Zavrieť

Porady

Živý plot miesto pletiva

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Staviame rodinný domček na novovzniknutej ulici a keďže nám už akosi nevyšli finacie na klasický plot z pletiva, rozmýšľame o alternatíve - živom plote. Susedia z ľavej i z pravej strany ešte nestavajú a ani tak skoro nebudú (pozemok kúpili len ako investíciu do budúcna).
Máte niekto skúsenosti s vysadením živého plotu miesto klasického? Aké môžu vzniknúť problémy? Rozmýšľame o plote z hrabu obyčajného.
Ako som sa dočítala, živý plot by som mala sadiť tak, aby mi z tej vonkajšej strany zostalo cca 70 cm na údržbu.
Prednú stranu pozemku (19 m) s vchodovou bránkou budeme riešiť klasickým múrikom a ozdobným kovovým plotom. Pokiaľ ho však máme potiahnuť? Až po koniec nášho pozemku alebo po koniec živého plota a 70 cm necháme voľných? Ako som už písala, zatiaľ nemáme susedov. Ak prednú stranu potiahnem až po koniec nášho pozemku a oni po čase tiež postavia a predok potiahnu po koniec svojho, môžu sa rozhodnúť že oni plot stavať nebudú - keďže tam bude náš živý a tým pádom budú mať pozemok širší o tých našich 70 cm Ako to teda riešiť? Máme tam nechať medzeru a tým pádom ich prinútim si plot postaviť? (a potom tú dieru dokončiť dostavaním nášho predného múrika) Snažila som sa to trochu nakresliť, snáď je to zrozumiteľné. Ozaj, zadnú stranu pozemku neriešime, tam už je klasický plot od 3. suseda
Usporiadat
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

zvonku plota ? a je to tvoj pozemok ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ups
v rámci skrášľovania životného prostredia? všetci v ulici vysádzajú kríky a stromčeky na plochu pred plotom pozdlž ulice............
ani ma nenapadlo o tom premýšľať.
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

aha, ja som myslel že okolo celého plotu, aby za pár rokov nedošiel nový sused a nevyťal ti to ......
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

KEJKA Pozri príspevok
ja som si to len guglila a v nočných hodinách nepochopila rozdiel - ďakujem.
Tie zochnuté listy aj tak treba dať dole, ak nie na zimu, tak na jar, t.j. robota navyše, vari to striasaš?
Inak je to skôr otázka vkusu, komu čo sa páči viac.
Mojou prioritou je teraz viacmenej rýchlosť rastu, budem to sadiť zvonka plota, ktorý ešte nemám, tiež kvôli čumilom a ako náhrada za ten chýbajúci plot.
Na jar keď idú rašiť nové listy, tak to opadne samé
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

drozdm Pozri príspevok
ak budu peniažky tak tiež nejaky ten plot proti zvedavcom chcem..v predu uvažujem o gabione a striedať po dvoch metroch so živym plotom z tuji , po stranach tuje asi a v zadu od potoka prave plot z hrabu
No neviem - ten nápad s tým gabionom, nechcem strašiť, ale... Je to síce in a videla som aj realizáciu u známych, ktorí sa takto oddelili od susedov /bol čerstvo postavený/, ale po tom, čo som tu čítala na porade, ako ktosi hľadal radu, lebo sa mu v takomto plote od suseda usalašili myši a tie mu permanentne ničia trávnik /bol tam obrázok s myšacími dierami a cestičkami od moču /, by som to nechcela ani zadarmo... A predstava nedeľného popoludnia na terase či v altánku pri káve a múčniku, keď domácich z takéhoto plota pozoruje niekoľko myší /v lepšom prípade/, v horšom sa môžu prísť aj ponúknuť... bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ....

Detto u nás v centre mesta bola takto riešená časť pešej zóny - na oddych, s lavičkami a zeleňou, ale po rokoch s tým bol problém, lebo sa tam zabývali hlodavce väčších rozmerov ako myši - takže asi na tom niečo pravdy bude...
0 0
drozdm drozdm

drozdm je offline (nepripojený) drozdm

hmm a čo mysliš ..v živom plote sa myšky neusadia? toho sa nebojim ..gabion planujem len vpredu od cesty a terasa. kuchynaa a dvor su vzadu, sme na vidieku takže myš ked chce tam bude aj tak ..neprikladam tomu važny problem
0 0
momula momula

momula je offline (nepripojený) momula

-na živy plot nie su vhodne listnače lebo to pada a v zime to vyzera škaredo
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

momula Pozri príspevok
-na živy plot nie su vhodne listnače lebo to pada a v zime to vyzera škaredo
Je to tvoj nazor.
Mne osobne sa listnaty zivy plot velmi paci,v nasom prostredi skor ladi s okolitym prostredim a vyzera prirodzenejsie,ako rozne tuje.
Aj ked je pravda, ze na jesen a v zime je s odstranovanim listov viac prace. Ale zas pohyb na zdravom vzduchu neuskodi, nie?
0 0
momula momula

momula je offline (nepripojený) momula

Ja mam listnaty živy plot ale ešte aj teraz padaju listy z neho
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

A v čom je problém, že padajú listy?


momula Pozri príspevok
Ja mam listnaty živy plot ale ešte aj teraz padaju listy z neho
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Aj ja mam,takze to poznam
Ale za tu zelenu krasu od jari do jesene mi ten "bordel" stoji
A okrem toho mam za zahradou park, takze s listim bojujem vo velkom ...
0 0
momula momula

momula je offline (nepripojený) momula

samozrejme je to krásne a ma to svoje čaro tak ako hovoríš
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Zopár hrabov vymrzlo, ale hneď začali obrážať od spodu - holt bude to trvať o niečo dlhšie Prvý rok to bude celkovo slabšie, lebo budú hlavne zakoreňovať, až potom pôjde do listov.
DSCF6730.jpg  
DSCF6732.JPG  
DSCF6733.JPG  
1/1
1 0
jaborca jaborca

jaborca je offline (nepripojený) jaborca

Zaujímalo by ma, ako vyzerá plot po 2 rokoch. Dala by sa vložiť aktuálna foto. Tiež rozmýšľame nad živým plotom, len zháňame niečo iné ako tuje. Malo by to byť neopadavé a rýchlo rastúce.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

jaborca
Zaujímalo by ma, ako vyzerá plot po 2 rokoch. Dala by sa vložiť aktuálna foto. Tiež rozmýšľame nad živým plotom, len zháňame niečo iné ako tuje. Malo by to byť neopadavé a rýchlo rastúce.
Vyzerá parádne, zrovna včera som som ho zastrihával, lebo už mal miestami aj 2 metre (tohtoročné halúzky), niekde má povedzme len 1,2 metra, ale za rok je teraz schopný narásť aj viac ako o meter. Len ho treba zastrihávať, aby pekne zhustol. Mne osobne je ťažko od žalúdka keď vidím tujky... Stačí sa porozprávať s akýmkoľvek záhradným architektom, ktorý to robí z presvedčenia, má vkus a videl záhrady aj mimo Slovenska.
DSCF8744.jpg  
DSCF8741.jpg  
DSCF8739hdr.jpg  
1/1
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Poznáte živé ploty zo smrekov? Na Slovensku som osobne nemala to šťastie ich vidieť nikde, ale v CZ sú veľmi zaužívané. Čo Pražák, to chalupa, a hlavne pri vodných tokoch a priehradách, menšie pozemky a chatkami, záhradky. Tie smrekové ploty sú veľmi pekné husté. Osobne ma očarili. Ako sa udržujú neviem, google pomôže.

http://www.porada.sk/t89716-kedy-sad...-zivy-plot.htm
My máme doma živý plot, čo nám predeľuje funkčne pozemok, má 40 rokov a stále s ním nemáme problémy.
Na jar ho začneme upravovať po zime až po jeho odkvitnutí. Ide o kvetoucí tavolník van Houtteův.




Po zostrihaní má klasický tvar živého plotu, ja ho zvládem ostrihať aj obyčajnými nožnicami, má výšku 180 cm, š. 60- 70 cm. Je obdĺžnikový, kolmý na zem, netreba ho strihať do kónusu.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ešte by bol zaujímavý živý plot z brečtanu pustený na nejakú jednoduchú konštrukciu, nepostačí zastrčiť stavebnú výstuž do zeme, po čase zhrdzavie a mali by ste po plote, jedine ho osadiť do základových pätiek. Jeho výhodou by bola štíhlosť pri pravidelnej úprave, aby nezhrubli hlavné konáre, a hlavne by zabral oveľa menej miesta na šírku. 20 - 25 cm. Je hustý a neopadavý, čo je tiež efekt pre oko, že môže počas zimného obdobia spočinúť na niečom zelenom a nie práve na tuji. Fakt sme už pretujovaní. Má krásnu smaragdovú tmavú farbu.
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

korela
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.
Aj tak to potrvá pár rokov, a pár nemyslím práve 2
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

TomasHC
korela
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.
Aj tak to potrvá pár rokov, a pár nemyslím práve 2
Za tri roky je už slušný. Náš.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Má s týmto niekto skúsenosti?
Živý plot z tabaku, za deň 3 cm.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať