Zavrieť

Porady

leasing v OMEGe

Milí Omegáči, som začiatočník v PU. Vie mi prosím Vás niekto poradiť postup ako zaúčtujem, zaradím auto na leasing ???

1./ sme platci DPH, kúpili sme dňa 3.6.2005 nové osobné auto do firmy na leasing - zaplatili sme akontáciu 160.000 s DPH - hotovosť, mám preberací protokol od predajcu
2./ zaplatili sme osobitne zákonné poistenie + havarijné poistenie 3.6.2005 cez banku /toto nie je zahrnuté v leas.zmluve/
3./ kúpili sme 6.6. disky z AL zliatin - mám fa od iného dodávateľa ako bolo auto - hotovosť
4./ dali sme vymeniť disky-prezuť kolesá - blok z ERP na servis + ďalší blok na ventily k tomu
5./ kúpili sme diaľničnú nálepku
6./ kúpili sme autopoťahy a osviežovač vzduchu
dnes išiel muž pre veľký technický, snáď zajtra ráno budeme mať aj značky na radosť JASTRABom .... súrne potrebujeme jazdiť !

všetkým vopred ďakujem...mám v tom totálny hokej, poprosím polopatisticky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    1. Akontácia z BV 160 000,- 474/221 suma bez DPH
    2. havárij+zák.poist. 568/221
    3. Fa disky 042/321
    4. výmena disky 042/211
    5. dialnič. nálepka 538/211
    6. autopoťahy 042/211
    7. osviežovač vzduchu 501/211

    Zaradenie do majetku cez ID:
    obstar. hodn voz.( istina bez DPH) 042/474
    obstar. hodn voz.( istina bez DPH)+ disky+výmena disky+autopoťahy 022/042
    DPH z prvej zvýšenej splátky 548/474

    Splátky podľa splátkového kalendára:
    Úhrada cez BV 474/221

    Cez ID:
    Zúčtovanie finančného výnosu podľa splát. kal. 562/474
    Zúčtovanie DPH pripadajúcej na istinu 548/474
    Zúčtovanie DPH pripadajúcej na úrok 568/474

    Istina do nákladov vo forme odpisov 551/082

    a ešte prikladám jedno usmernenie a účtovanie lízingu.
    Naposledy upravil slnko : 07.06.05 at 23:05

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    slnko
    1. Akontácia z BV 160 000,- 474/221 suma bez DPH
    3. Fa disky 042/321
    4. výmena disky 042/211
    5. dialnič. nálepka 538/211
    6. autopoťahy 042/211
    7. osviežovač vzduchu 501/211

    Zaradenie do majetku cez ID:
    obstar. hodn voz.( istina bez DPH) 042/474
    obstar. hodn voz.( istina bez DPH)+ disky+výmena disky+autopoťahy 022/042
    DPH z prvej zvýšenej splátky 548/474

    Splátky podľa splátkového kalendára:
    Úhrada cez BV 474/221

    Cez ID:
    Zúčtovanie finančného výnosu podľa splát. kal. 562/474
    Zúčtovanie DPH pripadajúcej na istinu 548/474
    Zúčtovanie DPH pripadajúcej na úrok 568/474

    Istina do nákladov vo forme odpisov 551/082

    a ešte prikladám jedno usmernenie a účtovanie lízingu.
    Ďakujem veľmi pekne, ale ešte mám otázky.

    akontácia=prvá zvýš.splátka ...160000 bez DPH pôjde na 474 a DPH z toho pôjde na 548 ...správne ? asi hej, lebo DPH nemôžem pri os.aute odpočítať

    a pri diskoch, poťahoch a osviežovači si môžem odpočítať DPH ? servis bol od neplatiteľa DPH

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    jess
    Ďakujem veľmi pekne, ale ešte mám otázky.

    akontácia=prvá zvýš.splátka ...160000 bez DPH pôjde na 474 a DPH z toho pôjde na 548 ...správne ? asi hej, lebo DPH nemôžem pri os.aute odpočítať

    a pri diskoch, poťahoch a osviežovači si môžem odpočítať DPH ? servis bol od neplatiteľa DPH
    áno Dph z prvej zvýšenej splátky na 548. Môžeš účtovať tak ako som písala:
    úhradu tejto splátky celú na 474 a potom cez ID zaúčtovať Dph na 548/474.
    Pri diskoch a poťahoch si podľa mňa nemôžeš odpočítať DPH, pri osviežovači áno

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    babulky, takže na 042 dávate len istinu a prípadne poplatok..., prvú zvýšenú splátku bez DPH nie?

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ja len aby ste nezabudli... auto treba prihlasit do 7 dni od kupy (datumu na kupnej, ci leasingovej zmluve)

    Libi je offline (nepripojený) Libi

    Libi
    Ja by som autopoťahmi a diskami nenavyšovala vstupnú cenu auta. Tuším pri lízingových autách sa to nerobí.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    sway
    babulky, takže na 042 dávate len istinu a prípadne poplatok..., prvú zvýšenú splátku bez DPH nie?
    áno celá istina ide na 042, a tá sa skladá z prvej splátky (bez DPH) a z jednotlivých lízingových splátok istiny (tiež bez DPH)

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    Libi
    Ja by som autopoťahmi a diskami nenavyšovala vstupnú cenu auta. Tuším pri lízingových autách sa to nerobí.
    neviem, je to diskutabilné, ale pri novom vozidle rozhodne nemôžem povedať, že je to výmena za opotrebované, ťažko povedať, či by to niekto obhájil, ja by som radšej navýšila vstupnu hodnotu. A že je to lízingové auto, to nemá na to vplyv. Tam je iba rozdiel v účtovaní, že som to neprehnala cez účet 474 ako istinu.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Tak ako to je s diskami? Auto už predsa nejaké má a ak si majiteľ kúpi zimné pneu na ďalších diskoch, tak to navýšenie nie je?! A zákon o DPH umožňuje aj uplatnenie DPH pri diskoch, nie sú v zozname autopríslušenstva. Alebo sa mýlim?

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    JAJA11
    Tak ako to je s diskami? Auto už predsa nejaké má a ak si majiteľ kúpi zimné pneu na ďalších diskoch, tak to navýšenie nie je?! A zákon o DPH umožňuje aj uplatnenie DPH pri diskoch, nie sú v zozname autopríslušenstva. Alebo sa mýlim?
    Rozoberali sme túto tému aj v príspevku "DPH a doplnky o auta" a boli hlasy aj za aj proti. Podľa mňa je to individuálne. Ak je samostatný doklad na zimné pneu na diskoch, dá sa to považovať za výmenu zimných pneu, v tom prípade si môžno uplatniť DPH a nebude sa o disky navyšovať obstarávacia cena vozidla, ale možno zaúčtovať pneu aj s diskami priamo do nákladov.
    Ak je ale faktúra za obstaranie vozidla spolu aj s novými diskami, bude asi ťažké vyčleniť disky z obstarávacej hodnoty vozidla a obhájiť, že je to iba výmena pneu. Myslím, že bude záležať od konkrétneho správcu dane, ako to posúdi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.