Zavrieť

Porady

Obrat 35000 EUR pre registráciu DPH

peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Zaujímalo by ma, či do obratu na povinnú registráciu DPH sa rátajú aj príjmy zo služieb (poradenstvo) dodaných do iných členských štátov EU. Zatiaľ som to pochopil tak, že pojem "obrat" sa vzťahuje len na tuzemské aktivity. Navyše, služby dodané do iných členských štátov EU sú v tuzemsku od DPH oslobodené. No z tých pokrivených paragrafov a odstavcov som si nikdy nie celkom istý... Vďaka za každú radu.
Usporiadat
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
tieto príjmy resp. výnosy do obratu nevstupujú, pri týchto službách sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa, miesto dodania týćhto služieb je zahraničie
ak nesplnaš podmienku pre povinnú registráciu, môžeš sa zaregistrovať ako dobrovoľný, odpočítavať dph zo vstupov, tak ako by si tieto služby poskytoval v tuzemsku
pre teba by to bolo jednoznačne výhodné
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

optimistka Pozri príspevok
tieto príjmy resp. výnosy do obratu nevstupujú, pri týchto službách sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa, miesto dodania týćhto služieb je zahraničie
ak nesplnaš podmienku pre povinnú registráciu, môžeš sa zaregistrovať ako dobrovoľný, odpočítavať dph zo vstupov, tak ako by si tieto služby poskytoval v tuzemsku
pre teba by to bolo jednoznačne výhodné
Ďakujem, ďakujem. Prečo by to bolo pre mňa jednoznačne výhodné? Ja sa pýtam hlavne preto, že sa povinnej registrácie za platcu DPH skôr obávam - zložitejšie účtovníctvo apod. Z článkov v tlači som vyrozumel, že z toho mnoho ľudí radosť mať nebude, najmä teraz kvôli zníženiu prahu povinnej registrácie z 1.5 mil SKK na 1.054 mil SKK (35000 EUR).
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
dodávaš bez dph-služby do eu, ale dph zo vstupov si môžeš odpočítať
po lopate, používaš telefón, máš kanceláriu, výdavky na jej chod a prevádzku, automobil, sú to tvoje vstupy v súvislosti s poskytovanými službami do zahraničia, môžeš si odpočítať dph
tvoje výstupy - poradenské služby do eu sú bez dph, § 15 ods.7, 8
pokiaľ nerobíš tuzemsko, tak tvojím výsledkom pre dph bude nadmerný odpočet, tzn. štát ti vráti dph z tvojich vstupov
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
optimistka Pozri príspevok
dodávaš bez dph-služby do eu, ale dph zo vstupov si môžeš odpočítať
po lopate, používaš telefón, máš kanceláriu, výdavky na jej chod a prevádzku, automobil, sú to tvoje vstupy v súvislosti s poskytovanými službami do zahraničia, môžeš si odpočítať dph
tvoje výstupy - poradenské služby do eu sú bez dph, § 15 ods.7, 8
pokiaľ nerobíš tuzemsko, tak tvojím výsledkom pre dph bude nadmerný odpočet, tzn. štát ti vráti dph z tvojich vstupov
To je sice pekne ale ked nemam takmer ziadne naklady a uplatnujem is ich percentom, nevediem uctovnictvo... cize asi nieco podbne ako peek

Docital som sa ze ked povinnu hranicu dosiahnem v kalendarnom roku tak si v danovom priznami za kalendarny rok kde toto dosiahnem mozem este uplatnit vydavky percentom. Moj pripad je, za za rok 2008 sa zmestim do 1,5 mil ale k 1.2.2009 obrat bude vacsi ako 35000 EUR cize by som sa mal registrovat k DPH. Sluzbu dodavam vylucne mimo tuzemska (EU a svet) ale aj tak som povinny sa registrovat. Pochopil som to spravne ze si mudem moct uplatnin vydavky za rok 2009 este percentom? Mne je jednoznacne vyhodne si uplatnit vydavky percentom ale ako platca DPH to dlhodobo nemozem , cize asi zrusenie zivnosti k 1.2.2009 a jej opatovne zalozenie je asi jedinym vychodiskom ako sa vyuhnut DPH, spravne?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
aj keď dosiahneš obrat či už 1,5 mil alebo 35 tis eur po novom, dôležité je vedieť z čoho tento obrat máš, nie každá činnosť vstupuje do obratu pre posúdenie či budeš platca zo zákona
pozorne si prečítaj definíciu obraz pre účely dph
výdavky percentom z príjmov môžeš uplatňovať ôlen keď nie si platiteľom dph alebo si ním len po časť zdaňovacieho obdobia
myslím že zrušenie živnosti a jej opätovné založenie nič nerieši, lebo dosatneš stále to isté ičo, aj dič
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

convict Pozri príspevok
To je sice pekne ale ked nemam takmer ziadne naklady a uplatnujem is ich percentom, nevediem uctovnictvo... cize asi nieco podbne ako peek

Docital som sa ze ked povinnu hranicu dosiahnem v kalendarnom roku tak si v danovom priznami za kalendarny rok kde toto dosiahnem mozem este uplatnit vydavky percentom. Moj pripad je, za za rok 2008 sa zmestim do 1,5 mil ale k 1.2.2009 obrat bude vacsi ako 35000 EUR cize by som sa mal registrovat k DPH. Sluzbu dodavam vylucne mimo tuzemska (EU a svet) ale aj tak som povinny sa registrovat. Pochopil som to spravne ze si mudem moct uplatnin vydavky za rok 2009 este percentom? Mne je jednoznacne vyhodne si uplatnit vydavky percentom ale ako platca DPH to dlhodobo nemozem , cize asi zrusenie zivnosti k 1.2.2009 a jej opatovne zalozenie je asi jedinym vychodiskom ako sa vyuhnut DPH, spravne?
Zrušením živnosti nič nedosiahneš, pre účely DPH sa posudzujú príjmy zdaniteľnej osoby... pozri si §3 a §4 Zákona o DPH.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Zrušením živnosti nič nedosiahneš, pre účely DPH sa posudzujú príjmy zdaniteľnej osoby... pozri si §3 a §4 Zákona o DPH.
Ak som to správne pochopila, nerieši registráciu platitela DPH, ale možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov za rok 2009
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
convict, upresni aké služby poskytuješ, či je tvoja registrácia vôbec nutná alebo ide do toho dobrovoľne ?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

convict Pozri príspevok
To je sice pekne ale ked nemam takmer ziadne naklady a uplatnujem is ich percentom, nevediem uctovnictvo... cize asi nieco podbne ako peek

Docital som sa ze ked povinnu hranicu dosiahnem v kalendarnom roku tak si v danovom priznami za kalendarny rok kde toto dosiahnem mozem este uplatnit vydavky percentom. Moj pripad je, za za rok 2008 sa zmestim do 1,5 mil ale k 1.2.2009 obrat bude vacsi ako 35000 EUR cize by som sa mal registrovat k DPH. Sluzbu dodavam vylucne mimo tuzemska (EU a svet) ale aj tak som povinny sa registrovat. Pochopil som to spravne ze si mudem moct uplatnin vydavky za rok 2009 este percentom? Mne je jednoznacne vyhodne si uplatnit vydavky percentom ale ako platca DPH to dlhodobo nemozem , cize asi zrusenie zivnosti k 1.2.2009 a jej opatovne zalozenie je asi jedinym vychodiskom ako sa vyuhnut DPH, spravne?
Ak budeš v roku 2009 už platcom DPH, tak už nemôžeš uplatňovať výdavky percentom - ako by si to chcel vlastne uskutočniť ? Neviem si to predstaviť :...DPH na vstupe zo skutočných dokladov verzus DPH na vstupe zo 60% z príjmov..... to je nelogické, a neda sa to zrealizovať. Tu zrušením živnosti naozaj nič nedsiahneš /nie je to ako pri sociálnom poistení/.... budú sa brať tie príjmy čo si mal....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

convict Pozri príspevok
To je sice pekne ale ked nemam takmer ziadne naklady a uplatnujem is ich percentom, nevediem uctovnictvo... cize asi nieco podbne ako peek

Docital som sa ze ked povinnu hranicu dosiahnem v kalendarnom roku tak si v danovom priznami za kalendarny rok kde toto dosiahnem mozem este uplatnit vydavky percentom. Moj pripad je, za za rok 2008 sa zmestim do 1,5 mil ale k 1.2.2009 obrat bude vacsi ako 35000 EUR cize by som sa mal registrovat k DPH. Sluzbu dodavam vylucne mimo tuzemska (EU a svet) ale aj tak som povinny sa registrovat. Pochopil som to spravne ze si mudem moct uplatnin vydavky za rok 2009 este percentom? Mne je jednoznacne vyhodne si uplatnit vydavky percentom ale ako platca DPH to dlhodobo nemozem , cize asi zrusenie zivnosti k 1.2.2009 a jej opatovne zalozenie je asi jedinym vychodiskom ako sa vyuhnut DPH, spravne?
veronikasad Pozri príspevok
Ak som to správne pochopila, nerieši registráciu platitela DPH, ale možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov za rok 2009
Hmm, neviem, zamerala som sa na podčiarknuté....
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
Dakujem za odpovede a upresnujem moju situaciu:

pracujem vyhradne cez PC, poskytujem konzultacie, upravy programov, doplnky do programov. Hlavnych klientov mam v a mimo EU co je asi v mojom pripade jedno. Pracujem doma a moje naklady spocivaju najma v energiach, PC a pripojenia do internetu. Moze sa obcas stat ze konzultaciu vykonam pre SK klienta ale to je mizive percento.

Za rok 2007 som is uplatnoval vydavky percentom ce je pre mna najvyhodnejse, ziadne uctovnictvo, 40% vydavky je fajn. Problem je ze za februar az december 2008 uz prekracujem v prepocte hranicu 35000 EUR. Som z toho paf lebo podla zakona o DPH:
Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku...
lenze za rok 2008 je to iba par desat tisic, ostatne je dodane mimo tuzemska.

Cize tyka sa ma povinnost registrovat sa ako platca DPH? Mne to vychadza ze nie, uz som z toho vedla, sorry
Naposledy upravil convict : 31.12.08 at 01:06
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
obratom sa rozumejú výnosy /príjmy/ bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnoosv /príjmov/ z tovarov aslužieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa ! 28-36 a podľa § 40-42.
ak tvoje služby majú miesto poskytnutia v zahraničí, do obratu nevstupujú a tebe nevzniká z tohto tiulu registračná povinnosť zo zákona
0 0
convict convict

convict je offline (nepripojený) convict

Detailista
liba2 Pozri príspevok
kuk sem:

Čo je to obrat?
Registrácia podľa obratu "Ako počítať obrat?"
Ano dakujem cital som to mozno az privela krat co nuti cloveka privela kombinovat aj tam kde to vobec nie je treba a potom sa zbytocne stresovat a v takych pripadoch helpne jasne stanovisko.

optimistka Pozri príspevok
ak tvoje služby majú miesto poskytnutia v zahraničí, do obratu nevstupujú a tebe nevzniká z tohto tiulu registračná povinnosť zo zákona
Dakujem za potvrdenie
0 0
eoneon eoneon

eoneon je offline (nepripojený) eoneon

A co ak bude nutne registrovat sa pre DPH v inom state na zaklade prekrocenia limitu pre registraciu pre DPH daneho statu? Musim sa vobec registrovat pre DPH, ak poskytujem sluzby cez internet zo Slovenska do Polska, kde je limit uz 10 000 EUR? Ma to potom vplyv na moznost uplatnit si pausalne vydavky na Slovensku, ked budem platca DPH v Polsku? Vdaka.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

chcela by som sa opýtať ak SZČO prekročil 35000 € k 31.12.2008, má povinnosť registrovať sa alebo sa na neho vzťahuje ešte 1,5 miliona a nemusí sa registrovať? dík
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Hranica obratu :
01/2008 - 12/2008 = 1 500 000 SKK
02/2008 - 01/2009 = 35 000 EUR
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Pekný deň, SZČO platca DPH od 20.5.2008.
Tento rok už nechce byť platcom /jeho príjmy za posledných 12 kal. mesiacov neprekročia stanovenú hranicu/. Ako má postupovať, keď už nechce byť platcom DPH? Má požiadať o ukončenie od 20.5.2009, alebo musí dokončiť kvartál /tzn. do konca júna 2009?/.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Viem aká je hranica, ale keď dosiahol obrat 1,200.000 v decembri, tak mu nevzniká teda povinnosť, lebo tam platila hranica 1,500.000. A ak teraz od januára za 12 mesiacov presiahne obrat 35.000 € až potom mu vznikne povinnosť sa registrovať?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Musíš sledovať obrat mesiacov 02/2008 až 01/2009, potom 03/2008 až 02/2009, atď lebo to nie je o tom že za 12 mesiacov teraz od januára.Sleduje sa vždy 12 po sebe idúcich mesiacov, obrat znížený na 35.000 EUR sa ale použil prvý krát za obdobie 02/2008-01/2009
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať