Zavrieť

Porady

dobropis a súhrnný výkaz

Úplne som sa doplietla. Prečítala som už všetky témy, ktoré sa týkajú dobropisov a súhrnného výkazu, ale stále v tom nemám jasno.

Dodali sme tovar do Čiech (január 2005). Vystavili sme faktúru - dodanie tovaru oslobodené od DPH podľa § 43. Teraz nám odberateľ tovar reklamoval a časť z neho posiela späť. Žiada od nás dobropis. Mám podať dodatočný súhrnný výkaz za 1.Q. 2005 a znížiť hodnotu dodaného tovaru, alebo mám dobropis zahrnúť do 4.Q. 2005 (v tom prípade ale neviem ako - mínusovou hodnotou?), alebo mi na túto dodávku má má faktúru vystaviť česká firma a ja priznávam nadobudnutie tovaru za ČR a samozdaňujem?
Usporiadat
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Logika mi to dáva, ale je to aj metodicky správne?
s tým mal niekto osobne skúsenosť, budem rada, ak mi dá vedieť, že k tomu dostal nejaké usmernenie alebo vyjadrenie z daňového riaditeľstva. Mne sa k tomu na našom daňovom úrade vyjadriť nechceli a z daňového riaditeľstva zatiaľ márne čakám na odpoveď.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

nika224 Pozri príspevok
Logika mi to dáva, ale je to aj metodicky správne?
s tým mal niekto osobne skúsenosť, budem rada, ak mi dá vedieť, že k tomu dostal nejaké usmernenie alebo vyjadrenie z daňového riaditeľstva. Mne sa k tomu na našom daňovom úrade vyjadriť nechceli a z daňového riaditeľstva zatiaľ márne čakám na odpoveď.
Mala som taký prípad minulý rok a po konzultácii so správkyňou dane som do daňového priznania vypísala sumy so znamienkom mínus.
0 0
Džudi Džudi

Džudi je offline (nepripojený) Džudi

Macula, vďaka myslela som si ,aj som si tak pamätala zo školení, ale istota je guľomet a tak sa radšej utvrdím. A ešte dátum vystavenia je 28.5.2009 a prišiel 6.6.2009. Tak ide do výkazu 5/2009 ? Myslím, že je tu iný postu ako u domácich dobropisov, alebo sa mýlim. Ale ak má súhlasiť so súhrným výkazom, ktorý podá český dodávateľ za 5/2009 tak aj ja myslím 5/2009.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Džudi Pozri príspevok
Macula, vďaka myslela som si ,aj som si tak pamätala zo školení, ale istota je guľomet a tak sa radšej utvrdím. A ešte dátum vystavenia je 28.5.2009 a prišiel 6.6.2009. Tak ide do výkazu 5/2009 ? Myslím, že je tu iný postu ako u domácich dobropisov, alebo sa mýlim. Ale ak má súhlasiť so súhrným výkazom, ktorý podá český dodávateľ za 5/2009 tak aj ja myslím 5/2009.
Nie je tu iný postup, dobropis ide do výkazu v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane, takže v tvojom prípade ide do 6/2009.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak by to niekomu pomohlo, podala som oficiálny dopyt na daňové riaditeľstvo - riešila som tú istú situáciu.

Chcela by som Vás poprosiť o informáciu ohľadom tlačiva DPH. Mesačný platiteľ DPH dodáva tovary s oslobodením od dane podľa § 43. V jednom mesiaci však nastala situácia, kedy žiadny tovar s oslobodením podľa § 43 nedodal, avšak vzhľadom na písomnú reklamáciu od odberateľa (doručenú práve v tomto danom mesiaci) bol povinný vyhotoviť doklad o oprave základu dane. Je teda možné, aby bol riadok 13 a 14 tlačiva DPH mínusový? Alebo ako inak by mal byť tento dobropis uvedený v tlačive výkazu DPH, aby to bolo metodicky správne?

V Žiline, dňa 15.6.2009
Č. k.: V/240/3055/09/Ond1 k ev. č. 2950
Vec: Odpoveď
Riadok 13 a 14 daňového priznania môže byť aj mínusový, avšak za predpokladu, že dôjde k oprave základu dane v súlade s § 25 ods. 1 zák. č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a v tom istom zdaňovbacom období nedôjde k dodaniu tovaru z tuzemska do iného členského štátu oslobodeného od dane podľa § 43 cit. zákona o DPH resp. dôjde k takémuto dodaniu, ale jeho hodnota je nižšia ako hodnota opravy podľa § 25 ods. 1 cit. zákona o DPH.

OMDaS, DR SR pracovisko Žilina
1 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Ahojte,

v 04/2010 sme vystavili fakturu za služby pre zákazníka do CZ, teraz v 06/2010 vymyšla, že na faktúre chce zmeniť odberateľa, teda chce to fakturovať na pobočku v Maďarsku (HU). Za 04/2010 sme podali súhrnný výkaz. Ako môžem postupovať?

Môžem vystaviť dobropis v 06/2010 na fakturu do CZ a následne vystaviť novú faktúru do HU? - to by som uviedol v súhrnnom výkaze 06/2010

Alebo musím podať dodatočný súhrnný za 04/2010? ako postupovať vtedy? urobiť storno faktúry s dátumom pôvodnej. a vystaviť novú s dátumom pôvodnej? Na dodatočnomsúhrnnom výkaze bude čo? Faktúra pre CZ bude v súhr. výkaze uvedená ako nulová alebo mínusová?
Ďakujem
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

veľmi pekne prosím o pomoc
0 0