Zavrieť

Porady

kuriozny náklad ...

Dobrý deň,

poradáci mám takyto účtovný doklad:

fakturujeme Vám za veštenie úspešnosti projektu...

na faktúre je vyčíslená aj DPH firma je pl. DPH zaregistrovaná na Slovensku

Moja otázka znie:
Je nárok na odpočet DPH z tejto služby ???
Ide o daňový náklad alebo je to nedaňový náklad ??


Nestretli ste sa s niečím podobným ???
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Možná odpoveď:
Daňový výdavok je definovaný v §2 písm. h; zákona 595/2003 Zz. . Pokiaľ výdavok nie je limitovaný §19 a nie je vylúčený z daňových výdajov § 21 toho istého zákona, jedná sa o daňovo uznateľný výdavok (náklad).

Takže hor sa na štúdium §2 písm. h;
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Tak veštenie je vtipné iba na prvý pohľad, aj prezident Reagan mal vlastnú vešticu a tá z niečoho žila a nebol to jediný vysokopostavený človek ktorý má nejakú vešticu. Oveľa vtipnejšie a absurdnejšie mi prídu poplatky banke- pri hotovostnom vklade platím poplatok za balíček služieb, poplatok za účtovnú položku, poplatok za hotovostný vklad a keď je tam viac mincí tak poplatok za spracovanie mincí. 1 transakcia a 4 poplatky bez hanby takže na nejakej veštici až tak nezáleží.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Niekde som čítala, že s ľuďmi s vešteckými schopnosťami vraj spolupracuje aj štátna správa, myslíte, že zadarmo?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

hm, aj FBI sa v prípade, že si nevedia rady, obracia na veštice...


ale teraz vážne. Keď svojho času v jednom slovenskom väčšom meste vykradli nemenovanú (už nefungujúcu) banku, zmizol na ten čas obrovský obnos peňazí. Keďže si s tým polícia ani Interpol nevedeli rady, obrátili sa na vešticu. Zrejme to tiež nerobila zadarmo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marianna01 Pozri príspevok
hm, aj FBI sa v prípade, že si nevedia rady, obracia na veštice...


ale teraz vážne. Keď svojho času v jednom slovenskom väčšom meste vykradli nemenovanú (už nefungujúcu) banku, zmizol na ten čas obrovský obnos peňazí. Keďže si s tým polícia ani Interpol nevedeli rady, obrátili sa na vešticu. Zrejme to tiež nerobila zadarmo.
A povedala, kde je ten obnos?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Marianna01 Pozri príspevok
hm, aj FBI sa v prípade, že si nevedia rady, obracia na veštice...


ale teraz vážne. Keď svojho času v jednom slovenskom väčšom meste vykradli nemenovanú (už nefungujúcu) banku, zmizol na ten čas obrovský obnos peňazí. Keďže si s tým polícia ani Interpol nevedeli rady, obrátili sa na vešticu. Zrejme to tiež nerobila zadarmo.
Tweety Pozri príspevok
A povedala, kde je ten obnos?
Ako veštica možno aj vedela kde je. Ale mohla vyšetrovanie smerovať opačným smerom, a s páchateľmi dohodnúť na %. Takto mohla mať zaplatené svoje služby až 2x.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

hmm koľko ludí toľko názorov.. ja už som sa to pýtala toľkých účtovníkov...1. reakcia: veľký rehot..

no veľmi som zvedavá na odpoveď z DRSR
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

dauert Pozri príspevok
Nie som cistý účtovník, ale ja by som ho neuznal.

Preukázateľne (napr. porovnaním faktov / prieskumom trhu ) neprispieva k dosiahnutiu cieľov podnikania.
nechajme to na odborníkov, som veľmi zvedavá akú alibistickú odpoveď dostaneme, ale ako poznám moju neodbytnú šefovú tak tá sa nedá ....
naposledy, keď dostala z DR alibistickú odpoveď napísala reklamáciu, v ktorej žiadala o opatovné vyjadrenie ......: ano/ nie / odvolavka na príslušný paragraf a predstavte si že dostala odpoveď...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... nie, ja som sa pri prečítaní otázky nerehotal - lebo keď môže byť predmetom živnosti veštenie (viď http://www.szk.sk/files/rozdelenie_z...nosti-2008.doc ) a teda z danej činnosti sa odvádzajú dane, tak pre druhú stranu takáto činnosť asi môže byť predmetom daňového výdavku...
A skutočne - našiel som v obchodnom i živnostenskom registri firmy, ktoré to majú v predmete činnosti...

V tejto súvislosti je zaujímavý aj záver článku Dušana Belku zo SAV ( http://www.sav.sk/journals/nar/full/sn197d.pdf ):
"Majme však na pamäti, že veda nie vždy vyšla víťazne pri konfrontácii s niektorými poverami, veď zákony prírody zatiaľ stále ešte len spoznávame, ale definitívne ich nepoznáme. Napriek mohutnému rozmachu vedeckého poznania a snahy o vedeckú všestrannosť pri vysvetľovaní prírodných javov je ešte stále mnoho záhadných fenoménov okolo nás, ktoré sa vede doteraz nepodarilo jednoznačne a uspokojivo vysvetliť. Aby mohlo ľudské poznanie ďalej napredovať, je potrebné neustále nadobúdať vedomosti a skúsenosti, mať určité predpoklady, zároveň si však i overovať nové hypotézy, ale tiež netreba zabúdať ani na staré, osvedčené pravdy a znalosti. Domnievame sa, že práve určitou konfrontáciou medzi dvoma či viacerými vednými disciplínami môže najskôr dôjsť k určitému posunu hraníc ľudského poznania, o čo sme sa snažili i v tomto našom príspevku."

Budem rád, keď stanovisko DRSR potom pripneš.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A čo tak výklady snov - to nie je paveda?
Mimochodom, už ma viackrát zastavila počerná pani u nás v meste, že mi vyveští z ruky, vždy som sa jej striasla s "nevyleštenými" slovami, ale teraz keď ma zastaví, spýtam sa jej priamo, či má na to živnosť! Ak áno, veru si to pri ročnom zúčtovaní dane dám medzi "poistenie z rizika života", veď keď môže byť z poistenia životného, nech mi na to dá doklad z ERP, tak prečo nie aj toto?!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dauert Pozri príspevok
Nie som cistý účtovník, ale ja by som ho neuznal.

Preukázateľne (napr. porovnaním faktov / prieskumom trhu ) neprispieva k dosiahnutiu cieľov podnikania.

A prečo by sa to nemalo uznať?
Ak niekto na odporúčanie veštice investuje do akcií na trhu a zarobí na tom? Ak by neodporučila tak neinvestuje a nezarobí. To sa dá preukázať.

Podobne ak prútkar nájde zdroj vody, kde treba vykopať studňu. Je to lacnejšie ako robiť sondy.

A na druhej strane poisťovne. Napr. havarijné poistenie je VOZD. Keď nie je poistná udalosť, potom by som si to mal z nákladov vyhodiť?
Naposledy upravil marjankaj : 16.01.09 at 21:09
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dauert Pozri príspevok
To hádam nie.

To by napr. aj stávkovanie mohol dať do nákladov - aj tam je určitá pravdepodobnosť zisku ( príjmu? ).
A prečo by si to dával do nákladov.Podla zákona o dani z príjmov §9 ods. 2 písm l) sú výhry v lotériách a iných hrách od dane oslobodené.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
dauert Pozri príspevok
Ja som to (nepresne myslel ), že nie všetky živnosti / činnosti, čo sú zdaňované - môžu byť ako daňové výdavky uznané (a oslobodené od dane sú VÝHRY / vklady by skôr šli do zníženia DZ).

V 29 píšem : Nie som cistý účtovník, ale JAby som ho neuznal.

Teda JA by som ho ani nedal.
To snáď nemyslíš vážne. Príjmy z výhier mať nebudeš ale vklady by si si chcel uplatniť? To aby sme všetci zbierali nevýherné tikety a znižovali si tak základ dane?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Myslím si, že diskusia sa zvrhla úplne iným smerom. Zadávateľka dotazu chcela názor na zaúčtovanie dokladu a pokiaľ to nebolo smiešne na živnostenskom úrade, kde jej na to vydali oprávnenie, ďalej na DÚ - kde ju zaregistrovali na DPH, tak nevidím dôvod, aby si nemohla uplatniť DPH a dať do VOZD. Ale počkajme na vyjadrenie DR.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Robina Pozri príspevok
Myslím si, že diskusia sa zvrhla úplne iným smerom. Zadávateľka dotazu chcela názor na zaúčtovanie dokladu a pokiaľ to nebolo smiešne na živnostenskom úrade, kde jej na to vydali oprávnenie, ďalej na DÚ - kde ju zaregistrovali na DPH, tak nevidím dôvod, aby si nemohla uplatniť DPH a dať do VOZD. Ale počkajme na vyjadrenie DR.
Veštenie, numerologia, astrologia je volna živnosť. Dnes ráno ma zobudil telefonát, volala mi známa mojej klientky, ktorá chce daňové priznanie práve na takúto živnosť. Overovala som si to na živ.registri. Som zvedavá s akými príjmami a výdavkami sa u nej stretnem ...
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

dauert Pozri príspevok

Ad absurdum : TO BY UŽ POTOM MOHOL byť v nákladoch mohol byť aj chlieb. Pekár aj obchodník sú zdaňovaný a máloktorý živnostník bez jeho kúpy dokáže vytvárať zisk .
A chlieb do nákladov patrí . Obchody, reštaurácie, bufety... Záleží od predmetu činnosti.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Vedel by som predstaviť ako oprávnený náklad (výdaj) veštenie, keby som prevádzkoval "lunapark", a tam veštica by veštila ľudom. Ja vyzbieram vstupné od návštevníkov, a ako oprávnený náklad mám faktúru od veštice mimo iného.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Kuriozny a veľmi pekný prípad rozmýšľania. Máme tu opať niečo nové.

Veštkyňa je platiteľkou DPH. Vzniká jej daňová povinnosť za dodanie služby.
Zoberme si zákon o DPH a hľadajme a deľme:
Zákon nám rozdeľuje:
- čo je predmetom dane
- čo predmetom dane nie je
- čo je predmetom dane, ale je od dane oslobodené.

Ak je veštenie predmetom dane. Veštkyni vzniká DP z poskytnutej služby.
Na druhej strane musí byť logické, že je niekto príjemcom uvedených služieb. Môže nim byť občan, može byť nim PO, FO podnikateľ.

Chcem si dať urobiť na niečo nejaký projekt. Môžem mať v hlave spracované nejaké know-how.
Nakoniec si položím otázku:
1. Bude pre mňa úspešný? Akým spôsobom sa projekt ujme?
2. Nebude pre mňa úspešný. Nechám to plávať.

Situácia A:
Mám urobený projekt za niekoľko tis. Sk. Snažím sa ho zrealizovať bez veštice, nejak sa mi nedarí, začiatky sú vždy ťažké, vznikajú mi neustále náklady, musím si požičať, som závislá na cudzích zdrojoch. Nevládzem, dochádza ku krachu.
Pesimistický pohľad.

Situácia B:
Mám urobený projekt za niekoľko tis. Sk. Snažím sa ho zrealizovať s vešticou. Zájdem za ňou. Možno v tých ľuďoch naozaj niečo je. Majú nejaké prognostiky, aj karty im možno niečo povedia, či guľa, nožno máte niekto s tým skúsenosti.
a. Vyveští mi úspešnosť projektu. Už mám optimistický pohľad na daný projekt. Snažím sa venovať jeho realizácii, a tým že som otimista a verím, že budem pomocou týchto prognoz dosahovať zisk, určite sa mi to podarí.
b. Vyveští neúspech projektu. a už je na mne, či sa budem usilovať ďalej, alebo nie.

Situácia Ba mi dáva zmysel. Položím si otázku. súvisel tento náklad (výdavok) zo zabezpečením, udržaním a dosiahnutím príjmov. Asi ano. Pomocou veštby môžem dosiahnuť zisk.....

Otázka:
Prečo by som vôbec išla za vešticou ohľadom projektu, keby mi nemala povedať o úspešnosti, resp. neúspešnosti projektu. Je výdavok opodstatnený? Je zbytočný?
Zoberme si koľko je niekedy zbytočných, nezmyselných výdavkov, z kt. si človek odpočíta DPH, resp. zahrnie do nákladov. A práve takýto výdavok môže mať efekt na moju budúcu podnikateľskú činnosť s projektom.

.
Zoberme si napr. i pána Jonáša, tiež ho ľudia považovali za nejakého veštca, prognostika, tiež má zrejme podnikateľskú činnosť na tieto činnosti. Je úspešný, a tiež mu niektorí ľudia neveria. i napriek tomu je na celom svete uznávaný. Ja mu verím, pretože je môj druhý syn podľa jeho prognostiky. A tiež poznám i ďalších ľudí, kt. pomohol.

Záver: Prečo by veštba mohla byť mojim nákladom:
- zabezpečím si pomocou nej zisk
- je súčasťou stratégie rozvoja projektu
- nie je to zbytočne vyhodený výdavok
- výdavok je omnoho nižší, ako analýza projektu, marketingový prieskum,

Má to vzľah i k starej definícii podnikových financií, kt. predstavujú sústavu peňažných vzťahov, do kt. podnik vstupuje pri získavaní finančných zdrojov, pri ich alokovaní a viazaní v jednotlivých zložkách majetku, pri produktívnom využívaní majetku a pri rozdeľovaní dosiahnutých výsledkov.

0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

dracica Pozri príspevok
Dobrý deň,

poradáci mám takyto účtovný doklad:

fakturujeme Vám za veštenie úspešnosti projektu...

na faktúre je vyčíslená aj DPH firma je pl. DPH zaregistrovaná na Slovensku

Nestretli ste sa s niečím podobným ???
Bolo by dobré doplniť uvedenú faktúru o:

................za veštenie úspešnosti projektu, kt. sa zakladá na prognozach rastu podielu na trhu, diverzifikácii podnikovej činnosti do nových oblastí..........nejaký pokec, ktorý Vám poskytla.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Mňa napríklad vyrušuje kuriózny náklad, reklama-lietajúce kuracie stehienko /pomlčím, že som hladná/, ktoré mi stále oznamuje, že ide do nákladov a je to tutovka NOZD.
Naposledy upravil ALDA : 17.01.09 at 14:26
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať