Zavrieť

Porady

Prekážka v práci zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť prácu pre zamestnancov na 100% fungovanie prevádzky. Je možné písomne dohodnúť so zamestnancami fungovanie prevádzky napr. na 80% a tým aj upraviť základné mzdy na 80% na vopred dohodnuté časové obdobie.
Usporiadat
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
erzet Pozri príspevok
To u nás sa má ísť do práce, pol roka za 60 %, ale ešte to nie je odbormi podpísané.
U nás je to už bohužiaľ realita teraz a budúci rok je zatiaľ stále otvorený
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
slecna petra Pozri príspevok
no, už to mám vyriešené.. pondelok idem do roboty, utorok na "péčko" stredu do roboty a štvrrtok piatok tiež pééčka... šikulka
slecna petra Pozri príspevok
takže ani nemusím chodiť do práce v pondelok? (budú tu asi len účtovníčky) jupí

teba by som za zamestnanca nechcel mať, dôvody tu nebudem rozpisovať
0 0
slecna petra slecna petra

slecna petra je offline (nepripojený) slecna petra

v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť takže ja som zamestnanec vďačný, haha
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

slecna petra Pozri príspevok
v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť takže ja som zamestnanec vďačný, haha
Ako vidím, vo svojich právach máš jasno Firma by mala považovať za veľkú česť, že ťa môže evidovať ako svojho zamestnanca
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
slecna petra Pozri príspevok
v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť takže ja som zamestnanec vďačný, haha
Takže...keď si taká "vďačná zamestnankyňa" tak pred tým, než založíš novú tému na ten istý, alebo súvisiaci problém, tak hod očkami do Pravidiel a Etikety Porady, hm ?

Jednoznačný súhlas s EKOPO...teba by som za zamestnanca nechcel ani ja

Hm...Slováci sú vďační zamestnanci, ktorí využívajú svoje práva - PP nie napr. na ošetrenie, ale na urobenie si plateného voľna v práci
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

Jozefka Pozri príspevok
Ďakujem, vysvetlil si mi to, čo mi veľmi nesedelo k tomuto § 142.
A teda moje riešenie na daný problém je dodatok k zmluve - upravený úväzok. Bolo by to možné takto zrealizovať. Chceli by sme sa totiž vyhnúť prepúšťaniu a toto sa mi zdá schodnejšia cesta.
Máme obdobný problém. Z dôvodu hospodárskej krízy nemáme dostatok zákazok a tak sme museli pozastaviť prevádzku. Keďže sme nevedeli určiť ako dlho bude dané pozastavenie trvať museli sme všetkých zamestnancov výroby prepustiť. Dostali samozrejme riadne odstupné. Čo sa týka vedúcich zamestnancom, ostal nám jeden, ktorý zostáva naďalej zamestnaný v našej firme. Jeho úlohou bude dohliadnuť na prevádzku v čase nečinnosti ako aj administratívne poprípade účtovné práce (síce prevádzka stojí, ale účty platiť treba). So zamestnancom sme sa dohodli, že počas tejto doby bude poberať nižšiu mzdu ako bolo dohodnuté v pracovnej zmluve. Chceli by sme to riešiť tiež formou dodatku k pracovnej zmluve. Moja otázka znie: Ako má takýto dodatok vyzerať? Ak máte niekto, prosím pošlite vzor takéhoto dodatku, alebo aspoň odkaz, kde by som také niečo mohol nájsť.
Ďakujem
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Stačí napísať dodatok číslo k PZ zo dňa a vymenovať ktoré body PZ sa menia a ako. Potom napísať účinnosť dodatku k PZ a obe strany ho podpíšu.
0 0
putzig putzig

putzig je offline (nepripojený) putzig

Ok, a čo, keď už bol uzatvorený v minulosti dodatok o zvýšení mzdy zamestnancovi? Má sa tento nový dodatok vzťahovať aj tak na pracovnu zmluvu zo dňa..., alebo aj na tento dodatok, resp. iba na tento dodatok?
Dík
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Zrejme si do dodatku dala, že za opravuje PZ zo dňa a len ten bod kde bola stanovená mzda. Teraz napíč, že č. dodatku 2 k PZ tej istej. Veď PZ ostala zatiaľ len jedna, mení sa momentálne len zase mzda a napr. pracovná doba.
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

lschmidtova Pozri príspevok
Dobrý deň, ako je to s dodržaním minimálnej mzdy pri 60 % mzde? Zamestnanci majú mzdu 13 000,- Sk, 60% z nej je iba 7 800,-Sk?
Musí sa táto suma zvýšiť na úroveň minimálnej mzdy?
Ďakujem
Tak toto by aj mňa zaujímalo a či je niekde možné nájsť, ako by asi takáto dohoda so zástupcami zamestnancov mala vyzerať? Myslím, že v tejto dobe je to maximálne aktuálne
Vďaka
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

tigy Pozri príspevok
Tak toto by aj mňa zaujímalo a či je niekde možné nájsť, ako by asi takáto dohoda so zástupcami zamestnancov mala vyzerať? Myslím, že v tejto dobe je to maximálne aktuálne
Vďaka
Sorry, nevsimla som si ze tema pokracuje na dalsich stranach
0 0
Yano Yano

Yano je offline (nepripojený) Yano

Zamestnavatel chce so zamestnancami dodatkom k prac. zmluve skratit tyzdenny pracovny cas na 30 hodin. (Tiez kvoli hosp. krize). Pracovat by sme mali 4 dni v tyzdni, s tym, ze zamestnavatel neurcil presne, ktory den sa pracovat nebude. Teda podla potreby moze stanovit ako volny ktorykolvek den, zvycajne by to mal byt piatok. Ako budu v tomto pripade platene statne sviatky- dni pracovneho pokoja? Zamestnavatel tvrdi, ze ak statny sviatok pripadne na piatok, neprisluch nam nic.
Naposledy upravil Yano : 28.01.09 at 08:44
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ by mal mať stanovený rozvrh pracovných zmien vopred. Potom ak podľa rozvrhu na piatok-sviatok nepripadne zmena, neprislúcha vám za ten sviatok nič. (Ako keby sviatok bol v nedeľu).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Yano Pozri príspevok
Zamestnavatel chce so zamestnancami dodatkom k prac. zmluve skratit tyzdenny pracovny cas na 30 hodin. (Tiez kvoli hosp. krize). Pracovat by sme mali 4 dni v tyzdni, s tym, ze zamestnavatel neurcil presne, ktory den sa pracovat nebude. Teda podla potreby moze stanovit ako volny ktorykolvek den, zvycajne by to mal byt piatok. Ako budu v tomto pripade platene statne sviatky- dni pracovneho pokoja? Zamestnavatel tvrdi, ze ak statny sviatok pripadne na piatok, neprisluch nam nic.
Zamestnávateľ má pravdu. Pokiaľ sviatok pripadne na deň, kedy by si aj tak nepracoval, nemáš nárok na náhradu mzdy za tento deň. Vyplývy to z ustanovenia § 122 ods. 3 ZP:

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Konkrétne z prvej vety - náhrada mzdy by ti patrila vtedy, keby ten sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň. Ten deň ale nebude tvojim obvyklým pracovným dňom, preto v zmysle tejto vety nemáš nárok na náhradu mzdy.
0 0
kika123 kika123

kika123 je offline (nepripojený) kika123

Prosím o radu:
Zamestnavateľ má prevádzkové problémy.
Chce to riešiť 60%tnou mzdou. Chcem sa opytať
môže ju vyplacať aj keď majú zamestnanci minimálnu
mzdu?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

skús zadať do vyhladávača je tu téma kde je to dopodrobna rozobraté. žial ju neviem tak narychlo nájsť.
už som ju našla:
http://www.porada.sk/t100228-dohoda-...i-na-60-a.html
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Priložila som Ti Tvoj konkrétny príklad:
http://www.porada.sk/t95754-prekazka...tnavatela.html
0 0
smutko smutko

smutko je offline (nepripojený) smutko

máme podobny problém vstredu nam dali podpísať papier kde boli 3 mená zamestnancov akože su naši zástupcovia a v piatok nám oznámili že od 1.2, sme doma na 60% na 1 mesiac na oddelení nas robi 7 doma nechali 4 chceli sme aby nás po 2 týždňoch vymenil ale že nie tie 3 kolegyne budú mať dobre zarobené a neprídu ani o čast dovolenky je to v poriadku ?dakujem
0 0
smutko smutko

smutko je offline (nepripojený) smutko

máme podobny problém vstredu nam dali podpísať papier kde boli 3 mená zamestnancov akože su naši zástupcovia a v piatok nám oznámili že od 1.2, sme doma na 60% na 1 mesiac na oddelení nas robi 7 doma nechali 4 chceli sme aby nás po 2 týždňoch vymenil ale že nie tie 3 kolegyne budú mať dobre zarobené a neprídu ani o čast dovolenky je to v poriadku ?dakujem.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku všetkým zamestnancom z dôvodu údržby dodávateľa el. energie alebo musí zamestnancom vyplatiť náhradu mzdy za prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Ešte by ma zaujímalo, či je potrebné takúto prekážku niekde nahlásiť.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať