Zavrieť

Porady

Naj RECEPTY mňami mňam

Cesnaková krémová polievka:

Jednoduchá polievka starých mám:
Potrebujeme:
- strúčiky cesnaku podľa chuti (kto ako má rád silu cesnaku)
- maslo
- 0,5l vody + 0,5l mlieka
- bujón aký chcete
- sol, vegeta
- olej+múka na zásmažku

Postup:
Na masle osmažíme prepasírovaný cesnak. Keď trošku chytí farbu pridáme vodu, mlieko a bujón. Privedieme do varu. Počas toho ako nám bude pomaličky vrieť si pripravíme zásmažku (do malého hrnčeka dáme olej a múku a na miernom ohni necháme múku speniť, zmení aj farbu na hnedkastú) Zásmažku necháme chvíľu vychladnúť a za stáleho miešania vlejeme do polievky. Prevaríme pričom by nám mala zhustnúť. Ak sa Vám zdá stále riedka nebojte sa zásmažky pridať aj druhý krát. Na samý koniec pridáme soľ a vegetu podľa chuti.
V prípade, že sa Vám zhrčkavie nevešajte hlavu, aj mne sa to stale neraz, stačí vziať sitko a prepasírovať, polievka je ešte lepšia, jemnejšia.


Prajem dobrú chuť.
Usporiadat
ivonka4 ivonka4

ivonka4 je offline (nepripojený) ivonka4

Bazový sirup


Potrebujeme:
 15 kvetov bazy
 8 dkg kyseliny citrónovej
 2 kg cukru
 1 ks petol (2,5g)


Postup:
V 2 l vody lúhujeme kvety bazy 24 hodín a potom scedíme z kvetov. Pridáme 2 kg cukru a petol. Nalejeme do fliaš.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

plada Pozri príspevok
Ja dávam miesto majonézy tatarskú omáčku s jogurtom, je ľahšia.
ja zase namiesto jogurtu kyslú smotanu, ale každopádne s tatarkou
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Na dovolenke v Tunise mi veľmi chutil šalát mechouia (mešuja), denne som si ho dávala na tanier. Pýtala som sa na recept, povedali mi, že paradajky, papriky, cesnak a cibuľu upečú v rúre, nahrubo pomelú, zmiešajú s prísadami a je to.
Našla som tento recept, pripájam, vyskúšajte. Môžete piecť v trúbe, nakladaný citrón som tam nevidela, dá sa prispôsobiť tomu, čo máme.
Suroviny:
6 veľkých zrelých paradajok, 6 zelených paprík, 3 veľké strúčiky cesnaku, 2 veľké cibule, 100 g tuniaka konzervovaného v olivovom oleji, 2 steblá stonkového zeleru, šťava z 1 citróna, 1 nakladaný citrón, 1 CL lístkov koriandru, 1 CL lístkov petržlenovej vňate, soľ, 2 vajcia uvarené na tvrdo, 100 g olív bez kôstok, 2 CL na drobno nakrájaných kapár, 1 CL mletej rasce
Postup:
Umyté papriky, paradajky, olúpané cibule a cesnak grilujeme. Grilovanú zeleninu olúpeme a nakrájame na drobno. Dáme ich do šalátovej misy. Pridáme na drobno pokrájanú koriandrovú vňať, petržlenovú vňať, kapary a nakladaný citrón. Primiešame na malé kúsky nakrájaný stonkový zeler. Okoreníme soľou, mletou rascou, citrónovou šťavou a všetko dobre premiešame i s olivami. Tuniaka scedíme z oleja, rozoberieme vidličkou a uložíme na povrch šalátu. Obložíme osminkami na tvrdo uvarených vajec a ozdobíme podľa vlastnej fantázie. Podávame s Pita chlebom, bagetou alebo s čerstvým pečivom. Podávame ako prejedlo, pohostenie, ale v horúcich dňoch poslúži ako osviežujúci ľahký obed, či večera.
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ivonka4 Pozri príspevok
Cesnaková pomazánka

Potrebujeme:
- tvrdý syr na strúhanie
- majonéza
- cesnak
- štipka soli

Postup:
Do nastúhaného syra dáme postupne majonézu tak, aby sme ju vedeli rozotierať. Pridáme pretlačený cesnak a štipku soli.

Je to výborné a hlavne rýchle pre nečakané návštevy, ponatierať ako jednohubky.
Výborná pomazánka , robievam ju , len pridávam k tomu aj pochúťkovú smotanu , ktorá majonézu zjemní .
4 0
Štefanka Štefanka

Štefanka je offline (nepripojený) Štefanka

Cesnaková nátierka s tvarohom
3 strúčiky cesnaku, 100 g bambína, 125 g masla, 250 g jemného tvarohu,
2 ks na tvrdo uvarené vajcia, 1 kávova lyžička vegety.
Všetko spolu dobre vymiešame. Dáme odstáť na chladne miesto.
4 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Dnes som piekla Bezpracný perník. veľmi dobrá vec.

Cesto:
2 hrnčeky hladkej múky, 1 hrnček kryštálového cukru, 1 prášok do perníka, 1 PL kakaa 1/4 hrnčeka oleja, mlieko podľa potreby (cca 1 a 1/2 hrnčeka).

tvaroh rozmiešame s cukrom, žltkom, vanielkovým cukrom a mlieko. nanesieme na cesto v tvare mriežky alebo len tak kade - tade ako ja.

ja som mala asi 180 b tvarohu a mohol byť tvarohovejší. nabudúce ked ho budem piecť kúpim viac tvarohu.

MŇAM.
PA032374.jpg  
2 0
Dana1 Dana1

Dana1 je offline (nepripojený) Dana1

podľa možnosti vždy pozitívne naladená... :-))) ...viac
Keby niekto potreboval prikladám recept na MEDOVNÍKY.

30 dkg smetol, 28 dkg práškový cukor, 70 dkg hladkej múky, 4 celé vajcia, 6 PL medu, 1 KL sódy bikarbóny, 1 KL škorice.

spracovať cesto a nechť cez noc odstáť v chladničke.

Cukrová poleva: 1 bielok, 15dkg práškového cukru, 1 KL solamilu, pár kvapiek citr.šťavy. šťaháme, kým sa poleva neleskne.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

pisem mimo temy.
predstavte si,dnes som dostala na poradackej poste sukromnu spravu od ivonky24,
kde ma slovne nepekne,rucne strucne prikladne po slovensky napadla za to,ze som si dovolila podotknut,ze tu uz taka tema ako "najlepsie recepty "je.
pripada vam to normalne?

a pre teba ivonka24-mozes ma urazat kolko chces.pokusim sa na to zvyknut.......
tu mas tu svoju staru temu a pis si sem.sikovnejsi poradaci ti ju uz nasli.
a svoje slovne prejavy mozes pisat priamo do temy,ked ti pripadaju normalne.nemas sa predsa za co hanbit...ze ano???
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

osky Pozri príspevok
pisem mimo temy.
predstavte si,dnes som dostala na poradackej poste sukromnu spravu od ivonky24,
kde ma slovne nepekne,rucne strucne prikladne po slovensky napadla za to,ze som si dovolila podotknut,ze tu uz taka tema ako "najlepsie recepty "je.
pripada vam to normalne?

a pre teba ivonka24-mozes ma urazat kolko chces.pokusim sa na to zvyknut.......
tu mas tu svoju staru temu a pis si sem.sikovnejsi poradaci ti ju uz nasli.
a svoje slovne prejavy mozes pisat priamo do temy,ked ti pripadaju normalne.nemas sa predsa za co hanbit...ze ano???
nie!!!! mala si pravdu, ja som sa tiež čudovala, že zakladá novú tému.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Vajce v žemli

kaiserky
vajcia podľa počtu žemlí
parmezán, nastrúhaný
bylinky podľa chuti - petržlen, pažítka, estragón....
smotana
soľ, čierne korenie

Zohrejte trúbu na 175 C. Žemlám odkrojte vršky a spodný diel vydlabte aby vznikli "misky". Do každej nasypte trocha syra, vlejte 1vajce, pridajte smotanu, posypte bylinkami, syrom, osolte a okorente a dajte na 20-25 min zapiecť. Na posledných 10 min pridajte vršok žemle.
Po upečení nechajte pár minút stáť a papajte....

Prajem dobrú chuť
9 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Ravioli con ricotta e spinaci in salsa di pomodoro

Jeden z najpopularnejsich juhotalianskych pokrmov, nebicko v papuli.

Plnka:
Spenat uvarime v osolenej vode, asi tak 200g. Poriadne ho vyzmykame, aby sme ho zbavili vody. Pridame rovnake mnozstvo syra ricotta, ktory sme tiez zbavili vody, hrst postruhaneho parmezanu, jedno vajce. Poriadne premiesane a stedro dochutime solou, ciernym korenim a muskatovym orieskom. Z tohto mnozstva pripravime tak 30 raviol.

Plnkou naplnime ravioli, na ktore mozeme pokojne pouzit cesto, ake sa pouziva na lekvarove pirohy. Uvarime.

Omacka:
Najlepsie je pouzit paradajky Roma. Su take podlhovaste, trochu mensie ako tie, na ktore sme zvyknuti. Maju lepsiu chut a su masitejsie, co je pri tejto omacke dolezite. Nic sa nestane, ak pouzijeme klasicke paradajky, akurat budeme mat vacsi odpad. Rozhodne sa vsak vyhneme konzervovanym (tu chybu som urobil) a na pretlak ani nepomyslime. Narezeme iba supku pozdlzne, poblansirujeme niekolko sekund, nasledne dame do misy so studenou vodou. Odlupneme supku, nakrajame na stvrtky, vykrojime celu stredovu cast, ktora obsahuje semena. Vyjadierkovane stvrtky narezeme pozdlzne na pasiky (tzv. julienne), ktore nasledne pokrajame, az dostaneme male kococky (tzv. brunoise). Do panvice nalejeme trosku olivoveho oleja a pridame jeden rozpuceny strucik cesnaku na kazdych pat paradajok. Restujeme na miernom ohni asi dve minuty, pridame paradajky, osolime, okorenime, restujeme este asi jednu minutu. Cesnak odstranime, pridame potrhane listy bazalky a restujeme este asi pol minuty. Pridame trochu tuheho masla, roztopime a hned odstavime.

Uvarene ravioli podavame pomiesane s paradajkovou omackou.

Roma paradajky dostat v Lidli po 500g za 1,09€. Videl som ich tiez v Tescu. Ricotta je lahky kremovy syr, ktory sa najde v kazdych lepsich potravinach. Pokial ide o parmezan, pravy parmezan je tvrdy syr Parmigiano-Reggiano a zrie 12-36 mesiacov. Mozeme pouzit aj jeho blizkeho pribuzneho, Grana Padano, ktory je o nieco lacnejsi, kedze nezrie tak dlho. Parmezan si vsak uplatnenie urcite najde, dokonca sa neoplati vyhadzovat ani tu tvrdu korku, ktora sa da zamrazit a potom pouzit do nejakej silnej polievky (napr. fazulovej alebo nejakej podobnej). Oba syry dostat v kazdych lepsich potravinach.
Naposledy upravil Slayer666 : 26.04.11 at 16:40
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Spaghetti alla carbonara

Jednoducha a rychla klasika. Vo velkom hrnci nechame zovriet osolenu vodu. Postruhame asi 50g parmezanu a este ho v ruke podrvime na prasok (je to tvrdy syr, takze sa krasne rozpadava). Trochu cierneho korenia pomelieme alebo podrvime nahrubo. Jedno vajce rozslahame v miske spolu s trochou korenia, soli a dvoma stedrymi polievkovymi lyzicami parmezanu. Na velku panvicu nalejeme trochu olivoveho oleja a na miernom ohni restujeme slaninu nakrajanu na kocky (asi take mnozstvo ako na halusky) s troskou korenia. Teraz dame varit spagety, asi tak 90g. Ked su takmer al dente, pridame trochu vody, v ktorej sa varia spagety, do panvice, pridame spagety a este trochu vody. Miesame. Za staleho miesania nalejeme vajecno-syrovu zmes, miesame dalej a podla potreby pridavame spagetovu vodu, aby sa vytvorila omacka smotanovej konzistencie. Na tanier nasypeme trochu parmezanu, pridame spagety a opat posypeme parmezanom.

Co sa tyka slaniny:
V talianskom recepte sa pouziva guaciale alebo pancetta, ale kedze tie u nas nedostat, mne sa osvedcila anglicka slanina.

Co sa tyka syra:
Da sa pripravovat s parmezanom (dlhozrejucim kravskym syrom) alebo syrom Pecorino Romano, co je dlhozrejuci tvrdy ovci syr cenovo na urovni Grana Padano, alebo ich kombinaciou.

Treba si davat pozor, aby sa spagety pri vareni v panvici nerozvarili, preto ich treba vyberat, kym su este trochu tvrde.
Naposledy upravil Slayer666 : 27.04.11 at 10:09
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Kung pao ťi ting

Zakladom tohto secuanskeho jedla su cili papricky osmazene v oleji, ktore dodavaju charakteristicku chut a tiez charakteristicku stiplavost. Je potrebne ich pouzit tak hrst, takze je lepsie zvolit nejaku miernejsiu odrodu a odstranit vsetky zilky a semena. Mozu sa pouzit cerstve, ako to preferuju v provincii Kuej-čou, alebo susene, ako sa to pripravuje v provincii S-čchuan. Ale bez papriciek osmazenych v oleji to nie je kung pao, iba masove kocky vo woku na cinsky sposob.

Tri velke struciky cesnaku a rovnake mnozstvo cerstveho dumbiera posekame nadrobno. Asi pat jarnych cibuliek pokrajame na kolieska, ale listovu cast nepouzijeme. Kuracie stehna alebo prsia nakrajame na male kocky (ting), asi 400g. Kurca marinujeme asi polhodinu s pol lyzickou soli, dvoma lyzickami klasickej sojovej omacky, lyzickou ryzoveho vina, jeden a pol lyzickou skrobu a troma lyzickami vody.

V osobitnej miske zmiesame prisady na omacku: tri lyzicky cukru, tristvrte lyzicky skrobu, lyzicku klasickej a lyzicku tmavej sojovej omacky, tri lyzicky ryzoveho octu, lyzicku sezamoveho octu a tri lyzicky vyvaru alebo vody.

Rozpalime wok, pridame trochu oleja a rozolejeme po stranach. Pridame papricky a smazime, nesmieme ich vsak spalit. Pridame dumbier a miesame, potom cesnak a asi tri-styri sekundy na to marinovane maso a miesame, kym nezacne stracat ruzovu farbu. Pridame cibulku, prazene arasidy a lyzicku podrveneho secuanskeho korenia, premiesame. Zamiesame omacku, aby sa rozpustil skrob, a nalejeme vo woku. Miesame, az kym omacka nezhustne a neobali maso. Ihned podavame s dusenou ryzou.

Co sa tyka prisad:
Secuanske korenie su tobolky kra rodu Zanthoxylum, ktore maju jemne citronovu pachut a v ustach a na jazyku vyvolavaju mierne trpnutie. Dost vyrazne zmiernuju palenie papriciek. Mali by ich mat v hypermarketoch ako Carrefour alebo Hypernova a tiez v Metre.

Ryzove vino sa da nahradit podobnym destilatom, napr. ginom alebo vodkou, casto sa pouziva suche sherry.

Tmavu sojovu omacku by mali mat v kazdom lepsom supermarkete, ale nie je nevyhnutna. Ryzovy ocot bezne dostat v lepsich supermarketoch, mozno vsak pouzit aj vinny ocot, ale na liehovy zabudnite.
2 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Dve vynikajuce francuzske polievky, ktore sa urcite kazdemu hodia do repertoara. Aj ked ich priprava trva asi 2 hodiny, rozhodne nie je pracna a ani pri tom netreba velmi stat. Za tu chut to rozhodne stoji.

Soupe à l'oignon

V preklade cibulova polievka, je to nieco uplne ine a hlavne podstatne lepsie nez ta variacia cibulacky, na ktoru sme zvyknuti (mozno ste mali vacsie stastie). Recept je prastary a zrejme pochadza z Francuzska, kde sa stale pripravuje.

Budeme potrebovat asi 700g cibule pokrajanej na polkolieska. Vo velkom hrnci roztopime asi 50g masla s trochou oleja, pridame cibulu, prikryjeme, a 15 minut nechame na slabom ohni, kym trochu nezmakne. Pridame po lyzicke soli a cukru a za casteho miesania na miernom ohni restujeme, az kym cibula nie je uplne makka a nechyti velmi vyraznu, hlboku zlatu farbu, co potrva aspon 30 minut. Tymto cibula ziska chut velmi mocnu vyraznu. Pridame stedru lyzicu muky a za staleho miesania restujeme asi dve minuty. Potom odstavime, postupne vmiesavame hnedy hovadzi vyvar, asi tak dva litre. Vratime na ohen a varime este aspon 40 minut.

Polievku mozeme podavat iba tak, alebo s chlebovymi kockami, popripade jeden oblubeny sposob podavania je nasledujuci: polievku nalejeme do misiek, do kazdej pridame par kvapiek brandy, osmazene chlebove kocky, nastruhany syr gruyère alebo emental a syr zatopime.

Crème vichyssoise glacée

Je to studena porovo-zemiakova polievka, ktoru vraj vynasiel v roku 1917 jeden franzusky sefkuchar newyorskeho hotela.

Budeme potrebovat aspon tri velke pory, ktorych bielu cast pokrajame na tenke kolieska, poriadne premyjeme vodou kvoli piesku a ususime. Opat roztopime maslo a olej vo velkom hrnci a postupujeme ako v prechadzajucom recepte na cibulovu polievku, akurat nechame por chytit trochu hnedu farbu. Potom pridame asi pat zemiakov nakrajanych na kolieska, zalejeme asi 1,5 litrom vody, pridame lyzicu soli a varime aspon 40 minut. Odstavime, v mixeri alebo robotom vsetko pomixujeme, pridame 250ml slahackovej smotany a dame vychladit, alebo to mozeme jest aj teple. Zdobime posekanou pazitkou.
Naposledy upravil Slayer666 : 21.05.11 at 20:45
5 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Mousse au chocolat

Tento recept je z knihy zvanej Mastering the Art of French Cooking od Julie Child et al., povazovanej za definitivny navod na francuzsku la cuisine bourgeoise (domaca kuchyna) a za jednu z najlepsich knih o vareni, ake boli za poslednych 100 rokov napisane. Julia Child v knihe spomina, ze so svojim timom vyskusala mnoho variacii tohto slavneho dezertu, a tento povazuje za najlepsi. Je kus pracny, ale stoji aj za dvojnasobok namahy.

Potrebujeme dva pomarance, podla moznosti sytej farby. Skrabkou na zeleninu z nich oskrabeme vsetky koru, ale iba jej oranzovu cast, lebo ta biela je horka. Pokrajame ju na julienne pasiky a varime vo vode asi 15 minut, kym nezmakne. Medzitym si pripravime sirup. Do maleho hrnca nalejeme 100ml vody a pridame 150ml cukru a dve lyzice citronovej stavy, ktora zabrani tomu, aby cukor krystalizoval. Varime, kym sirup nedosiahne asi 108°C, co spozname tak, ze ked vezmeme trochu sirupu medzi prsty a tie od seba odtiahneme, tak asi na vzdialenost 3cm sa sirup bude natahovat ako lepidlo. Potom odstavime a pridame pomarancovu koru a nechame v sirupe aspon 30 minut. V tomto sirupe nam kora vydrzi v chladnicke aj tyzdne. Potial sa da pripravit v predstihu.

Dalej potrebujeme 90g horkej cokolady a rovnake mnozstvo masla. Jednoducha umera - cim kvalitnejsia cokolada, tym lepsi dezert bude. V sklenenej miske nad horucou, avsak nevrejucou, vodou roztopime cokoladu spolu s 30ml velmi silnej kavy. Vychladime a vslahame maslo.

Dve zltka vyslahame a za staleho slahania postupne pridavame 90 ml cukru a slahame, kym krem nie je husty a pri dopade do nadoby netvori stuhu. Pridame 30ml rumu, brandy, skotskej alebo podobneho alkoholu. Julia Child pise pomarancovy liker, ja pouzivam rum. Ale ak mate nahodou Grand Marnier alebo ine pomarancove brandy, tak to ma urcite prednost. Krem je teraz podstatne riedsi. Nalejeme ho do misky, ktora je nad horucou vodou a slahame, kym nie je tiez horuci, asi 5 minut. Potom misku ponorime do studenej vody a slahame dalej, kym krem uplne nevychladne a nie je opat husty.

Do vajecno-alkoholoveho kremu vmiesame cokoladovy krem a na male kocky (brunoise) nakrajanu pomarancovu koru.

Vyslahame s malou stipkou soli dve bielka na sneh, pridame stedru lyzicu cukru a slahame, kym sneh nie je tuhsi (meringue). Stvrtinu meringue vslahame do cokoladovo-vajecneho kremu a zvysok meringue povkladame, ako ked sa robi souffle. Rozdelime do malych misticiek alebo salok a chladime aspon 2 hodiny, najlepsie cez noc.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Omeleta by mala byt lahka, krehka, mala by sa takmer rozpadavat a v ustach rozplyvat. Nie je to loksa! Kucharky, ktore radia omeletu otacat a robit niekolko minut dohneda, su odpad a mozete ich s pokojnym svedomim ihned vyhodit. Alebo pouzit ako papier na jointy, pripadne dat do zberu.

Cela priprava omelety by nemala trvat viac ako 45 sekund a ma sa robit sprudka. Vajcia poriadne premiesajte, ale neslahajte. Nesmiete panvicu preplnit. Idealne sa omeleta pripravuje z troch vajec, idealna panvica ma priemer 25cm a je relativne plytka. Masla pouzite iba tolko, kolko je potrebne na vymazanie panvice, zhruba 30g by malo stacit, asi tak na vysku 3-5mm. Mozete pouzit prepustene maslo, ak sa obavate karcinogenov. Pri nalievani vajec musi byt panvica poriadne rozohriata, takmer ako wok na pripravu cinskych jedal. Na panvici sa bude robit bez prevracania asi 45 sekund. Pri vyklopeni na tanier by sa mala pekne rozprestriet, nie iba dopadnut ako loksa.

K vajciam mozeme pridat trochu posekanej pazitky, pripadne aj estragonu, petrzlenu a trebulky, co sa nazyva omelette fines herbes, alebo vyskusajte jeden z tychto receptov:

Omelette aux champignons

Asi 60g ocistenych sampinonov nasekame nadrobno, v troche masla na malej panvici orestujeme, dochutime solou, cerstvo pomletym ciernym korenim a cerstvo postruhanym muskatovym orechom alebo kvetom, vmiesame vacsiu stipku muky a pridame takmer stamperlik slahackovej smotany. Pomiesame a ihned odstavime. Tuto zmes pridame po lyzickach k omelete, ked nalejeme vajcia do panvice.

Omelette au thon

Pripravime si beurre maître d'hôtel rozmiesanim trochy masla s posekanym petrzlenom, trochou soli a par kvapkami citronovej stavy. Rozotrieme na tanier. Poriadne stedru lyzicu tuniaka z konzervy orestujeme asi minutu spolu s trochou cesnaku a salotky alebo jarnej cibulky nadrobno, okorenime cerstvo pomletym ciernym korenim. Tuto zmes pridame po lyzickach k ometele, ako v predchadzajucom recepte. Omeletu vyklopime na tanier, na ktory sme natreli beurre maître d'hôtel, ktore sa tymto roztopi.

Obe omelety su velmi chutne, tu druhu mam o nieco radsej.
Naposledy upravil Slayer666 : 26.05.11 at 08:30
2 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Tak vyhodit tie kucharky si viem predstavit, ale papier na jointy?, no to by bol mega joint!
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Haríra (حريرة)

Maroko, ako pise Paula Wolfert, je krajina, ktora ma vsetky predpoklady pre velku kuchynu - bohatu zem, kde zatva je niekolkokrat do roka; je krizovatkou obchodnych ciest veducich z vychodu a z Afriky do Europy; citit v nej vplyv viacerych roznych kultur, predovsetkym Arabov, Berberov, Zidov, Francuzov; a niekolkokrat bola vyznamnym centrom rozvinutych civilizacii. Vsetko toto sa odraza na jej kuchyni, ktora patri medzi tie najpestrejsie a najrozvinutejsie na svete, spolu s takymi ako francuzska, indicka, cinska, thajska, libanonska, spanielska ci talianska.

Haríra je vydatna polievka, ktora sa tradicne je pocas postneho mesiaca ramadan, a dava sa na ohen este niekolko hodin pred vystrelmi oznacujucimi zapad slnka.

Den pred pripravou zmiesame trochu drozdia s 60ml muky a asi 2dcl vody a nechame prikryte na teplom mieste.

Namocime hrst sosovice do vody asi na 15-30 minut. Asi pol kila jahnacieho pliecka (mozeme pouzit aj hovadzie, kedze jahna u nas je drahe), nakrajame na kocky ako na gulas a vo velkom hrnci bez pridania tuku restujeme na mierne nizkom ohni asi 10 minut, kym maso nechyti hnedu farbu. Tymto maso ziska tu vyraznu chut, avsak nie je pravda, ze sa uzavrie ci zatiahne. Prave naopak, tymto maso strati trochu stavy a urcite ju bude dalsou upravou stracat uplne rovnako, ako keby sme ho nenechali zhnednut. To vsak neznamena, ze je to zbytocny krok, iba sa nespravne chape. Prebehne totiz vitana zmena, chemicka reakcia znama ako Maillardova, v dosledku ktorej ziska maso tu vyraznu chut. Je to ta ista reakcia, ktora sposobuje chut hrianky. Je tiez trochu podobna karamelizacii, hlavne vysledok je velmi podobny, akurat proces je iny.

Pridame salku zelerovej stonky nadrobno, tri mensie cervene cibule nadrobno a tri lyzice paradajkoveho pretlaku. Miesame asi 7 minut, kym cibula nechyti hnedu farbu. Teraz sa tradicne pridava smen (fermentovane maslo), ale ten u nas nedostat, tak mozeme pouzit 30g masla. Pridame tiez lyzicu soli, pol salky posekanej vnate petrzlenu a pol salky posekanej koriandrovej vnate, stipku safranu a nasledujuce koreniny: takmer lyzicku kurkumy, takmer lyzicku mleteho suseneho zazvoru, lyzicku cerstvo pomleteho cierneho korenia, pol lyzicky mletej skorice, trochu postruhaneho muskatoveho orechu a pol lyzicky mletej kubeby (korenie podobne pepru, mozeme vynechat, ak nezozenieme), miesame asi minutu. Zalejeme 3 litrami horucej vody, privedieme k varu a necistoty, ktore vyplavu na povrch, odstranime. Pridame asi 4-6 paradajok, ktore sme osupali, zbavili semien a pokrajali nadrobno, pridame tiez sosovicu a jednu konzervu ciceru. Cicer je lepsie kupovat v konzerve, lebo uvarit ho trva asi 4-5 hodin a je prakticky nemozne ho rozvarit. Cize vas to vyjde lacnejsie. Prikryte varime 1,5-2 hodiny.

Naberacku (alebo dve) polievky nalejeme do kysnuteho cesta, zamiesime, a prilejeme za staleho miesania do polievky. Miesame asi 5 minut, kym polievka nezhustne. Dochutime solou, cerstvo pomletym ciernym korenim, cukrom a citronovou stavou. Pridame este malu hrst koriandrovej a petrzlenovej vnate. Odstavime.

Tato polievka patri k jedlam, ktore su este lepsie na druhy den.
Naposledy upravil Slayer666 : 26.05.11 at 12:49
2 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Bačovské rezne
3 0
Dreamka Dreamka

Dreamka je offline (nepripojený) Dreamka

Moje meno je Dori, venujem sa podnikaniu- konkretne v gastronómií. Milujem podnikať, športovať a užívať si spolu so svojou rodinkou. ...viac
Falafel sú malé vegetariánske fašírky pripravené z cíceru, vhodné pre ľuďí s vysokým cholesterolom, pretože ho neobsahujú. Jedinou nevýhodou je, že sa falafel musí fritovať v oleji. Ak používate kvalitný (slnečnicový, olivový) olej a necháte ho po fritovaní poriadne odkvapkať, dá sa toto jedlo považovať za vhodné aj pre diétnych vegetariánov. Arabský chlieb a v ňom šalát, paradajky, olivy, houmous, baklažánová nátierka, tahina a falafel chutia spolu výborne. Falafel si ľudia väčšinou dochucujú podľa vlastnej chuti. Pre kuchárov, ktorí falafel ešte nikdy nejedli udávam množstvo korenín, ktoré používame my - nebojte sa po prvých skúsenostiach experimentovať a odvoďte si vlastný recept. Dávajte si pozor na to, aby výsledná hmota (pomleté suroviny) nebola moc vlhká - hrozí totiž nebezpečenstvo, že sa Vám falafel pri fritovaní v oleji rozpadne. Ak sa Vám niečo také stane, pridajte strúhanku.

Tento recept je na 20 falafelových fašírok, na ktoré potrebujeme:



  • 250 g cícera


  • 1 cibuľu


  • 3-5 strúčikov cesnaku


  • 1 viazaničku zelenej petržlenovej vňate


  • 2 vajcia


  • 5 kopcovitých polievkových lyžíc strúhanky


  • soľ


  • polovičku čajovej lyžičky mletého čierneho korenia


  • polovičku čajovej lyžičky kumínu (mletej egyptskej rasce)


  • polovičku čajovej lyžičky mletého (strúhaného) muškátového orieška


  • polovičku čajovej lyžičky lyžička cayenského korenia (ak ho nemáte použite mletú červenú papriku)
  • olej na vyprážanie



Cícer namočíme cez noc do veľkého množstva vody (cícer zväčší svoj objem až trojnásobne). Na druhý deň ho trením v dlaniach ošúpeme a šupky odstránime.

Takto očistený surový cícer zomelieme spolu s cibuľou, cesnakom a petržlenovou vňaťou. Osolíme, okoreníme, pridáme vajcia a strúhanku, dobre premiešame a necháme aspoň hodinu stáť.

V dlaniach sformujeme malé fašírky s priemerom asi 2 cm, ktoré prážíme 3 až 4 minúty do hneda a chrumkava ponorené v horúcom oleji (najlepšie vo fritovacom hrnci).

Falafel necháme poriadne odkvapkať od oleja a konzumujeme ho teplý alebo studený.

Podávame ho s jogurtovými šalátmi, cícerovým pyré (hommosom) či baklažánovým "mutabal". Originálne sa podáva roztlačený v arabskom chlebe, dochutený pokrájanými paradajkami, kyslou uhorkou a poliaty tahínovou omáčkou.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať