Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina Pozri príspevok
ja viem, že sa o tom rozprávame, a preto citujem aj príslušné zákony. Pohľadávka môže byť hradená hotovostným prevodom alebo bezhotovostným, nový zákon nedefinuje pohľadávku hradenú ináč ako staré predpisy /tie ju vymedzili zvlášť/ a ani nedefinuje predajné miesto ako napríklad predajňu.

Snažím sa tu poukázať na to, že zákon im dáva možnosť dôvodiť hotovostnou platbu a my máme problémy to prostredníctvom zákona vyvrátiť. Takže ja sa spolieham na to, že po schválení zákona a následného dopytu napr. na MF alebo DRS, ak to nevyrieši zákon budeme vedieť presne.
Ja som znovu zadala dopyt s jasnou formulaciou. Mozno ked tych dopytov bude viac, tak im bude viac zalezat na tom, aby to bolo v zakone jasne definovane.
Ale ani hotovostny prevod nie je predsa to iste ako uhrada v hotovosti nie? Ja len zasnem, ze niekto kto vymysla taketo hluposti, za to berie aj peniaze...
0 0
vango vango

vango je offline (nepripojený) vango

zltalienka Pozri príspevok
Vďaka Ekopo za odpoveď.
Ešte by som sa chcela spýtať, ak novovzniknutá firma (2010) môže používať ERP podľa doterajšieho predpisu (55/1994), ale priamo vlastne ani blocky z ERP nevydava, lebo vystavuje faktúry a tie mu ľudia uhrádzajú. Musí si starú ERP vôbec kúpiť?

Ďakujem.
A co "novovzniknuta firma" vlastne predava?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

nika.sum Pozri príspevok
Ja som znovu zadala dopyt s jasnou formulaciou. Mozno ked tych dopytov bude viac, tak im bude viac zalezat na tom, aby to bolo v zakone jasne definovane.
Ale ani hotovostny prevod nie je predsa to iste ako uhrada v hotovosti nie? Ja len zasnem, ze niekto kto vymysla taketo hluposti, za to berie aj peniaze...
To je vždy odtrhnutie praxe a teórie...

Zákon hovorí:

"tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti"....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina Pozri príspevok
To je vždy odtrhnutie praxe a teórie...

Zákon hovorí:

"tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti"....
asi je to krutenie sa dookola okolo toho isteho. Uhrada pohladavky vkladom hotovosti na ucet predsa nie je trzbou platba prijata z predaja tovaru ....na predajnom mieste v hotovosti...

Je to zbytocne tu riesit. Prajem pekny den.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Firma robí nábytok na mieru. Dovezie ho k zákazníkovi, namontuje odovzdá faktúru a príjme úhradu v hotovosti.
Nie je to úhrada prijatá na predajnom mieste, je to úhrada pohľadávky u zákazníka v hotovosti. Ak necháme zákazníka aby uhradil cez účet, môže sa stať, že neuhradí vôbec. Okrem toho, robí sa aj pre starších ľudí, ktorí sú radi, že nemusia ísť platiť na "predajné miesto" a už vôbec nie sú ochotní platiť vkladom na účet v banke.
Môže sa toto riešiť aj príjmovými bločkami?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tak dufam, ze tuto otazku som uz zadala spravne a aj odpoved z DU je jasna:
Odpoved na dopyt DU 2.html

Pre tych co to nejde otvorit:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice upravuje podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky. Tržbou sa podľa § 2 písm. h) cit. zákona rozumie platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby. Predajným miestom je miesto, kde sa prijíma tržba. To znamená, že ak dodávateľ predá tovar odberateľovi na určitom predajnom mieste a odberateľ uhradí faktúru vkladom na bankový účet dodávateľa, teda v banke (t.j. na inom predajnom mieste), potom túto tržbu nie je potrebné evidovať v ERP. Tržbu neprijíma dodávateľ, ale banka.

Jana Gregorová
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,

uz som zadavala dopyt na tento problem, ale upozornili ma, ze som nezadala presne otazku, a preto vraj ani odpoved nebola presna. Tak sa este raz pytam.
Ak ako dodavatel vystavim fakturu, ktoru mi odberatel uhradi hotovostnym vkladom na moj bankovy ucet, je toto z mojho pohladu hotovostna uhrada, ktora by mala, podla noveho zakona o ERP, byt evidovana cez ERP?
Dakujem
Naposledy upravil nika.sum : 03.12.10 at 10:57
15 1
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
mne to nejde otvoriť
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Rozalka v akom prehliadači to otváraš? Cez google chrome mi to nešlo, ale cez mozillu firefox je to o.k.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ahojte,
prečítala som už všetko možné o povinnosti používaní ERP aj to, že erp s fiškálnou pamäťou je povinná až od 1.1.2012 čo je super, ale nikde som nenašla či sa zmenil zoznam služieb, ktorých je povinné používať erp. Robím účtovníctvo a vo väčších prípadoch vystavujem faktúru, ktorú mi potom uhradia v hotovosti prostredníctvom PPD, môžem to takto robiť aj naďalej v roku 2011??? V zozname som nenašla účtovnícke služby.
Ďakujem za radu skúsenejších.
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Taketo služby nemajú povinnosť evidovat tržby na ERP. Uhrada na PPD može byť,
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem, len som si nebola istá.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

dadasv Pozri príspevok
Firma robí nábytok na mieru. Dovezie ho k zákazníkovi, namontuje odovzdá faktúru a príjme úhradu v hotovosti.
Nie je to úhrada prijatá na predajnom mieste, je to úhrada pohľadávky u zákazníka v hotovosti. Ak necháme zákazníka aby uhradil cez účet, môže sa stať, že neuhradí vôbec. Okrem toho, robí sa aj pre starších ľudí, ktorí sú radi, že nemusia ísť platiť na "predajné miesto" a už vôbec nie sú ochotní platiť vkladom na účet v banke.
Môže sa toto riešiť aj príjmovými bločkami?
alebo ešte by som dodala, keď sa tovar dovezie domov k zákazníkovi, musí byťk faktúre aj doklad z ERP?
0 0
vango vango

vango je offline (nepripojený) vango

dadasv Pozri príspevok
Firma robí nábytok na mieru. Dovezie ho k zákazníkovi, namontuje odovzdá faktúru a príjme úhradu v hotovosti.
Nie je to úhrada prijatá na predajnom mieste, je to úhrada pohľadávky u zákazníka v hotovosti. Ak necháme zákazníka aby uhradil cez účet, môže sa stať, že neuhradí vôbec. Okrem toho, robí sa aj pre starších ľudí, ktorí sú radi, že nemusia ísť platiť na "predajné miesto" a už vôbec nie sú ochotní platiť vkladom na účet v banke.
Môže sa toto riešiť aj príjmovými bločkami?
Predajné miesto je miesto, kde sa príjma tržba. Vy ste tržbu prijali u zákazníka a navyše ste mu predali tovar - vyrobený nábytok, mali by ste v tomto prípade používať registračnú pokladnicu (ale kedže sa nám predĺžilo prechodné obdobie o jeden rok, zatiaľ môžte postupovať tak ako doteraz).

Viete čo ešte schválili, že keď sa zmení miestna príslušnosť k DÚ DKP sa nemení, t.z. človek nemusí ísť na nový miestne príslušný daňový úrad zaregistrovať nové DKP. To aby dotyčný podnikateľ nemusel kupovať novú fiskálnu pamäť, na ktorej je DKP zaznamenaný.
No vo väčšine prípadov pri zmene miestnej príslušnosti sa mení aj sídlo/trv.bydlisko podnikateľa a tým pádom si tú fiškálnu pamäť zakúpiť musí
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

a sledovali ste niekto schôdzu NR? Čo je vlastne schválené? Lebo v programe vidím, že už je prerokované
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Schválené znenie:
9 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Nechápem celkom prechodným ustanoveniam:

Ustanovenie § 18(t.j. V § 18 sa slová „31. decembra 2010“ nahrádzajú slovami „31. decembra 2011“) v znení účinnom od 30. decembra 2010 sa nevzťahuje na podnikateľa, ktorému vznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu prvýkrát po 30. decembri 2010.“


Viete to niekto vysvetliť?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja to chápem takto:
- kto ERP mal doteraz, novú podľa nových predpisov si musí zadovážiť do 31.12.2011, dovtedy "ide" podľa vyhlášky (PD pri úhrade OFak, žiadne vklady do pokladne atď)
- kto ERP doteraz nemal a pri úhrade OFak vyhotovoval PD, od 31.12.2010 musí mať ERP a to podľa zákona, resp. hotovosť už nemôže prijímať (samozrejme za predpokladu, že sa naňho tá povinnosť vzťahuje, za účtovnícke služby to neplatí).

Ale ak sa mýlim, veľmi rada sa nechám poučiť.
4 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

K zákonu o ERP - v §7 ods.3 posledná veta platí teraz toto:
Pri zmene miestnej príslušnosti daňového úradu dovtedy miestne príslušný daňový úrad zruší daňový kód elektronickej registračnej pokladnice a nový daňový kód elektronickej registračnej pokladnice pridelí ten daňový úrad, ktorý sa stal miestne príslušným.

v novelizácii z 02.12.2010 je toto:

  1. V § 7 ods. 3 posledná veta znie: „Pri zmene miestnej príslušnosti daňového úradu sa daňový kód elektronickej registračnej pokladnice nemení.“

- mám tomu rozumieť tak, že ak daňový subjekt zmení miestnu príslušnosť - sídlo, trvalý pobyt - nebude potrebné odhlásiť ERP z DÚ a prihlásiť na novom DÚ ?
Napr.: ak PO patrila pod DÚ BAIII, DKP začínal: 602xxxxxxxxxx001 toto zostane aj keď PO zmení sídlo a bude patriť napr. pod DÚ BAVI - DKP bude stále: 602xxxxxxxxxx001 ???
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

Viete mi prosim niekto dat prosim jednoznacnu odpoved: Mozem aj nadalej az do 31.12.2011 predavat tovar (ktory bol objednany cez eshop) a zakaznici si ho prisli vyzdvihnut osobne na fakturu s pokladnicnym dokladom? Budem velmi vdacna za odpoved.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Podľa mňa takto môžeš postupovať len do 30.12.2010, dňa 31.12.2010 už nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať