Zavrieť

Porady

Čo mi neprešlo daňovou kontrolou?

betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dovolila som si zadať takúto nezvyčajnú tému.
Snažíme sa poradiť na zadanú tému, prípadne sa z témy niečo naučiť, pochopiť ju, nájsť v zákone paragraf, kt. sa týka zadania.
Rozmýšľala som nad tým ako by sme si mohli pomôcť aj tým spôsobom, že sa poučíme nielen na svojich chybách, ale aj nachybách ostatných.
Nejeden z nás prešiel daňovou kontrolou, kt. mu vytkla zlé účtovanie, vyhodlila niečo z daňových výdavkov, DPH.....
Mohli by sme o týchto veciach písať ako sme to zaúčtovali, a prečo to bolo vyhodené, vytknuté a ako to má byť hlavne správne.

Každý spraví raz nejakú chybu, za kt. sa nemusí hambiť, a práve touto chybou niekomu pomôcť.
Možno táto téma bude o chvíľu zabudnutá, možno nápomocná
Usporiadat
ala42 ala42

ala42 je offline (nepripojený) ala42

Každý DU je individuálny, danová kontrola na DPH u nás dopadla tak, že sme sa "dohodli" na 5% na súkromných hovoroch. Mne išlo skôr o princíp, ale majiteľ to poriešil tak, že na súkromné hovory si kúpil osobný telefon.
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

fasia Pozri príspevok
čo sa týka účtov za telefóny, každý daňový úrad má svoj vlastný postup. u nás v CA nezvyknú vôbec redukovať výdavky za telefóny naopak v BB je to vraj bežná prax. Asi závisí od kontrolórov na DU.
ja konkretne mam skusenost s DU BB, 1 szco moze mat vraj od jedneho operatora 1 telefon s 1 programom - napr. 1 x orange, tmobil, atd. (v konecnom dosledku moze mat viac telefonov)
pokial ma od jednoho operatora viac cisiel - musel zdokladovat ze za dane obdobie mal napr. zamestnancov. pevnu linku mal zavedenu na domacej adrese a kratene na 50 % nakladov (samozrejme bez odpoctu DPH).
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Moj novy klient vedie trzby v ERP, na zauctovanie mam k dispozicii uzavierky. Avsak zistila som, ze obcas (udajne z dovodu plnej pamäte ) trzbu nezaregistruju do ERP, ale vypisu paragon. Doteraz som vsak od nich ziadne paragony na zauctovanie nedostala .

Nedavno mali namatkovu danovu kontrolu na prevadzke, ako doklad bol vydany paragon. Danovacky s tym nemali vacsi problem, len si vyziadali predlozit aj predchadzajuce paragony podla ciselneho radu. Majitelka (hoci tvrdi, ze existuju) starsie paragony s pozadovanym ocislovanim nevie najst.

Da sa to nejako obhajit/vyhovorit sa? Nemam skusenosti s ERP, ani s kontrolami podobneho typu. Napadlo, ze by sa tvarila, ze paragony neskor nahodila do ERP a zlikvidovala ich, ale to zrejme nie je koser s Vyhlaskou.

Ake mozu byt dosledky z nepredlozenia pozadovanych dokladov danovemu uradu?

Dufam, ze moja tema nie je Porusenim Etikety.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Lianka Pozri príspevok
Moj novy klient vedie trzby v ERP, na zauctovanie mam k dispozicii uzavierky. Avsak zistila som, ze obcas (udajne z dovodu plnej pamäte ) trzbu nezaregistruju do ERP, ale vypisu paragon. Doteraz som vsak od nich ziadne paragony na zauctovanie nedostala .

Nedavno mali namatkovu danovu kontrolu na prevadzke, ako doklad bol vydany paragon. Danovacky s tym nemali vacsi problem, len si vyziadali predlozit aj predchadzajuce paragony podla ciselneho radu. Majitelka (hoci tvrdi, ze existuju) starsie paragony s pozadovanym ocislovanim nevie najst.

Da sa to nejako obhajit/vyhovorit sa? Nemam skusenosti s ERP, ani s kontrolami podobneho typu. Napadlo, ze by sa tvarila, ze paragony neskor nahodila do ERP a zlikvidovala ich, ale to zrejme nie je koser s Vyhlaskou.

Ake mozu byt dosledky z nepredlozenia pozadovanych dokladov danovemu uradu?

Dufam, ze moja tema nie je Porusenim Etikety.

Zaujímavý prípad. Tzv. paragon sa použije v čase, keď má ERP poruchu a o tom, že bola pre poruchu v servise, svedčí záznam servisného technika. S poruchou z dôvodu plnej pamäte som sa ešte nestretla, no zaujímalo by ma, ako ju podnikateľka sporadicky vyprázdňovala, aby mohla pokračovať v "nahadzovaní".....sama si robi servis pokladne? Dôsledky z nepredloženia požadovaných dokladov ťažko predpovedať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lianka Pozri príspevok
Moj novy klient vedie trzby v ERP, na zauctovanie mam k dispozicii uzavierky. Avsak zistila som, ze obcas (udajne z dovodu plnej pamäte ) trzbu nezaregistruju do ERP, ale vypisu paragon. Doteraz som vsak od nich ziadne paragony na zauctovanie nedostala .

Nedavno mali namatkovu danovu kontrolu na prevadzke, ako doklad bol vydany paragon. Danovacky s tym nemali vacsi problem, len si vyziadali predlozit aj predchadzajuce paragony podla ciselneho radu. Majitelka (hoci tvrdi, ze existuju) starsie paragony s pozadovanym ocislovanim nevie najst.

Da sa to nejako obhajit/vyhovorit sa? Nemam skusenosti s ERP, ani s kontrolami podobneho typu. Napadlo, ze by sa tvarila, ze paragony neskor nahodila do ERP a zlikvidovala ich, ale to zrejme nie je koser s Vyhlaskou.

Ake mozu byt dosledky z nepredlozenia pozadovanych dokladov danovemu uradu?

Dufam, ze moja tema nie je Porusenim Etikety.
Veľmi čudné konanie u Tvojej klientky .Ja mám za to , ak nepredloží DU vypísané rukou paragóny , tak môže dostať sankciu , ako keby nenahodila do pokladne vôbec predaj .Myslím, že ešte horšie je to , že ich nedala ani k zaúčtovaniu a tržba sa nenachádza v príjmoch .Nechcem byť prorok vopred, ale dá sa to definovať ako zatajovanie príjmov .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Veľmi čudné konanie u Tvojej klientky .Ja mám za to , ak nepredloží DU vypísané rukou paragóny , tak môže dostať sankciu , ako keby nenahodila do pokladne vôbec predaj .Myslím, že ešte horšie je to , že ich nedala ani k zaúčtovaniu a tržba sa nenachádza v príjmoch .Nechcem byť prorok vopred, ale dá sa to definovať ako zatajovanie príjmov .
§ 35
Správne delikty

Na začiatok

(8) Správca dane, ktorým je daňový úrad, uloží fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá je podľa osobitného predpisu4aa) povinná používať pokladnicu, pokutu vo výške
a) od 10 000 Sk do 100 000 Sk, ak
1. nepoužila pokladnicu,
2. svojím zásahom vyradí pokladnicu z prevádzky,
3. používa pokladnicu, ktorá nespĺňa požiadavky podľa osobitného predpisu, 11c)
4. nevydá paragón podľa osobitného predpisu, 11ca)


b) od 1 000 Sk do 10 000 Sk, ak

1. zaeviduje tržbu v pokladnici, ale nevydá pokladničný doklad podľa osobitného predpisu, 11cb)
2. vydá pokladničný doklad alebo paragón, ktorý nespĺňa náležitosti podľa osobitného predpisu, 11cc)

c) od 1 000 do 100 000 Sk, ak


1. nezaeviduje v pokladnici hotovosť podľa osobitného predpisu, 11cd)
2. nepoužíva pokladnicu na všetkých predajných miestach podľa osobitného predpisu, 11ce)
3. nepožiada servisnú organizáciu o vykonanie povinnej údržby pokladnice podľa osobitného predpisu, 11cf)
4. neoznačí tovar alebo službu podľa osobitného predpisu, 11cg)
5. nevydá pokladničný doklad alebo paragón podľa osobitného predpisu, 11ch)
6. nezabezpečí ochranu údajov alebo ochranu pokladnice, alebo uchovávanie údajov podľa osobitného predpisu, 11ci)
7. nenahlási servisnej organizácii poruchu pokladnice podľa osobitného predpisu, 11cj)

8. nezaeviduje v pokladnici údaje z vyhotovených paragónov v lehote podľa osobitného predpisu, 11ck)
9. neuchová fiskálnu pamäť v lehote podľa osobitného predpisu, 11cl)
10. nevyhotoví dennú uzávierku alebo intervalovú uzávierku v lehote podľa osobitného predpisu, 11cm)
11. nevedie knihu elektronickej registračnej pokladnice podľa osobitného predpisu, 11cn)
12. nedodrží postup pri zmene vlastníka pokladnice podľa osobitného predpisu, 11co)
13. neoznámi ukončenie prevádzky pokladnice v lehote podľa osobitného predpisu, 11cp)
14. nezaznamená do knihy elektronickej registračnej pokladnice skutočnosti podľa osobitného predpisu.11cr)


Samozrejme že sankcie treba prepočítať na euro .Ťažko povedať , čoho sa daňový úrad chytí.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem, dievcata, velmi pekne. Ona zrejme ocakava, ze ju z toho nejako vytiahnem - nemam rada, ked ludia riesia problem, az ked ho uz maju, namiesto toho, aby mu predchadzali .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Lianka Pozri príspevok
Dakujem, dievcata, velmi pekne. Ona zrejme ocakava, ze ju z toho nejako vytiahnem - nemam rada, ked ludia riesia problem, az ked ho uz maju, namiesto toho, aby mu predchadzali .
Lianka , žiadne ťahanie ...ale samozrejme to je môj názor .Ak mala problém , jedným z riešení bolo , že to s Tebou bude konzultovať , ale mne to pripadá také nechcené a teraz keď horí , tak už jej je dobrá aj účtovníčka .
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Lianka , žiadne ťahanie ...ale samozrejme to je môj názor .Ak mala problém , jedným z riešení bolo , že to s Tebou bude konzultovať , ale mne to pripadá také nechcené a teraz keď horí , tak už jej je dobrá aj účtovníčka .
Hej, hej, mala sa poradit dopredu, resp. byt ku mne otvorena, v tom, ze robi aj veci, o ktorych mi nepovedala - ved uctovnictvo je najma o dovere. Napisala som jej mail, zanalyzovala jej povinnosti z Vyhlasky, poukazala na konkretne §, kde porusila predpis. Sprostredkovala som jej aj info z vasich prispevkov, vratane moznych dosledkov. A najma som jej odporucala prehodnotit system prace na prevadzke, poucit zamestnancov ohladom dodrziavania vyhlasky, aby sa do budnca eliminovali podobne problemy.

Neviem tu klientku este celkom odhadnut, ale zda sa, ze by to mala byt bezproblemova spolupraca - vieme si veci odkomunikovat. Neviem, preco mi toto nepovedala, mozno ziadne paragony tento rok ani neboli, az teraz. Je v strate a zrejme aj bude, tak z tohto pohladu nevidim dovod.

Viac menej ma len poziadala o pomoc v tom, ako by to mohla zdovodnit. Nemala som pocit, ze odo mna caka zazraky, ale niekedy mam pocit, ze ludia ocakavaju, ze uctovnik vyriesi vsetko. Tazko som ju mohla uspokojit kladnou odpovedou, ked evidentne porusila predpisy. Uz to bude len na nej, ako si to obhaji a z toho vyjde pri komunikacii s danovymi uradnickami. Poradila som jej par tipov na obhajobu v zmysle "uprimne sa kajam", "take omyly sa nam stavaju raz za ... x rokov" a pod.
0 0
Ziarowka Ziarowka

Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

Iba podotknem, že "plná pamäť" je u pokladníc s elektronickým žurnálom a na jej zmazanie netreba pokladňu servisovať,ale užívateľ - predajca, prostredníctvom programu k pokladni sťahuje textové žurnály v elektronickej podobe (napuľuje si ich na CD alebo nahráva na USB kľúč a v prípade kontroly ich predloží). Po stiahnutí elektronického žurnálu zamže pamäť.Nie je teda nutný zásah servisného technika ani sa o tom nevedú záznamy.Textové žurnály teda nahrádzajú druhú pásku, ktorú by mal skladovať. Výhodou je úspora nákladov na druhú pásku do pokladne a že textové žurnály na CD nevyblednú.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Aha, dakujem ziarowka.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
elektronický žurnál má obmedzený počet zápisov, preto sa može stať, že aj počas dňa sa naplní a pokladňa už nemôže ďalej pokračovať, kým sa žurnál nevytlačí, - na uzavierku to nemá ale žiadny vplyv - preto sa môže žurnál vytlačiť kedykoľvek v priebehu dňa,
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Vdaka Vam som zas o nieco mudrejsia, dievcata .
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Lianka Pozri príspevok
Vdaka Vam som zas o nieco mudrejsia, dievcata .
Lianka, už vieš, ako to skončilo s tou tvojou klientkou? Mojej klientke sa teraz stal podobný prípad s paragonmi - predavačke sa zasekla páska na ERP a vydala paragón. Keď prišla majiteľka, pokladňu opravila a tržbu do pokladne doúčtovali. Paragón najprv roztrhali a zahodili, ale potom ho vytiahli z koša a majú ho odložený. Nemajú ale zachovaný číselný rad paragónov.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
abel, moja klientka nastastie tie paragony nasla, takze ciselny rad zostal zachovany - urobila som rucnu uzavierku. Kontrola dopadla dobre. Upozornili ju, ze by mala volat technika, ked ma problemy s kasou - to bolo vsetko.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Ahoj, máte niekto skúsenosť s bločkami z ERP typu: Položka:Kancelárske potreby 1 ks, rozrátané DPH, Položka:chemikálie 2 ks x suma, DPH rozrátané. Konatelia sem tam taký donesú, neviem, či ich môžem zaradiť, či ich daňováčky pri kontrole nevyhodia z účta.
Ďakujem Petra
Naposledy upravil witch : 12.11.09 at 10:50 Dôvod: doplnok
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Mne raz chcela daňováčka vyhodiť ocot za 8,- Sk tuším... Mala som ho medzi čistiacimi potrebami na 501. Do krvi som sa hádala a vyhrala som. Dala som jej aj návod na čistenie okien a kanvice na čaj.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

witch Pozri príspevok
Ahoj, máte niekto skúsenosť s bločkami z ERP typu: Položka:Kancelárske potreby 1 ks, rozrátané DPH, Položka:chemikálie 2 ks x suma, DPH rozrátané. Konatelia sem tam taký donesú, neviem, či ich môžem zaradiť, či ich daňováčky pri kontrole nevyhodia z účta.
Ďakujem Petra
K tým chemikáliám napíš k bločku účel použitia a daj na 501. Nemal by byť problém to obhájiť, ak ste to naozaj potrebovali v rámci podnikania.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
JarkaL Pozri príspevok
K tým chemikáliám napíš k bločku účel použitia a daj na 501. Nemal by byť problém to obhájiť, ak ste to naozaj potrebovali v rámci podnikania.
Ďakujem za odpoveď! Chemikálie potrebujeme, sme záhradnícka firma a jeden maloobchod, kde nakupujeme, má v ERP ako položky chemikália, náradie.. ja síce upresním, že ide o hrable či fungicíd, ale neviem, či to stačí.
Tie kancelárske majú ale aj normálne položky, ale i takýto súhrnný názov.. ide o malé sumy, tak ešte uvážim, či ich radšej nezaradím..
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
witch Pozri príspevok
... ešte uvážim, či ich radšej nezaradím..
... zaraď ich.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať