Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
terry terry

terry je offline (nepripojený) terry

isto tu nemienim robiť reklamu nejakej cudzej firme, ale jediné čo poviem je to, že pri počte zamestnancov 50 ma táto povinnosť nebude ročne stáť viac ako 10 tis. SK that´s all
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

terry Pozri príspevok
isto tu nemienim robiť reklamu nejakej cudzej firme, ale jediné čo poviem je to, že pri počte zamestnancov 50 ma táto povinnosť nebude ročne stáť viac ako 10 tis. SK that´s all
Ďakujem...
0 0
terry terry

terry je offline (nepripojený) terry

JAJA11 Pozri príspevok
Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? predpokldaám, že 95 % z Vás nie ............. ja už som si v Žiline obehal všetky tri firmy, ktoré majú oprávnenie na poskytovanie PSZ a bol som celkom príjemne prekvapený ochotou a nakoniec aj nákladovosťou, ktoré moja firma na to musí vynaložiť.
Pokiaľ viem, na začiatku pracovného pomeru je robená bežná prehliadka u lekára, ktorý potvrdí schopnosť človeka pracovať na pridelenom mieste. Kontrolovať pracovisko a jeho bezpečnosť má právo viac kontrolných orgánov, rovnako každá firma si zabezpečuje BOZP - buď interne alebo externe. Preto ani napriek Vašim tvrdeniam, nevidím dôvod zriadenia PSZ. Koľko ľudí a v akých firmách má chorobu z povolania? Ak sú rizikové firmy, je to v ich záujme, nech si platia aj takéto služby, ale väčšina firiem vykonáva činnosť, kde choroba z povolania je málo pravdepodobná. (Už to, že málokto vie aké starosti sú s dokazovaním choroby z povolania je dôvodom, prečo je to zbytočné - málokto sa s niečim takým stretol).[/QUOTE]
JAJA11 čiže pokialť Vás bytostne ten problém nepálí (napr. chorby z povolania) je to zbytočnosť, ktorou sa netreba zaoberať ? myslím, že na veci treba nahliadať trošku v globále a nie len úzkoprsím pohľadom, obdobie podnikana, kedy sa na SVK bolo najdôležitejšie nové auto majiteľa firmy je dávno preč a celá spoločnosť by sa mala posunúť niekam inam, kde sa javí záujem aj o zamestnanca jeho pracovné podmienky atď. nepoznám nič horšie ako keď vo firme pracujú nespokojní zamestanci to sa musí odraziť na celkovom prosperovaní firmy ..... už som, ale odbočil a nechcem spamovať toto fórum, kde sa dá občas nájsť aj užitočná informácia
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

JAJA11 Pozri príspevok
Ale sú aj firmy s 1-2 zamestnancami a tam to zamestnávateľ berie ako papierovačky a automaticky to chce od účtovníka.
Ja už nemám silu.... Do teraz sa trápim s RZZP, hľadám odpoveď na to, či musíme mať registratúrny plán, zákon o ochrane osobných údajov poznám len z ďaleka, a teraz zrazu nájdem takéto "pekné"........ Kedy sa mám venovať "normálnemu účtovníctvu + mzdám"?
Idem robiť poštárku alebo predavačku. Zarobím rovnako, keď sa zoberú pokuty, ktoré budem mať zosobnené za povinnosti, ktoré zákonodarcovia vymyslia, a ktoré som ani nepoznala, a zamestnávateľ nesplnil. Ale nebudem mať také nervy z toho, že nepoznám nejaký zákon. Čo som právnička, aby som všetky poznala? Oni inak zarábajú za to, že to majú v náplni práce. Ale my nie.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

terry Pozri príspevok
JAJA11 čiže pokialť Vás bytostne ten problém nepálí (napr. chorby z povolania) je to zbytočnosť, ktorou sa netreba zaoberať ? myslím, že na veci treba nahliadať trošku v globále a nie len úzkoprsím pohľadom, obdobie podnikana, kedy sa na SVK bolo najdôležitejšie nové auto majiteľa firmy je dávno preč a celá spoločnosť by sa mala posunúť niekam inam, kde sa javí záujem aj o zamestnanca jeho pracovné podmienky atď. nepoznám nič horšie ako keď vo firme pracujú nespokojní zamestanci to sa musí odraziť na celkovom prosperovaní firmy ..... už som, ale odbočil a nechcem spamovať toto fórum, kde sa dá občas nájsť aj užitočná informácia
TERRY, nejde o to, koho problém páli a koho nie... Osobne si myslím, že brať celú spoločnosť trošku v globále - ako ty hovoríš, by malo byť naozaj "trošku". Nič by sa nestalo, keby zákonodarca myslel na podnikateľov, ktorí majú 1 - 2 zamestnancov (mimochodom, u týchto určite nebude cena za PZS len 200,- Sk ročne... ) a povedzme zákonom určil okruh napr. činností (povedzme podľa OKEČ), ktorých sa to týkať má. Iná by bola situácia, keby zákonodarca zákonom nariadil PZS, ale zároveň zrušil byrokraciu okolo kontrol BOZP z inšpektorátu práce, hygieny a pod.

Pozri sa na to prakticky, tak ako ja alebo ktorýkoľvek iný môj kolega: Predstav si, že si podnikateľ- živnostník a v júli a auguste zamestnáš dvoch brigádnikov na obsluhovanie zákazníkov napr. v kaviarni na terase...

Pretože takto je ten zákon postavený... Takto GLOBÁLNE, nie rozumne. To je to, čomu sa tu všetci čudujeme. Nie veľkým firmám s 50 zamestnancami...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

heja3 Pozri príspevok
.......... Kedy sa mám venovať "normálnemu účtovníctvu + mzdám"?
Idem robiť poštárku alebo predavačku. .
Ja túžim robiť chyžnú.... a to nesrandujem. Šatka na hlavu, metla do jednej ruky, kýbel do druhej a bolo by mi sveta žiť...
0 0
judyt judyt

judyt je offline (nepripojený) judyt

A volakto uz z vas vie ze ako sa to vybavuje, alebo ako to treba aspon zacat vybavovat?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

terry Pozri príspevok
Odhliadnuc od toho, že väčšina z Vás to považuje za ďalšiu zbytočnú záťaž pri podnikaní - tak s týmto tvrdením nemôžem úplne súhlasiť . Je samozrjmé, že iný pohľad na vec bude mať človek, ktorý zamestnáva 2 -3 osoby bez rizikových prác a iný pohľad na vec firma, ktorá zamestnáva 500 - 1000 ľudí, ktorá má napríklad aj rizikové pracoviská. PSZ smeruje k tomu, aby sa hlavne docielila ochrana zdravia zamestnanca z dlhodobého hadiska (choroby z povolania a podobné problémy, ktoré pri pracovnnej činnosti môžu vzniknúť) Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ???
No až na to že firmy s rizikovým pracoviskom ktoré zamestnávajú 1000 ľudí je asi 10 na Slovensku a firiem s 2-3 zamestancami bez rizikovej práce je niekoľko stotisíc ale platí to pre všetkých. A žeby to bolo bežné vo vyspelých krajinách o tom pochybujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

bepo Pozri príspevok
No až na to že firmy s rizikovým pracoviskom ktoré zamestnávajú 1000 ľudí je asi 10 na Slovensku a firiem s 2-3 zamestancami bez rizikovej práce je niekoľko stotisíc ale platí to pre všetkých. A žeby to bolo bežné vo vyspelých krajinách o tom pochybujem.

Ak si myslíte, že ja ako zamestnávateľ, ktorý zamestnávam jedného zamestnanca a pracujeme so zobrazovacími jednotkami - monitor, nie sme "rizikové pracovisko", tak sa mýlite. Takže je v mojom záujme aby som sa ja uchránila od prípadného platenia zamestnancovi za chorobu z povolania ak sa mu zhorší zdravotný stav. Ak nebudem mať zabezpečenú PZS, ťažko by sa mi bude dokazovať, že pracovisko bolo v norme. Každý nech robí to, čomu rozumie a za čo aj zodpovedá. (Ak chce podnikateľ - účtovnícky amatér - platiť vysoké dane a pokuty, nech si to robí sám. Ak nechcem platiť za chorobu z povolania, nech sa o to postará odborník.) Odvtedy, ako mám zabezpečenú PZS môžem kľudne spať aj s vedomím, že ani za 20 rokov ma nebude strašiť starecká slepota a problémy s chrbticou bývalých zamestnancov.
Naposledy upravil JankaO : 28.06.07 at 19:54
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

JankaO Pozri príspevok
....Takže je v mojom záujme aby som sa ja uchránila od prípadného platenia zamestnancovi za chorobu z povolania ak sa mu zhorší zdravotný stav. Ak nebudem mať zabezpečenú PZS, ťažko by sa mi bude dokazovať, že pracovisko bolo v norme. Každý nech robí to, čomu rozumie a za čo aj zodpovedá. ...........Odvtedy, ako mám zabezpečenú PZS môžem kľudne spať aj s vedomím, že ani za 20 rokov ma nebude strašiť starecká slepota a problémy s chrbticou bývalých zamestnancov.

JankaO, teraz fakt neviem, či si svoj príspevok myslela ironicky, ale vychádzam z toho, že nie, tak som sa pousmiala a dovolím si reagovať nasledovne:

Podľa tvojej teórie, a teórie zákonodarcu mi to vychádza, takto: Keďže každý zamestnávateľ je zo zákona povinný zabezpečiť Pracovnú Zdravotnú Službu, tak cca o 20 rokov nebude na Slovensku jediného človeka, ktorý by trpel chorobou z povolania? HA HA HA a ešte raz HA. A každý zamestnávateľ bude spokojne spávať... už nehahahakám... ale vôbec, naozaj vôbec tomu neverím...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Vyjadrila som svoj názor a v žiadnom prípade ho nikomu nevnucujem.
A či už je to k smiechu alebo nie, svojim postojom len chránim samú seba. Bola by som veľmi naivná, keby som si myslela, že o cca 20 rokov nebudú choroby z povolania, ale žiaden kompetentný orgán to neprišije mne na triko. A viem, o čom hovorím.
Naposledy upravil JankaO : 29.06.07 at 18:54
0 0
shaggy shaggy

shaggy je offline (nepripojený) shaggy

Vobec nechapeme nasich poslancov, zakonodarcov a lobbistov, ved oni
maju silny zmysel pre humor. Ved oni len chcu aby sme sa takto po ranu:
1, vyplestili oci
6, rozosmiali sa a smiali a smiali az kym nam nepride kontrola z BOZP alebo
z hygieny. a potom sa smiali opat.
0 0
polesko polesko

polesko je offline (nepripojený) polesko

Zákon č. 355/2007
zrušuje článok I zo 126-ky, pozrite si to na www.zbierka.sk, dnes to vyšlo
a ešte iné nariadenia vlády, tak hor sa do prepracovania dokumentácií.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

polesko Pozri príspevok
Zákon č. 355/2007
zrušuje článok I zo 126-ky, pozrite si to na www.zbierka.sk, dnes to vyšlo
a ešte iné nariadenia vlády, tak hor sa do prepracovania dokumentácií.
teda dokážeš človeka potešiť , teda vlastne dík za upozornenie
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

"Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta."

Vedeli by ste mi niekto poradiť, z čoho presne vyplýva, že "pracovná zdravotná služba" musí byť zabezpečená do 31.12.2007? Prechádzam príspevky i zákony - a asi to prehliadam Ďakujem vopred.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

v zákone to nie na tvrdo uvedené... Iba úrad verejného zdravotníctva bude robiť kontroly od 1/2008 presne na toto zamerané... v tomto zmysle som svoj príspevok písala...
Zatiaľ majú oči prižmúrené.

a ako píše Muška v tejto téme prísp. 62 a 66, povinnosť zo zákona vyplýva mať uzatvorenú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou už od 1.7.2006....
Naposledy upravil Monika Kováčová : 14.08.07 at 08:31
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

ermon Pozri príspevok
Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva.
Týka sa to aj" jedného zamestnanca " na rodičovskej dovolenke?
pozn. aktívnych zamestnancov nemám
0 0
Ka-Be Ka-Be

Ka-Be je offline (nepripojený) Ka-Be

Ktorý paragraf daného zákona o tom konkrétne hovorí?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ka-Be Pozri príspevok
Ktorý paragraf daného zákona o tom konkrétne hovorí?

klop a bude ti otvorené...
hľadaj a nájdeš...
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
JankaO Pozri príspevok
Vyjadrila som svoj názor a v žiadnom prípade ho nikomu nevnucujem.
A či už je to k smiechu alebo nie, svojim postojom len chránim samú seba. Bola by som veľmi naivná, keby som si myslela, že o cca 20 rokov nebudú choroby z povolania, ale žiaden kompetentný orgán to neprišije mne na triko. A viem, o čom hovorím.
Ak chce niekto pokojne spať, nech si kľudne najme takúto službu dobrovoľne. Najlepší recept na skvalitňovanie pracovného miesta nie sú represie, vyhrážky, hrozby a pokuty, ale naopak - liberalizácia a cez ňu znižovanie nezamestnanosti. Ak bude mať zamestnanec pocit, že u tohto zamestnávateľa je ohrozené jeho zdravie, nebude mať problém prácu zmeniť. Ale to už je o inom chápaní sveta...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať