Zavrieť

Porady

Termín oznámenia o začatí vozidla na podnikanie

Ahojte všetci,
prosím Vás o radu či viete termín, kedy treba presne oznámiť na daňovom úrade začatie používania vozidla na podnikanie. Viem, že v predošlých rokoch to bolo do 15.dňa od začatia - do spomínaného termínu bolo treba podať priznanie k cestnej dani a tiež uhradiť daň. Za rok 2008 podávame daňové priznanie a tiež platíme daň do konca januára 2009. Je nejaký termín do kedy treba oznámiť daňovému úradu v priebehu roka, že sme začali užívať vozidlo na podnikanie? Alebo to vôbec netreba a stačí len daňové priznanie do konca januára 2009?

Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    BNada Pozri príspevok
    Ahojte všetci,
    prosím Vás o radu či viete termín, kedy treba presne oznámiť na daňovom úrade začatie používania vozidla na podnikanie. Viem, že v predošlých rokoch to bolo do 15.dňa od začatia - do spomínaného termínu bolo treba podať priznanie k cestnej dani a tiež uhradiť daň. Za rok 2008 podávame daňové priznanie a tiež platíme daň do konca januára 2009. Je nejaký termín do kedy treba oznámiť daňovému úradu v priebehu roka, že sme začali užívať vozidlo na podnikanie? Alebo to vôbec netreba a stačí len daňové priznanie do konca januára 2009?

    Ďakujem za radu
    Treba to do 30 dní od začatia jeho užívania na podnikateľské účely. A doplním malý detail, pre mnohých možno významný: pokuty za oneskorené oznámenie používania vozidla daňový úrad vôbec nedáva. V zákone je síce, že daňovník je povinný oznámiť ...., ale k tomuto § nie je §, ktorý by riešil sankcie za nesplnenie tejto povinnosti. Skúsenosť mám v TN .... nedali pokutu jednému môjmu novému klientovi, ktorý to oznámil s 3-mesačným oneskorením....a na DU mi povedali, že za toto zatiaľ nedávajú pokuty. No dúfam, že to takto platí na všetkých DU .

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Ďakujem za odpoveď. To že za to daňový úrad pokuty nedáva je pravdepodobne isté. Ja mám totiž v ZH tiež skúsenosť z tohto roka resp. už minulého, že oznámanie som podávala neskôr ako som mala až po 2 mesiacoch (bolo to niekedy v lete) a doposiaľ neprižlo žiadne oznámenie z daňového úradu o uložení pokuty. Teraz si však jeden môj klient kvôli vysokému hospodárskemu výsledku za rok 2008 vymyslel, že by spätne celý rok chcel uplatňovať PHM k vozidlu, ktoré zatiaľ na daňovom úrade neprihlásil ako vozidlo používané na podnikanie. Neviem mu však s istotou povedať či mu príde pokuta alebo nie. Myslíte, že zatiaľ stále nemá daňový úrad § k ukladaniu pokút za neskoré oznámenie napr. aj rok?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ale do 5 rokov môžu vyrúbiť penále. Aby sme sa netešili predčasne.

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    No to je fakt.... takže to nie je až také jasné ako sa zdá.... Som sa tešila asi zbytočne. Len teraz neviem čo spraviť... Asi to auto teraz prihlásim a uvidíme. Ak príde pokuta neskôr, tak hádam len za oneskorené podanie oznámenia (keďže daň sa zaplatí ešte v termíne). Takže ak pokuta, tak postarom 2.000,- SKK nie?

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Gabhus Pozri príspevok
    Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.
    = doplnenie k súhlasu. Súhlas sa týkal toho, že tiež o pokute viem, nie toho, že bola udelená. to len na doplnenie

    Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

    Renatka 75
    STRELEC Pozri príspevok
    = doplnenie k súhlasu. Súhlas sa týkal toho, že tiež o pokute viem, nie toho, že bola udelená. to len na doplnenie
    Prosím Vás, týka sa toto oznámenie aj áut, ktoré sú firemné, t.j., každé auto, ktoré s.r.o. kúpi, treba nahlásiť na DU do 30 dní? Alebo len súkromné, ktoré sa používa na firemné účely?

    ďakujem za odpoveď

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Všetky autá je potrebné nahlasiť na DÚ za účelom podnikania.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Renatka 75 Pozri príspevok
    Prosím Vás, týka sa toto oznámenie aj áut, ktoré sú firemné, t.j., každé auto, ktoré s.r.o. kúpi, treba nahlásiť na DU do 30 dní? Alebo len súkromné, ktoré sa používa na firemné účely?

    ďakujem za odpoveď
    Aj auto firemné (tj. zaradené do majetku) aj auto len používané v súvislosti so živnosťou (na paušálnu sadzbu náhrad). Nenahlasuje sa auto zamestnanca. My sme jedno auto (používané celoročne) aj tak nahlásili.

    PS: na Porade uprednostňujem tykanie, ale nie je to povinné

    Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

    Renatka 75
    STRELEC Pozri príspevok
    Aj auto firemné (tj. zaradené do majetku) aj auto len používané v súvislosti so živnosťou (na paušálnu sadzbu náhrad). Nenahlasuje sa auto zamestnanca. My sme jedno auto (používané celoročne) aj tak nahlásili.

    PS: na Porade uprednostňujem tykanie, ale nie je to povinné
    ďakujem za odpoved :-). Vykala som, pretože som oslovila všetkých múdrych, ktorí vedia odpovedať. A ešte jedna blbá otázka: Treba podať DP aj za autá, ktoré neboli nadobudnuté v r.2008 a už vlastne za ne bolo podané daňové priznanie v r.2007 a skôr?

    Dakujem ti a vsetkým ostatným :-)

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Za všetky autá používané pre živnosť (PO,FO) v danom roku .

    PS: Aj ja ďakujem. Citovala si môj príspevok, tak som bol "vzťahovačný"

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    BNada Pozri príspevok
    No to je fakt.... takže to nie je až také jasné ako sa zdá.... Som sa tešila asi zbytočne. Len teraz neviem čo spraviť... Asi to auto teraz prihlásim a uvidíme. Ak príde pokuta neskôr, tak hádam len za oneskorené podanie oznámenia (keďže daň sa zaplatí ešte v termíne). Takže ak pokuta, tak postarom 2.000,- SKK nie?
    Gabhus Pozri príspevok
    Nepoteším, ale poznám ľudí, ktorým v Prešove za toto pokutu dali. Všetkým trom po 2 tisíckach.
    §35 Zákona o správe daní a poplatkov:
    (7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

    a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
    b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

    ...odkaz 8a je na Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku ... .

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Všetkým Vám ďakujem za reakcie... len teraz som zaskočená ešte viac ako pred tým... V Prešove pokuty dávajú u nás zatiaš nie, ale považujem teda za viac než pravdepodobné, že spätne tie pokuty vyrúbia. Dúfam však, že tiež ostane len pri 2 tis. a nebudú vyššie.

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    BNada Pozri príspevok
    Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?
    Tak isto treba do 30 dní od posledného použitia oznámiť zánik daňovej povinnosti.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    BNada Pozri príspevok
    Ešte by som mala doplňujúcu otázku. To že musí každý oznámiť začatie užívanie vozidla na podnikanie mi je jasné. Ale je povinné aj odhlásenie v prípade skončenia používania vozidla v súvislosti s podnikaním? Alebo to sa udáva až v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel?
    Podľa §90 odst. 2 je daňovník povinný oznámiť DU zánik daňovej povinnosti .

    BNada je offline (nepripojený) BNada

    Práci sa venujem s plným nasadením a čo najsvedomitejšie. ...viac BNada
    Tak to je skutočne "super"! V piatok mi doniesli doklady o predaji vozidla, ktoré bolo prihlásené na DÚ, ale predaj ešte 04.11.2008!. No musím ich všetkých poriadne upozorniť na to, že čo sa týka vozidiel - musím vedieť hneď aj kúpu aj predaj - lebo sú nejakí "nevychovaní" všetci a teraz môžu viacerí len u mňa čakať na pokuty kvôli neskorím oznámeniam. Či už pri prihlásení alebo odhlásení! Aj kd nie potešujúce, ale aj tak veľmi pekne ďakujem za info....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.