Zavrieť

Porady

prenájom auta na podnikanie

Dobrý deň,

Prosím o radu, prevzala som jednoduché účtovníctvo FO, ktorá používa auto na podnikanie , ktoré má požičané od príbuzného. Treba mu dorobiť zmluvu o prenájme, daň z motorových vozidiel uhradil. Účtovníčka predo mnou mu zaúčtovala do výdavkov aj nákup PHM a umývanie vozidla, ale podľa mňa to je nesprávne. Podľa mňa mu budem účtovať do nákladov iba priemernú spotrebu + suma základnej náhrady za km. Poprípade aj nájom za používanie vozidla.

Mohol by mi niekto dať vzor zmluvy o prenájme vozidla utvrdiť ma v účtovaní.

Vopred ďakujem a prajem príjemný deň
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
odpoveď nájdete tu:

http://www.porada.sk/t122346-prenajo...-od-s-r-o.html
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

dakujem, uz som taka zufala, ze som sa snazila ziskat odpoved roznymi sposobmi :-)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tak uz som z toho jelen teraz po prečítaní.
SZCO ma prenajate auto od FO. DzMV zaplatila SZCO. Maju zmluvu o prenajme auta, v ktorej je, ze naklady na opravy a udrzu plati SZCO. Do N mu mozem dat PHM a aj pausal 0,183 Eur? Alebo len PHM a najom, naklady na opravy a udrzbu? Dakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO, do nakladov si moze uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu (pozri, ako toto maju osetrene v najomnej zmluve). Neuctuje pausal 0,183 EUR/km.

Na pausal ma narok vtedy, ak by slo o jeho vlastne sukromne vozidlo, t. j. nezaradene v obchodnom majetku.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Lianka Pozri príspevok
Pokial ma SZCO prenajate vozidlo od inej FO, do nakladov si moze uctovat najomne, spotrebu PHM, opravy a udrzbu (pozri, ako toto maju osetrene v najomnej zmluve). Neuctuje pausal 0,183 EUR/km.

Na pausal ma narok vtedy, ak by slo o jeho vlastne sukromne vozidlo, t. j. nezaradene v obchodnom majetku.
dakujem, minuly rok si dal pausal tak parada
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
O tom pausali hovori zakon o cestovnych nahradach:

§ 7 Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.
(zobrala som to zo stareho znenia, pozri pripadne, ci sa nieco nezmenilo v aktualnom zneni)

Podla mojho nazoru, auto, ktore si SZCO prenajima sa v tomto kontexte povazuje za vozidlo zamestnavatela, t. j. nahrada mu neprislucha.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Zdravím. Potrebujem veľmi súrne odpoveď na moju otázočku /naháňa ma čas/. SZČO má prenajaté auto na podnikanie od inej SZČO. Majú spolu spísanú zmluvu o prenájme. A teraz sa chcem opýtať, či musí SZČO, ktorá má vozidlo prenajaté nahlásiť túto skutočnosť na DÚ /do 15 dní/, pretože to nieje vozidlo v jeho osobnom vlastníctve ale na podnikanie ho chce využívať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Slavena Pozri príspevok
Zdravím. Potrebujem veľmi súrne odpoveď na moju otázočku /naháňa ma čas/. SZČO má prenajaté auto na podnikanie od inej SZČO. Majú spolu spísanú zmluvu o prenájme. A teraz sa chcem opýtať, či musí SZČO, ktorá má vozidlo prenajaté nahlásiť túto skutočnosť na DÚ /do 15 dní/, pretože to nieje vozidlo v jeho osobnom vlastníctve ale na podnikanie ho chce využívať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
Pozri si paragrafy zákona o miestnych daniach 582/2004.

Musí nahlásiť na DÚ do 30dní odo vzniku daňovej povinnosti. A aj podať daňové priznanie a zaplatiť daň do 31.1.2010.


§ 85
Daňovník
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.



§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ahoj, ako je to ked sukromna osoba prenajima auto s.r.o.? Viem ako je to s danou z MV, ale teraz myslim tym ohladne dane z prijmov. Prijem by mala sukr. osoba zdanit, podla akeho §? Sukr. osoba ma auto na uver, s s.r.o ma zmluvne dohodnute, ze bude firma za nu splacat splatky. Su tieto splatby pre sukr.osobu vydavok danovy a zaroven tym ze su zaplatene s.r.o. tak su pren prijem danovy?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
ahoj, ako je to ked sukromna osoba prenajima auto s.r.o.? Viem ako je to s danou z MV, ale teraz myslim tym ohladne dane z prijmov. Prijem by mala sukr. osoba zdanit, podla akeho §? Sukr. osoba ma auto na uver, s s.r.o ma zmluvne dohodnute, ze bude firma za nu splacat splatky. Su tieto splatby pre sukr.osobu vydavok danovy a zaroven tym ze su zaplatene s.r.o. tak su pren prijem danovy?
§8 ods 1) a 2)
Neviem ako ale bude preukazovať výdavky ak ich sám nezaplatil.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

marjankaj Pozri príspevok
§8 ods 1) a 2)
Neviem ako ale bude preukazovať výdavky ak ich sám nezaplatil.
Tak v tom pripade ani nic neprijal, nie? Myslela som to tak, ze ak by boli pre neho tie splatky prijem, tak ci by to bol zaroven aj vydaj. V tomto pripade, on ziadne peniaze do ruky nedostava.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deŇ, prosím Vás ak SZCO je rozvedená ale zije v domacnosti s ex-manzelom a pouziva jeho auto an podnikanie, tak čo si moze dat do nakladov? phm+pausal alebo musi mat zmluvu o najme a teda najom a phm? dakujem
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deŇ, prosím Vás ak SZCO je rozvedená ale zije v domacnosti s ex-manzelom a pouziva jeho auto an podnikanie, tak čo si moze dat do nakladov? phm+pausal alebo musi mat zmluvu o najme a teda najom a phm? dakujem

Určite platí druhá možnosť, teda zmluva o nájme.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

dogicka Pozri príspevok
Určite platí druhá možnosť, teda zmluva o nájme.
dakujem pekne
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Ešte jedna otázka ohladne auta. SZČO používa auto na podnikanie, ktoré nie je zaradené v majetku. Uplatňuje si cesťáky. Môže si dať do nákladov aj servis auta, prípadne uhradu PZP?
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

ada159 Pozri príspevok
Ešte jedna otázka ohladne auta. SZČO používa auto na podnikanie, ktoré nie je zaradené v majetku. Uplatňuje si cesťáky. Môže si dať do nákladov aj servis auta, prípadne uhradu PZP?
Ak si uplatňuje sadzbu základnej náhrady za každý km cesty, sú v tom všetky náklady na prevádzku auta okrem pohonných hmôt.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem za odpoved, predpokladala som že to tak je. A týždenné dial.nálepky taktiež nemôžem zahrnúť do výdavkov?!
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ada159 Pozri príspevok
dakujem za odpoved, predpokladala som že to tak je. A týždenné dial.nálepky taktiež nemôžem zahrnúť do výdavkov?!
Ak je zrejmé, že boli kupované z titulu pracovnej cesty, je to podľa mňa obhájiteľné. Treba však zvážiť, či si nevyužívala DN aj na cesty na súkromné účely.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Práve z titulu, že sa jednalo o prac.cestu, bola zakúpená len týždň.DZ. preto by som ju do nákladov zahrnula. Horšie to je už v r.2010, lebo tu už bola zakúpená ročná DZ.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Este otazocka, auto ma szco prenajate, moze si dat do N aj DzMV? dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať