, že oni mu náhradu nevedia poskytnúť /, chce poslať dnes fax na sídlo firmy do BA, tiež s dnešným dátumom, a následne poštou. Chcem sa spýtať, či faxovaná verzia sa bude považovať za dostatočne zaslanú v termíne, ak následne príde poštou?

A druhá otázka, aké má šance na úspech, keby od nich na základe toho, čo mu potvrdili v preberacom protokole že už nemusí chodiť od 1. 12. 2008 do práce požadoval náhradu príjmu za dobu 2 mesiacov ?

Veľmi pekne všetkým ďakujem, ale tie § sú tak hrozne pokrútené.
Dík
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

manžel dostal výpoveď stručne v tomto zneni: Dávame vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm.b - stal ste sa z dôvodu rozhodnutia nadriadeného orgánu pre našu organizácu nadbytočný a nevieme vám ponúknuť ani iné zodpovedajúce miesto. Zároveň vám priznávame odstupné vo výške 2 mesačných platov. Na zákade toho sa váš pracovný pomer končí 30. 11. 2008.

Najprv to dali podpísať manželovi 24. 11. 2008, ale bolo to bez podpisu konateľa / kópiu tohto dokladu, kde je len podpis manžela a podpis konateľa chýba manžel našťastie má /.

Originál výpovede, dostal až dnes.

Dnes si manžel zároveň nechal potvrdiť odovzdávací protokol, v ktorom uviedol zoznam veci, ktoré odovzdal a pripísal tam vetu:

Zároveň týmto potvrdzujeme, že voči zamestnancovi nemáme žiadne ďalšie nároky a netrváme na tom, aby počas plynutia výpovednej doby t.j. od 1. 12. 2008 naďalej pracoval, nakoľko jeho funkcia sa definitívne zrušila ku dňu 30. 11. 2008 a náhradnú funkciu mu nevieme poskytnúť.

Je na tom dnešný dátum a podpísal mu to jeho priamy nadriadený.

Keďže oficiálne už písomne nestihne namietnuť, že on ale na tej výpovednej dobe trvá / aj keď vlastne už má v.u. doklad, že oni mu náhradu nevedia poskytnúť /, chce poslať dnes fax na sídlo firmy do BA, tiež s dnešným dátumom, a následne poštou. Chcem sa spýtať, či faxovaná verzia sa bude považovať za dostatočne zaslanú v termíne, ak následne príde poštou?

A druhá otázka, aké má šance na úspech, keby od nich na základe toho, čo mu potvrdili v preberacom protokole že už nemusí chodiť od 1. 12. 2008 do práce požadoval náhradu príjmu za dobu 2 mesiacov ?

Veľmi pekne všetkým ďakujem, ale tie § sú tak hrozne pokrútené.
Dík

Prosím vás súri mi to veľmi, nikto mi neporadí, som zúfalá a ešte aj advokátka ktorá mi môže poradiť je odcestovná. Zľutujte sa niekto?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Prosím vás súri mi to veľmi, nikto mi neporadí, som zúfalá a ešte aj advokátka ktorá mi môže poradiť je odcestovná. Zľutujte sa niekto?

Prosíííííííííííííííím vás poraďte mi niekto, ak máte skúsenosti s neplatnými výpoveďami. Ďakujem
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Dana7 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

manžel dostal výpoveď stručne v tomto zneni: Dávame vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm.b - stal ste sa z dôvodu rozhodnutia nadriadeného orgánu pre našu organizácu nadbytočný a nevieme vám ponúknuť ani iné zodpovedajúce miesto. Zároveň vám priznávame odstupné vo výške 2 mesačných platov. Na zákade toho sa váš pracovný pomer končí 30. 11. 2008.

Najprv to dali podpísať manželovi 24. 11. 2008, ale bolo to bez podpisu konateľa / kópiu tohto dokladu, kde je len podpis manžela a podpis konateľa chýba manžel našťastie má /.

Originál výpovede, dostal až dnes.

Dnes si manžel zároveň nechal potvrdiť odovzdávací protokol, v ktorom uviedol zoznam veci, ktoré odovzdal a pripísal tam vetu:

Zároveň týmto potvrdzujeme, že voči zamestnancovi nemáme žiadne ďalšie nároky a netrváme na tom, aby počas plynutia výpovednej doby t.j. od 1. 12. 2008 naďalej pracoval, nakoľko jeho funkcia sa definitívne zrušila ku dňu 30. 11. 2008 a náhradnú funkciu mu nevieme poskytnúť.

Je na tom dnešný dátum a podpísal mu to jeho priamy nadriadený.

Keďže oficiálne už písomne nestihne namietnuť, že on ale na tej výpovednej dobe trvá / aj keď vlastne už má v.u. doklad, že oni mu náhradu nevedia poskytnúť /, chce poslať dnes fax na sídlo firmy do BA, tiež s dnešným dátumom, a následne poštou. Chcem sa spýtať, či faxovaná verzia sa bude považovať za dostatočne zaslanú v termíne, ak následne príde poštou?

A druhá otázka, aké má šance na úspech, keby od nich na základe toho, čo mu potvrdili v preberacom protokole že už nemusí chodiť od 1. 12. 2008 do práce požadoval náhradu príjmu za dobu 2 mesiacov ?

Veľmi pekne všetkým ďakujem, ale tie § sú tak hrozne pokrútené.
Dík
Postup zamestnávateľa nie je v súlade so zákonníkom práce. Riešila by som to cez inšpektorát práce.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Dana7 - keďže problémy tvojho manžela úzko súvisia, zlúčil som všetky tvoje témy súvisiace do jednej...v budúcnosti hoď očkom do Pravidiel a Etikety Porady, hm ?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Infarkt Pozri príspevok
Dana7 - keďže problémy tvojho manžela úzko súvisia, zlúčil som všetky tvoje témy súvisiace do jednej...v budúcnosti hoď očkom do Pravidiel a Etikety Porady, hm ?
Prepáčte aj by som rada, ale som taký počítačový antitalent, že dokážem akurát tak písať a netuším, ako sa to zlučuje do jedného bloku ak poradíte budem rada.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Dana7 Pozri príspevok
Prepáčte aj by som rada, ale som taký počítačový antitalent, že dokážem akurát tak písať a netuším, ako sa to zlučuje do jedného bloku ak poradíte budem rada.
Nemusiš zlučovať ty...stačí keď napíšeš otázku súvisiacu s tým problémom ktorý je v tej téme rozoberaný...takže stačí kliknúť na ODPOVEDAŤ a pýtaš sa atď...atď...atď
A mimochodom...verím, že vieš aj čítať...nielen písať
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Infarkt Pozri príspevok
Nemusiš zlučovať ty...stačí keď napíšeš otázku súvisiacu s tým problémom ktorý je v tej téme rozoberaný...takže stačí kliknúť na ODPOVEDAŤ a pýtaš sa atď...atď...atď
A mimochodom...verím, že vieš aj čítať...nielen písať
Tak teda ešte raz moje hlboke ospravedlnenie ale prislo mi take nelogicke ked zadavam temu, zi si odpovedam sama velmi mi nejde orientovat sa v porade. Budem sa snazit polepsit sa.
Este raz vsetci poradaci prepacte.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dana7 Pozri príspevok
Prosím vás súri mi to veľmi, nikto mi neporadí, som zúfalá a ešte aj advokátka ktorá mi môže poradiť je odcestovná. Zľutujte sa niekto?
Danka, ak je manžel chorý, mal ísť dnes k lekárovi. Inak jediná rada je v pondelok nastúpiť do zamestnania a počkať na reakciu zamestnávateľa.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Danka, ak je manžel chorý, mal ísť dnes k lekárovi. Inak jediná rada je v pondelok nastúpiť do zamestnania a počkať na reakciu zamestnávateľa.
Manžel včera poslal faxom a dnes doporučenou poštou list, že nesuhlasi, že mu plynie riadna vypovedna doba a očakáva odpoveď, kedy mu umožnia nastupiť znova do prace.
Aby mu nemohli pisat absenciu pojde v pondelok k lekarovi a da sa vypisat, s tym,ze PN-ku posle zamestnancovi a bude cakat na odpoved.
Problem je len v tom, ze original vypovede podpisanej konatelom mu dali do ruky 28.11.08 a on to uz nevedele napisat a dorucit, ze s tym nesuhlasi osobne ale poslal fax, s tym, ze nasledne zasiela postou. Ci to bude takto postacovat. Okrem toho oni to vymysleli tak, ze najprv dali len jednu vypoved este nepodpisanu konatelom podpisat manzelovi este 24. 11. , v Blave nasledne podpisal konatel obidva a manzelovi vratil jednu - ale na tej zas chyba podpis manzela. Fotokopiu tej prvej, kde je podpisany len manzel mame k dispozicii.
Dufam, ze takto nic neporusi a da jasne najavo, ze trva na pracovnom pomere, aby bol pri prislusnom spore uspesny.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Dana7 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

manžel dostal výpoveď stručne v tomto zneni: Dávame vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm.b - stal ste sa z dôvodu rozhodnutia nadriadeného orgánu pre našu organizácu nadbytočný a nevieme vám ponúknuť ani iné zodpovedajúce miesto. Zároveň vám priznávame odstupné vo výške 2 mesačných platov. Na zákade toho sa váš pracovný pomer končí 30. 11. 2008.

Najprv to dali podpísať manželovi 24. 11. 2008, ale bolo to bez podpisu konateľa / kópiu tohto dokladu, kde je len podpis manžela a podpis konateľa chýba manžel našťastie má /.

Originál výpovede, dostal až dnes.

Dnes si manžel zároveň nechal potvrdiť odovzdávací protokol, v ktorom uviedol zoznam veci, ktoré odovzdal a pripísal tam vetu:

Zároveň týmto potvrdzujeme, že voči zamestnancovi nemáme žiadne ďalšie nároky a netrváme na tom, aby počas plynutia výpovednej doby t.j. od 1. 12. 2008 naďalej pracoval, nakoľko jeho funkcia sa definitívne zrušila ku dňu 30. 11. 2008 a náhradnú funkciu mu nevieme poskytnúť.

Je na tom dnešný dátum a podpísal mu to jeho priamy nadriadený.

Keďže oficiálne už písomne nestihne namietnuť, že on ale na tej výpovednej dobe trvá / aj keď vlastne už má v.u. doklad, že oni mu náhradu nevedia poskytnúť /, chce poslať dnes fax na sídlo firmy do BA, tiež s dnešným dátumom, a následne poštou. Chcem sa spýtať, či faxovaná verzia sa bude považovať za dostatočne zaslanú v termíne, ak následne príde poštou?

A druhá otázka, aké má šance na úspech, keby od nich na základe toho, čo mu potvrdili v preberacom protokole že už nemusí chodiť od 1. 12. 2008 do práce požadoval náhradu príjmu za dobu 2 mesiacov ?

Veľmi pekne všetkým ďakujem, ale tie § sú tak hrozne pokrútené.
Dík
Zatiaľ manžel postupoval OK. Ak je pravda to, čo je napísané v odovzdávacom protokole, že netrvajú na tom, aby počas plynutia výpovednej doby naďalej pracoval, je tiež všetko v poriadku. Škoda, že tam nie je uvedené, ako a kedy mu bude vyplácaná mzda, resp. náhrada mzdy za výpovednú dobu. Preto manžel sa nemusí uchádzať o prácu . Mal by ale napísať list približne v tom znení, že na pokyn zamestnávateľa vypracoval dňa 28.11.2008 protokol o odovzdaní funkcie, z ktorého vyplýva, že od 1.12.2008 zamestnávateľ mu nemôže prideľovať prácu, pretože jeho pracovné miesto miesto bolo zrušené a inú vhodnú prácu pre neho nemá. Že manžel berie túto skutočnosť na vedomie, a z tohto dôvodu do zamestnania od 1.12.2008 nenastúpi. Zároveň by mal požiadať, aby mu zamestnávateľ oznámil, v akých termínoch mu zamestnávateľ vyplatí mzdu a odstupné.
Na druhú otázku je odpoveď - prognóza priaznivá.
Bolo by však dobré, keby právnička predsa len pozrela, či po formálnej stránke je výpoveď v poriadku. Bez úplne presného znenia sa to posúdiť nedá.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Dana7 Pozri príspevok
Manžel včera poslal faxom a dnes doporučenou poštou list, že nesuhlasi, že mu plynie riadna vypovedna doba a očakáva odpoveď, kedy mu umožnia nastupiť znova do prace.
Aby mu nemohli pisat absenciu pojde v pondelok k lekarovi a da sa vypisat, s tym,ze PN-ku posle zamestnancovi a bude cakat na odpoved.
Problem je len v tom, ze original vypovede podpisanej konatelom mu dali do ruky 28.11.08 a on to uz nevedele napisat a dorucit, ze s tym nesuhlasi osobne ale poslal fax, s tym, ze nasledne zasiela postou. Ci to bude takto postacovat. Okrem toho oni to vymysleli tak, ze najprv dali len jednu vypoved este nepodpisanu konatelom podpisat manzelovi este 24. 11. , v Blave nasledne podpisal konatel obidva a manzelovi vratil jednu - ale na tej zas chyba podpis manzela. Fotokopiu tej prvej, kde je podpisany len manzel mame k dispozicii.
Dufam, ze takto nic neporusi a da jasne najavo, ze trva na pracovnom pomere, aby bol pri prislusnom spore uspesny.
Vyzerá to byť dosť zamotaný prípad. Lehotu na podanie žaloby nepremešká - má na to 2 mesiace odo dňa, kedy sa mal PP skončiť. Treba si dať dohromady všetky doklady a dať riadne ich preštudovať právnikovi, aby mohol spísať žalobu.

Len neviem, či tu skutočne pôjde o neplatné skončenie, lebo výpoveď (tá druhá doručená aj s podpisom) bola po právnej stránke v poriadku. Akurát sa dá namietať voči dátumu skončenia PP, mal sa skončiť po uplynutí VD, nie koncom novembra. Takže tu pôjde skôr o uplatnenie si nárokov z pracovného pomeru - vyplatenie mzdy za výpovednú dobu. Ale možno to právnik naformuluje ako neplatné skončenie PP.
Naposledy upravil Chobot : 29.11.08 at 23:36
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Tweety Pozri príspevok
Pri výpovedi zamestnávateľa.

Zákaz výpovede
§ 64

1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

Chcem si v tom trochu urobiť jasno, takže ak firma dala zamestnancovi výpoveď k 30. 11. 2008 z dôvodu nabytočnosti. Nebola tam uvedená výpovedná doba a zamestnanec to písomne napadol. Zamestnanec je od 1. 12. 2008 PN a firma mu teraz oznámila, že vraj "urobili preklep v dátume" a aj keď ich na to párkrát ústne upozornil odignorovali to, musel odovzdať 28. 11. 2008 aj agendu a kľúče, tak teraz firma trvá na tom, že mu končí PP až 31. 1. 2009. Ak je teraz zamestnanec PN, a bude napr. 20 dní. Potom si vyčerpá dovolenku, bude mať nejaké prekážky v práci, alebo OČR s mamou, ako sa mu bude rátať plynutie výpovednej doby. Končí mu každopádne 31. 1 .2009, resp. sa mu o tú PN-ku predlžuje ? A ako je to s OČR-kou? A ak by bol na PN-ke celých 42 dní, čo je ochranná doba, tak by sa mu končil pracovný pomer až po uplynutí ochrannej doby?

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať