Zavrieť

Porady

Aké odvody platia členovia štatutárnych orgánov od 1.1.2011

Aké odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne ,platia členovia štatutárnych orgánov poberajúcich odmenu za výkon funkcie od 1.1.2011.
ďakujem
Usporiadat
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Ak má taký právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na príjem zdaňovaný podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a ods. 2 a 3 zákona dani z príjmov napr. odmeny konateľa musí ho zamestnávateľ prihlásiť do sociálnej poisťovne do 31.1.2011. Ale odvody bude platiť podľa toho či pôjde o pravidelný príjem, alebo nepravidelný príjem. Pravidelný to znamená vyplácaný každý mesiac. Ale pozor, lebo v podstate aj štvrťročne vyplácané odmeny sú vlastne pravidelné, ale pre tento zákon sa pravidelným považuje mesačné vyplácanie.
Z pravidelných príjmov sa platia odvody ako u normálneho zamestnanca, teda nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti.
Pri nepravidelných príjmoch sa platí len dôchodkové poistenie.
A platí aj zdravotné poistenie.
Naposledy upravil mariana11 : 28.01.11 at 19:38
0 0
petrako petrako

petrako je offline (nepripojený) petrako

A pokial konatel je spolocnikom jednoosobovej sro a nepobera odmeny ani ako konatel ani ako spolocnik? Treba sa prihlasit na SP? Ja si myslim ze nie,,,,staci ak si platí ako FO ZP.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

petrako Pozri príspevok
A pokial konatel je spolocnikom jednoosobovej sro a nepobera odmeny ani ako konatel ani ako spolocnik? Treba sa prihlasit na SP? Ja si myslim ze nie,,,,staci ak si platí ako FO ZP.
Včera na školení prednášajúci povedal, že podľa neho treba prihlásiť. Ale že je možné, že poisťovne budú mať iné pokyny. Jedna známa sa pýtala u nás na sociálke a tam jej povedalii, že pokiaľ nepoberá odmeny, tak nemusí. Najlepšie je ak sa každý spýta vo svojej poisťovni.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

mariana11 Pozri príspevok
Včera na školení prednášajúci povedal, že podľa neho treba prihlásiť. Ale že je možné, že poisťovne budú mať iné pokyny. Jedna známa sa pýtala u nás na sociálke a tam jej povedalii, že pokiaľ nepoberá odmeny, tak nemusí. Najlepšie je ak sa každý spýta vo svojej poisťovni.
Mne zase povedali na SP, že konateľa treba prihlásiť ako poberateľa nepravidelného príjmu, a potom keď bude mať príjem tento sa rozpočíta na všetky predchádzajúce mesiace a z toho vykoná odvod .
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

pavol54 Pozri príspevok
Mne zase povedali na SP, že konateľa treba prihlásiť ako poberateľa nepravidelného príjmu, a potom keď bude mať príjem tento sa rozpočíta na všetky predchádzajúce mesiace a z toho vykoná odvod .
No je to trocha divné, lebo ak k 1.1. nema konateľ žiadnu zmluvu o poberaní nejakej, hoci aj nepravidelnej, napríklad že odmenu dostane raz ročne, tak neviem, prečo by sa mal prihlásiť. Na druhej strane, zas nikto nevie či v priebehu roka nejakú odmenu dostane. To mi príde, že sa má prihlásiť len tak preventívne. Ja si myslím, že je naozaj lepšie prihlásiť každého konateľa ak nepoberá pravidelné odmeny ako poberateľa nepravidelného príjmu. Tu vám nemôže nikto nič vytknúť, že ste niečo porušili. V druhom prípade, sa to môže stať. Takže ja tiež prihlásim všetkých konateľov, aj ked povedali na sociálke, že netreba.
A áno odmena pri nepravidelnom prijme sa rozpočítava na predchádzajúce mesiace.
Naposledy upravil mariana11 : 30.01.11 at 08:31 Dôvod: Prečiarknuté beriem späť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?
1 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

KEJKA Pozri príspevok
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?
Tak na tie výkazy som nepomyslela....takze nikoho nebudem hlásiť preventívne.
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

mariana11 Pozri príspevok
Tak na tie výkazy som nepomyslela....takze nikoho nebudem hlásiť preventívne.
Ja mam tiez s.r.o., ktora nema ziadnych zamestnancov. Na SP nie je registrovana ako zamestnavatel. S. r. o. ma dvoch spolocnikov (PO + FO), pricom jeden zo spolocnikov je konatelom (FO). Neviem o ziadnej zmluve, ktora by zakladala vyplacanie odmien konatelovi. Pravidelne neboli vyplacane ziadne. Myslite, ze treba konatela prihlasit?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

adams Pozri príspevok
Ja mam tiez s.r.o., ktora nema ziadnych zamestnancov. Na SP nie je registrovana ako zamestnavatel. S. r. o. ma dvoch spolocnikov (PO + FO), pricom jeden zo spolocnikov je konatelom (FO). Neviem o ziadnej zmluve, ktora by zakladala vyplacanie odmien konatelovi. Pravidelne neboli vyplacane ziadne. Myslite, ze treba konatela prihlasit?
Ja nebudem prihlasovať, už som sa definitívne rozhodla.Aj na základe vyjadrenia Kejky. Až ked začnú poberať nejaké odmeny.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

mariana11 Pozri príspevok
Ja nebudem prihlasovať, už som sa definitívne rozhodla.Aj na základe vyjadrenia Kejky. Až ked začnú poberať nejaké odmeny.
Každý prípad je treba posudzovať individuálne. Ak má sro zamestnancov tak je prihlásená. Nech skúsi prísť konateľ do banky že chce hypotéku alebo stavebný úver a ak im ukáže že má nepravidelný príjem alebo že robí zadarmo tak si môže isť zahvízdať do Žiliny na lampáreň. Toto zákonné opatrenie bolo prijaté pre tých čo sú za vodou a už nemusia nič, len užívať zisk a to má zase iné súvislosti. Myslím si že lepšie je konateľa prihlásiť na nepravidelný príjem a potom sa uvidí. Ale to je môj osobný názor.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Soc poist definuje: Podmienkami nadobudnutia postavenia zamestnanca od 1. januára 2011 bude teda existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti, vyplývajúceho z tohto právneho vzťahu. Obe podmienky musia byť splnené súčasne. Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, bude zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.

Čo znamená: existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti
(Konateľ na základe spoločenskej zmluvy ktorá nerieši jeho odmenu spľňa všetky podmienky alebo musí byť zvlášť zmluva, rozhodnutie na určenie k poberaniu napr. nepravideľných príjmov?)

Ja to vidím takto:
1, Keď musí byť zvlášť zmluva o poberaní príjmov aby sa splnili všetky podmienky a konateľ nemá takú zmluvu vtedy neprihlásim.

2, Keď aj bez zmluvy o poberaní príjmov sú splnené podmienky tak by som prihlásil.( V tomto pripade by som musel prihlásiť každého konateľa v každom s.r.o. v ktorom figuruje)

Ja sa prikláňam k 1, bodu a nerád by som prihlasoval. Mám 1 konateľa ktorý figuruje v troch s.r.o. a nemá žiadne príjmy ani zmluvu a nechcel by som ho cez tri firmy prihlasovať a posielať nulové hlásenia. Ako vidíte?

ĎAkujem
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

pavol54 Pozri príspevok
Každý prípad je treba posudzovať individuálne. Ak má sro zamestnancov tak je prihlásená. Nech skúsi prísť konateľ do banky že chce hypotéku alebo stavebný úver a ak im ukáže že má nepravidelný príjem alebo že robí zadarmo tak si môže isť zahvízdať do Žiliny na lampáreň. Toto zákonné opatrenie bolo prijaté pre tých čo sú za vodou a už nemusia nič, len užívať zisk a to má zase iné súvislosti. Myslím si že lepšie je konateľa prihlásiť na nepravidelný príjem a potom sa uvidí. Ale to je môj osobný názor.
Nejako si v tomto príspevku sám odporuješ. Najprv napíšeš že konateľ ak ukáže v banke že má nepravidelný príjem, tak nepochodí...a potom napíšeš že je ho lepšie prihlásiť na nepravidelný príjem. Tak neviem ako to mám chápať.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

KEJKA Pozri príspevok
nuž s takým opatrným postupom zasa nesúhlasím. jednoosobová sro, jeden konateľ, nemá žiadnu zmluvu, nepoberal príjem, nemá zamestnancov.
Pracuje "za podiely na zisku", odvody si platí z iného dôvodu.
alebo neplatí, ak je študent. Takých sro je viac.
Sro teda nie je ani registrovaná na SP, a keby bol takýto postup záväzný, tak sa registrovať musí aj ako sro a potom sro prihlási konateľa a z toho dôvodu bude dávať mesačne nulové výkazy?
To je čo za nezmysel?
KEJKA, ináč teraz som sa dozvedela, že výkazy za nepravidelný príjem sa budú dávať len za tie mesiace ,ked je príjem, takze ziadne nulové výkazy.
2 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Konateľa a pod. musíte do SP prihlásiť k 1.1.2011 vtedy, ak existuje zmluva, dohoda a pod. o tom, že poberá za výkon funkcie odmenu. Ak takáto zmluva resp. dohoda neexistuje a nie je isté, kedy a či vôbec konateľ odmenu dostane, nemusíte ho do SP prihlasovať už k 1.1.2011.

V SR existujú tisíce spoločností (a každá má zo zákona konateľa) ktoré reálne nevykonávajú žiadnu činnosť, nemajú žiadnych zamestnancov - takéto sa samozrejme nebudú v SP musieť registrovať ako zamestnávatelia a nebudú prihlasovať v SP svojich konateľov...

Konateľa a pod. budete musieť prihlásiť v okamihu, kedy sa dozviete o skutočnosti, že odmenu bude mať. Po vyplatení odmeny ho zo SP odhlasovať nebudete.

Súčasne potvrdzujem, že nové výkazy poistného (nepravidelné odmeny a odmeny doplatené bývalým zamestnancom) sa posielajú len za tie mesiace, v ktorých bolo niečo zamestnancom s nepravidelným príjmom (resp. bývalým zamestnancom) vyplatené. Prázdne výkazy sa neposielajú.
19 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Jozef Mihál Pozri príspevok
Konateľa a pod. musíte do SP prihlásiť k 1.1.2011 vtedy, ak existuje zmluva, dohoda a pod. o tom, že poberá za výkon funkcie odmenu. Ak takáto zmluva resp. dohoda neexistuje a nie je isté, kedy a či vôbec konateľ odmenu dostane, nemusíte ho do SP prihlasovať už k 1.1.2011.

V SR existujú tisíce spoločností (a každá má zo zákona konateľa) ktoré reálne nevykonávajú žiadnu činnosť, nemajú žiadnych zamestnancov - takéto sa samozrejme nebudú v SP musieť registrovať ako zamestnávatelia a nebudú prihlasovať v SP svojich konateľov...

Konateľa a pod. budete musieť prihlásiť v okamihu, kedy sa dozviete o skutočnosti, že odmenu bude mať. Po vyplatení odmeny ho zo SP odhlasovať nebudete.

Súčasne potvrdzujem, že nové výkazy poistného (nepravidelné odmeny a odmeny doplatené bývalým zamestnancom) sa posielajú len za tie mesiace, v ktorých bolo niečo zamestnancom s nepravidelným príjmom (resp. bývalým zamestnancom) vyplatené. Prázdne výkazy sa neposielajú.

Veľmi pekne ďakujeme za vysvetlenie.
Ešte by ma zaujímalo ak sa zruší zmluva o poberaní odmeny za výkon funkcie konateľa, alebo už nebude konateľom v spoločnosti? Vtedy treba odhlasovať?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Samozrejme, vtedy treba konateľa zo SP odhlásiť.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dobrý večer, ked ste sa zapojili, sú rôzne teorie, napr. že
* ak konateľ je riadnym zamestnancom, takže je prihlásený, teraz ho vraj treba prihlásiť ešte osobitne ako konateľa - to hádam nie?
* ak je niekto zamestnanec a aj má DIČ na príjem z nájmu, tak sa musí prihlásiť-registrovať do ZP ako SZČO....to je logické.
* ak je niekto SZČO a je z toho dôvodu registrovaný v ZP, pritom má príjem z nájmu, tak sa osobitne registrovať nemusí, správne?
* ak konateľ bude mať nepravidelný príjem, ale sro má aj riadnych zamestnancov, tak v mesiaci, ak ten konateľ nebude mať žiadny príjem, netreba zaňho vyplniť vo výkaze nulový riadok? /lebo mesačný výkaz nulový nebude-budú tam bežní zamestnanci/,.logicky mi vychádza, že nulový za konateľa sa uvádzať nebude, len aby to aj zvládol EZU systém /pardon, občas "nesystém"/
* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?
...................
prepáčte, že miešam otázky spolu, určite ich je viac, napadli ma v rýchlosti tieto.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Výkazy budú dvojaké:
Masačný výkaz pre pravidelné príjmy .Preto pomenovanie mesačný

Výkaz poistného pre nepravidelné príjmy. Ten sa bude dávať len vtedy, ked bude vyplatený príjem.
2 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
* ak konateľ je riadnym zamestnancom, takže je prihlásený, teraz ho vraj treba prihlásiť ešte osobitne ako konateľa - to hádam nie?

Áno, treba ho prihlásiť druhýkrát - rovnako ako je to v prípadoch, kedy je niekto zamestnanec v prac. pomere a súčasne má aj dohodu v tej istej firme.

* ak je niekto zamestnanec a aj má DIČ na príjem z nájmu, tak sa musí prihlásiť-registrovať do ZP ako SZČO....to je logické.
* ak je niekto SZČO a je z toho dôvodu registrovaný v ZP, pritom má príjem z nájmu, tak sa osobitne registrovať nemusí, správne?

Ako SZČO sa prihlasuje len jeden jediný raz - to platí pre ZP a aj pre SP. Aby nedošlo k omylu - z príjmov z prenájmu sa do SP neplatí.

* ak konateľ bude mať nepravidelný príjem, ale sro má aj riadnych zamestnancov, tak v mesiaci, ak ten konateľ nebude mať žiadny príjem, netreba zaňho vyplniť vo výkaze nulový riadok? /lebo mesačný výkaz nulový nebude-budú tam bežní zamestnanci/,.logicky mi vychádza, že nulový za konateľa sa uvádzať nebude, len aby to aj zvládol EZU systém /pardon, občas "nesystém"/

Konateľ s nepravidelným príjmom sa neuvádza na mesačnom výkaze ale na novom výkaze poistného a to len za mesiace, v ktorých má vyplatený príjem. Prázdny výkaz poistného - to sa už opakujem - sa neposiela.

* konateľ nepoberá žiadnu odmenu, nemá žiadnu zmluvu, ale podľa ZDP je zamestnancom, takže sa mu vyplácajú cestovné náhrady. Ak v tomto prípade sa mu vyplatí v rámci ZSC vreckové, tak ho ttreba prihlásiť do SP, ZP z titulu vreckového? Teda rovnaký postup, ako keby mal nepravidelný príjem?

Áno, ide o zdaniteľný príjem ktorý mu plynie z titulu funkcie konateľa, z ktorého sa od 1.1.2011 platí poistné na sociálne poistenie - zrejme pôjde o nepravidelný príjem - preto ho treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom.
13 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
okrem ocenenia ďakujem za jasné vysvetlenie. Áno ten nový výkaz som zaregistrovala, ale som sa ním ešte nezaoberala. Otázky a odpovede na ne chvalabohu sú zatial pre mňa čisto hypotetické.
ešte raz ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať