Zavrieť

Porady

Poistné zaplatené pred zaradením auta do používania

Dobrý deň.
SRO kúpila auto na úver. Spoločnosť, ktorá poskytla úver žiadala, aby bola zákonná aj havarijná poistka zaplatená ešte pred samotnou kúpou auta. Poistky boli zaplatené 19.5.10 a auto zakúpené na faktúru - deň dodania 20.5.10 a hneď v tento deň aj zaradené do používania.
Sú tieto zaplatené poistky daňový náklad, aj keď boli zaplatené pred dňom zaradenia auta do používania?
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

tina.mm Pozri príspevok
Dobrý deň.
SRO kúpila auto na úver. Spoločnosť, ktorá poskytla úver žiadala, aby bola zákonná aj havarijná poistka zaplatená ešte pred samotnou kúpou auta. Poistky boli zaplatené 19.5.10 a auto zakúpené na faktúru - deň dodania 20.5.10 a hneď v tento deň aj zaradené do používania.
Sú tieto zaplatené poistky daňový náklad, aj keď boli zaplatené pred dňom zaradenia auta do používania?
Myslím si, že áno. Vy ste museli splniť požiadavku pre poskytnutie úveru a poistka sa týka auta, ktoré je v majetku s.r.o. Takže nevidím dôvod, prečo by nemala byť poistka v nákladoch firmy. Poistka sa zvyčajne platí na obdobie 1 roka, takže určite nie je súčasťou obstarania.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... a dátum pridelenia ŠPZ bol aký? Ja by som sa hlavne podľa tohto dátumu orientovala ( či sú určité náklady daňovouznateľné a či nie ...), hoci je tu na porade určite o tom polemika ... ale podotýkajúc, že ide iba o môj osobný názor.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

promont maja Pozri príspevok
... a dátum pridelenia ŠPZ bol aký? Ja by som sa hlavne podľa tohto dátumu orientovala ( či sú určité náklady daňovouznateľné a či nie ...), hoci je tu na porade určite o tom polemika ... ale podotýkajúc, že ide iba o môj osobný názor.
No čo sa týka poistenia, aspoň pred časom bolo potrebné zaplatiť zákonné poistenie ešte pred evidenciou u policajtov.
Myslím, že otázka sa týkala, toho či ide poistenie do obstarania alebo do nákladov a či ho možno dať do nákladov ak bolo pred obstaraním. Poistenie neovplyvní používanie auta, aj bez poistky a zaevidovania u policajtov už môžem na aute jazdiť, dokonca aj vykonávať podnikateľskú činnosť. Takže poistenie, ktoré sa týka zvyčajne jedného roka, nie je potrebné odpisovať spolu s autom a ide do nákladov. A zaplatené poistné ešte pred zakúpením auta sa mi zdá dosť zvláštne, pretože poisťovateľ chce pedmet poistenia aj vidieť Ale ak auto bolo zakúpené 20, predpokladám, že poistka uzavretá 19 bola s platnosťou od 20. a tým vlastne boli splnené podmienky daňovo uznateľných nákladov.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Neviem, neviem ... ak nemáš pridelenú ŠPZ, tak nemôžeš ani autíčko, vzhľadom na daň z motorových vozidiel, "oznámiť" na Daňovom úrade, takže z daňového hľadiska sú podľa môjho názoru relevantné iba náklady, ktoré sa týkajú obdobia až po pridelení tejto ŠPZ ... nehovoriac o tom, že poistka sa týka pravdepodobne technického roku teda od 19. 5. 2010 do 18. 5. 2011 a tú je potrebné aj časovo rozlíšiť ... ale ako hovorím, je to iba môj názor ... inak po právnej stránke ti nič nebráni používať predmetné vozidlo, nakoľko si jeho vlastníkom a jeho zaradením do evidencie na to máš právo ... len či sú všetky tieto náklady aj daňovouznateľné? ... a tak je dôležité hovoriť aj o pridelení ŠPZ, nakoľko mám osobnú skúsenosť s jednou spoločnosťou, ktorá si auto na dopravnom inšpektoráte prihlásila až po roku ( tak si túto zmluvnú poistku musel doplatiť predchádzajúci vlastník) ... .
Naposledy upravil promont maja : 08.07.10 at 03:57
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

promont maja Pozri príspevok
Neviem, neviem ... ak nemáš pridelenú ŠPZ, tak nemáš ani autíčko, vzhľadom na daň z motorových vozidiel, "oznámené" na Daňovom úrade, takže z daňového hľadiska sú podľa môjho názoru relevantné iba náklady, ktoré sa týkajú obdobia až po pridelení tejto ŠPZ ... nehovoriac o tom, že poistka sa týka pravdepodobne technického roku teda od 19. 5. 2010 do 18. 5. 2011 a tú je potrebné aj časovo rozlíšiť ... ale ako hovorím, je to iba môj názor ... inak po právnej stránke ti nič nebráni používať predmetné vozidlo, nakoľko si jeho vlastníkom a jeho zaradením do evidencie na to máš právo ... len či sú všetky tieto náklady aj daňovouznateľné?
je dôležité hovoriť aj o pridelení ŠPZ, nakoľko mám osobnú skúsenosť s jednou spoločnosťou, ktorá si auto na dopravnom inšpektoráte prihlásila až po roku ... a tak si túto zmluvnú poistku musel doplatiť predchádzajúci vlastník.
S tým plne súhlasím, no ak sa ja zaregistrujem podľa zákona do 7 dní, nevidím dôvod tento problém riešiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
promont maja Pozri príspevok
... a dátum pridelenia ŠPZ bol aký? Ja by som sa hlavne podľa tohto dátumu orientovala ( či sú určité náklady daňovouznateľné a či nie ...), hoci je tu na porade určite o tom polemika ... ale podotýkajúc, že ide iba o môj osobný názor.
Citujem z Pokynov DRSR .....zabezpečenie všetkých technických funkcií platí aj pre PU - čo sa týka ŠPZ .

V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
.

Z môjho pohľadu spoločnosť žiadala splniť určité podmienky , jedine vtedy mohla financovať predmet zmluvy . Podľa môjho názoru je to v poriadku a uhradené poistné je daňovým nákladom .
Proste predmet zmluvy bez uvedených poistení nemohol opustiť predajňu .
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pridelenie EČ je podľa mňa aj dočasná značka, ved s autom sa jazdiť dá.
A jazdenie v súvislosti s vybavením poistky, prihlásenia na DI - to všetko súvisí s podnikaním,
tak prečo by top neboli náklady daňovo uznateľné.
DI ešte aj dnes chce vidieť poistnú zmluvu PRED prihlásením - pridelením EČ.
3 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Áno, poistka začala platiť 20.5.2010. Auto malo pridelenú dočasnú ŠPZ od predajcu, na DI bolo auto prihlásené až od 4.6.2010, lebo iba vtedy prišli posledné doklady z Francúzska, ktoré si DI vyžadoval.
Ďakujem všetkým
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Podľa môjho názoru bolo uzavretie tejto poistnej zmluvy v tom čase ( teda 19. 5. 2010) ešte bez uvedenia príslušnej ŠPZ ( kolónka ostala určite nevyplnená ... a tak vôbez nie je celkom isté, či si tento automobil aj táto spoločnosť prihlásila hneď aj na dopravnom inšpektoráte ... napr. ak by si ŠPZ prihlásila až 31. 5. 2010 tak by som náklady za obdobie od 19. 5. 2010 do 30. 5. 2010 do daňovouznateľných nedávala ( mám na mysli aj napr. spotrebované pohonné hmoty, časť tejto predmetnej poistky a pod. za toto obdobie ... pretože je možné si takéto autíčko "oznámiť", čo sa daní z motorových vozidiel týka, až po pridelení ŠPZ, aj keď zároveň platí aj podmienka použita tohoto motorového vozidla v súvislosti s podnikaním ...
Naposledy upravil promont maja : 08.07.10 at 04:44
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... takže máme aj chýbajúce údaje ... a môj názor je zrejmý: za náklady ovplyvňujúce základ dane by som uznala náklady, ktoré sa priamo týkajú obdobia až po tomto dátume = po 4. 6. 2010 ... t. j. čo sa týka poistky, časť poistky za obdobie od 20. 5. do 3. 6. 2010 by teda nemala ovplyvňovať základ dane.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Citujem Promont Maja :
... takže máme aj chýbajúce údaje ... a môj názor je zrejmý: za náklady ovplyvňujúce základ dane by som uznala náklady, ktoré sa priamo týkajú obdobia až po tomto dátume = po 4. 6. 2010 ... t. j. čo sa týka poistky, časť poistky za obdobie od 20. 5. do 3. 6. 2010 by teda nemala ovplyvňovať základ dane.


Nesúhlasím s Vašim názorom .

Prečo ?

Nemusí sa jednať o MV zo zahraničia . Stačí si kúpiť cez lízingovú spoločnosť MV u nás na Slovensku .



V minulom roku som kupovala MV - finančný prenájom .V deň kúpy som priamo v mieste predajcu uzatvorila Zákonné poistenie a Havarijnú poistenie .Nakoniec sa poistenie môže dojednať aj prostredníctvom finančného prenájmu , ktoré musíte zaplatiť ako prvú splátku spolu s akontáciou .V zmluvách sa pojednávalo o motorovom vozidle , kde ešte nebola ŠPZ , ale boli v nich uvedené dôležité údaje :
druh MV
OC MV
číslo motora
číslo karosérie
číslo podvozku
a iné .

ŠPZ sa vybavila až o 3 dni neskôr a až potom sa oznámila poisťovni .

Týmto Vašim tvrdením , by som potom taktiež nemohla uznať zaplatené poistné do výdavkov OVZD t.j. odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy do dňa pridelenia ŠPZ , boli riadne vynaložené s finančným prenájmom , ktorý sa bude požívať na firemné účely a bude obchodným majetkom .

Ale ja som vec posúdila tak, že výdavok som uplatnila do VOZD a to z dôvodu , že sa zmluvy bezprostredne týkali motorového vozidla .Taktiež toto poistenie vyžaduje každá jedna lízingová spoločnosť .Inak to nie je možné .

Čo sa týka pohonných hmôt - aj to je výdavkom OVZD .

Ja nie som o tom presvedčená , že by som to mala selektovať na daňový a nedaňový výdavok počas dní od uzatvorenia zmluvy-zaplatenia poistného až po pridelenie ŠPZ . Pre mňa to je riadnym daňovým výdavkom vynaložením za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov.

V deň pridelenia ŠPZ vozidlo zaradím do dlhodobého majetku .

Ešte by som dodala - poistné vyššie uvedené považujem za výdavok ovplyvňujúci základ dane aj z toho dôvodu , že nesiem zodpovednosť za predmet finančného lízingu a medzi iným k tomu patrí aj skutočnosť , že som uhradila poistné či už zákonné alebo havarijné . Ja som sa s prezentáciou názoru ako je ten Váš ,
z pohľadu zaplatenia poistného pred pridelením ŠPZ stretla po prvý krát , a to sa priznávam, že som prekvapená .
Naposledy upravil Zita5 : 08.07.10 at 05:54
2 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Dala som dopyt na DRSR, tak uvidím, čo mi odpovedia. Dám Vám vedieť.
Na daňový úrad som dala oznámenie, že sa motorové vozidlo začalo používať na podnikanie už 20.5.2010, keď bolo kúpené. Ja som ho už vtedy zaradila do používania, aj keď sme nemali ŠPZ. Musím to zmeniť od dátumu pridelenia ŠPZ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tina.mm Pozri príspevok
Dala som dopyt na DRSR, tak uvidím, čo mi odpovedia. Dám Vám vedieť.
Na daňový úrad som dala oznámenie, že sa motorové vozidlo začalo používať na podnikanie už 20.5.2010, keď bolo kúpené. Ja som ho už vtedy zaradila do používania, aj keď sme nemali ŠPZ. Musím to zmeniť od dátumu pridelenia ŠPZ?
Myslím, že z toho titulu môžete byť kľudná a nemusíte nič meniť .Majú tam ohlásenie , majú ŠPZ ....nevidím tam žiaden problém.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tina.mm Pozri príspevok
Dala som dopyt na DRSR, tak uvidím, čo mi odpovedia. Dám Vám vedieť.
Na daňový úrad som dala oznámenie, že sa motorové vozidlo začalo používať na podnikanie už 20.5.2010, keď bolo kúpené. Ja som ho už vtedy zaradila do používania, aj keď sme nemali ŠPZ. Musím to zmeniť od dátumu pridelenia ŠPZ?
Veľmi rada si odpoveď z DRSR prečítam, ak ju priložíte .Potom Vás poprosím o priloženie odpovede aj do tohto linku .
http://www.porada.sk/t123821-otazky-...-z-prijmu.html
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

Samozrejme a veľmi pekne ďakujem.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Zita5 Pozri príspevok
Citujem Promont Maja :
... takže máme aj chýbajúce údaje ... a môj názor je zrejmý: za náklady ovplyvňujúce základ dane by som uznala náklady, ktoré sa priamo týkajú obdobia až po tomto dátume = po 4. 6. 2010 ... t. j. čo sa týka poistky, časť poistky za obdobie od 20. 5. do 3. 6. 2010 by teda nemala ovplyvňovať základ dane.


Nesúhlasím s Vašim názorom .

Prečo ?

Nemusí sa jednať o MV zo zahraničia . Stačí si kúpiť cez lízingovú spoločnosť MV u nás na Slovensku .



V minulom roku som kupovala MV - finančný prenájom .V deň kúpy som priamo v mieste predajcu uzatvorila Zákonné poistenie a Havarijnú poistenie .Nakoniec sa poistenie môže dojednať aj prostredníctvom finančného prenájmu , ktoré musíte zaplatiť ako prvú splátku spolu s akontáciou .V zmluvách sa pojednávalo o motorovom vozidle , kde ešte nebola ŠPZ , ale boli v nich uvedené dôležité údaje :
druh MV
OC MV
číslo motora
číslo karosérie
číslo podvozku
a iné .

ŠPZ sa vybavila až o 3 dni neskôr a až potom sa oznámila poisťovni .

Týmto Vašim tvrdením , by som potom taktiež nemohla uznať zaplatené poistné do výdavkov OVZD t.j. odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy do dňa pridelenia ŠPZ , boli riadne vynaložené s finančným prenájmom , ktorý sa bude požívať na firemné účely a bude obchodným majetkom .

Ale ja som vec posúdila tak, že výdavok som uplatnila do VOZD a to z dôvodu , že sa zmluvy bezprostredne týkali motorového vozidla .Taktiež toto poistenie vyžaduje každá jedna lízingová spoločnosť .Inak to nie je možné .

Čo sa týka pohonných hmôt - aj to je výdavkom OVZD .

Ja nie som o tom presvedčená , že by som to mala selektovať na daňový a nedaňový výdavok počas dní od uzatvorenia zmluvy-zaplatenia poistného až po pridelenie ŠPZ . Pre mňa to je riadnym daňovým výdavkom vynaložením za účelom dosahovania zdaniteľných príjmov.

V deň pridelenia ŠPZ vozidlo zaradím do dlhodobého majetku .

Ešte by som dodala - poistné vyššie uvedené považujem za výdavok ovplyvňujúci základ dane aj z toho dôvodu , že nesiem zodpovednosť za predmet finančného lízingu a medzi iným k tomu patrí aj skutočnosť , že som uhradila poistné či už zákonné alebo havarijné . Ja som sa s prezentáciou názoru ako je ten Váš ,
z pohľadu zaplatenia poistného pred pridelením ŠPZ stretla po prvý krát , a to sa priznávam, že som prekvapená .
... no nemusíte súhlasiť a nešlo o tvrdenie akotaké ... ja som rada, že je aj iný názor a v prospech daňovníka ... no je to môj názor ... takže som považovala za dôležité uviesť aj túto možnosť.

... už by ma len zaujímal Váš názor úplne z inej strany, a to v prípade, ak by nešlo o leasing, či úver ale by išlo o obyčajnú kúpnu zmluvu, vozidlo bolo ku dátumu kúpy zaradené v evidencii obchodného majetku a pridelená ŠPZ by bola až po roku ( aj keď je to možno mimotémy) a teraz nemám na mysli predmetné poistné zmluvy ale napr. spotrebované pohonné hmoty ... hoci je jasné, že táto spoločnosť by mohla používať tento svoj automobil v súvislosti s podnikaním ( vlastníctvo existuje) ...
Naposledy upravil promont maja : 08.07.10 at 06:26
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

tina.mm Pozri príspevok
Dala som dopyt na DRSR, tak uvidím, čo mi odpovedia. Dám Vám vedieť.
Na daňový úrad som dala oznámenie, že sa motorové vozidlo začalo používať na podnikanie už 20.5.2010, keď bolo kúpené. Ja som ho už vtedy zaradila do používania, aj keď sme nemali ŠPZ. Musím to zmeniť od dátumu pridelenia ŠPZ?
... nie, podľa môjho názoru nie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Aj toto nájdeme v priloženom pokyne:

Doplnením odkazu 23 do poznámky pod čiarou o zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách
a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, na základe pridelenia „dočasného“ evidenčného čísla, t.j. platnou tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom, alebo platnou tabuľkou alebo tabuľkami s evidenčným číslom iného štátu (§ 21 zákona č. 725/2004 Z. z. v znp.), sa môže zaradiť nové motorové vozidlo do užívania.

Pokyny je potrebné chápať vo vzájomnej súvislosti ako aj s chápaním subjektívneho prístupu osôb, ktoré ich spracúvajú.
Naposledy upravil Jana Acsová : 08.07.10 at 09:47
5 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
promont maja Pozri príspevok
... no nemusíte súhlasiť a nešlo o tvrdenie akotaké ... ja som rada, že je aj iný názor a v prospech daňovníka ... no je to môj názor ... takže som považovala za dôležité uviesť aj túto možnosť.

... už by ma len zaujímal Váš názor úplne z inej strany, a to v prípade, ak by nešlo o leasing, či úver ale by išlo o obyčajnú kúpnu zmluvu, vozidlo bolo ku dátumu kúpy zaradené v evidencii obchodného majetku a pridelená ŠPZ by bola až po roku ( aj keď je to možno mimotémy) a teraz nemám na mysli predmetné poistné zmluvy ale napr. spotrebované pohonné hmoty ... hoci je jasné, že táto spoločnosť by mohla používať tento svoj automobil v súvislosti s podnikaním ( vlastníctvo existuje) ...
Môj názor ako taký je , že uvedenému vozidlu v citovanom príspevku by som neuplatnila žiadne výdavky (PHM atď.) , nakoľko 12 mesiacov neprihlásené , alebo neprehlásené vozidlo na Dopravnom inšpektoráte už o niečom svedčí .

Citujem
Medzi najproblematickejšie "vybavovačky“ patrí evidencia vozidla na polícii. Ak ste si kúpili auto, či už nové alebo z bazáru, ste povinný ho prihlásiť do 15 dní v okrese, kde máte trvalý pobyt. V prípade kúpy nového auta je to 15 dní od kúpy. Ak nadobudnete auto z druhej ruky, prihláste ho do 15 dní odvtedy, ako ho predchádzajúci vlastník odhlásil.

Ešte predtým, než vám auto prihlásia, musíte mať vybavené povinné poistenie
zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vášho vozidla. Doklad o zmluvnom poistení
musíte predložiť už pri podávaní žiadosti o evidenciu.
Vlastník alebo držiteľ?
Povinnosť prihlásiť vozidlo má jeho vlastník osobne.
Na polícii uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako držiteľ vozidla. Ak vlastník nie je zároveň držiteľom, tak je povinný dostaviť sa na políciu aj s osobou, ktorá má byť držiteľom. V prípade, že tak neurobí, do osvedčenia o evidencii sa ako držiteľ zapíše vlastník vozidla.
"Vlastník a držiteľ uvedený vlastníkom sú povinní predložiť na okresnom dopravnom inšpektoráte osvedčenie, doklady preukazujúce splnenie podmienok
na vykonanie evidenčných úkonov, preukázať svoju totožnosť, vyplniť príslušné tlačivá, ako aj umožniť porovnanie údajov uvádzaných v osvedčení s údajmi priamo na vozidle,“
informuje ministerstvo vnútra.


Ešte sa vrátim k platbám poistného pri úvere alebo finančnom prenájme - výdavok podľa Zákona o dani z príjmu § 19 odst.2 písm a).

Od 01.10.2001 je účinný zák.č.381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (ďalej len „zákon“). Od jeho uvedenia do praxe bol zákon niekoľkokrát novelizovaný, a to zákonmi č. 95/2002 Z.z., 99/2003 Z.z., 430/2003 Z.z., 186/2004 Z.z., 654/2004 Z.z., 747/2004 Z.z., 91/2005 Z.z., 188/2006 Z.z. a 110/2007 Z.z.

Podľa ustanovenia § 3 ods.1 zákona je každý držiteľ alebo vlastník tuzemského motorového vozidla, ktoré je evidované na príslušnom dopravnom inšpektoráte, povinný mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti. Za tuzemské motorové vozidlo sa považuje motorové vozidlo, ktoré podlieha evidencii vozidiel v Slovenskej republike, ako aj vozidlo, ktoré nepodlieha evidencii vozidiel, ale jeho vlastník, držiteľ alebo prevádzkovateľ má trvalý pobyt alebo sídlo na území Slovenskej republiky.
V zmysle uvedeného je povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti ten, kto je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla v evidencii vozidiel príslušného dopravného inšpektorátu alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa previedla držba motorového vozidla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak je na vozidlo uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti je nájomca motorového vozidla.

Túto povinnosť má držiteľ alebo vlastník motorového vozidla najneskôr v deň jeho prvého použitia, napr. pri kúpe nového vozidla vzniká táto povinnosť okamihom, keď vozidlo opustí areál predajcu, v ostatných prípadoch sa má za to, že vozidlo už bolo prvýkrát použité a z toho dôvodu má byť stále poistené. Držitelia a vlastníci si nesprávne vysvetľujú moment „prvého použitia motorového vozidla“ a predpokladajú, že keď vozidlo z rôznych prípadov nepoužívajú na premávku na pozemných komunikáciách, nevyplýva pre nich povinnosť mať uzatvorené poistenie zodpovednosti. Teda vozidlo má byť poistené aj v prípade, ak ho držiteľ alebo vlastník z rôznych dôvodov na kratšie alebo dlhšie obdobie na premávku po pozemných komunikáciách nepoužíva (napr. je umiestnené doma v garáži, na dvore, je v nepojazdnom stave a pod.)
V zmysle uvedeného je povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti ten, kto je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla v evidencii vozidiel príslušného dopravného inšpektorátu alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa previedla držba motorového vozidla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak je na vozidlo uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti je nájomca motorového vozidla.

V zmysle uvedeného je povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti ten, kto je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla v evidencii vozidiel príslušného dopravného inšpektorátu alebo ten, kto je v dokladoch vozidla zapísaný ako osoba, na ktorú sa previedla držba motorového vozidla, v ostatných prípadoch ten, kto je vlastníkom motorového vozidla alebo jeho prevádzkovateľom. Ak je na vozidlo uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy prenajatej veci, povinnou osobou na uzatvorenie poistenia zodpovednosti je nájomca motorového vozidla.

Túto povinnosť má držiteľ alebo vlastník motorového vozidla najneskôr v deň jeho prvého použitia, napr. pri kúpe nového vozidla vzniká táto povinnosť okamihom, keď vozidlo opustí areál predajcu, v ostatných prípadoch sa má za to, že vozidlo už bolo prvýkrát použité a z toho dôvodu má byť stále poistené. Držitelia a vlastníci si nesprávne vysvetľujú moment „prvého použitia motorového vozidla“ a predpokladajú, že keď vozidlo z rôznych prípadov nepoužívajú na premávku na pozemných komunikáciách, nevyplýva pre nich povinnosť mať uzatvorené poistenie zodpovednosti. Teda vozidlo má byť poistené aj v prípade, ak ho držiteľ alebo vlastník z rôznych dôvodov na kratšie alebo dlhšie obdobie na premávku po pozemných komunikáciách nepoužíva (napr. je umiestnené doma v garáži, na dvore, je v nepojazdnom stave a pod.)

Ďalej v tomto dokumente .......
Naposledy upravil Zita5 : 08.07.10 at 11:37
2 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
promont maja Pozri príspevok
...
... už by ma len zaujímal Váš názor úplne z inej strany, a to v prípade, ak by nešlo o leasing, či úver ale by išlo o obyčajnú kúpnu zmluvu, vozidlo bolo ku dátumu kúpy zaradené v evidencii obchodného majetku a pridelená ŠPZ by bola až po roku
Také auto nie je spôsobilé v premávke na pozemných komunikáciách. Bez ŠPZ. Vy ale máte zrejme na mysli niečo úplne iné. Auto má ŠPZ, len nemá zabezpečenú zmenu dokladov.

Zmena zápisu v osvedčení podľa môjho názoru nie je deklarovaním vlastníctva. Je porušením osobitného predpisu.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať