Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2008

V novele zákona o dani z príjmov č. 563/2008 je novelizovaný aj zákon o správe daní a poplatkov 511/1992. Paragraf 35 sa dopĺňa o odsek 21. Ak zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie dane z príjmov a boli pritom splnené všetky podmienky zo strany zamestnanca, zavádza sa pokuta 16,60 € za každého zamestnanca. Účinnosť od 1. januára 2009, takže pokuty budú prvýkrát zrejme za nevykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2008??!!

2008c198z563 DzP,správa daní,kolky.pdf
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

No veď máme málo pokút ..... ale na druhej strane, možno niektorí zamestnávatelia na uľahčenie svojej roboty svojich zamestnancov odbíjali, čo nepovažujem za správne. Nie je to pre mnohých jednoduché si takéto zúčtovanie spracovať, a to tu máme tušim aj pokuty za nesprávne sparacovanie .
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Vedeli by ste mi povedat, ci rocne zuctovanie mam urobit aj zamestnancovi, ktory u nas pracuje na dohodu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AMM Pozri príspevok
Vedeli by ste mi povedat, ci rocne zuctovanie mam urobit aj zamestnancovi, ktory u nas pracuje na dohodu?
Ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a požiada o vykonanie RZ tak áno. Samozrejme musí doložiť všetky svoje príjmy počas roka, ak má aj iné okrem odmeny u vás.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

AnnaK Pozri príspevok
V novele zákona o dani z príjmov č. 563/2008 je novelizovaný aj zákon o správe daní a poplatkov 511/1992. Paragraf 35 sa dopĺňa o odsek 21. Ak zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie dane z príjmov a boli pritom splnené všetky podmienky zo strany zamestnanca, zavádza sa pokuta 16,60 € za každého zamestnanca. Účinnosť od 1. januára 2009, takže pokuty budú prvýkrát zrejme za nevykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2008??!!

2008c198z563 DzP,správa daní,kolky.pdf
priviedlo ma to k širokému úsmevu.

Právne vedomie zamestnancov je tak nízke, že kopec z nich nie je schopných si dať žiadosť o RZD. Ich povinnosti suplujú mzdárky, ktoré okrem svojej prehnanej a neopodstatnenej iniciatívy vypytujú od zamestnancov kadejaké nezmyselné čestné prehlásenia a pod. Mám klientov, ktorý si to neželajú - a ja im dávam za pravdu. A teraz im vlastne nahráva aj vyššie uvedená novela. Jednoducho nebude pchať na podpis zamestnancom žiadosť o RZD, keď oni nemajú záujem a nemusia sa báť ďalšej sankcie.
Mám klientov, ktorým PO DOHODE so zamestnancami pripravím žiadosti o RZD, ale nikto nie je znásilňovaný k podpisu.

Zamestnanci by si mali konečne uvedomiť, že sú daňovníci ako všetci ostatní a majú povinnosť zúčtovať si svoje dane. To, že nevyužívajú jednoduchú formu ročného zúčtovania u zamestnávateľa a nepodajú si A-čko , by mal správca dane tiež "oceňovať".
Naposledy upravil Johanka : 14.01.09 at 20:52
0 0
dovolenka1 dovolenka1

dovolenka1 je offline (nepripojený) dovolenka1

aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dovolenka1 Pozri príspevok
aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem
Zdaniteľná, alebo nezdaniteľná? Je v tom podstatný rozdiel .
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

dovolenka1 Pozri príspevok
aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem
Zdaniteľná je pre každého iné číslo podľa výšky príjmov
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Ak chceš vedieť nezdaniteľnú, tak tá bola na rok 2008 98.496,- SKK.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Prosim vas, ked mi poberatel PSD od 1.1.2004 u nas zamestnany od 1.8.2008 podpisal ziadost k vykonaniu RZD. Zahrniem mu tam iba zdanitelne prijmy 59 894 - poistne 5637 = zdanitelny prijem 54 257. Dan 10 308. Uhrn preddavkov na dan 10 306, teda dan na uhradu je 2Sk. Strhnem ju lebo bude poukazovat 2%. Je to spravny postup? Nemal ine prijmy a socialne davky, teda PSD sa mu tam nezahrna.Potrebujem od neho nejake ine potvrdenie za dobu od 1.1.2008 do 31.7.2008?
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Prosím chcela by som sa spytat, ak fyzická osoba pobera príjmy zo závistlej činnosti okerm SR a aj na území ČR, aké povinnosti pre neho vyplývajú čo sa týka ročného zúčtovania dane alebo daňového priznania. Ďakujem za odpoveď.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

NIE je mozne vykonat RZD, musi si sam podat DP, pretoze poberal prijmy zo zahranicia.
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
idaret idaret

idaret je offline (nepripojený) idaret

Dobry den,
chcela by som sa spytat, ak som pracovala minuly rok pol roka a potom som bola mesiac a pol PN, ráta sa PN-ka do nezdanitelnej čiastky co je 98496SK?
Dakujem za pomoc a zelam pekny den.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

idaret Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ak som pracovala minuly rok pol roka a potom som bola mesiac a pol PN, ráta sa PN-ka do nezdanitelnej čiastky co je 98496SK?
Dakujem za pomoc a zelam pekny den.
Ak si chceš uplatňovať NČ sama na seba, tak máš nárok na celú NČ.
0 0
montanistik montanistik

montanistik je offline (nepripojený) montanistik

Chcem sa spýtať:

som v TPP vo firme, ktorá mi bude robiť ročné zúčtovanie. Keď som podpísal dohodu o vykonaní práce s inou organizáciou na 20.- Sk (16 200.- Sk som dostal na účet jednorázovo) musím toto oznámiť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania, ktorú budem podávať svojmu zamestnávateľovi, u ktorého robím na TPP? (Musím toto vôbec niekde oznamovať?)
Alebo si mám robiť daňové priznanie sám???

Vďaka.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
predpokladám, že z dohody sa jednalo už o preddavkovú daň a tú je potrebné zahrnúť do ročného zúčtovania.
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň prosím o radu:
mátim klienku, ktorá je SZČO
1. ako fyzická osoba kúpila chatu - nie ako SZČO, mala ju 4 roky a predala ju.
investovala do nej 300 tis. na jej vynovenie - kúila ju za 1. 200 tis. SK
Teraz ju predala za 2 mil. sk rozdiel musí zdaniť a teraz otázka znie - môže si ona tych 300 tis odpočítať ako náklad a zdaní iba rozdiel
1 200 tis. plus 300 tis. je 1 500 tis. SK keďže ju predala za 2 mil. rozdiel je 500 tis. SK, ktoré by mala zdaniť.
- kde tych 500 tis. Sk uvádzam v daňovom priznaní typ B
prosím poradiť či je to správne čo som hore uviedla a kde by som to mala uviesť v daňovom priznaní...

Ďakujem
majka
0 0
beataw beataw

beataw je offline (nepripojený) beataw

Prajem príjemný deň. Prosím o radu: Do 31.7.2008 som bola zamestnaná v inštitúcii, ktorá je od mája 2008 v likvidácii. Od 1.8.2008 som evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce. Chcela by som vedieť ako je to s ročným zúčtovaním dane - či si ho mám urobiť sama, alebo je to povinnosťou posledného zamestnávateľa, alebo sa mám poradiť na ÚP... Ďakujem za pomoc.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
beataw Pozri príspevok
Prajem príjemný deň. Prosím o radu: Do 31.7.2008 som bola zamestnaná v inštitúcii, ktorá je od mája 2008 v likvidácii. Od 1.8.2008 som evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce. Chcela by som vedieť ako je to s ročným zúčtovaním dane - či si ho mám urobiť sama, alebo je to povinnosťou posledného zamestnávateľa, alebo sa mám poradiť na ÚP... Ďakujem za pomoc.
najjednoduchšia cesta je vypýtať si potvrdenie z práce a urobiť DP typ A
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať