Zavrieť

Porady

prepis bytu s tarchou a pravo dozitia v nom

ahojte,
potreboval by som poradit s prepisom bytu. svokrovci odkupili mestsky byt, t.c. su na LV vedeni ako vlastnici bytu. v casti C - tarchy, je vsak este stale uvalena na byt tarcha Mesta, kedze svokrovci doteraz vyplatili Mestu len polovicu bytu. Potrebovali by sme byt cim skor a co najlacnejsie prepisat na nas, ako najschodnesjia cesta sa nam javi darovacia zmluva. moje otazky:

- je mozne a jadnoduche spravit prepis tym sposobom, ze spravime so svokrovcami darovaciu zmluvu a nasledne vyplatime mestu zvysnu splatku s tym, ze mesto nam da planu moc na zmenu LV (odstranenie tarchy). mohol by tym padom ist jeden vklad do katastra, kde by sa naraz odstranila tarcha Mesta a zaroven zavkladoval novy vlastnik (my)? alebo je potrebne najprv odstranit tarchu (cakat na kataster) a po uvolneni tarchy/plomby dat novy vklad na zmenu vlastnika? alebo je mozne dat dva vklady v ten isty den, prvy na odstranenie tarchy a vzapati na to kym este nie je na LV plomba dat dalsi navrh na noveho vlastnika, cim by sa odstranila cakacia lehota?

- chceme aby mali svokrovci v byte pravo dozitia. zaroven ale pre buducnost chceme, aby sa to nedalo zneuzit, by sme radi dali do zmluvy, aby sucasne museli svokrovci riadne platit vsetky poplatky, energie a pod..? da sa to v darovacej zmluve zadefinovat?

vopred dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Podľa § 18b zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov si so zapísaným bremenom nemusíte robiť starosti:

  (5) Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru.

  vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

  vieroslava
  Ak v kúpnej alebo darovacej zmluve budeš uvedená aj ty, ako nevesta, budete musieť mestu tú nesplatenú časť doplatiť. Najlepšie by bolo, keby byt prepísali iba na svojho syna, tvojho manžela.
  Ak však tam chceš byť uvedená aj ty ako spoluvlastník, budete musieť nesplatenú čiastku uhradiť. Toto je potrebné urobiť ešte pred podaním zmluvy na vklad do katastra a potvrdenie o splatení zmluvného záväzku bude tvoriť prílohu celého podania návrhu na vklad darovacej zmluvy.

  fepeter je offline (nepripojený) fepeter

  fepeter
  dakujem za Vase rady. viete mi este povedat ako osetrit to, aby svokor nadalej platil naklady na byt (energie)? cely problem vlastne vznikol jeho svojskym pristupom k plateniu tychto veci, preto sme sa po navsteve druheho exekutora rozhodli vec riesit takto, skor, kym o byt pridu. akurat sa bojime, ze byt bude prepisany na nas, oni budu mat pravo dozitia v nom, tak aby sa nenastala situacia typu "byt je vas, tak si to platte". to si v terajsej situacii nemozme dovolit.

  sarasara je offline (nepripojený) sarasara

  optimista sarasara
  Myslím, že v darovacej zmluve by si mala byť uvedená aj ty spolu s manželom, je to pre teba istejšie. Podania na kataster môžu ísť súčasne, nemusíš čakať na zrušenie ťarchy. Mesto vám vydá doklad o zaplatení a návrh na zrušenie ťarchy a s tým podáte aj darovaciu zmluvu. Do zmluvy môžete dať podmienky, dodatky tak, ako potrebujete, nesmú však odporovať zákonu. O tom, aby užívateľ, teda tvoji svokrovci platili za služby spojené s užívaním bytu je možné dať do zmluvy, veď tam budú mať právo doživotného užívania bytu.

  prepis bytu s tarchou a pravo dozitia v nom

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.