Zavrieť

Porady

Finančný leasing, technicke zhodnotenie

Dobry den,
chcela by som poprosit o nejake info o financnom prenajme, konkretne technicke zhodnotenie IM obstaraneho financnym prenajmom - financnym prenajmom.
Hladala som to na nete, no nikde som nic pochopitelne nenasla.
Vlastne ma zaujima - mame autozeriav, ktory sme obstarali fin. prenajmom v 8/2007. V ten isty rok sa nan obstaral nadstavec - financnym prenajmom OC nad 30 000,-.
Avsak v uctovnictve som si vsimla, ze k obstaravacej cene autozeriavu nebolo priratane ziadne technicke zhodnotenie.
Toto techn. zhodnotenie nie je ani ucto. odpisovane, avsak v danovych informaciach vidim, ze su pocitane z ceny aj autozeriavu aj nadstavca spolu.
Vo firme nemame zmluvu s najomcom ani o tom, ze to TZ mozeme spravit, ani ziadnu zmluvu o tom kto to bude odpisovat.
Nemam skusenosti s fin. prenajmom, preto poprosim o pomoc.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Podľa § 24, odst. 2 ZDP - technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok.

    Pri technickom zhodnotení sa nezvyšuje vstupná cena majetku prenajatého formou finančného prenájmu, ten ostáva v ocenení, ktoré mal pri zaradení do užívania a odpíše sa do výšky 100% hodnoty istiny.

    Technické zhodnotenie majetku prenajatého formou finančného prenájmu sa odpisuje ako iný majetok - viď § 22, odst. 6,
    f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.

    vlnka111 je offline (nepripojený) vlnka111

    vlnka111
    Dakujem za odpoved.
    Avsak nasla som i nieco taketo2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
    Mam si to vysvetlit, ze ked spravim technicke zhodnotenie fin. leasingu fin. leasingom, mam postupovat ako pri §22 ods.6 e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 996 eur? a co ked nemam ziadnu zmluvu o tom kto bude to tech. zhodnotenie odpisovat?
    Precitala som si uz plno § a nejde mi to

    Finančný leasing, technicke zhodnotenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.