Zavrieť

Porady

Vystavenie faktúry za 12/2008 v januári 2009

Ahoj poraďáci! Vystavovali ste už nejakú faktúry v novom roku 2009 za obdobie december 2008?
Poraďte mi ako to mám urobiť ak nie som platcom DPH. Čo s duálnym zobrazovaním? Faktúru treba vypísať už v Euro? A informatívne aj v SKK? Ako potom bude zaradená táto faktúra v daňovom priznaní za rok 2008? Bude zaradená do decembra 2008 ale bude na rozdiel od všetkých za celý rok 2008 jediná uvedená v eur? Akú sumu potom dám do pohľadávok k 31.12.08 ???
ďakujem za rady.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
O.K.
Už som ale písal, že zadanie nie je celkom jasné. V profile má uvedené účtovník-živnostník, tak som predpokladal, že ide o účtovníctvo.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nie, musím veriť tomu, čo píše (ss).
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
marjankaj Pozri príspevok
O.K.
Už som ale písal, že zadanie nie je celkom jasné. V profile má uvedené účtovník-živnostník, tak som predpokladal, že ide o účtovníctvo.
vidíš a takto jednoducho vzniká "hluboké nedorozumení". Ale myslím, že už sa chápeme
0 0
ajka2 ajka2

ajka2 je offline (nepripojený) ajka2

Faktúry za december 2008 je predsa možné vystavovať do 15 dní, čiže do 15.1.2009.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ajka2 Pozri príspevok
Faktúry za december 2008 je predsa možné vystavovať do 15 dní, čiže do 15.1.2009.
to vieme..., alu tu išlo o to, že ak je služba / tovar dodaný v roku 2008 a FA vystavená v r. 2009 tak je to pohľadávka / záväzok roka 2008. A druhý prípad ako uviedol marjankaj služba dodaná v r. 2009 za spracovanie účtovníctva r. 2008 , to je pohľadávka / záväzok roku 2009 - a to je jasné.
Len sme sa trochu neporozumeli v prvom momente. Riešil sa prvý prípad.
0 0
ajka2 ajka2

ajka2 je offline (nepripojený) ajka2

Takže, keď sa faktúra týka decembra 2008, je vystavená v januári 2009, musí byť vystavená v EURách? Alebo ju môžem vystaviť v SK, keďže ju zaúčtujem ešte do roku 2008 v SK?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ajka2 Pozri príspevok
Takže, keď sa faktúra týka decembra 2008, je vystavená v januári 2009, musí byť vystavená v EURách? Alebo ju môžem vystaviť v SK, keďže ju zaúčtujem ešte do roku 2008 v SK?
pozri tu: http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html na konci prvého príspevku sú prilepené pdf dokumenty, klikni na euro_dhpfaktury , tam máš všetko popísané.
najjednoduchšie riešenie : treba vystaviť FA s dátumom 31.12.2008 v Sk ak sa týkajú dodávky r. 2008
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajka2 Pozri príspevok
Takže, keď sa faktúra týka decembra 2008, je vystavená v januári 2009, musí byť vystavená v EURách? Alebo ju môžem vystaviť v SK, keďže ju zaúčtujem ešte do roku 2008 v SK?
Keď zvolíš tento spôsob, o faktúre budeš účtovať v obidvoch rokoch !! preto je jednoduchšie ju vystaviť s dátumom 31.12.08.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
ajka2 Pozri príspevok
Takže, keď sa faktúra týka decembra 2008, je vystavená v januári 2009, musí byť vystavená v EURách? Alebo ju môžem vystaviť v SK, keďže ju zaúčtujem ešte do roku 2008 v SK?
... ja neviem, prečo si každý vystavuje faktúry v novom roku po svojom???
Platiteľ dane je povinný vyhotoviť faktúru do 15 dní od dodania tovaru alebo služby. Vo faktúre, ktorá bola vyhotovená po 1.1.2009 a vzťahuje sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vznikla daňová povinnosť do 31.12.2008 a platba bola dohodnutá v slovenských korunách, sa údaje o základe dane a výške dane uvedú v eurách aj v slovenských korunách (§85e ods.8 zákona o DPH).
Od 1.1.2009 je predsa našou menou EURO.
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Ja pracujem v OMEGE a práve som skúsila vystaviť faktúru s dátumom dodania 31.12.2008, a dátum vystavenia je 5.1.2009, softver ma hned upozornil "Dátum vystavenia nekorešponduje s účtovným rokom. Chcete pokračovať v uložení? Doklad by mal byť vystavený s dátumom v učtovnom roku. " Faktúra by mala byť vystavená v SKK, a informatívne v EUR..Jasné že od 1.1.2009 máme EUR, ale FA je ešte za rok 2008, na EUR sa preklopi s prechodom účtovníctva na rok 2009. / informácie školenie od Dr.Groszovej/
0 0
Jana Štvrtecká Jana Štvrtecká

Jana Štvrtecká je offline (nepripojený) Jana Štvrtecká

faktúry týkajúce sa r. 2008 možte vystatvovať s číslelným radom 2008 do r. 2008, s tým že si urobíte smernicu - na určenie dátumu k vystaveným a došlým faktúram po 31.12.2008 napr. 20.1.2008. Po tomto dátume vystavujete v r. 2009 a urobíte časové rozlíšenie Jana
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Neviem ako to myslite, lebo Faktúry týkajúce sa roku 2008 môžeme vystavovať len do 15 dní od 31.12.2008. Takže smernica k 2O. asi bude nanič. Omega je na to dobré pripravená tam nieje problem s čiselným radom.
0 0
ajka2 ajka2

ajka2 je offline (nepripojený) ajka2

Môj účtovnický program pracuje tak, že keď si zadám obdobie 12/2008, faktúry bez problémov vystavím v Sk a informatívne v EUR, bez ohľadu aký je dátum vystavenia, aj v roku 2009. Neporuším s tým žiadny zákon, keď faktúry vystavím po 1.1.2009 v Sk?
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Podľa zákona o DPH č. 222/2004 § 71 ods. 1/ je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku dańovej povinnosti. V súvislosti s prechodom na euro bol zákon o DPH novelizovaný a bol doplnený nový § 85 e Prechodné ustanovenie k úpravam účinným od 1.1.2009 ods. 8/ tohto paragrafu hovorí:" Vo faktúre, ktorá bola vyhotovená po 1.1.2009 a vzťahuje sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vznikla dańová povinnosť pred 1.1.2009 a platba bola dohodnutá v slovenských korunách, sa údaje o základe dane a výška dane uvedú v eurách aj v slovenských korunách."
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

ajka2 Pozri príspevok
Môj účtovnický program pracuje tak, že keď si zadám obdobie 12/2008, faktúry bez problémov vystavím v Sk a informatívne v EUR, bez ohľadu aký je dátum vystavenia, aj v roku 2009. Neporuším s tým žiadny zákon, keď faktúry vystavím po 1.1.2009 v Sk?
pozri:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...dphfaktury.pdf
0 0
sailo sailo

sailo je offline (nepripojený) sailo

Hmm prilejem trošku oleja.

Som malý živnostník, neplatca DPH,
fakturujem službu s.r.o.čke, ktorá je DPH služba bola vykonaná v decembri 2008.
Vo faktúre je uvedený text .....služby za mesiac December 2008, viete mi napísať čo by malo byť ako dátum zdaniteľného plnenia ?
pripadne datum vystavenia má byť dátum už teraz Januárový? alebo ešte december ?
faktury si vystavujem v exceli takže mi to je jedno čo tam napíšem...

nie som účtovník ani nemám v tomto nejaké vzdelanie. Ale účtovníčka ktorá robí s.r.o. mi hovorí niečo iné a moja účtovníčka ktorá účtuje mňa ako SZČO mi hovorí zase niečo iné.

A potom ako je to s daňovým priznaním? ako sa to odrazí na príjmoch ?
faktúra bude uhradená do konca Jauára off course...

ďakujem Boris
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sailo Pozri príspevok
Hmm prilejem trošku oleja.

Som malý živnostník, neplatca DPH,
fakturujem službu s.r.o.čke, ktorá je DPH služba bola vykonaná v decembri 2008.
Vo faktúre je uvedený text .....služby za mesiac December 2008, viete mi napísať čo by malo byť ako dátum zdaniteľného plnenia ?
pripadne datum vystavenia má byť dátum už teraz Januárový? alebo ešte december ?
faktury si vystavujem v exceli takže mi to je jedno čo tam napíšem...

nie som účtovník ani nemám v tomto nejaké vzdelanie. Ale účtovníčka ktorá robí s.r.o. mi hovorí niečo iné a moja účtovníčka ktorá účtuje mňa ako SZČO mi hovorí zase niečo iné.

A potom ako je to s daňovým priznaním? ako sa to odrazí na príjmoch ?
faktúra bude uhradená do konca Jauára off course...

ďakujem Boris
Nič. Dátum zdaniteľného plnenia už neplatí. Dáva sa dátum dodania tovaru alebo služby. Keď nie si platca DPH tak nemusíš uviesť nič.
Dáš iba dátum vystavenia a dátum splatnosti.
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Ja by som sa chcela opytat ohladne faktury. Pokial viem, aj tu sa o tom pise fakturu mozem vystavit do 15 dni nasledujuceho mesiaca od dodania. Ide mi o to ze mam zakaznika, ktory ma u seba na komisii nas tovar, ktory sme mu dali v 12/2008 a teraz pozaduje tento tovar vyfakturovat ale do 12/2008. Urobila som mu fakturu vystavenu v 1/2009 so zdanitelnym plnenim 31.12.2008 ale nase uctovnicky mi to dali zrusit a opravit ze to uz urobit nemozem, lebo mame uz uzavrety rok a inventury. Ja si skor myslim ze to nevedia urobit, lebo program im vyhodi automaticky uzavierky a DPH a takto by to uz tam nemali lebo je to v evidencii faktur 2009 a to im tam automaticky program nezoberie tak uz si s tym nevie poradit. Stale sa ohana tym ze dnom dodania tovaru je zdanitelne plnenie. Ale ja jej predsa teraz fyzicky nic nedodam len vyuctujem to co mala na komise. Poradi niekto ? Dakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
všetko je o chcení a nechcení....lebo keď niekto chce, tak si prirobí prácu...a ten kto nechce sa vyhovára na program a je lenivý

p.s. pošli FA poštou a 1. triedou s doručenkou
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Pre Zaneta: V ako programe pracujete? Ten tovar čo ste dali na komis, tak ako vaše účtovníčky zahrnuli do inventúry? FA by mala isť do roka 2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať