Zavrieť

Porady

Kontrola na DPH

Ahojte, nedarí sa mi nikde v zákone nájsť či je povinnosť mať uvedené moje IČ DPH na prijatej faktúre napr. z Orangu na uplatnenie DPH. Problém je v tom, že ho tam uvedené nemám a mám teraz daňovú kontrolu a bojím sa, že mi to teraz vyhodia. ďakujem.
Usporiadat
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

IvetaH Pozri príspevok
Toho sa nebojím, veď ide o smiešne sumy. A nech mi dokáže, že sa účtovníčka dodávateľa takto nepodpísala. Ja mám doklad so všetkými údajmi podľa zákona a opravu mám podľa zákona tiež. A faktúry skutočne opravené dodávateľom tiež nepreverujú, kto ich opravil.
Podla mna tam treba peciatku a du ti to moze vytknut prave kvoli tomu ze tam bude chybat
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anja111 Pozri príspevok
Tiež mám teraz podobný problém. Nový klient - SZČO, je platiteľom DPH a všetky prijaté faktúry majú adresu miesta podnikania a nie trvalého bydliska. Vraj miesto podnikania oznámil aj na DU, ale kartičku s IČ DPH má vydanú na adresu bydliska. Tvrdí však, že je to v poriadku, lebo v zákone je:
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
Má pravdu?
Anka,
presne to som aj ja tak tajno dúfala. My žiadame aj o koeficient, tak som bola na DU...a mala som priniesť dod.fa, ktorých sa koeficient bude týkať.....no a hneď nastal problém. Keď som sa odvolala na tento bod, tak mi bolo povedané, že to sú možnosti, ktoré môže mať na kartičke a ak má na kartičke trvalý pobyt, tak trvalý pobyt. A ináč, ak si chceš overiť takúto SZČO, tak jedine ak zadaš adresu, ktorú má na kartičke sa Ti ukáže ako platiteľ, ináč nie.
Ja som asi pred mesiacom písala aj na drsr.....prišlo v podobnom znení, idem to pozrieť a pricapím.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pečiatka - nepečiatka, ja by som nič na dodávateľský doklad nedopisovala. Ak majiteľ firmy chce, nech si dopíše on na vlastnú zodpovednosť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
No ak má kontrolu, tak riskuje, ak to tam nedoplní.
V tomto prípade nepôjde o "opravu" ale o "doplnenie". A keď vedie účtovníctvo, tak asi zodpovedná osoba je. Nepíše sa, ktorá strana má vykonať opravu.
...marjankaj, hlavne Ty nemôžeš opravovať ani dopĺňať doklady, ktoré Ti vystavil dodávateľ.
Musíš proste o to požiadať dodávateľa.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Ktorý zákon hovorí o pečiatke? Od r.2005 fungujem bez pečiatky, mám ju, ale nepoužívam z princípu, lepšie povedané používam ju na poštu na tie lístky podacie a všade tam, kde je pohodlnejšie dať pečiatku ako vypisovať. Ale v daňových tlačivách sú vypísané údaje, ktoré mám na pečiatke, tak načo pečiatka, vydané faktúry tiež, veď tam mám všetko vypísané. A v roku 2006 som zrušila aj bankový účet Som PO, nemám zamestnancov.
DPH mi musia poslať poštou.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
...marjankaj, hlavne Ty nemôžeš opravovať ani dopĺňať doklady, ktoré Ti vystavil dodávateľ.
Musíš proste o to požiadať dodávateľa.
Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Muška Pozri príspevok
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
..tiež ten koniec odpovede napísala tak, aby sme tomu všetci rozumeli

" alebo " , ale pre istotu dali do zátvorky "podľa osvedčenia"
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.
Aký §?? o čom, že máš správny doklad??
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

marjankaj Pozri príspevok
Cituj paragraf.Dodávateľ odmietol opraviť.


Ja by som tu o § nenástojila, len si myslím, že doklady by mali byť obojstranne zhodné -ten, ktorý raz predloží kontrole dodávateľ i ten, ktorý predložím ja. A krížové kontroly nie sú žiadnou zriedkavosťou. No, už odtiaľto sublimujem

P.S. Citovala som ešte keď boli len dve slová a v citácii je ich viac, sranda.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Muška Pozri príspevok
Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
Vďaka. Konečne mám niečo, čoho sa môžem chytiť...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Váš dopyt:
Dobrý deň,
robím účtovníctvo. Jeden môj klient - FO má živnostenský list, ktorý mu vydali s adresou podnikania /nie je tam ani zmienka o trvalom pobyte/. Takže na všetky dodávateľské faktúry sme žiadali uvádzať IČO, DIČ a adresu akú má uvedenú v živnostenskom liste - adresa prevádzky.
Od 1.1:2009 sa stal povinným platiteľom DPH, ale DU mi vydal kartičku samozrejme s trvalým pobytom.
Takže teraz sa mu nezhoduje adresa na Živnostenskom liste a adresa na kartičke DPH.
Otázka:
Ktorú adresu má teda používať na vydaných a prijatých faktúrach, adresu prevádzky, alebo adresu trvalého pobytu? Alebo to je jedno?

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Uvedená rozdielnosť vyplýva z rozdielnych požiadaviek na podnikateľa z pohľadu daňového úradu (ktorý požaduje trvalé bydlisko pre určenie miestnej príslušnosti daňovníka) a živnostenského úradu (pre ktorý je rozhodujúce miesto podnikania).
Podľa § 71 ods. 2 písm. a/ a b/ zákona o DPH platiteľ - dodávateľ vyhotovuje faktúru, kde okrem iných náležitostí uvádza svoje miesto podnikania, ale u príjemcu môže uviesť miesto podnikania alebo bydlisko príjemcu (t.j. na základe predloženého osvedčenia o registrácii k DPH).
Tak toto nie je v súlade so zákonom (červené)


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Fialové musí byť uvedené na faktúre, zo zeleného buď prvádzkáreň alebo bydlisko, a modré podľa toho či patrí k tomu zelenému alebo nie.

Aj takto píšu tie zákony.

P.S.
Ale ten list z DR si odlož. Pri kontrole sa ti bude hodiť.
Naposledy upravil marjankaj : 10.04.09 at 17:07 Dôvod: P.S.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
Ta toto nie je v súlade so zákonom (červené)


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Fialové musí byť uvedené na faktúre, zo zeleného buď prvádzkáreň alebo bydlisko, a modré podľa toho či patrí k tomu zelenému alebo nie.

Aj takto píšu tie zákony.
Veď práve, toho som sa snažila aj ja "chytiť", ale ak je vydané osvedčenie o DPH na "Jožka Mrkvičku, ul Prvá, Bratislava", tak nemôže byť na faktúre "Jožko Mrkvička ul. Druhá, Košice".
Lebo platiteľ DPH je "Jožko Mrkvička Prvá, Bratislava"
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Paula Pozri príspevok
Ja by som tu o § nenástojila, len si myslím, že doklady by mali byť obojstranne zhodné -ten, ktorý raz predloží kontrole dodávateľ i ten, ktorý predložím ja. A krížové kontroly nie sú žiadnou zriedkavosťou. No, už odtiaľto sublimujem

P.S. Citovala som ešte keď boli len dve slová a v citácii je ich viac, sranda.
Keď budú chcieť dať pokutu, tak by som rád vedel, aký § som porušil.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok

P.S.
Ale ten list z DR si odlož. Pri kontrole sa ti bude hodiť.
Moc sa mi nehodí, keďže ešte pre istotu dali na záver tú zátvorku....z toho jasne vyplýva, že tak ako je to uvedené na "kartičke" a nijak ináč :
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Veď práve, toho som sa snažila aj ja "chytiť", ale ak je vydané osvedčenie o DPH na "Jožka Mrkvičku, ul Prvá, Bratislava", tak nemôže byť na faktúre "Jožko Mrkvička ul. Druhá, Košice".
Lebo platiteľ DPH je "Jožko Mrkvička Prvá, Bratislava"
Ja som len chcel povedať, že podľa zákona musí byť uvedené všetko, ak také existuje

1.meno a adresu sídla,
2.miesta podnikania,
3.prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby
4. jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marjankaj Pozri príspevok
Keď budú chcieť dať pokutu, tak by som rád vedel, aký § som porušil.
Marjan, to nemyslíš vážne.
Porušil si "zákon o účtovníctve, zákon o DPH a daň z príjmu" ....a odhliadnúc od malichernosti, ktorú by si Ty rád urobil na dodávateľskej faktúre, tak vo väčšom merítku by si možno naplnil aj "trestný čin".
Veď to by sme si mohli sami "vyrábať" dodávateľské faktúry
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Moc sa mi nehodí, keďže ešte pre istotu dali na záver tú zátvorku....z toho jasne vyplýva, že tak ako je to uvedené na "kartičke" a nijak ináč :
Jasne, že sa hodí.
V prvom rade platí zákon. Z tohto hľadiska je ten list "o ničom". Ale tento list môže ovplyvniť daňovú kontrolu, aby do toho viac nevŕtala.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Muška Pozri príspevok
Marjan, to nemyslíš vážne.
Porušil si "zákon o účtovníctve, zákon o DPH a daň z príjmu" ....a odhliadnúc od malichernosti, ktorú by si Ty rád urobil na dodávateľskej faktúre, tak vo väčšom merítku by si možno naplnil aj "trestný čin".
Veď to by sme si mohli sami "vyrábať" dodávateľské faktúry

Nejako mi unikol ten paragraf.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Marjan,
napr. § 75 zákona o DPH

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Tak, ak bez vedomia zodpovedného platiteľa opravíš niečo vo faktúre, tak .....kto je potom zodpovedný??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať