Zavrieť

Porady

danove priznanie - dotacia

presne dna 31.12.2009 mi prisli na ucet peniaze od UpsVar - prispevok na podnikanie /dotacia z EU fondu/.

Zo sumy som v r.2009 samozrejme necerpal, kedze to bol posledny den.

Chcel by som vas poprosit o radu - ci to treba uviest do danoveho priznania za r.2009 a ked ano, tak kde presne to napisat, a ci z toho pocitat aj dan a tak...

lebo v podstate je to dotacia, nie prijem z nezavislej cinnosti a navyse som z toho este nic necerpal.

Proste ci to treba vobec uviest niekde do DP. Prosim vas o nejake rady.

dakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
kuk sem: http://www.porada.sk/t128437-dan-z-p...-z-upsvar.html
0 0
Wotan Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

dakujem, precital som si to mnozstvo tem a este viac ma to zneistilo..totiz ziadnu jednoznacnu a zarucene spravnu odpoved tam nevidim...

Vedeli by ste mi v mojom konkretnom pripade poradit?

Vr .2009 som aj podnikal, aj som bol nezamestnany a potom v decembri opat podnikal - 31.12.09 som dostal dotaciu.

Spolu za 2009 som mal prijmy z podnikania okolo 3400 EUR + dotacia /ktoru som este necerpal, ale je to prijem/ - Spolu teda prijem cca. 7100 EUR za rok.

Vydavky som nemal vobec ziadne, okrem platby do ZP - pocas doby podnikania okolo 280 EUR.

Kedze ani nadalej nemam absolutne ziadne vydavky/okrem odvodov/, chcem si uplatnit 40percentny pausal na DP, kedze nikde v zmluvach a dohodach o dotacii mi to nic nezakazuje.

Jediny jednorazovy vydavok bude v r.2010 z tej dotacie to co som dal do zameru - ale to su asi 2-3 veci, zvysok ide na odvody.

Zaujimave je, ze v zmluve mam, ze v r.2011 musim predlozit Uradu prace kopiu DP za rok 2010! Hoci som dotaciu dostal este posledny den 2009, i ked tvrdili ze ju dostanem az v januari 2010.

Co by bolo najvhodnejsie podla vas v mojom pripade? Proste ani si nemozem dat ine ako pausalne vydavky za r.2009, kedze okrem odvodov VOBEC ziadne vydavky nemam.

A este jedna otazka - kam presne do DP zapisat ten prijem z dotacie? Spojit to ako prijem zo zivnosti do spolocnej kolonky?

Prosim vas o pomoc..dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Wotan Pozri príspevok
dakujem, precital som si to mnozstvo tem a este viac ma to zneistilo..totiz ziadnu jednoznacnu a zarucene spravnu odpoved tam nevidim...

Vedeli by ste mi v mojom konkretnom pripade poradit?

Vr .2009 som aj podnikal, aj som bol nezamestnany a potom v decembri opat podnikal - 31.12.09 som dostal dotaciu. Koľko mesiacov si podnikal v roku 2009?

Spolu za 2009 som mal prijmy z podnikania okolo 3400 EUR + dotacia /ktoru som este necerpal, ale je to prijem/ - Spolu teda prijem cca. 7100 EUR za rok. Ano dotácia je príjem.

Vydavky som nemal vobec ziadne, okrem platby do ZP - pocas doby podnikania okolo 280 EUR.

Kedze ani nadalej nemam absolutne ziadne vydavky/okrem odvodov/, chcem si uplatnit 40percentny pausal na DP, kedze nikde v zmluvach a dohodach o dotacii mi to nic nezakazuje. Dá sa to.

Jediny jednorazovy vydavok bude v r.2010 z tej dotacie to co som dal do zameru - ale to su asi 2-3 veci, zvysok ide na odvody.

Zaujimave je, ze v zmluve mam, ze v r.2011 musim predlozit Uradu prace kopiu DP za rok 2010! Hoci som dotaciu dostal este posledny den 2009, i ked tvrdili ze ju dostanem az v januari 2010.

Co by bolo najvhodnejsie podla vas v mojom pripade? Proste ani si nemozem dat ine ako pausalne vydavky za r.2009, kedze okrem odvodov VOBEC ziadne vydavky nemam. Môžeš kludne použiť aj JU. Nakoľko tvoj príjem bol 3400 odvody 280 a nezdaniteľné minimum na teba ako osobu je 4025,70 € za rok 2009 tak daň platiť nebudeš. Celá dotácia sa Ti presunie do roku 2010, kde ju zahrnieš do príjmu ale len tú vyčerpanú časť.... a dokonca ak tú dotáciu nezahrnieš do príjmu a budeš robiť JU, tak nebudeš povinným platcom odvodov do SP od júla 2010 lebo tvoj príjem za rok 2009 nepresiahne 3834,96 €.
PR:
teda dostal si 2500 dotáciu... minieš z nej v roku 2010 ... na nákup PC 500 eur... takže 500 eur si dáš do príjmu a doklad z nákupu PC 500 eur do nákladov, a sa Ti to akurát vynuluje.

A este jedna otazka - kam presne do DP zapisat ten prijem z dotacie? Spojit to ako prijem zo zivnosti do spolocnej kolonky? Ano

Prosim vas o pomoc..dakujem
v texte.
0 0
Wotan Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

velmi pekne dakujem za naozaj pohotovu odpoved!

Doplnim: v r. 2009 som podnikal cca.6 mesiacov /spolu aj s decembrom/ a 6 mesiacov som bol nezamestnany.

Nie je mi jasna jedna vec - ak si za rok 2009 uplatnim pausal 40perc., tak teraz v DP za 2009 musim uviest ten prijem aj z dotacie, kedze mi to prislo na ucet este v 2009.

Ak by som si pausal neuplatnil, tak by sa dotacia presunula na dalsi rok do prijmu?

Proste ide o to, ze ja by som radsej zostal pri pausali 40percent aj za rok 2009 aj za 2010. Otazka znie ci mam CELY prijem dotacie zahrnut do DP za 2009,alebo celu dotaciu do prijmu az v r.2010, alebo zahrnam len to co som realne pouzil z tej dotacie az v r.2010.

ospravedlnte moju nevedomost, ale prosil by som vas este o vysvetlenie. dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Wotan, rozhodni sa - chceš viesť účtovníctvo alebo paušálne výdavky?
Ak paušálne výdavky, nič nevymyslíš, celý príjem z dotácie zahrnieš do príjmu roku 2009. Ak si mal vyššie príjmy z podnikania, aby si potom "neplakal" po 1.7.- keď ti vyjdu vysoké odvody do sociálnej poisťovne.

Nie je mi jasné, prečo dotácia prišla až 31.12. a ako si mohol podnikať 6 mesiacov, keď začiatok podnikania musí byť po schválení dotácie.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Wotan Pozri príspevok
velmi pekne dakujem za naozaj pohotovu odpoved!

Doplnim: v r. 2009 som podnikal cca.6 mesiacov /spolu aj s decembrom/ a 6 mesiacov som bol nezamestnany.

Nie je mi jasna jedna vec - ak si za rok 2009 uplatnim pausal 40perc., tak teraz v DP za 2009 musim uviest ten prijem aj z dotacie, kedze mi to prislo na ucet este v 2009.

Ak by som si pausal neuplatnil, tak by sa dotacia presunula na dalsi rok do prijmu?

Proste ide o to, ze ja by som radsej zostal pri pausali 40percent aj za rok 2009 aj za 2010. Otazka znie ci mam CELY prijem dotacie zahrnut do DP za 2009,alebo celu dotaciu do prijmu az v r.2010, alebo zahrnam len to co som realne pouzil z tej dotacie az v r.2010.

ospravedlnte moju nevedomost, ale prosil by som vas este o vysvetlenie. dakujem.
Pri paušáli sa dáva celá dotácia do POZD. A pri JU je to PNZD a výdavky sú VOZD a nakonci roka sa suma vyčerpanej dotácie dáva ID do POZD.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Wotan Pozri príspevok
velmi pekne dakujem za naozaj pohotovu odpoved!

Doplnim: v r. 2009 som podnikal cca.6 mesiacov /spolu aj s decembrom/ a 6 mesiacov som bol nezamestnany.

Nie je mi jasna jedna vec - ak si za rok 2009 uplatnim pausal 40perc., tak teraz v DP za 2009 musim uviest ten prijem aj z dotacie, kedze mi to prislo na ucet este v 2009. Ak pôjdeš na paušalne výdavky, tak musíš celú dotáciu zahrnúť do príjmu roku 2009, tým pádom od júla 2010 si povinným platcom odvodov do SP.

Ak by som si pausal neuplatnil, tak by sa dotacia presunula na dalsi rok do prijmu? Ano presne tak, dotácia by šla do roku 2010

Proste ide o to, ze ja by som radsej zostal pri pausali 40percent aj za rok 2009 aj za 2010.
Otazka znie ci mam CELY prijem dotacie zahrnut do DP za 2009,alebo celu dotaciu do prijmu az v r.2010, alebo zahrnam len to co som realne pouzil z tej dotacie az v r.2010. V JU zahrnaš do príjmu z dotácie to čo si naozaj použil realne. A kedže si v roku 2009 nepoužil z nej nič, tak nedáš do príjmu pri vedení JU nič. Akonáhle by si robil paušalne výdavky ( čo sa samozrejme dá ) tak celú dotáciu zahrnieš do príjmu roku 2009 , daň platiť nebudeš lebo nevýjde. Ale od júla si povinným platcom odvodov. Ale zato aj v roku 2010 môžeš uplatniť paušal.

ospravedlnte moju nevedomost, ale prosil by som vas este o vysvetlenie. dakujem.
v texte.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Wotan, rozhodni sa - chceš viesť účtovníctvo alebo pušálne výdavky.
Ak paušálne výdavky, nič nevymyslíš, celý príjem z dotácie zahrnieš do príjmu roku 2009. Ak si mal vyššie príjmy z podnikania, aby si potom "neplakal" po 1.7.- keď ti vyjdu vysoké odvody do sociálnej poisťovne.

Nie je mi jasné, prečo dotácia prišla až 31.12. a ako si mohol podnikať 6 mesiacov, keď začiatok podnikania musí byť po schválení dotácie.
Veronika on podnikal ešte predtým než sa zaevidoval na UP. 5 mes. podnikal 6 bol na UP a posledný mesiac v roku 2009 podnikal.

Wotan škoda, že si sa ponáhlal. Lebo keby si si dal začiatok živnosti od 1.1.2010 tak toto neriešiš.
0 0
Wotan Wotan

Wotan je offline (nepripojený) Wotan

diky..uz mi je to jasne..

Je to presne tak ako pise Xanti - podnikal som prvych 5 mesiacov 2009, potom 6 mesiacov nezamestnany a v decembri PO schvaleni dotacie som zacal opat podnikat.

Mohol som pockat do januara, ale to by som bol v januari uplne bez prijmu, kebyze v decembri nieco nezarobim..lebo podpora mi skoncila, manzelka nezamestnana.. Tak preto som sa ponahlal s tou zivnostou...

Takze som sa rozhodol - 2009 aj 2010 budem mat pausal 40perc. Aj som si to vypocital, ze za 2009 neplatim ziadnu dan i ked celu dotaciu zahrniem do prijmu, ba navyse mi DU zaplati danovy bonus na dieta na cely rok.

To, ze v 2010 budem od jula platit aj do SP to mi je jasne, nebude to z mojich penazi ale z tej dotacie

dakujem vam
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

V decembri 2008 dostal podnikatel SHR dotáciu na pôdu zaúčtované ako PNZD, nakoľko v roku 2008 nečerpal. V roku 2009 zaúčtované cez uzávierkové operácie ako POZD čerpanie dotácie. V decembri 2009 dostal takisto dotáciu zaúčtované ako PNZD z tejto dotácie v roku 2009 nečerpal . K 31.12.2009 zrušenie živnosti. Cez uzávierkové operácie zaúčtujem do POZD, nakoľko túto dotáciu dostal na podnikateľský účet ako podnikateľ. Viem, že dotácia takéhoto charakteru sa nezdaňuje ak ju prijíma občan a nie podnikateľ. Čo si o tom myslíte. Uvažuje správne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Katarina Pozri príspevok
V decembri 2008 dostal podnikatel SHR dotáciu na pôdu zaúčtované ako PNZD, nakoľko v roku 2008 nečerpal. V roku 2009 zaúčtované cez uzávierkové operácie ako POZD čerpanie dotácie. V decembri 2009 dostal takisto dotáciu zaúčtované ako PNZD z tejto dotácie v roku 2009 nečerpal . K 31.12.2009 zrušenie živnosti. Cez uzávierkové operácie zaúčtujem do POZD, nakoľko túto dotáciu dostal na podnikateľský účet ako podnikateľ. Viem, že dotácia takéhoto charakteru sa nezdaňuje ak ju prijíma občan a nie podnikateľ. Čo si o tom myslíte. Uvažuje správne?
Daj pozor, lebo on tú dotáciu dostal ešte ako podnikateľ.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
A čo bude vlastne teraz od 01.01.2010? Ak bude SHR, ale bez živnosti bude vystupovať ako podnikateľ.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Práve preto by som tú dotáciu, ktorú prijal v decembri 2009 zdanila, lebo bol ešte podnikatel. Od januára bude obrábať pôdu ako občan bez oprávnenia na podnikanie.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Dotáciu som zdanila, lebo ju dostal na podnikateľský účet v období, kedy ešte nemal zrušenú živnosť.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, kam zapíšete dotáciu z úradu práce do daňového priznania typu B? Vyčerpanú časť dotácie podľa plánu v r.2011 som zarátala do príjmov v oddieli VI, tabuľky 1, do riadku 2. Je to správne? Ďakujem.
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Dobry den, o dotacii sa tu pisalo uz velmi vela, ale prosim - moja otazka: SZCO dostal dotaciu v novembri 2010...nic z nej nepouzil, uplatnoval preukazat.vydavky - cize v roku 2010 si ju nedal do prijmu.....ale co teraz? V roku 2011 ju stale vobec nepouzil - opat ma preukazatelne vydavky - co s dotaciou? nema povinnost si ju dat do prijmu,vsak? A uctuje sa niekde ak nejde do prijmu? Dakujem MOC, MOC.....
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

Prosim - nevie nikto poradit???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

suzi22 Pozri príspevok
Dobry den, o dotacii sa tu pisalo uz velmi vela, ale prosim - moja otazka: SZCO dostal dotaciu v novembri 2010...nic z nej nepouzil, uplatnoval preukazat.vydavky - cize v roku 2010 si ju nedal do prijmu.....ale co teraz? V roku 2011 ju stale vobec nepouzil - opat ma preukazatelne vydavky - co s dotaciou? nema povinnost si ju dat do prijmu,vsak? A uctuje sa niekde ak nejde do prijmu? Dakujem MOC, MOC.....
Ak ju nestihol minuť v súlade s podn.plánom, asi ju bude musieť vrátiť na UPSVaR.
0 0
suzi22 suzi22

suzi22 je offline (nepripojený) suzi22

on ju zacal minat az teraz v roku 2012 - tie 2 roky co mal na minutie tychto penazi uplynu az tento rok v novembri....prosim, nemam ju teda davat do prijmu v roku 2011 - kedze nic z nej nevycerpal ????? dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

suzi22 Pozri príspevok
on ju zacal minat az teraz v roku 2012 - tie 2 roky co mal na minutie tychto penazi uplynu az tento rok v novembri....prosim, nemam ju teda davat do prijmu v roku 2011 - kedze nic z nej nevycerpal ????? dakujem
suzi, veď všetko o tom je tu už popísané odpredu aj odzadu - ak si naozaj čítala ... však ak mu robíš JU tak nedávaš ...
(nedá mi - a to si za to dáš aj zaplatiť )
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať