Zavrieť

Porady

Moze si s.r.o. prenajat byt?

Cafte,

neviem ci som zaradil spravne ale ok.
Chcem sa opytat, moze si s.r.o. prenajat od fyzickej osoby byt?
Ak ano, staci obycajna najomna zmluva, aka sa robi napriklad ked si to prenajimaju 2 fyzicke osoby?

Ako to nasledne uctovat? Teda konkretnejsie bude to naklad s.r.o. - ale aky?

A posledna otazka - ak sa horeuvedene da realizovat, treba to nasledne pokial sa ten byt nevyuziva ako sidlo ani prevadzka oznamovat na nejaky urad resp. register?

Vdaka
Usporiadat
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Neviete mi niekto prosim poradit?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

biaaa Pozri príspevok
Neviete mi niekto prosim poradit?
Keď sa byt nebude využívať na podnikanie - tak načo sa má prenajímať ? náklady na nájomné nebudú daňovo uznateľné.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Dobre a ako ho vyuzit na podnikanie - mimo sidla? Je nejaka moznost?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

biaaa Pozri príspevok
Dobre a ako ho vyuzit na podnikanie - mimo sidla? Je nejaka moznost?
Vykonávať činnosť v zmysle prenájmu bytových a nebytových priestorov...
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Napr. ubytovanie pre obch. partnerov, alebo zamestnancov z iného mesta, ubytovanie pre konateľa, ak má trvalý pobyt inde atď. Mala som taký prípad, ale bol to cudzinec konateľ, ktorý sem občas pricestoval.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

m.hladka Pozri príspevok
Napr. ubytovanie pre obch. partnerov, alebo zamestnancov z iného mesta, ubytovanie pre konateľa, ak má trvalý pobyt inde atď. Mala som taký prípad, ale bol to cudzinec konateľ, ktorý sem občas pricestoval.
Dakujem, presne nieco take som mal na mysli - ubytovanie konatela.
Ako sa to da zabezpecit? Viete mi poradit nieco blizsie?

Trvaly pobyt konatela je na adrese A a byt ktory by bol prenajatelny je na adrese B.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ale je to v inom meste? Nieže to bude pre frajerku?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Podľa toho, čo som doteraz zisťovala, tak ubytovanie konateľa v meste sídla spoločnosti, v ktorej je konateľom, nie je oprávnený daňový náklad. Riešila som tento prípad ... tiež to mám v jednej s.r.o. konateľa z iného mesta, a sem-tam sa stane, že v tom meste, kde má sídlo, sa ubytuje. Čo vy na to ? V roku 2008 som mala len jeden taký doklad - ešte neznie ani na jeho firmu, ale na jeho mena.....a ako cestovné náhrady v meste podnikania...som si nie istá.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

m.hladka Pozri príspevok
Ale je to v inom meste? Nieže to bude pre frajerku?
.

Poviem takto. Fa ma sidlo v obci pri Nitre (ca 8 km). Byt je v Nitre.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ale konateľ, alebo spoločník je odkiaľ?
Pretože ak je konateľ fi v obci pri Nitre a byt by mal byť v Nitre, tak to by nešlo do nákladov, ale ak by bol konateľ z Blavy, Popradu a pod., tak to by bolo možné.
Alebo urobiť z jednej izby kanceláriu a mať tam vysunuté pracovisko (dôvod vymyslieť).
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

No - praveze konatel to je. Dobre a podla coho sa to potom riadi? Ze ci to musi byt 8 alebo 80 km?

A pre zamestnanca na dohodu by to neslo? Alebo nejakym inym rozumnym sposobom.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=biaaa;903208]Cafte,

neviem ci som zaradil spravne ale ok.
Chcem sa opytat, moze si s.r.o. prenajat od fyzickej osoby byt?
Ak ano, staci obycajna najomna zmluva, aka sa robi napriklad ked si to prenajimaju 2 fyzicke osoby?
Áno - môže na základe normálnej nájomnej zmluvy. Prenajímateľ sa z titulu prenájmu prihlási na svojom DÚ. Ak by sa malo jednať o dlhodobú záležitosť - stálo by možno za úvahu riešiť aj DPH v energiách, úpravách či rekonštrukcie "bytu".

Ako to nasledne uctovat? Teda konkretnejsie bude to naklad s.r.o. - ale aky?
Ako nájomné. Či to bude alebo nebude VOZD - o tom rozhodne spôsob použitia prenajatého bytu. Rozhodujúca otázka je otázka klasická : slúži prenajatý byt na získanie, zabezpečenie a .... príjmov ???

A posledna otazka - ak sa horeuvedene da realizovat, treba to nasledne pokial sa ten byt nevyuziva ako sidlo ani prevadzka oznamovat na nejaky urad resp. register?
Pokiaľ byt nebude sídlom a ani vedľajšou prevádzkárňou - nebude čo nahlasovať. Stále tu chýba základ = spôsob použitia. Ak by byt ostal bytom a nemenil sa prípadne účel priestoru na iný - pravdepodobne môže ísť o ubytovaciu kapacitu slúžiacu na prechodné ubytovanie vlastných zamestnancov, dodávateľov či iných obchodných partnerov firmy. Pri tomto použití by som jednak viedol operatívnu evidenciu a všetky vynaložené náklady (opravy, prevádzka, médiá ...) by som účtoval ako VOZD.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

m.hladka Pozri príspevok
Ale konateľ, alebo spoločník je odkiaľ?
Pretože ak je konateľ fi v obci pri Nitre a byt by mal byť v Nitre, tak to by nešlo do nákladov, ale ak by bol konateľ z Blavy, Popradu a pod., tak to by bolo možné.
Alebo urobiť z jednej izby kanceláriu a mať tam vysunuté pracovisko (dôvod vymyslieť).
Takže podľa tohto ak je konateľ napr.z Nitry a firmu má v Blave, a tam sa ubytuje (nie v sídle firmy, ale v hoteli v Blave) - tak je to oprávnený daňový náklad?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Náklady na bývanie, presnejšie dlhodobé bývanie, sú podľa môjho názoru osobnou záležitosťou a aj osobným výdavkom konateľa. Nie spoločnosti, ktorú riadi. Na druhej strane môže existovať taká konštrukcia, že spoločnosť si prenájme byt, jej podnájomníkom sa stane konateľ, iný zamestnanec spoločnosti či ktokoľvek s ktorým spoločnosť uzatvorí zmluvu o podnájme. Podnájomník bude platiť nájomné, médiá ... spoločnosti a tá zas majiteľovi nehnuteľnosti. Aký by to však malo zmysel?!

Využiť ubytovaciu kapacitu na prechodné ubytovanie, rokovania či ako kanceláriu, či kombináciu je možné a zrejme aj daňovo uznateľné. Zámer prenajať byt je zrejmý, ale na aký formálny účel, to z príspevku zrejmé nie je.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
S.r.o. otvára prevádzku cca 100km od sídla spoločnosti a trvalého pobytu konateľa a tiež cca 50 km od trv.pobytu ďalšieho zamestnanca. S.r.o. byt prenajme za účelom ubytovania týchto dvoch zamestnancov, ktorí budú denne pracovať v novej prevádzke. Čiže prenájom bytu bude daňovým výdavkom s.r.o. .

Zdaňuje sa potom niečo aj u zamestnancov ? Myslím, nejaký príjem za to, že im spoločnosť platí ubytovanie ? Neviem, či som sa dostatočne vyjadrila .

Ešte by ma zaujímalo, či bude nejak podstatné, že ak s.r.o. prenajme 3-izbový byt alebo len 1-2 izbový ?
Naposledy upravil jess : 09.04.09 at 16:55
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jess Pozri príspevok
S.r.o. otvára prevádzku cca 100km od sídla spoločnosti a trvalého pobytu konateľa a tiež cca 50 km od trv.pobytu ďalšieho zamestnanca. S.r.o. byt prenajme za účelom ubytovania týchto dvoch zamestnancov, ktorí budú denne pracovať v novej prevádzke. Čiže prenájom bytu bude daňovým výdavkom s.r.o. .

Zdaňuje sa potom niečo aj u zamestnancov ? Myslím, nejaký príjem za to, že im spoločnosť platí ubytovanie ? Neviem, či som sa dostatočne vyjadrila .

Ešte by ma zaujímalo, či bude nejak podstatné, že ak s.r.o. prenajme 3-izbový byt alebo len 1-2 izbový ?
Práveže to bude nedaňový náklad pre firmu a pre tých zamestnancov to bude zdaniteľný nepeňažný príjem. Ubytovanie zamestnanca (konateľa) je jeho súkromná záležitosť, nie je to vec firmy preto to nemôže byť uznateľný náklad. Pokiaľ mu chcete kompenzovať ubytovanie, treba mu dať buď vyšší plat alebo teda dodaňovať.

Aký by bol potom rozdiel medzi ostatnými zamestnancami, ktorí si kúpili byty ako súkromné osoby? Potom aj oni by mohli žiadať, aby im firma kúpila byty.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
A keď firma kúpi byt a bude to sídlo firmy ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jess Pozri príspevok
A keď firma kúpi byt a bude to sídlo firmy ?
TO je niečo iné. Vtedy kupuje byt na iné účely, nie na bývanie zamestnancov (lebo aj konateľ je len zamestnanec, je to fyzická osoba, ktorá niekde býva).

Ak je byt sídlom firmy, tak je to daňový náklad, je to rovnaké, ako keby si prenajala nebytový priestor.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Kombinujem, kombinujem, mám nasledovnú situáciu a neviem ako to najlepšie poriešiť.

Manželia sú spoločníci, teda majitelia s.r.o. + zároveň konatelia aj zamestnanci s.r.o.. Trvalý pobyt majú v meste A. Otvoria prevádzku v meste B, ktoré je vzdialené od mesta A 100 km. Aby denne nemuseli dochádzať, musia si zabezpečiť bývanie v meste B . Problém je v tom, že ak by predali svoj byt v meste A, dostanú zaň len 700.000 Sk a v meste B, kde otvárajú prevádzku stojí byt 2,2 mil. Sk na čo samozrejme nemajú a hypotéka im tiež nehrozí, pretože si dávajú min.platy, čo im žiadna banka hypotéku neschváli. Keďže nová prevádzka sa nedá riadiť na diaľku a denné dochádzanie neprichádza do úvahy, fakt neviem, čo mám robiť s ubytovaním spoločníkov. Uvažujem, že jedine ich s.r.o. by mohla vziať úver, prípadne prenajať 3-izbový byt v meste B. Byt by bol sídlom firmy a zároveň by v ňom spoločníci cez týždeň bývali. Sídlom firmy preto, lebo majiteľka robí tak, či tak v byte všetky papierovačky okolo firmy, čiže, mala by tu kanceláriu.

Poradíte ako to najlepšie doriešiť s tým ubytovaním, aby to šlo do VOZD ?

Nebude to kľať oči, že v tom byte spoločníci bývajú ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jess Pozri príspevok
Kombinujem, kombinujem, mám nasledovnú situáciu a neviem ako to najlepšie poriešiť.

Manželia sú spoločníci, teda majitelia s.r.o. + zároveň konatelia aj zamestnanci s.r.o.. Trvalý pobyt majú v meste A. Otvoria prevádzku v meste B, ktoré je vzdialené od mesta A 100 km. Aby denne nemuseli dochádzať, musia si zabezpečiť bývanie v meste B . Problém je v tom, že ak by predali svoj byt v meste A, dostanú zaň len 700.000 Sk a v meste B, kde otvárajú prevádzku stojí byt 2,2 mil. Sk na čo samozrejme nemajú a hypotéka im tiež nehrozí, pretože si dávajú min.platy, čo im žiadna banka hypotéku neschváli. Keďže nová prevádzka sa nedá riadiť na diaľku a denné dochádzanie neprichádza do úvahy, fakt neviem, čo mám robiť s ubytovaním spoločníkov. Uvažujem, že jedine ich s.r.o. by mohla vziať úver, prípadne prenajať 3-izbový byt v meste B. Byt by bol sídlom firmy a zároveň by v ňom spoločníci cez týždeň bývali. Sídlom firmy preto, lebo majiteľka robí tak, či tak v byte všetky papierovačky okolo firmy, čiže, mala by tu kanceláriu.

Poradíte ako to najlepšie doriešiť s tým ubytovaním, aby to šlo do VOZD ?

Nebude to kľať oči, že v tom byte spoločníci bývajú ?
Ak tam budú aj bývať aj mať sídlo firmy, tak do nákladov bude môcť ísť len určitá percentuálna časť nákladov za byt.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať