Zavrieť

Porady

Životné poistenie - uplatnenie nezdanit.časti

Ahojte, chcem poprosiť o radu. Pravidelne si uplatňujem za moje životné poistenie nezdaniteľnú časť základu dane.
Chcem sa len orientačne spýtať ako postupovať,keby som chcela svoje životné poistenie predčasne zrušiť.
Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Mala by si potom do 3 rokov dodaniť to, čo bolo uplatnené ako úľava z tohto poistenia.
Pozri Zákon o dani z príjmu §11 ods.
12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
0 0
Casia Casia

Casia je offline (nepripojený) Casia

Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Musíš tak urobiť do 3 rokov od kedy došlo k porušeniu podmienok - t.j. kedy si životné poistenie zrušila, nie kedy si si naposledy uplatnila úľavu na dani.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Prišlo mi potvrdenie z poisťovne o preukáz zaplatení poistnom môžem si ho uplatniť celé za celý rok aj keď som začala podnikať ako SZČO až v júli ? A ešte jedna otázka môže sa uplatňovať každý rok živ. poistné ako SZČO pokial splňam všetky podmienky? Ďakujem moc za odpovede
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

katkap17 Pozri príspevok
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne o preukáz zaplatení poistnom môžem si ho uplatniť celé za celý rok aj keď som začala podnikať ako SZČO až v júli ? A ešte jedna otázka môže sa uplatňovať každý rok živ. poistné ako SZČO pokial splňam všetky podmienky? Ďakujem moc za odpovede
Áno, potvrdenie o zaplatenom poistnom sa priloží k daňovému priznaniu. V daňovom priznaní si ho uplatňuješ ako fyzická osoba, nie ako SZČO. Preto vôbec neuvažuj o nejakej alikvotizácii podľa počtu mesiacov podnikania. Zaplatené poistné si môžeš uplatňovať každý rok pri splnení podmienok určených zákonom o dani z príjmu. Ak by došlo k porušeniu podmienok, uplatní sa postup podľa vyššie uvedeného príspevku.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

alušik Pozri príspevok
Áno, potvrdenie o zaplatenom poistnom sa priloží k daňovému priznaniu. V daňovom priznaní si ho uplatňuješ ako fyzická osoba, nie ako SZČO. Preto vôbec neuvažuj o nejakej alikvotizácii podľa počtu mesiacov podnikania. Zaplatené poistné si môžeš uplatňovať každý rok pri splnení podmienok určených zákonom o dani z príjmu. Ak by došlo k porušeniu podmienok, uplatní sa postup podľa vyššie uvedeného príspevku.
Alenka, pokiaľ viem, potvrdenie sa k DP neprikladá, len pri kontrole ho musíš preukázať. Kópia potvrdenia sa prikladá k Výpisu z DP. ktorý predkladáme Sociálnej poisťovni a tiež zamestnanec prikladá kópiu potvrdenia k žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ďakujem krásne za odpoveď Ešte sa spýtam účtuje sa výdaj aj do peň. denníka alebo len do daňovej tabulky v programe?
Naposledy upravil katkap17 : 20.01.09 at 13:14
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

katkap17 Pozri príspevok
Ďakujem krásne za odpoveď Ešte sa spýtam účtuje sa výdaj aj do peň. denníka alebo len do daňovej tabulky v programe?
V peňažnom denníku o ňom účtuješ len v prípade, ak ho platíš z podnikateľského účtu, a to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Inak o ňom neúčtuješ vôbec.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

abel Pozri príspevok
Alenka, pokiaľ viem, potvrdenie sa k DP neprikladá, len pri kontrole ho musíš preukázať. Kópia potvrdenia sa prikladá k Výpisu z DP. ktorý predkladáme Sociálnej poisťovni a tiež zamestnanec prikladá kópiu potvrdenia k žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
Elenka, potom je to asi výmysel našej pracovníčky, ktorá mi raz preberala DP. Pýtala to hneď pri preberaní, tak som s tým musela utekať na otočku späť. Odvtedy to teda radšej priložím hneď a mám pokoj...
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Aj u nás ho pýtala pri preberaní daň. priznania. Ja ho stále prefotím a priložím aj na SP.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

U nás ho nepýtajú. ale zase pri preukazovaní nároku na bonus chcú nielen rodné listy detí a potvrdenie o návšteve školy, ale ešte aj potvrdenie o poberaní rodinných prídavkov. Tak si myslím, že čo na jednej strane ušetríme na elektronickej pošte, na druhej strane to naše úrady dajú do rovnováhy. Práve dnes som čítala, ako len šetríme životné prostredie elektronickou komunikáciou
0 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

alušik Pozri príspevok
Musíš tak urobiť do 3 rokov od kedy došlo k porušeniu podmienok - t.j. kedy si životné poistenie zrušila, nie kedy si si naposledy uplatnila úľavu na dani.
Nemám v tom celkom jasno. To bude musieť vrátiť peniaze spätne za všetky obdobia, čo si uplatnila odpis na životnú poistku (od roku 2005) alebo len za nejaké obdobie ?
A ešte jeden dotaz: ako je to u starobného dôchodcu, ktorý si platí DDP, no nie je predpoklad, že by šetril tých desať rokov. Môže si on odpísať DDP v daňovom priznaní ?
Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Fairy Pozri príspevok
Nemám v tom celkom jasno. To bude musieť vrátiť peniaze spätne za všetky obdobia, čo si uplatnila odpis na životnú poistku (od roku 2005) alebo len za nejaké obdobie ?
A ešte jeden dotaz: ako je to u starobného dôchodcu, ktorý si platí DDP, no nie je predpoklad, že by šetril tých desať rokov. Môže si on odpísať DDP v daňovom priznaní ?
Ďakujem.
V roku 2005 si si uplatnila úľavu na dani napríklad vo výške 12000 Sk, potom v roku 2006 znova 12000 Sk, v roku 2007 a 2008 si si úľavu neuplatnila. V roku 2009 potom dôjde k porušeniu podmienok tým, že životné poistenie zrušíš. Budeš teda musieť zdaniť spolu 24000 Sk a je na Tebe ako to urobíš počas tých 3 rokov. Môžeš sa rozhodnúť, že prvé dva roky, t.j. v roku 2009 a 2010 nezdaníš nič, lebo ja neviem - budeš možno dúfať, že v roku 2011 bude pre Teba výhodnejšia sadzba dane. Tak potom dodaníš celých 24000 v jednom roku. Alebo sa rozhodneš, že alikvotne si to rozdelíš do 3 rokov a teda zdaníš v roku 2009 8000 Sk, v roku 2010 8000 Sk a v roku 2011 tiež 8000 Sk. Je to vlastne na Tebe, len to proste musíš zdaniť do 3 rokov.
Čo sa týka dôchodcu - ak nie je predpoklad dodržiania zákonom stanovených podmienok pre uplatnenie úľavy, tak načo si potom vôbec tú úľavu chce uplatniť, ak dopredu vie, že ju raz bude musieť dodaniť...?
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Casia Pozri príspevok
Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka

Nie je tam splnená podmienka 10-ročného trvania zmluvy? Naozaj musí navyšovať ZD?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dopravca Pozri príspevok
Nie je tam splnená podmienka 10-ročného trvania zmluvy? Naozaj musí navyšovať ZD?
Musia byť splnené obe podmienky dané zákonom o dani z príjmov - aj 10 rokov sporenia aj vek 55 rokov pri ukončení poistenia.
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

alušik Pozri príspevok
V roku 2005 si si uplatnila úľavu na dani napríklad vo výške 12000 Sk, potom v roku 2006 znova 12000 Sk, v roku 2007 a 2008 si si úľavu neuplatnila. V roku 2009 potom dôjde k porušeniu podmienok tým, že životné poistenie zrušíš. Budeš teda musieť zdaniť spolu 24000 Sk a je na Tebe ako to urobíš počas tých 3 rokov. Môžeš sa rozhodnúť, že prvé dva roky, t.j. v roku 2009 a 2010 nezdaníš nič, lebo ja neviem - budeš možno dúfať, že v roku 2011 bude pre Teba výhodnejšia sadzba dane. Tak potom dodaníš celých 24000 v jednom roku. Alebo sa rozhodneš, že alikvotne si to rozdelíš do 3 rokov a teda zdaníš v roku 2009 8000 Sk, v roku 2010 8000 Sk a v roku 2011 tiež 8000 Sk. Je to vlastne na Tebe, len to proste musíš zdaniť do 3 rokov.
Čo sa týka dôchodcu - ak nie je predpoklad dodržiania zákonom stanovených podmienok pre uplatnenie úľavy, tak načo si potom vôbec tú úľavu chce uplatniť, ak dopredu vie, že ju raz bude musieť dodaniť...?
Poraď mi, prosím Ťa, kde v daňovom priznaní B treba uviesť sumu, ktorú chce dodaniť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Casia Pozri príspevok
Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka
Sú to 3 zdaňovacie obdobia od skončenia poistenia. Takže ak by ti poistenie trvalo od r. 2002, v r. 2010 by si ho vypovedala, tak do roku 2014 musíš vrátiť tú daňovú zľavu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Bavi Pozri príspevok
Poraď mi, prosím Ťa, kde v daňovom priznaní B treba uviesť sumu, ktorú chce dodaniť?
pripočítaš v riadku 67
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Ani nevieš ako si ma potešila. Márne som to hľadala v DP. Ďakujem!
A vieš mi ešte poradiť? Dostal odbytné 600.- Sk. Napíšem v VII. odd. Tab.2 r. 5, kde sa uvádza o.i.: odbytné vypl.v príp. poist.osôb pri predčasnom skončení poistenia?
0 0
dopravca dopravca

dopravca je offline (nepripojený) dopravca

Chobot Pozri príspevok
Musia byť splnené obe podmienky dané zákonom o dani z príjmov - aj 10 rokov sporenia aj vek 55 rokov pri ukončení poistenia.

To fakt? Čiže keď uzatvorí poistku ako 25-ročný, musí si to sledovať celých 30 rokov? a ostať jej verný ak si uplatňoval tých 12000,- a nechce prerábať DP? Sila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať