Zavrieť

Porady

Predaj bytu a daňové priznanie.

Dobrý večer,
chcem sa spýtať keď som na RP a predali sme byt, možem si ja rozdeliť
s manželom príjem, ktorý musíme odaniť na polovicu? Jedná sa mi aby sa manžel nedostal do takého zdaniteľného príjmu, pri ktorom by si nemohol uplatniť na seba nezdaniteľnú čiastku. Takže keby som si polovicu príjmu priznala ja mohla by som si uplatniť nezdan. čiastku na seba aj keď poberám RP ?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beata2 je offline (nepripojený) Beata2

    Beata2
    ak si v tom byte mala trvalý pobyt aspoň 2 roky, alebo ste ho vlastnili aspoň 5 rokov, daň neplatíš

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pozri §4 ods.8 Zákona o dani z príjmov. Všimni si najmä "ak sa nedohodnú inak" . Pokračuj v § 9 ods.1 písm.h/ .

    rondos je offline (nepripojený) rondos

    rondos
    Chápem to dobre, ak je čiastka vyššia ako 5 násobok sumy platného ŽMk 1.1.2008 , môže si každý z nich odpočítať cca 24 900,- Sk. ?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    rondos Pozri príspevok
    Chápem to dobre, ak je čiastka vyššia ako 5 násobok sumy platného ŽMk 1.1.2008 , môže si každý z nich odpočítať cca 24 900,- Sk. ?
    Oslobodenie príjmov do výšky päťnásobku životného minima sa nevzťahuje na príjmy z predaja bytu. Buď je príjem od dane z príjmu oslobodený a neuvádza sa v daňovom priznaní, alebo sa do daňového priznania uvádza celý príjem a uplatnia sa prislúchajúce výdavky. Ešte upozornenie: 5-násobok platného životného minima na rok 2008 je 25 650,- Sk. Suma 24 900,- Sk sa pre účely oslobodenia uplatňovala v roku 2007.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    rondos Pozri príspevok
    teraz som v pomykove jedna mi radíte tak, druhá to neguje
    Myslím, že k žiadnemu rozporu v odpovediach nedošlo. Ak ste v byte nemali trvalý pobyt 2 roky bezprostredne pred predajom a nespĺňate ani podmienku 5-ročného vlastníctva bytu, ste povinná podať daňové priznanie k dani z príjmu. Príjem do daňového priznania uvediete v plnej výške dosiahnutého príjmu (oslobodenie vo výške 25650,- Sk si na tento druh príjmu nemôžete uplatniť). K príjmu si uplatníte prislúchajúce výdavky.

    Predaj bytu a daňové priznanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.