Zavrieť

Porady

odkúpenie staršieho automobilu

Firma odkúpila od súkromnej osoby nákl.automobil TATRU, rok výroby 1974,po právnej stránke..prevod,cest.daň..atď je všetko zaktualizované,len mi niekto poradil,že auto s takýmto dátumom výroby už nemôžem odpisovať.Prosím poraďte.Ja som ho zaradila do l.skupiny odpisovania,splátky podľa splátkového kalendára zaraďujem v MRP učtovníctve do 39.ostatné neodčitateľ.náklady.Na konci roka zaradim do odpisov.Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Postupovala by som rovnako, v pripade ak si nakl.auto kupil nad 30.000 Sk a firma ho podla rozhodnutia bude pouzivat napr. 2-3-4 roky. V JU su len danove odpisy. Nevidim dovod, preco by sa nemalo auto odpisovat, ked je funkcne!

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    drekos
    Firma odkúpila od súkromnej osoby nákl.automobil TATRU, rok výroby 1974,po právnej stránke..prevod,cest.daň..atď je všetko zaktualizované,len mi niekto poradil,že auto s takýmto dátumom výroby už nemôžem odpisovať.Prosím poraďte.Ja som ho zaradila do l.skupiny odpisovania,splátky podľa splátkového kalendára zaraďujem v MRP učtovníctve do 39.ostatné neodčitateľ.náklady.Na konci roka zaradim do odpisov.Je to správne?
    Aké splátky?
    Ak máš auto kúpené na splátky tak kód 31 - nákup dlhodobého majetku.
    Čo sa týka tej "nemožnosti" odpisovať, to sa týka majetku preradeného z osobného použitia do podnikania.
    A ak si FO (to asi hej, keď používaš kódy v MRP), tak odpisy sú uzávierkovou operáciou - § 14 ods. 1 postupov.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Pokiaľ bola kúpna cena TATRY vyššia ako 30,000,- Sk a v kúpnej zmluve (pri predaji na splátky) nie je tzv. výhrada vlastníctva (TATRA sa stane majetkom kupujúceho až zaplatením poslednej splátky), obstarané auto sa zaradí a odpisuje štandardným spôsobom - 1. odpisová skupina a ročný daňový odpis. Pri výhrade vlastníctva v KZ v podstate tak isto, len v zmluve (alebo v prehlásení predávajúceho) by mal byť dodatok, že podpisom zmluvy (resp. zaplatením 1. splátky) auto užíva kupujúci a predávajúci si naň neuplatňuje odpisy.

    Timejka je offline (nepripojený) Timejka

    Timejka
    DObrý deň,

    ja mám taký istý problém, len s osobným automobilom. Podľa toho, čo som sa dočítala v publikácii "Daňovo uznateľné výdavky od A -Z" citujem
    " V roku preradenia automobilu z osobného užívania do obchodného majetku zaradí podnikateľ automobil do obchodného majetku v obstarávacej cene, ktorej výšku je povinný preukázať, a uplatní odpis ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako by bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania. Odpisy pred zaradením do podnikania však nemôže uplatniť."
    Z toho vyplýva, že na automobil si nemôžete uplatniť daňové odpisy.
    Ale sama neviem ako mám postupovať. Každý má na to iný názor. Bolo by dobré keby sa k tomu niekto vyjadril kto má s tým skúsenosti.
    Ďakujem

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Timejka
    DObrý deň,

    ja mám taký istý problém, len s osobným automobilom. Podľa toho, čo som sa dočítala v publikácii "Daňovo uznateľné výdavky od A -Z" citujem
    " V roku preradenia automobilu z osobného užívania do obchodného majetku zaradí podnikateľ automobil do obchodného majetku v obstarávacej cene, ktorej výšku je povinný preukázať, a uplatní odpis ako v ďalších rokoch odpisovania tak, ako by bol majetok odpisovaný už pred zaradením do podnikania. Odpisy pred zaradením do podnikania však nemôže uplatniť."
    Z toho vyplýva, že na automobil si nemôžete uplatniť daňové odpisy.
    Ale sama neviem ako mám postupovať. Každý má na to iný názor. Bolo by dobré keby sa k tomu niekto vyjadril kto má s tým skúsenosti.
    Ďakujem
    Odpisy sa nemôžu uplatniť len pri PRERADENÍ dlhodobého majetku (auta, budovy, stroja..) u FO zo súkromného používania do obchodného majetku. Názornejšie - kúpiš si auto na súkromné účely v r. 2000. V tomto roku sa ho rozhodneš preradiť do podnikania - nárok na odpisy nemáš, lebo od zakúpenia uplynula doba dlhšia ako je doba odpisovania. (Ak by si ho kúpila v roku 2004, máš nárok na 3 roky odpisovania atď..). Ak však kúpiš starší dlhodobý majetok od niekoho iného (teda nejde o preradenie) a jeho cena je nad 30 tis. korún, normálne ho zaradíš a odpisuješ počnúc rokom obstarania podľa príslušných ustanovení zákona.
    Naposledy upravil andrej_rv : 26.05.05 at 18:47

    drekos je offline (nepripojený) drekos

    drekos
    AVO
    Aké splátky?
    Ak máš auto kúpené na splátky tak kód 31 - nákup dlhodobého majetku.
    Čo sa týka tej "nemožnosti" odpisovať, to sa týka majetku preradeného z osobného použitia do podnikania.
    A ak si FO (to asi hej, keď používaš kódy v MRP), tak odpisy sú uzávierkovou operáciou - § 14 ods. 1 postupov.
    Ďakujem za radu.Aj som si myslela,že to dam do 31,už som to preučtovala.Naša firma je združenie podnikateľov.

    odkúpenie staršieho automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.