Zavrieť

Porady

Klasifikácia integrovaných

Aktuálna pálivá téma - môže prepadnúť integrovaný žiak?
U nás sa rozhodlo, že nie, nesmie - pre istotu, aby to bolo v poriadku, lebo nikto nevie, či môže alebo nemôže, ani školský psychológ. A tak zaokrúhľujeme aj zo samých 5 štvorku Nie je integrovaný ako integrovaný, ale pri niektorých je to hrozné, normálne sa u nás vďaka papieru o integrácii prepracujú k maturitnému vysvedčeniu a ich akákoľvek úroveň je žalostná.
Vraj máme stanoviť presne učivo,jemu primerané, ktoré sa má naučiť, aby tú štvorku mohol dostať. Tak maturantovi ktorý nezvláda 3.3 či 12-8 naozaj neviem, čo mám stanoviť Asi aby vedel aspoň napísať čísla.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Jennny1404 Pozri príspevok
alaya ano, su vsetky do jedneho biele. A hoci 6-4 rataju horko tazko na prstoch a mala nasobilka - tak do 30 - je vrcholom ich moznosti, + par omylov v nej kym sa doperacuju k vysledku, dosli vsetci so samymi jednotkami, z tej specialnej zakladnej skoly. Celkom by ma zaujimalo, ake su tam uc. osnovy a standardy.
Jedna z nich uz mala strasny pruser a bol navrh vylucit ju zo skoly, to vsak nemozeme, lebo je skolopovinna. Mozme len odporucit preklad na inu skolu a ak ju tam zoberu, o.k., ak nie, musi ostat kym skolopovinnost neskonci (co je za chvilinku, ale nie o tom chcem) - no a prisla mamka do skoly plakat, ze ona velmi prosi, nehc ju nepreradime - jedina skola co prichadzala do uvahy bolo prave to specialne SOU - ze ona cele prazdniny orodovala za to, aby sa dostala k nam, lebo nechce nech ma len spec. skolu, chce, nehc ma normalne vzdelanie a nech je vyucena a moze sa uplatnit...... Takze asi boli okolo prijatia nejake prietahy, ale zase nie az take velke, kedze taketo deti su u nas 4
Tak to som naozaj prekvapena, kebyze neboli biele, to by mi bolo jasne, ale takto, to nechapem. To ucivo, co si napisala je pre 2.rocnik SZS odcitanie a nasoblika je v 4.rocniku do 30.
Tak tomu nerozumiem, preto sa ani vyjadrit nemozem.
Asi to musis predychat. Zelam vela uspechov.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

ale co mas robit s integrovanym ziakom ktory chodil na specialnu zakladnu skolu v Bratislave a teraz v mieste bydliska sa prihlasil na strednu skolu studijny odbor. Na skolu ho zobrali. Ako diagnozu ma vsetky mozne dys ake poznas ma problem s recou takze ked mi nieco hovori musim sa pekelne sustredit aby som mu rozumela pisomne ho hodnotit nemozem lebo to co napise nema ani hlavu ani patu. Prihlasil sa na odbor 2682 4 čo je praca s pocitacmi. Na jeho obranu musim povedat to ze je to snazivy chlapec, chce sa to naucit ale bohuzial su mu cudzie logicke navaznosti a postupnosti. Jednoduche ulohy zvladne zlozitejsie nie. ako mu pomoct a neublizit. ????? V celej triede komunikuje len s 2 spoluziakmi. A to mi teraz zahlasil ze on chce ist na vysoku skolu. Skor si myslym ze niekedy by si mal prehovorit psycholog aj s rodicmi pretoze niektori rodicia si neuvedomuju moznosti svojich deti. Viem to mam dceru ktora ma tiez pas dys.
0 0
adkalc adkalc

adkalc je offline (nepripojený) adkalc

Na nasej ZS sme minuly sk. rok jednu takuto integrovanu flakacku prepadnut nechali. A cuduj sa svet, tento rok sa snazi a celkom jej to ide. A sama lutuje, ze na vsetko kaslala. Mala tam aj " kamosky", ktore ju v tom lajdactve podporovali a ked zmenila triedu, je ako vymenena.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

Bez ohladu na to co sa to o integrovanych ziakoch popisalo porozpravals som sa o tychto integrovanych detoch so specialnou skolskou psychologicou ktora mi povedala ze na prihlasku o zdravotnom stave dava peciatku obvodny detsky lekar. A podla man je aj tam kamen urazu. Vela rodicov skryva lajdaskost a nesnazenie sa svojich deti za slovicka so zaciatocnymi pismenami dys.....
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prepac, no musim ako ucitelka, specialna pedagogicka a matka reagovat.
Citam, ze sa zaoberas uctovnictvom, tak si fundovany clovek v tom obore. V integracii tazko.
1. Specialny skolsky psycholog - NEEXISTUJE. Tak si sa s takym clovekom nemohol zhovarat. Specialny je len pedagog.
2. Dys...nema nic spolocne s detskym lekarom, detsky lekar ani o dys..nemusi vediet.
3. Dys..nema nic spolocne so zdravotnym stavom- je to porucha ucenia. Moze mat somaticke priciny, no nemusi.
4.Zjavne o dys..nemas ani sajnu, tak najskor nastuduj, nakolko toto je len mutenie vody a velmi citliva tema.
Na zaver ako matka dietata s dys...k tomu ucitelka a spec.pedagog, nechala som svoju dceru trapit sa 4 roky, kym som ju dala testovat na dys ..v poradni. Aj ked som vedela, kde je chyba.Hladala som chybu v nej...no tam nebola. Dieta za svoje dys nemoze..tak ako nemoze za slepotu, hluchotu a pod.Ci aj tie deti povazujes za lajdakov ?
Urcite sa najdu ojedinele rodicia, ktori zneuziju tieto dys...su aj riaditelia, co tym vykryvaju nedostatok deti na SS- v tom sa nevyznam. Viem len, ze rodicia sa skor za toto hanbia, skryvaju to, len aby sa ich dieta nevymykalo.
Poprosim ta, zvazit slova, nakolko to ludi, ktorych sa to tyka osobne moze aj velmi dotknut, nakolko urcite trpia a su nestastni z toho, ze ich deti su ine, ako ostatne, hoci len v tom, ze robia viac chyb v diktate, ci pomaly citaju.
1 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

rozumiem co chces napisat ale bohuzial je to fakt s ktorym sa denne stretavam. Mam takeho ziaka. Nechcem ho tu znizovat ale chcem len to povedat zeten co ma narusenu jemnu motoriku nema navazne logicke myslenie dostane potvrdenie od lekara aby mohol ist studovat "studijny odbor"? Je rozdiel ucit tieto deti vseobecnovzdelavacie predmety a je ine ich ucit odborne predmety. Tento ziak s tymto zameranim si v tomto odbore najde len velmi tazko uplatnenie.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

lezko Pozri príspevok
rozumiem co chces napisat ale bohuzial je to fakt s ktorym sa denne stretavam. Mam takeho ziaka. Nechcem ho tu znizovat ale chcem len to povedat zeten co ma narusenu jemnu motoriku nema navazne logicke myslenie dostane potvrdenie od lekara aby mohol ist studovat "studijny odbor"? Je rozdiel ucit tieto deti vseobecnovzdelavacie predmety a je ine ich ucit odborne predmety. Tento ziak s tymto zameranim si v tomto odbore najde len velmi tazko uplatnenie.
jemna motorika a jej narusenie, logicke myslenie nema nic spolocne s dys....nie je to porucha ucenia, takze si to napisala asi do nepatricnej temy.
Inak, ja ako laik by som si nedovolila hodnotit rozhodnutie lekara tykajuce sa somatickeho stavu dietata.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

Mam chalpca v triede v papieroch ma napisane ze je dysgrafik, dyslektik, dysortografik, dyskalkulik prihlasil sa na studijny odbor mechanik pokcitacovych sieti. Jemna motorika mu chyba pretoze ak mu dam nieco vymenit bud to poskodi alebo nevie co stym ma robit, ak ho dam nacvakavat kabel tak nemozem lebo to nezvladne nie je schopny nacvaknut koncovku lebo samu trasu ruky a nedokaze do koncovky naraz vlozit vsetkych osem kablov spravne ak mu dam prikaz aby spravoval siet tak toho tiez nie je schopny pretoze nielenze nepozna prikazy ale nie je si schopny zapamatat cetu k jednotlivym stanickam. Som zvedava ze ak ja dam takemuto chalanovi maturitu ci ho niekto zamestna?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ani jedno dys...co si napisala, nie je o motorike a pod.Urcite ti netreba ozrejmovat, ktore co znamena.
Tak , ak ma poruchy motoriky pravdepodobne ide o mozgovu obrnu, pisala si, ze aj slabo artikuluje,, pripadne inu diagnozu.To nie je mentalny postih.
Ja neucim na SŠ, takze ako mu das maturitu neviem. Skor by som na tvojom mieste zacala hladat moznosti, ako mu pomoct, nie ho hned odpisovat. Viem o com hovorim, ucim aj autistov- citat, pisat ...aj ine deti,.
Len podotykam- specialne skoly /neviem, na akom type studoval dotycny ziak, ak v BA myslim si, ze na Mokrohajskej , super skola, uzasni pedagogovia/ nie su skoly len pre deti s mentalnym postihom. Su aj pre deti slepe, hluche, hlucho - slepe,telesne postihnute.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

ja ho neodpisujem a ani mu nechcem dat zadarmo maturitu. Ucim ho uz druhy rok. Viem co dokaze a co nei. Tu ide o iny problem na rok tento rok je tretiak. Na buduci rok je stvrtak bude si hladat odbornu prax vonku v nejakej firme zaoberajucej sa pc a sietami. Kde najde taku fimu? Kto sa prisposobi jeho jemu a schopnostiam? Preto pytam rady ako ho hodnotit.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

lezko Pozri príspevok
ja ho neodpisujem a ani mu nechcem dat zadarmo maturitu. Ucim ho uz druhy rok. Viem co dokaze a co nei. Tu ide o iny problem na rok tento rok je tretiak. Na buduci rok je stvrtak bude si hladat odbornu prax vonku v nejakej firme zaoberajucej sa pc a sietami. Kde najde taku fimu? Kto sa prisposobi jeho jemu a schopnostiam? Preto pytam rady ako ho hodnotit.
Myslim si, ze je to jednoduche- hodnot ho podla metodickych pokynov MS SR pre deti s poruchami ucenia- integrovane deti.
0 0
lezko lezko

lezko je offline (nepripojený) lezko

prve honotenie donesie z firmy. A na zaklade toho hodnotenia ja pisem znamku. Tych hodnoteni z firmy sa bojim. V triede ma len dvoch kamaratov ak je aspom s jednym znich tak nieco robi ak tam nie je ani jeden len sedi na stolicke nic nerobi. Ani tak ako ostatny chalani ak maju chvilku si nezapne na pc pokec co je ostatny normalne. Viem ze ty dvaja chalani maju uz zabezpecenie miesta vo firmach (kazdy v inej). Firma vzdy berie len jedneho maximalne dvoch na jedno pracovisko.
Naposledy upravil lezko : 11.02.09 at 08:44
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prepac, ale ja si myslim, ze tieto problemy nemaju noc spolocne s dys....integrovanim. Mozno je lajdak, mozno introvert, ktory nevie tak nadviazat kamaratstvo s inymi.Niekedy jeden dobry kamarat je viac, ako 10 akoze kamaratov.
Myslim, ze tu to nevyriesis.
Naposledy upravil alaya1 : 11.02.09 at 17:07
0 0
gadula gadula

gadula je offline (nepripojený) gadula

Učím na súkromnej strednej odbornej škole ...viac
No - čítame tieto príspevky v zborovni.... Sme stredna odborna škola . Teraz si však KAŽDÝ - zdôrazňujem KAŽDÝ!!! uplatňuje právo na maturitu. Ale nooo! Aj JA by som si mohol uplatniť PRÁVO študovať riadenie dopravného lietadla!!!!! Skončime túto debatu s tým, že PRÁVO áno, ale REÁLNE!! uplatnenie je už na inú debatu. Veď to nie je DISKRIMINÁCIA, ak niekto nezvláda požiadavky kladené na odbor. Nemyslíme si, že zamestnávateľ DISKRIMINUJE (??!) ABSOLVENTA, KTORÝ LEDVA NA PRSTOCH VYRÁTA 6-2 a neprijme ho napr. za čašníka??? A to hovorím o KLADNOM prístupe, že žiak chce, s ÚĽAVAMI aj vyštuduje. Lenže aj žiaci bez zdravotného znevýhodnenia majú to isté vzdelanie, ibaže BEZ úľav. Dobre, NECH vyštudujú (s úľavami). Zdá sa nám, že v tejto situácii sú skôr diskriminovaní žiaci, ktorí študujú bez úľav. No a to mizivé percento (viem že to tvrdím bez seriózneho prieskumu...), ktoré nároky spĺňa, nech o tom v pohodičke potencionálneho zamestnávateľa presvedčí - A JE TO!!! Určite sa táto debata rozšírila hlavne preto, lebo sa stretávame s druhou "stranou barikády": "...mne nemôžete dať 5-ku, lebo mám papier že som DIS..." A v tomto potrebujeme (my pedagógovia na školách s preplnenými počtami žiakov - viď tlak NORMATÍVU !!!!!!!) pomoc špeciálnych pedagógov - nech sa už volajú akokoľvek. My sme totiž zodpovední za výsledky v CELEJ triede, a žiakov, tiež s problémami, napr. sociálnymi, individuálnymi, máme viac ako dosť + sú pridaní ešte integrovaní. Jedovato poznamenám: Máme sa venovať INDIVIDUÁLNE každému z 26-28 žiakov:-(((((( ???
0 0
reset-start reset-start

reset-start je offline (nepripojený) reset-start

nevedela som ci mam plakat pri vasej diskusii...a do placu mi bolo,to priznavam...by som vam zelala take dieta,ktore sa v 3 rocniku uci od rana do vecera a nic si nedokaze zapametat koli poruche....a co aj vie,nevie povedat vlastnymi slovami.....moj syn je inteligentny ctiziadostivy uci sa tisickrat viac ako ostatni ziaci a za to vsetko ma v ziackej len 4 a 5.....uz sa uzatvara do seba a zachvilku nebudeme navstevovat nielen centrum psychologickej a pedagofickej poradne ale aj psychiatra......pretoze nepatri do zakladnej skoly,nepatri do osobitnej skoly....nepatri nikam.....a mam ho preto odsunut na kraj spolocnosti lebo nezapada do tabulkoveho priemeru?......vy tam pri kavicke nic neviete o tom,co preziva rodina ktora ma doma dieta co ma asi vsetky dys .......pre vas su to len lajdaci hlupaci
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

reset-start Pozri príspevok
nevedela som ci mam plakat pri vasej diskusii...a do placu mi bolo,to priznavam...by som vam zelala take dieta,ktore sa v 3 rocniku uci od rana do vecera a nic si nedokaze zapametat koli poruche....a co aj vie,nevie povedat vlastnymi slovami.....moj syn je inteligentny ctiziadostivy uci sa tisickrat viac ako ostatni ziaci a za to vsetko ma v ziackej len 4 a 5.....uz sa uzatvara do seba a zachvilku nebudeme navstevovat nielen centrum psychologickej a pedagofickej poradne ale aj psychiatra......pretoze nepatri do zakladnej skoly,nepatri do osobitnej skoly....nepatri nikam.....a mam ho preto odsunut na kraj spolocnosti lebo nezapada do tabulkoveho priemeru?......vy tam pri kavicke nic neviete o tom,co preziva rodina ktora ma doma dieta co ma asi vsetky dys .......pre vas su to len lajdaci hlupaci
..reset-start já viem ako ti já som si toto už preskákala,môj syn bol tiež hyperaktívny a mal poruchy učenia a zamozrejme všetky možne dys... a v žiackej nie známky ale poznámky,a najhoršie na tom bolo že učitelia ho nebrali všetci tak že má takýto problém ale jednoducho povedali že je lenivý,už v škôlke vedel vela vecí,učil sa to čo mu nebolo ešte treba vedieť,ale ked počul tak si pamätal,no a ked mu niečo nešlo tiež sa za uzatváral do seba,učitelia to nepoznajú aké je to trápenie pre celú rodinu,a nepochopia pokial oni nebudú mať doma také dieťa, teraz je na strednej a učenie mu nerobí problém..tak ti prajem silné nervy a velmi vela trpezlivosti so synom a ver že on vyrastie z toho..
0 0
Aťka40 Aťka40

Aťka40 je offline (nepripojený) Aťka40

Ahojte...
Som matka 10 ročného syna a máme ten istý problém je to živé dieťa ,ktoré od prvej triedy mal problémy.Pani učiteľka si to však všimla a odporučila nám vyšetrenie u psychologa .Absolvovali sme to aj ked s určitými problémami,ale nakoniec sme dospeli ku pôvodu problémov .Navštívili sme špeciálneho pedagoga a ten stanovil ľahkú formu dyslexie.Dostal určité úľavy a ja ako matka som s ním chodila pravidelne ku šp.pedagogovi .Ale problémy sa začali nabaľovať a aby nám nebolo ľúto prišla zmena učiteľa.A začal problém ....učiteľka absolútne nereagovala na úľavy a môjho syna denne ponižovala.Vyústilo to až do takej miery sme museli znovu absolvovať psychologické vyšetrenie a po vzájomnej dohode s šp.ped.sme syna integrovali kde sa mu ešte pridružila aj dysgrafia .Myslela som ,že bude konečne lepšie a nebude taký tlak na syna ,ale omyl pani učiteľka absolútne nebrala do úvahy integráciu a pokračovala daľej v jej postoji ku nemu až to vyústilo do otovreného konfliktu a urážok môjho syna .Riaditeľka školy zaujala postoj mrtveho chrobáka a dokonca ma obvinila že škola nevedela o integrácii.Po mojom naliehaní sa odrazu našli všetky doklady a tak sa vyhovorili na neznalosť diagnozy ADHD.Kto iný by mal ovládať také niečo ak nie pedagog a ešte ked mu boli zaslané všetky informácie a učebný plán a navrhnuté riešenia a hodnotenie?...Syn ide do piatej triedy nastupuje na novú školu a ja už zo stresom čo nás čaká?Takže myslím ,že ani integrácia nepomôže pokiaľ nie je dobrá vôľa od učiteľa.....Dúfam ,že na novej škole takého učiteľa už nestretneme ...
0 0
Hektorka Hektorka

Hektorka je offline (nepripojený) Hektorka

Dobrý deň.mne to príde veľmi nespravodlivé.mam partnerka ten má integrovaneho dubavprvym rokom on vôbec nie je hlúpi len strašne lenivý a pohodlný .vie že sa mu všetko prepáči. Môj syn píše domáce diktatyma 5chyb on 19.moj má na vysvedčení 2 a on tiež .je to spravodlive.niekto sa snaží nav2 a niekto nič a má tiež.2.mal asistentky co mu viac vypracovavala ako mu riadila.za mojich čias to nebolo buď si bol dobrý buď trojka alebo si prepadol.niekto sa snazi a niekto ešte dostane aj maturitu.ľudia však to vybavuje nad im deťom aj my však nič nebudú vedieť a budú na 2 či 3.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Hektorka
Dobrý deň.mne to príde veľmi nespravodlivé.mam partnerka ten má integrovaneho dubavprvym rokom on vôbec nie je hlúpi len strašne lenivý a pohodlný .vie že sa mu všetko prepáči. Môj syn píše domáce diktatyma 5chyb on 19.moj má na vysvedčení 2 a on tiež .je to spravodlive.niekto sa snaží nav2 a niekto nič a má tiež.2.mal asistentky co mu viac vypracovavala ako mu riadila.za mojich čias to nebolo buď si bol dobrý buď trojka alebo si prepadol.niekto sa snazi a niekto ešte dostane aj maturitu.ľudia však to vybavuje nad im deťom aj my však nič nebudú vedieť a budú na 2 či 3.
Ak ma vas syn pravopis ako vy, necudujem sa.
Intergovane dieta ma poruchu, nie je lenive. Toto nie je o usilovnosti, ale o schopnostiach a moznostiach ziaka.
0 0
Hektorka Hektorka

Hektorka je offline (nepripojený) Hektorka

Môj názor je boli sme aj my a takéto ULAVY a žijeme.toto by mali zakázať hlavne kolo žiakom ktorý sa naozaj snažia.Moj sa snazi a ešte horšie dopadol ako ten druhý co na akože problému a by som tozrusa keď ma nejaký cieľ vie aj bez pomoci na jednotku a keď nechce tak sa správy dejiskom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať