Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady

Ahojte
mame tu zamestnanca ktory ma dohodnute ze sa mu bude preplacat PHM.Pouziva sukromne vozidlo je spravne dnes ze sa vychadza zo sumy 6,20 SK.
A ak niekto vie aky je postup?
Naposledy upravil Denda : 10.08.06 at 07:07 Dôvod: zmena ikony
Usporiadat
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

lenkak Pozri príspevok
Vzorec: spotreba uvedená podľa technického preukazu x cena PHM x 0,01 + 6,20 = hodnota za 1km. Potom hodnota za 1km x počet km. Bločky nemusíš mať, ale v tom prípade sa riadiš cenou platnou v danom termíne. Ceny PHM si nájdeš na www.slovnaft.sk.
Asi 30 minút chodím po tejto stránke a nemôžem neják nájsť ceny PHL prosím nasmerujte ma......
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

natkov Pozri príspevok
Asi 30 minút chodím po tejto stránke a nemôžem neják nájsť ceny PHL prosím nasmerujte ma......
Netreba blúdiť, ale cielene vyhľadávať podľa kľúčových slov. Navyše tu ceny ani nenájdeš, nájdeš tu len odkazy, kde sú tie ceny uvedené. Napr. aj tu:
http://www.statistics.sk/webdata/slo...nz/benz05n.htm
0 0
jamadu jamadu

jamadu je offline (nepripojený) jamadu

ahoj, potrebovala by som poradiť : zamestnanec použil na pracovnú cestu cestné motorové vozidlo, ktorého držiteľom je občianske združenie. Patrí mu cestovné vo výške základnej náhrady na 1 km jazdy a náhrady za spotrebované pohonné hmoty? Ak áno, je k tomu potrebný doklad o vypožičaní cestného motorového vozidla od občianskeho združenia?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
jamadu Pozri príspevok
ahoj, potrebovala by som poradiť : zamestnanec použil na pracovnú cestu cestné motorové vozidlo, ktorého držiteľom je občianske združenie. Patrí mu cestovné vo výške základnej náhrady na 1 km jazdy a náhrady za spotrebované pohonné hmoty? Ak áno, je k tomu potrebný doklad o vypožičaní cestného motorového vozidla od občianskeho združenia?
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

1) podľa uvedeného zamestnanec má nárok na kilom.náhradu a
2) nikde nie je uvedené, že zamestnanec musí mať písom.dohodu o vypožičaní od OZ. Podľa mňa je postačujúce mať prefotený TP.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Chcela by som sa poradiť ohľadne pracovnej cesty, starosta bol na zasadnutí ZMOS a pracovná cesta trvala dva dni. Prvý deň cesta trvala 15 hod., tam mal zabezpečenú bezplatnú večeru, teda tam by som mu mala stravné krátiť o 35 %, ale neviem, aká by tam mala byť vypočítaná suma. Druhý deň má v bloku za ubytovanie aj 200,- Sk za raňajky, koľko by som mu mala vyplatiť stravné, iné v ten deň nemal zabezpečené.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Náhrady stravného v Sk patria zamestnancovi a to v pásmach:
-od 5-12 hod. 89, Sk
- nad 12-18 hod. 135 Sk
- nad 18 hod. 208 Sk.
Stravné je potrebné o príslušnú hodnotu krátiť a to:
- za raňajky (vyplývajú z účtovného dokladu) a to vo výške preukázateľnej-t.j. suma je preukázaná a zároveň je nižšia ako 25% sadzby dennej náhrady stravného. Ak hodnota raňajok nieje preukázateľná sumou, tak sa zníži sadzba stravného o 25%. Z dokladu musí byť zrejmé, že raňajky sú súčasťou ubytovacích služieb.
- obed je vo výške 40%
- večera ak je bezplatná sa zníži základná sadzba stravného o 35%, (postup ako pri raňajkách
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Len ja by som potrebovala konkrétne sumy koľko vyplatiť a z čoho to mám vypočítať, nerobím cesťáky pravidelne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vanka Pozri príspevok
Chcela by som sa poradiť ohľadne pracovnej cesty, starosta bol na zasadnutí ZMOS a pracovná cesta trvala dva dni. Prvý deň cesta trvala 15 hod., tam mal zabezpečenú bezplatnú večeru, teda tam by som mu mala stravné krátiť o 35 %, ale neviem, aká by tam mala byť vypočítaná suma. Druhý deň má v bloku za ubytovanie aj 200,- Sk za raňajky, koľko by som mu mala vyplatiť stravné, iné v ten deň nemal zabezpečené.
Takže:
1. deň: 135-73(krátenie za večeru)=62,- SKK
2. deň: musíš napísať, kedy cesta skončila.
a) ak skončila pred 18:00, nárok bude 135-52(krátenie za raňajky)=83,- SKK
b) ak skončila po 18:00, nárok bude 208-52=156,- SKK
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vanka, stravné vypočítaš nasledovne:
1. deň má nárok na 135 SK, krátených o zabezpečenú večeru. Krátenie je 35% zo 135 zaokrúhlených nahor, teda krátiš o 73 Sk. Za prvý deň má nárok na stravné vo výške 62 Sk.
2. deň - nepíšeš, koľko hodín strávil na PC....... Ak nad 18 hodín, tak by mal nárok na 208 Sk, krátených o raňajky. Tu je otázne, či si raňajky kupoval sám a priložil iba účet, alebo boli raňajky súčasťou ubytovania. Ak si ich kupoval sám, tak mu preplácaš 208 Sk, Ak sú súčasťou ubytovania (na doklade je napr. cena za noc vrátane raňajok), tak sa stravné kráti o 25%, teda o 52 Sk.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ano , ubytovanie už dáš priamo do nákladov podla sumy na bločku v celej výške (1230,-) ako cestovné náklady.
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Ďakujem Vám všetkým za trpezlivosť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vanka Pozri príspevok
A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý -komu ?- (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.
Jozef I
Ano , ubytovanie už dáš priamo do nákladov podla sumy na bločku v celej výške (1230,-) ako cestovné náklady.
No, mne sa to nezdá také jednoznačné - dôvod:
1. ak je to faktúra ktorú bude platiť firma vo vzťahu k hotelu, treba zaplatiť celú sumu;
do nákladov daňovo uznateľných (VOZD) pôjde 1000+30+156 Sk=1186 Sk
a neuznateľných (VNZD) 44 Sk, t.j. celkom 1230 Sk;
2. ak je doklad za ubytovanie predložený v prílohe vyúčtovania PC, potom sa môže vyplatiť: 1000+30+156 Sk=1186 Sk,
teda nie 1230 Sk.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Dovolím si uviesť môj pohľad:

liba2 Pozri príspevok
No, mne sa to nezdá také jednoznačné - dôvod:
1. ak je to faktúra ktorú bude platiť firma vo vzťahu k hotelu, treba zaplatiť celú sumu;
do nákladov daňovo uznateľných (VOZD) pôjde 1000+30+156 Sk=1186 Sk
a neuznateľných (VNZD) 44 Sk, t.j. celkom 1230 Sk;
Ak objednávala ubytovanie firma, fa je na firmu a raňajky sú súčasťou ubytovania, nebude to súčasťou CP. Pre firmu je v tom prípade podľa mňa daňovo uznateľný výdavok 1230 Sk. Na CP nebude uvedený výdavok za ubytovanie ale iba stravné, znížené za bezplatne poskytnuté raňajky vo výške 156,- Sk (o cestovnom nebola reč).
liba2 Pozri príspevok
2. ak je doklad za ubytovanie predložený v prílohe vyúčtovania PC, potom sa môže vyplatiť: 1000+30+156 Sk=1186 Sk,
teda nie 1230 Sk.
Ak je fa na zamestnanca a zaplatil ju v plnej výške, potom bude súčasťou CP a firma mu vyplatí 1000+30+156=1186 Sk (tých 44 Sk znáša zamestnanec).
0 0
Vanka Vanka

Vanka je offline (nepripojený) Vanka

Za ubytovanie mal blok z hotela, ktorý zaplatil sám, ale nerozumien prečo mu mám vyplatiť len 156,- Sk.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Evanka Pozri príspevok
Dovolím si uviesť môj pohľad:


Ak objednávala ubytovanie firma, fa je na firmu a raňajky sú súčasťou ubytovania, nebude to súčasťou CP. Pre firmu je v tom prípade podľa mňa daňovo uznateľný výdavok 1230 Sk. Na CP nebude uvedený výdavok za ubytovanie ale iba stravné, znížené za bezplatne poskytnuté raňajky vo výške 156,- Sk (o cestovnom nebola reč).
Ak je fa na zamestnanca a zaplatil ju v plnej výške, potom bude súčasťou CP a firma mu vyplatí 1000+30+156=1186 Sk (tých 44 Sk znáša zamestnanec).
Si myslím, že v každom prípade mu bude vyplatených 1230,- SKK, aj keby bola faktúra z ubytovania na jeho meno, lebo tá faktúra na vyúčtovaní SC bude ako vedľajší nutný výdavok za ubytovanie.

Je to na dlhšiu úvahu, ale ja som tohoto názoru. Dalo by sa polemizovať, či tie raňajky sú alebo nie sú súčasťou ubytovania, hoci ich cena sa na faktúre uvádza osobitne. Spravidla sa však človek tým raňajkám nevyhne, naúčtujú vám to tak či tak. ZoCN však hovorí jasne pre oba prípady (či už cena raňajok je alebo nie je uvedená na doklade) §5 ods.7:

"(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o

a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená."

a zároveň doklad za ubytovanie (aj s cenou raňajok) je vedľajším výdajom podľa § 4 ods. 1 písm. b).
0 0
Milan Milan

Milan je offline (nepripojený) Milan

Potrebujem pre SVB ísť na nejakú cestu.
Stačí keďe sa s majiteľom auta dohodnem na preplatení náhrad a vypíše sa cestovný príkaz? Tam asi nemusí ísť o zaplatenie cestnej dane. Nie je to použitie auta na podnikanie... je to správne??
Ešte jeden dotaz: kde sa dá dostať k cenám PHM od roku 2003?
0 0
paulak paulak

paulak je offline (nepripojený) paulak

Vanka Pozri príspevok
A už poslednú otázku, keď mal druhý deň doklad s ubytovaním aj tie raňajky, tak stravné krátim o 25 %, teda stravné vyplatím 156,- Sk, ale ten doklad preplatím celý (bolo tam ubytovanie 1000,-, raňajky 200,- a daň z ubytovania 30,- Sk). Už potom dám pokoj.
Vsetko som skoro cely den studovala - uz len z principu, ze co je vlastne SPRAVNE. Dost sa odpovede lisia. Moj zaver:
- casove pasma - 89 Sk, 135 Sk, 208 Sk
- RANAJKY: minus 25% (akekolvek kratenie vzdy zo sumy 208 Sk) - tj. 52 Sk, a to v pripade, ak boli poskytnute bezplatne (je to uvedene na bloku z ubytovania) alebo je tam priamo suma za ranajky.
- okrem toho sa zamestnancovi preplati UBYTOVANIE a RANAJKY

Príklad:
200 Sk ranajky, (narok na diety 1. den=89 Sk, 2. den = 208 Sk).
Vypocet: 208-25%=208-52=156 Sk. Tj. narok na stravne je 89 + 156 = 245 Sk.
"Okrem toho má nárok na úhradu sumy za ubytovanie vrátane RAŇAJOK." - toto je priama citacia z DUPP 8/2006 - str. 171

Druhú nejasnosť som mala so zaokrúhľovaním:
- čo sa zaokrúhľuje hore? krátená alebo výsledná suma? takze:
- bezplatne poskytnuté RAŇAJKY = stravné - 25% = stravné - 52 Sk
- bezplatne poskytnutý OBED = stravné - 40% = stravné - 84 Sk
- bezplatne poskytnutá VEČERA = stravné - 35% = stravné - 73 Sk

Verím, že som aspoň trochu pomohla. Ja to tiež potrebujem mať overené zo všetkých možných aj nemožných strán.
Takže pekne počítajte nárok na stravné podľa časového pásma, ubytovanie a raňajky preplatiť celé.

Myslím, že aj Chobot to tak písal, má dobré názory
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Mám malé skúsenosti s vyúčtovaním ZSC a preto by som prosila poradiť ako mám postupovať.
Pracovník išiel 5.9. na ZSC do Poľska. Cesta trvala 15 hodín, nárok má na 36 EUR a podľa vnútropodnikovej smernice 5% vreckové t.j. celkom 38 EUR. EUR sme však v pokladni nemali a dostal 100 USD. Tieto v Poľsku zmenil kurzom 2,60 na 260 PZL. PZL do pokladne nepreberiem, vyúčtovanie bude v SKK.
Môj výpočet:
100 USD kurzom 6.9.2007 24,736 = 2.473,60 SKK
vstupenka na veľtrhu 45 PZL = 17,40 USD pri kurze 24,736 = 430,41 SKK
diety+vreckové 38 EUR pri kurze 6.9.2007 33,776 = 1.283,49 SKK
náklady celkom = 1713,90 SKK
vyúčtovanie - vrátiť do pokladne 760 SKK
0 0
*Emma Lehotská* *Emma Lehotská*

*Emma Lehotská* je offline (nepripojený) *Emma Lehotská*

ahojte, neviete prosím Vás či podľa nového zákonníka práce sa menila výška cestovných náhrad podľa jednotl. čas. pásma?Chcem sa len uistiť, či som to v novele neprehliadla, lebo som to nenašla. Takže asi nie...Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať