Zavrieť

Porady

faktúry zo zahraničia bez DPH

Dobrý večer, chcela by som veľmi poprosiť o pomoc. Spracovávam účtovníctvo pre slovenskú firmu (plátcu DPH), ktorá spracováva materiál pre Rakúsku firmu (plátcu DPH). Faktúra za spracovaniu uvedeného materiálu (dodaného z Rakúska a po spracovaní vráteného do Rakúska)je vystavovaná bez DPH (§15 ods. 6 a §16 ods. 7). Dnes som dostala faktúry od Rakúskej firmy na predaj hnuteľného majetku (náradie a stroje) používané na Slovensku pri spracovávaní materiálu a na prenájom auta, PHM a náklady na údržbu auta) Obe faktúry sú bez DPH. Ako mám postupovať. Uplatňujem samozdanenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    11 a 12
    a 21

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Presne tak, uplatňuješ samozdanenie. Pozor však pri prenájme auta, ak je osobné, nemáš nárok na odpočítanie DPH z prenájmu.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    martae Pozri príspevok
    Dobrý večer, chcela by som veľmi poprosiť o pomoc. Spracovávam účtovníctvo pre slovenskú firmu (plátcu DPH), ktorá spracováva materiál pre Rakúsku firmu (plátcu DPH). Faktúra za spracovaniu uvedeného materiálu (dodaného z Rakúska a po spracovaní vráteného do Rakúska)je vystavovaná bez DPH (§15 ods. 6 a §16 ods. 7). Dnes som dostala faktúry od Rakúskej firmy na predaj hnuteľného majetku (náradie a stroje) používané na Slovensku pri spracovávaní materiálu a na prenájom auta, PHM a náklady na údržbu auta) Obe faktúry sú bez DPH. Ako mám postupovať. Uplatňujem samozdanenie?
    Pozor, - pri prenájme auta rakúsky dodávateľ faktúroval chybne.
    Miesto dodania pri prenájme vozidla sa určí podľa § 15, odst. 1 - je to miesto kde ma dodávateľ služby svoje sídlo alebo mieto podnikania.
    Fa za prenájom má obsahovať rakúsku daň. Pri tejto službe už neuplatňujete samozdanenie.

    Nájom dopravných prostriedkov je vyňatý zo služieb v §15, odst. 8, preto nemôžeme uplatniť zdanienie podľa odst. 7.
    ...
    (f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov)
    ...

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Len doplním informáciu, že služby podľa par. 16 odst. 7 - na spracovaní hnuteľného majetku sa neuvádzajú v danovom priznaní.

    svobodova je offline (nepripojený) svobodova

    svobodova
    Chcem Vás poprosiť o pomoc. Rakúska firma chce slovenskému odberateľovi platiteľovi DPH faktúrovať tovar s Rakúskou DPH. Tovar bude dodaný na Slovensko. Mali by sme dostať fa bez DPH a v SR urobiť samozdanenie. Rakúska firma však nechce ani počuť o tom, že by nám fa vystavila bez DPH, aj napriek tomu, že sme im predložili IČ DPH. Neviete ako ich presvedčiť?

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    Dobry vecer, potrebujem poradit. mam fa z CR na opravu svetelnej tabule. je tam uvedeny material, montaz a doprava. datum vystavenia je 30.1., datum zd.plneni 17.1. suma je v ceskych korunach bez dph. mam to samozdanit? a datum pre urcenie kurzu je 17.1??? len neviem aky typ dph mam dat. v ponuke mam nadobudnutie tovaru podla § 11 a §49 ods 2c, vtedy mi to urobi aj samozdanenie, len ma metie to nadobudnutie tovaru, kedze sa jedna o sluzbu.... alebo rozmyslam uplne zle? prosiiim poradte mi....

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    janka.mo Pozri príspevok
    Dobry vecer, potrebujem poradit. mam fa z CR na opravu svetelnej tabule. je tam uvedeny material, montaz a doprava. datum vystavenia je 30.1., datum zd.plneni 17.1. suma je v ceskych korunach bez dph. mam to samozdanit? a datum pre urcenie kurzu je 17.1??? len neviem aky typ dph mam dat. v ponuke mam nadobudnutie tovaru podla § 11 a §49 ods 2c, vtedy mi to urobi aj samozdanenie, len ma metie to nadobudnutie tovaru, kedze sa jedna o sluzbu.... alebo rozmyslam uplne zle? prosiiim poradte mi....
    prosiiiiim poradte mi....

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    janka.mo Pozri príspevok
    Dobry vecer, potrebujem poradit. mam fa z CR na opravu svetelnej tabule. je tam uvedeny material, montaz a doprava. datum vystavenia je 30.1., datum zd.plneni 17.1. suma je v ceskych korunach bez dph. mam to samozdanit? a datum pre urcenie kurzu je 17.1??? len neviem aky typ dph mam dat. v ponuke mam nadobudnutie tovaru podla § 11 a §49 ods 2c, vtedy mi to urobi aj samozdanenie, len ma metie to nadobudnutie tovaru, kedze sa jedna o sluzbu.... alebo rozmyslam uplne zle? prosiiim poradte mi....
    posuvam....

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    Dobrý deň, chcem sa opýtať. Sk firma fakturuje Sk firme práce (na letisku) v Rakúsku. Fakturujem ja ako SK firma tej druhej SK firme tieto práce bez DPH ?
    Ďakujem.

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    babi2 Pozri príspevok
    Fakturuje s DPH
    na 100%. lebo mne tá firma ktorej to máme fakturovať tvrdí, že bez DPH.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Musím sa priznať, že som po nejakom pátraní zostala na pochybách, veľa takýchto príkladov nie je a bolo treba zrejme vedieť bližšie čo sú to za práce . Našla som takýto príklad, no neviem či je to o tom, čo hľadáme...

    Práce na hmotnom majetku
    Otázka:
    Fyzická osoba platiteľ DPH má zmluvu o dodávke služieb so slovenskou spoločnosťou (neplatiteľ). Miesto výkonu práce (resp.dodania služby) je Rakúsko. Jedná sa o práce na HIM, pričom hmotný majetok po vykonaní prác zostáva v Rakúsku. Slovenská spoločnosť nie je evidovaná pre DPH v Rakúsku. Ako postupuje fyzická osoba pri fakturácii za vykonanú prácu?
    Odpoveď:
    Miestom dodania služieb, ktorými sú práce na hnuteľnom hmotnom majetku je miesto, kde sa služby fyzicky vykonajú. Ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala. Podmienkou však je že sa tovar musí odoslať alebo prepraviť mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali. Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali a dodávateľ služby je povinný sa informovať na legislatívu príslušného štátu, v ktorom je miesto dodania služby, ohľadom plnenia si svojej registračnej povinnosti. Uvedená služba potom nie je predmetom dane z pridanej hodnoty v SR.
    Na základe vyššie uvedeného, fyzická osoba - platiteľ DPH má miesto dodania služby v Rakúsku a je povinná sa informovať na legislatívu daného štátu ohľadom splnenia si svojej registračnej povinnosti.

    Neviem či je to podobné čo hľadáš a neviem ani rozsah tých vykonávaných prác, ale naozaj mi z viacerých príkladov vyplýva, že by sa mal ten dodávateľ registrovať v Rakúsku pre DPH

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    ďakujem za pomoc babi2. rozprávala som sa s tou firmou, ktorej to máme fakturovať, poslali mi aj vetičku, ktorú oni používajú vo faktúre, tvrdia, že 100% bez DPH a že oni sa budú registrovať v Rakúsku pre DPH. Toto sú také špecifické prípady, a oni ževraj majú už s tým skúsenosti, aj s kontrolou z DÚ, tak dúfam, že naozaj vedia, čo robia.

    magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

    magdalenaa
    Dobrý deň,
    mám faktúru zo zahraničia na prenájom www. stránky, faktúra je vystavená bez dph a je na nej uvedené: Oslobodené plnenie podľa § 102 ods. 1 písm. zákona o DPH 235/2004 sb. Povinnosř odvodu dane prechádza na príjemcu služby.
    Prosím do ktorého riadku v DP DPH to treba uviesť /r.09,10 alebo 11 a 12 a následne v r. 21/ Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.