Zavrieť

Porady

Opatrovateľka na živnosť v SR

Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Všetky výdavky si treba vedieť obhájiť pri kontrole, že boli naozaj potrebné pri dosahovaní príjmov. Takže môj názor je taký, že už v dohode o poskytnutí služby by som vymenovala dostatočne prehľadne všetky činnosti, ktoré bude poskytovať a z toho by potom vyplývali aj výdavky.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    No zamýšľam sa aj nad otázkou, čo vlastne spadá do živnosti opatrovateľka? Aby tam nebolo vypísané aj niečo, na čo živnosť nemá a tým pádom ani výdavky by neboli uznané. To ma napadlo pri tej strave.

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Mas pravdu Lotarka. Ale je to vlastne služba. A keď poskytuje službu taká kaderníčka, tak si dá do výdavkov aj farbu, lak, šampón a pod. Opatrovateľka má celý deň dieťa. Kto tomu dieťaťu navarí? Kto zabezpečí potraviny? Sú to výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu? Našla som stránku kde firma poskytuje opatrovateľské služby:
    A tam je uvedené nasledovné:
    Náplň práce opatrovateľky zahŕňa nasledujúce činnosti:
    • domáce práce ( upratovanie, varenie, žehlenie, pranie, nákupy,...)
    • príprava a podávanie jedál
    • pomoc pri telesnej hygiene
    • pomoc pri obliekaní, vyzliekaní, vstávaní
    • sprievod k lekárovi a podávanie liekov podľa pokynov lekára
    • prechádzky atď.
    Asi sa to pôjdem spýtať Tomanky.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Podľa mňa ale tie opatrovateľky poskytujú služby u klienta a nie u seba. Podľa mňa, pokiaľ by chcela aj variť. tak musí mať súhlas z ÚVZ na prevádzku kuchyne. Nemyslíš?

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Aký je rozdiel v tom, či varí u mňa doma alebo u seba? Varí iba pre jedno dieťa a nie pre celé jasle. Potom by som mala aj ja doma mať súhlas od UVZ. Ale keď vynechám to varenie, tak ostatné veci ? Zariadenie ako pult na prebaľovanie, postieľka alebo deka na hranie , prádlo do postieľky atď. To by mohlo byť v prípade ak si to zazmluvním (viď Lotarka)?
    A u mňa doma opatrovať to nepôjde, lebo dochádzam za prácou do mesta a malú tam budeme tiež voziť.
    Ďakujem za Vaše názory.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Možno to pritiahnem za vlasy, ale prečo by mala opatrovateľka byť u teba doma ? Ty proste nesúhlasíš aby bola v tvojom byte. Všetko je na dohode. A prečo by si opatrovateľka v stanovený čas nemohla prísť na aute s autosedačkou pre dieťa a ísť s ním k sebe domov a znova ho v dohodnutý čas zaviesť matke ? ... atď.. ? To len nahlas rozmýšľam.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Sú nejaké špecialne podmienky na to,aby dali takúto živnosť? /vzdelanie,prax ... a pod./

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    ilona Pozri príspevok
    Sú nejaké špecialne podmienky na to,aby dali takúto živnosť? /vzdelanie,prax ... a pod./
    Je to voľná živnosť. Nevyžaduje si to vzdelanie ani prax. Neviem ako je to s povolením od obce alebo mesta. Podľa mňa to nemusí byť.

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Gaba30 Pozri príspevok
    Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
    Ďakujem
    Môže ešte niekto poradiť?
    ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gaba30 Pozri príspevok
    Ako už vieme, pani Tomanová vymyslela opatrovateľky detí na živnosť.Ja by som potrebovala vedieť, čo si môže dať do výdavkov. O moju 5-mesačnú dcéru sa bude starať moja sestra u seba doma. Môžu to byť aj plienky, strava a podobne? Sestra na mne nechce zarobiť.
    Ďakujem
    Ak bude mať sestra živnosť, nech si uplatní 40 % paušálne výdavky + zaplatené preddavky do zdr.poisťovne, príp. dobr. nemoc. poistenie. Po odpočítaní nezd.časti základu dane jej asi veľa na zdanenie nezostane.

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak bude mať sestra živnosť, nech si uplatní 40 % paušálne výdavky + zaplatené preddavky do zdr.poisťovne, príp. dobr. nemoc. poistenie. Po odpočítaní nezd.časti základu dane jej asi veľa na zdanenie nezostane.
    S paušálnymi výdavkami to nepôjde, lebo vykonáva aj inú činnosť.

    Má ešte niektonejaký nápad?

    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.