Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
zdenkahn zdenkahn

zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

ďakujem....
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Mária.K. Pozri príspevok
Zákon v § 6 ods.1 písm. d) síce uvádza "príjem spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti", ale zároveň uvádza že ide o príjem podľa odsekov 7 a 8 toho istého paragrafu zákona o dani z príjmov. Odsek 7 priamo hovorí, že základom dane (čiastkovým základom dane) spoločníka v.o.s. je časť základu dane v.o.s. zisteného podľa § 17 až 29 ZDP - t.j. zisteného na základe skutočných výdavkov. Z uvedeného vyplýva, že základ dane spoločníka v.o.s. sa vyčísli na základe skutočných výdavkov zaúčtovaných vo verejnej obchodnej spoločnosti. Náklady (výdavky), ktoré vzniknú v súvislosti s činnosťou v.o.s. sú nákladmi (výdavkami) v.o.s. a ich uplatnenie a účtovanie je potrebné vyriešiť v rámci účtovníctva v.o.s.
áno, ale to sú skutočné výdavky spoločnosti, nie spoločníka.

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností ...

Ako si mám potom vysvetliť toto?

Veď -

(1) Príjmami z podnikania sú
.....
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.


V odseku 7 a 8 je uvedené len ako sa určí ČZD spločníka v.o.s.

V par. 17-29 sa zase uvádza ako sa zistí ZD vo v.o.s.

Aspoň takto to chápem ja.




0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Miriam.x Pozri príspevok
áno, ale to sú skutočné výdavky spoločnosti, nie spoločníka.

Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností ...

Ako si mám potom vysvetliť toto?

Veď -

(1) Príjmami z podnikania sú
.....
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.


V odseku 7 a 8 je uvedené len ako sa určí ČZD spločníka v.o.s.

V par. 17-29 sa zase uvádza ako sa zistí ZD vo v.o.s.

Aspoň takto to chápem ja.
Ak daňovník podniká prostredníctvom v.o.s. subjektom práva je v.o.s. a výdavky vznikajú v.o.s. a nie spoločníkovi. Ja som napísala len svoj názor, ktorý nikomu nevnucujem.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Mária.K. Pozri príspevok
Ak daňovník podniká prostredníctvom v.o.s. subjektom práva je v.o.s. a výdavky vznikajú v.o.s. a nie spoločníkovi. Ja som napísala len svoj názor, ktorý nikomu nevnucujem.
Ja som ti vďačná za tvoj názor, potrebujem si len byť istá ako to je, pretože som sa s tým ešte nestretla. Tiež píšem len môj názor, tak ako to chápem ja keď čítam zákon. A tu hľadám potvrdenie alebo vyvrátenie môjho názoru.

Myslím, že podľa zákona o DzP sa chápe spoločník v.o.s. ako SZČO. Ide v podstate o dve účtovníctva, jedno vedie spoločnosť a jedno spoločník. Spoločnosť samozrejme musí vykazovať skutočné výdavky, ale čo s tým spoločníkom? Veď on môže mať aj iné príjmy? A tie výdavky ako som spomínala - odvody, cestovné a pod. nie sú zarhnuté vo výdavkoch spoločnosti, ide o jeho výdavky.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Miriam.x Pozri príspevok
Ja som ti vďačná za tvoj názor, potrebujem si len byť istá ako to je, pretože som sa s tým ešte nestretla. Tiež píšem len môj názor, tak ako to chápem ja keď čítam zákon. A tu hľadám potvrdenie alebo vyvrátenie môjho názoru.

Myslím, že podľa zákona o DzP sa chápe spoločník v.o.s. ako SZČO. Ide v podstate o dve účtovníctva, jedno vedie spoločnosť a jedno spoločník. Spoločnosť samozrejme musí vykazovať skutočné výdavky, ale čo s tým spoločníkom? Veď on môže mať aj iné príjmy? A tie výdavky ako som spomínala - odvody, cestovné a pod. nie sú zarhnuté vo výdavkoch spoločnosti, ide o jeho výdavky.
Ak výdavky na zdravotné a sociálne poisteni nie sú nákladom v.o.s., uvádzajú sa rovno v daňovom priznaní. Doporučujem pozrieť vysvetlivky k tabuľke č. 1, VI. odddielu daňového priznania typu B.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Milí poraďáci, ešte sa chcem uistiť. Pri uplatnení paušálnych výdavkov /a vlastne aj skutočných /za rok 2008 sa uzná len skutočne zaplatené poistné do ZP a SP v roku 2008, nie poistné za rok 2008, ktoré nebolo uhradené v tom roku. Lebo teraz sa akoby vrece roztrhlo s dodatočným uhrádzaním poistného za rok 2008 a všetci to chcú ešte uplatniť v DP za rok 2008. Dúfam, že uvažujem správne. Dík.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Leila2006 Pozri príspevok
Milí poraďáci, ešte sa chcem uistiť. Pri uplatnení paušálnych výdavkov /a vlastne aj skutočných /za rok 2008 sa uzná len skutočne zaplatené poistné do ZP a SP v roku 2008, nie poistné za rok 2008, ktoré nebolo uhradené v tom roku. Lebo teraz sa akoby vrece roztrhlo s dodatočným uhrádzaním poistného za rok 2008 a všetci to chcú ešte uplatniť v DP za rok 2008. Dúfam, že uvažujem správne. Dík.

-ak vediete účtovníctvo - uplatníte len skutočne uhradené poistné v roku 2008
- ak uplatňujete paušálne výdavky k paušálnym výdavkom pripočítate len skutočne uhradené poistné v roku 2008
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Ďakujem kráásne!!!
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím ešte k tej paušálnej dani. Daňovník mal v r. 2007 skutočné výdavky. Teraz v r. 2008 chce mať paušál. V r. 2007 vykázal na výkaze o majetku a záv. pohľadávky, ktoré má voči skrachovanej banke. Bolo to cca 8tis. Sk. Toto je síce jeho pohľadávka, ale peniaze boli v banke zdanené. Je potrebné aj pre toto podávať opravné DP z titulu existencie pohľadávok?
Ďakujem Vám.
Naposledy upravil tonkat : 27.03.09 at 20:28 Dôvod: brepty
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tonkat Pozri príspevok
Prosím ešte k tej paoušílnej dani. Daňovník mal v r. 2007 skutočné výdavky. Teraz v r. 2008 chce mať paušál. V r. 2007 vykázal na výkaze o majetku a záv. pohľadávky, ktoré má voči skrachovanej banke. Bolo to cca 8tis. Sk. Toto je síce jeho pohľadávka, ale peniaze boli v banke zdanené. Je potrebné aj pre toto podávať opravné DP z titulu existencie pohľadávok?
Ďakujem Vám.
Dobre chápem ? Banka mala vyplatiť živnostníkovi 8 000 Sk , ale za čo ?
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Zita5 Pozri príspevok
Dobre chápem ? Banka mala vyplatiť živnostníkovi 8 000 Sk , ale za čo ?
On mal účet v banke a keďže banka skrachovala, peniaze zostali tam - mal na účte 8 tis. Preňho je to už nedobytné, ale vedie to v pohľadávkach vo výkaze.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tonkat Pozri príspevok
On mal účet v banke a keďže banka skrachovala, peniaze zostali tam - mal na účte 8 tis. Preňho je to už nedobytné, ale vedie to v pohľadávkach vo výkaze.
Tonka , nemáš nad čím uvažovať , nakoľko je to pohľadávka , ktorá mu v tomto prípade nevstupuje do základu dane t.j. do príjmov OVZD.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

znamená to, že nepodáva pri prechode na paušál dodatočné DP?
Nebude to skúmať DU, že eviduje pohľadávku na výkaze a nepodal dodat. DP?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Už by to nemala evidovať ako pohľadávku.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ale za rok 2007 sú už vykazy tam a ona chce uplatňovať paušálne výdavky v r. 2008, tak čo by ste mi doporučovali?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

tonkat Pozri príspevok
Ale za rok 2007 sú už vykazy tam a ona chce uplatňovať paušálne výdavky v r. 2008, tak čo by ste mi doporučovali?
Tonka, pozri prísp. č. 1033 a citáciu § 17 odst. 8 písm. a ZoDzP :
Vzťahuje sa síce na ukončenie podnikania, ale rovnaké podmienky platia aj pri prechode z jedného spôsobu účtovania na iný :

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Ďakujem vám krásne obom, fakt som nevedela, že tam takáto veta je, myslela som, že je to amblok na pohľadávky. Ale to je moja chyba, lebo nemám kedy čítať. Ste super, fakt, čo by sme bez vás robili. Veľká vďaka.
0 0
tomivas tomivas

tomivas je offline (nepripojený) tomivas

Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či sa na príjem zo sprostredkovania predaja úverov a stavebného sporenia (daňovník nemá živnosť, vykonáva činnosť na DIČ) vzťahujú paušálne výdavky vo výške 40%?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tonkat Pozri príspevok
znamená to, že nepodáva pri prechode na paušál dodatočné DP?
Nebude to skúmať DU, že eviduje pohľadávku na výkaze a nepodal dodat. DP?
Tonka skúmať môže jedine to , že aká to je pohľadávka a prečo nebola zahrnutá v rámci úpravypodľa § 17 do ZD . Zároveň aj kontrola by musela prísť k záveru , že uvedená pohľadávka nepatrí do položky zvýšenia základu dane .
Nie každá pohľadávka , ktorú evidujeme nám musí zvyšovať ZD , napríklad v pohľadávke môžeš mať aj preplatok na dani z Príjmu ...a podobne .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tomivas Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či sa na príjem zo sprostredkovania predaja úverov a stavebného sporenia (daňovník nemá živnosť, vykonáva činnosť na DIČ) vzťahujú paušálne výdavky vo výške 40%?
Áno,môžete použiť 40 % paušálnych výdavkov avšak aj pre Vás platí
http://www.porada.sk/1003438-post1037.html .Je potrebné posúdiť rok pred uplatnením paušálnych výdavkov .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať