Zavrieť

Porady

Daň z výhry

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Moja známa vyhrala v súťaži jedného nemenovaného časopisu perlový prsteň v hodnote 22.000,- Sk. Spolu s výhrou jej prišiel aj list o hodnote výhry.
Má z tejto výhry zaplatiť daň? Ak áno, kedy? V daňovom priznaní za rok 2006? V ktorom riadku priznania typu B to treba uviesť? Je potrebné priložiť k DP aj kópiu listu o hodnote výhry?
Vďaka.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

allshe Pozri príspevok
manzelku zatial nemam, ani deti ani nic podobne.

Dnes mi dosiel oficialny list o vyhre. pisu v nom toto:

Penazna vyhra podlieza zdaneniu dane vyberanej zrazkou podla § 43 ods. 3 pism. d) zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších zákonov. Zdanenie vykoná Vyhlasovatel sutaze.

takze to myslia tak ze mi poslu uz zdanenu sumu. mozu to tak spravit? nemali by mi poslat celu sumu, a potom na konci (resp. na zaciatku roka) by som si ja podal DP a potom to zdanil ? teoreticky by som ani nemusel zdanovat celu sumu ak by mi nevyslo zdanitelne minimum.

co vy na to?
Nie, nemáš pravdu. Je to tak, ako to oni napísali. V zmysle zákona o dani z príjmov všetky hotovostné výhry sa zdaňujú už pri vyplácaní zrážkou, teda výherca dostane už sumu zníženú o daň - viď § 8 ods. 10 a násl. § 43 - Daň vyberaná zrážkou.

Jedine u vecných výhier sa výhercovi oznámi hodnota výhry a ten je povinný výhru zahrnúť do daňového priznania. U hotovostných výhier ti prevádzkovateľ oznámi výhru, zrazenú daň a hodnotu čistej výhry. Ak máš príjem, z ktorého si môžeš nárokovať na odpočet dane, tak takto odvedenú daň uvedieš v daňovom priznaní a môže ti byť vrátená. Prevádzkovateľ nemôže vyplatiť celú sumu, zo zákona musí odviesť daň.
0 0
allshe allshe

allshe je offline (nepripojený) allshe

ok vdaka uz mam jasno.
0 0
btiper btiper

btiper je offline (nepripojený) btiper

renča1 Pozri príspevok
Z tejto výhry zaplatí daň. Ak by výhra neprevyšovala sumu 5 000,00, tak výhra by bola oslobod.od dane podľa § 9ods.2 písm.n). Podá daňové priznanie typu B do 31.3.2007 za rok 2006 a v § 8 si zdaní daň zo sumy 22 000,00. K daň.priznaniu by som priložila aj kópiu listu od organiz.
Prosím Vás ako je to so zdanením výhier pri stávkovaní na športové udalosti (v Nike, Tipose, betfair a tak). Ak teda na jednom futbalovom zápase vyhrám menej ako 166 Euro (5000Sk), tak nemusím platiť daň?

Ale čo ak v mesiaci vyhrám, na viacerých tiketoch viac ako 166 Euro celkovo, musím zaplatiť daň?

Samozrejme že pri športovom stávkovaní sa raz darí, inokedy zasa celý mesiac všetko prehrám, ako je to potom s daňou?

Platí sa za jednotlivé výhry, alebo musím zrátať celkovú bilanciu za celý rok, čiže z jednotlivých výhier, aj keby to boli výhry len po 10 - 20 Euro? Takže ak by sa mi celý rok darilo a vyhral by som v čiastkových výhrach celkom 2500 Euro, aj keď to boli jednotlivé výhry pod 166 Euro, musím platiť daň z celkovej ročnej výhry, teda z 2500 Euro?

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Každú cenu a výhru posudzujeme samostatne. Ceny a výhry v rámci jednej súťaže a ani v rámci zdaňovacieho obdobia nie je možné sčítavať. Cena alebo výhra prevyšujúca sumu 165,97 € v plnej výške podlieha zdaneniu. (pokiaľ nie sú oslobodené)

Od dane sú oslobodené podľa § 9 ods. 2 písm. l a m Zákona o dani z príjmov 595/2003 :

l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, 56) a obdobné výhry zo zahraničia

m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou(§ 6),
–– --
Napr. tieto sú oslobodené (keď prevádzkovateľ so sídlom v SR má povolenie na prevádzkovanie lotérie alebo inej podobnej hry podľa zák.171/2005.

zákon o hazardných hrách č. 171/2005 :
„Hazardné hry sú hry, v ktorých hráč môže získať výhru v peniazoch, veciach alebo právach, ak splní herným plánom vopred určené podmienky. Výsledok hazardnej hry závisí výlučne alebo prevažne od náhody alebo od vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti. Výsledok okolnosti alebo udalosti, ktorá určuje výsledok hazardnej hry, nesmie byť vopred nikomu známy a nesmie byť nikým ovplyvniteľný a nesmie byť v rozpore s pravidlami hazardnej hry.“.

Podľa § 3 ods. 2 zákona o hazardných hrách za hazardné hry sa považujú
a) lotériové hry [žrebové lotérie, tomboly, číselné lotérie (napr. LOTO a doplnková hra JOKER, LOTO 5 z 35, EUROMILIÓNY, KENO 10, KLUB KENO), bingo, okamžité lotérie (napr. Zlaté vajce, Srdcové eso, Čarovná skrinka, Šťastná 7, KENO, Ruku na to, Vianočná lotéria)],
b) hazardné hry v kasíne,
c) stávkové hry (najmä totalizátor, kurzové stávky a dostihové stávky),
d) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov,
e) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení a videohry,
f) hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu,
g) hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa písm. a) až f), ale ktoré spĺňajú podmienky ustanovené v § 3 ods. 1 cit. zákona.

Zdroj : http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp_ceny.rtf

K tým obdobným výhram zo zahraničia sa neviem vyjadriť, je to novela od 1.3.2009.
0 0
atmos atmos

atmos je offline (nepripojený) atmos

Ahojte.Vie mi niekto poradiť ,ako je to pri výhre ktorá je uvedená z DPH.Suma je 7340 € s DPH.Z akej čiastky budem platiť daň. Vopred vďaka za odpoveď.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

atmos Pozri príspevok
Ahojte.Vie mi niekto poradiť ,ako je to pri výhre ktorá je uvedená z DPH.Suma je 7340 € s DPH.Z akej čiastky budem platiť daň. Vopred vďaka za odpoveď.
Ak si výhru získal ako fyzická osoba - neplatiteľ DPH, daň budeš platiť zo sumy vrátane DPH, t.j zo sumy 7340 euro.
0 0
atmos atmos

atmos je offline (nepripojený) atmos

Ďakujem za odpoveď
0 0
btiper btiper

btiper je offline (nepripojený) btiper

Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Otváram túto tému opäť. Zase mám výhru a musím podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2008, nakoľko môj brat neuviedol do DP výhru a teraz ho daňový úrad vyzval na podanie dodatočného DP. Chcem sa len opýtať, ako postupovať? Vyhral v Quelle nákup v hodnote 10.000,- Sk a oni mu aj zrazili daň. Bohužiaľ, doklad o tom už môj brat vyhodil, ale tvrdí mi, že tam to bolo takto uvedené, že 1.900,- Sk bola daň, ktorú Quelle odviedlo za neho. Čiže teraz, keď podáme dodatočné DP, tak tých 1.900,- Sk by nám mali vrátiť, že? Vďaka.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Vrátia Vám to iba v prípade, že z celého dodatočného DP by vyšiel vyšší preplatok ako z pôvodného riadneho. T.j. ak si brat predtým nemohol uplatniť odpočítateľné položky v plnej výške
A doklad by som skúsila vyžiadať od organizátora súťaže.
Naposledy upravil hena22 : 16.11.09 at 06:14
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Už v riadnom DP mal preplatok. Len neviem, do ktorej kolónky uvediem tú daň z výhry - do 98?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Dada Pozri príspevok
Už v riadnom DP mal preplatok. Len neviem, do ktorej kolónky uvediem tú daň z výhry - do 98?
príjem je podľa §8 ods.1 i) alebo j) a uvádza sa v DPFO typu B oddiel VIII r. 9 a ďalej v príslušných súčtoch.
Zrazená daň sa uvedie na r. 98
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Lenže je tu teraz ešte jeden problém, brat tvrdí, že na liste z Quelle bolo uvedené, že daň zrazia a odvedú oni. Som volala do Quelle, že či mi nemôžu preposlať kópiu toho listu, lebo že nevieme čo a ako, tak mi pani tvrdila, že oni určite daň nezrazili a neodviedli. Ale že ak sa bude dať, tak mi ten papier pošle. Čo pochybujem, žeby ho hľadali a poslali znova. Čo mám robiť?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ak nebudeš mať potvrdenie o tom, že daň zrazili, uvedieš iba príjem a vypočítaš novú daňovú povinnosť (zo všetkých príjmov za rok 2008 spolu). a ak ti vyjde platiť, zaplatíš. Daj pozor, ak mal pôvodne preplatok a teraz mu vyjde preplatok ale menší, platíš rozdiel.
Ináč, myslím, že firma to naozaj nezaplatila, mala som podobnú skúsenosť s Nestlé v roku 2007. Najprv oznámili, že zaplatia ale potom to zmenili a poslali ešte dodatočne peniaze na daň spolu s listom, že sme povinní to zdaniť sami
Naposledy upravil hena22 : 16.11.09 at 07:43
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Dada Pozri príspevok
Lenže je tu teraz ešte jeden problém, brat tvrdí, že na liste z Quelle bolo uvedené, že daň zrazia a odvedú oni. Som volala do Quelle, že či mi nemôžu preposlať kópiu toho listu, lebo že nevieme čo a ako, tak mi pani tvrdila, že oni určite daň nezrazili a neodviedli. Ale že ak sa bude dať, tak mi ten papier pošle. Čo pochybujem, žeby ho hľadali a poslali znova. Čo mám robiť?
Podľa správnosti daň zraziť nemali. Keďže výhra bola nepeňažná, mali vám oznámiť len hodnotu výhry.
§ 8 ods. 10 ZDP:
(10) Z príjmov podľa odseku 1 písm. i) a j), okrem nepeňažnej výhry alebo ceny, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny. Ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, zníži sa táto cena o sumu pripadajúcu na túto odmenu, pričom táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Takže mám nové informácie. Organizátora som sa nedovolala, tak som zavolala na daňový úrad, či by mi nemohla povedať,či tá daň bola organizátorom uhradená, alebo nie. Tak milá pani sa hrala na dôležitú, ale sa prekecla, takže organizátor tú daň zaplatil. Lenže mi tvrdí, že máme podať riadne daňové priznanie, nie dodatočné, nakoľko pôvodne bolo podané "A" a teraz má byť typ "B". Podľa mňa nemá pravdu. Nemá byť náhodou B a uvedené, že ide o dodatočné daňové priznanie? Ďakujem za odpovede.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Dada Pozri príspevok
Takže mám nové informácie. Organizátora som sa nedovolala, tak som zavolala na daňový úrad, či by mi nemohla povedať,či tá daň bola organizátorom uhradená, alebo nie. Tak milá pani sa hrala na dôležitú, ale sa prekecla, takže organizátor tú daň zaplatil. Lenže mi tvrdí, že máme podať riadne daňové priznanie, nie dodatočné, nakoľko pôvodne bolo podané "A" a teraz má byť typ "B". Podľa mňa nemá pravdu. Nemá byť náhodou B a uvedené, že ide o dodatočné daňové priznanie? Ďakujem za odpovede.
Určite typ B a dodatočné.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ja mám nasledovný problém. Známa, zamestnanec podala riadne DP typ A, kde jej vyšiel preplatok. Nepovedala mi však, že v r 2008 vyhrala so Slovakia Chips televízor. Organizátor súťaže jej poslal list, kde bola uvedená hodnota výhry 19.040,- Sk a upozornenie, že je povinná odviesť z tejto sumy daň vo výške 3618,- Sk. Ďalej jej poslali na podpis darovaciu zmluvu na sumu 3618,- Sk. po jej podpise 26.11.2008,uhradil organizátor súťaže túto sumu priamo príslušnému DÚ namiesto mojej známej. Včera ju DÚ vyzval na identifikáciu tejto platby z r.2008 a podanie dodatočného DP. Neviete mi poradiť ako postupovať? Predsa tých 3618,-Sk už nie je výhra, je to dar, a daň z darovania už nemáme, alebo sa mýlim? Vopred ďakujem Eva
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

dogicka Pozri príspevok
Ja mám nasledovný problém. Známa, zamestnanec podala riadne DP typ A, kde jej vyšiel preplatok. Nepovedala mi však, že v r 2008 vyhrala so Slovakia Chips televízor. Organizátor súťaže jej poslal list, kde bola uvedená hodnota výhry 19.040,- Sk a upozornenie, že je povinná odviesť z tejto sumy daň vo výške 3618,- Sk. Ďalej jej poslali na podpis darovaciu zmluvu na sumu 3618,- Sk. po jej podpise 26.11.2008,uhradil organizátor súťaže túto sumu priamo príslušnému DÚ namiesto mojej známej. Včera ju DÚ vyzval na identifikáciu tejto platby z r.2008 a podanie dodatočného DP. Neviete mi poradiť ako postupovať? Predsa tých 3618,-Sk už nie je výhra, je to dar, a daň z darovania už nemáme, alebo sa mýlim? Vopred ďakujem Eva
Ak je darovacia zmluva len na sumu 3618,- Sk, tak to nie je celá hodnota výhry. Celá hodnota výhry je 19040,- Sk. Slovakia Chips to urobila tak, že zaplatila daň za tvoju známu a na túto daň (keďže ju bola povinná zaplatiť výherkyňa) sa pozerá ako na dar. Aby mala na transakciu úhrady dane za tvoju známu podklad do účtovníctva, dala jej podpísať darovaciu zmluvu.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Mária.K. Pozri príspevok
Ak je darovacia zmluva len na sumu 3618,- Sk, tak to nie je celá hodnota výhry. Celá hodnota výhry je 19040,- Sk. Slovakia Chips to urobila tak, že zaplatila daň za tvoju známu a na túto daň (keďže ju bola povinná zaplatiť výherkyňa) sa pozerá ako na dar. Aby mala na transakciu úhrady dane za tvoju známu podklad do účtovníctva, dala jej podpísať darovaciu zmluvu.
Tomu rozumiem. Ale je to pre moju známu zdaniteľný príjem (myslím tých 3618,- Sk). Ak áno v ktorom riadku DP ho mám uviesť? Ako príjem podľa par 8 písm. i a j?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať