Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka111 Pozri príspevok
V § 2 ods. 1/za som našla, že "zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzicú osobu v pracovnoprávnom vzťahu", ako aj v obdobnom pracovnom vzťahu.
v § 30 ods. 2 je povedané, že povinnosti zamestnávateľa sa vzťahujú aj na SZČO /primerane?/.

To je všetko. Preto podľa mňa na konateľa s.r.o. bez zamestnancov sa tento zákon nevzťahuje. Dobre to myslím?

Vopred ďakujem.
Prosím , definujte obdobný pracovný vzťah.To je aký?

Ja vravím, že aj napr. Dohoda o vykonaní práce .
Dnes mi to bolo vyvrátené , resp, ani nie vyvrátené ,ale niekde na školení o zákonníku práce bolo povedané ....že DOVP nie je obdobným prac.vzťahom a PZS na na dohody o vyk.práce nevzťahuje .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zita5 Pozri príspevok
Prosím , definujte obdobný pracovný vzťah.To je aký?

Ja vravím, že aj napr. Dohoda o vykonaní práce .
Dnes mi to bolo vyvrátené , resp, ani nie vyvrátené ,ale niekde na školení o zákonníku práce bolo povedané ....že DOVP nie je obdobným prac.vzťahom a PZS na na dohody o vyk.práce nevzťahuje .
Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajobs Pozri príspevok
Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.
Však ja to tak aj chápem ,ale bola som veľmi prekvapená , že to niekto takto na školení pustí do vetra .......že DoVP ....sa nepovažuje za obdobný pracovný vzťah.
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Čítal som jednu zmluvu medzi Domovom dôchodcov a Pracovnou zdravotnou službou. Je tam zamestnaných 22 pracovníkov. V zmluve bola dohodnutá paušálna platba 500 Sk mesačne, nie však na jedného zamestnanca, ale na celé zariadenie. Takže Dom dôchodcov bude platiť ročne PZS - ke 6000 Sk. ročne. Iná PZS-ka uzatvorila zmluvu s prevádzkovateľom zariadenia spoločného stravovania - 10 zamestnancov a ročná platba 24 000 Sk a pritom PZS - ka neprieviedla žiadne merania limitných hodnôt fyzikálnych, chemických a biologických faktorov (podľa druhu prevádzky) Tak ako ďalej ?
Podnikatelia si teda budú musieť dať pozor na to, čo vlastne PZS – ky budú robiť. Som zvedavý, čo budú obsahovať posudky vypracované PZS – kami týkajúce sa merania limitných hodnôt faktorov negatívne pôsobiacich v pracovnom prostredí na zamestnancov. Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo[/quote]

Lenže ako to môže inak skončiť pri tom množstve firiem k počtu PZS.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

ian belian Pozri príspevok
Čítal som jednu zmluvu medzi Domovom dôchodcov a Pracovnou zdravotnou službou. Je tam zamestnaných 22 pracovníkov. V zmluve bola dohodnutá paušálna platba 500 Sk mesačne, nie však na jedného zamestnanca, ale na celé zariadenie. Takže Dom dôchodcov bude platiť ročne PZS - ke 6000 Sk. ročne. Iná PZS-ka uzatvorila zmluvu s prevádzkovateľom zariadenia spoločného stravovania - 10 zamestnancov a ročná platba 24 000 Sk a pritom PZS - ka neprieviedla žiadne merania limitných hodnôt fyzikálnych, chemických a biologických faktorov (podľa druhu prevádzky) Tak ako ďalej ?
Podnikatelia si teda budú musieť dať pozor na to, čo vlastne PZS – ky budú robiť. Som zvedavý, čo budú obsahovať posudky vypracované PZS – kami týkajúce sa merania limitných hodnôt faktorov negatívne pôsobiacich v pracovnom prostredí na zamestnancov. Obávam sa, aby to neskončilo na vizuálnej kontrole pracovného prostredia, platených zdravotných prehliadkách a platených školeniach pracovníkov. V takomto prípade, by PZS – ky nemali význam a ich činnosť by odporovala zákonu.
S pozdravom belo
Ja naopak dúfam, že sa spolupráca s PZS skončí vizuálnou kontrolou pracovného prostredia a predpísaným počtom zdravotných prehliadok. Ja im za tú ich draho platenú bohulibú činnosť zaplatím v termíne splatnosti /to prisahám/ a oni mi na oplátku nebudú komplikovať život. Chcem tak veľa?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Naša právnička mi povedala, že NÁS (rozumej účtovnícke kancelárie) sa tento predpis netýka. Mám vymeniť právničku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Naša právnička mi povedala, že NÁS (rozumej účtovnícke kancelárie) sa tento predpis netýka. Mám vymeniť právničku?
Však nevie dať na to nikto odpoveď a právnička áno . Ja si lámem hlavu s tým už dlhú dobu a nedočítala som sa to do dnešného dňa , či áno , alebo nie .
0 0
kamila60 kamila60

kamila60 je offline (nepripojený) kamila60

A čo poviete na toto: Prave som dovolala s jednou spoločnosťou poskytujúcou pracovnú zdravotnú službu. Povedala som, že mám záujem o ich služby pre svojich viacerých klientov, ktorí majú od 2 do 6 zamestnancov. A odpoveď: Majú už toho veľa, takýchto malých klientov mi ťažko niekto ešte zoberie. A rada od pána nakoniec: Máme tichúčko sedieť /možno aj niekoľko rokov/ a až keď príde kontrola, ktorá nás vyzve k tomu, aby sme uzavreli zmluvu s nejakou spoločnosťou, túto zmluvu do XY dní uzavrieme a bude všetko o.k. a bez pokuty.
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

čaute, dufam že budem v teme ak pridám svoju skusenosť.
minulý rok som sa vytrápila s návrhmi na zaradenie zamestnancov do kategorii rizika spracovala som podla zákona všetky náležitosti potrebne pre urad verejného zdravotníctva aby našich zamestnancov mohli zaradiť do príslušnej triedy rizika.Pracuju v nadmernom hluku ,oslovila som urad verejneho zdrvotnictva ktorý urobil merania s vyhodnotením medzných hodnot na pracovisku . Zvláštne , že merania aj posudenie návrhu do rizika Vám urobí ten istý úrad.... S tým lajstrami som prišla na uvz kde mi povedali že to musi spracovať závodná zdravotná služba , vravím zákon nepíše nič o tom kto má spracovať návrh na zaradenie do pracovného rizika hovorí len o náležitostiach a tie som spracovala a doniesla.
Vadiť som s a rozhodne nechcela nakoľko sme s tým meškali a tak som papiere zase vzala a zaplatila 5000.- za to čo som sama v rámci svojho volna spracovala, lebo sme rodinný podnik a chcela som ušetriť ... a tak to schválili .pzs nám urobila za 10000.- vyšetrenia sluchu a teraz nás to čaká znova plus koncoročná správa ako predchádzame riziku a pod.
čerešna na torte -dnes ma oslovil poisťovací agent že sme povinný zo zákona uzavrieť doplnkové dochodkové poistnie pre zamestnancov v riziku tr.3 a 4 - z.č.650/2004 a 310/2006 §5 a §12,13 o čom som ani netušila a že kontrolný orgán pre dodržiavanie tohto zákona bude inšpektorát práce . tak som nadšená a spisujem zamestnávateľskú zmluvu s dds -kou ... prajem Vám všetkým úspešný pracovný deň
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

No TAbitha, to ma podrž, nemyslíš to vážne s tou DDSkou???
To čo je zas?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ermon Pozri príspevok
No TAbitha, to ma podrž, nemyslíš to vážne s tou DDSkou???
To čo je zas?
Monika, kuk sem:

http://www.porada.sk/t24893-p2-rizikove-pracovisko.html
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ajobs Pozri príspevok
Zitka, PZS sa vzťahuje samozrejme aj na OBDOBNÉ pracovné vzťahy, čiže v praxi dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov.
V tejto súvislosti je potrebné ozrejmiť, čo sa rozumie pod pojmom „pracovný pomer“, resp. „obdobný pracovný vzťah“. Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informčnej služby a pod.). Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti alebo BpŠ sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a nie je to považované za obdobný pracovný vzťah.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ďakujem Danila, ďalší zákon, ktorý budem tvrdohlavo IGNOROVAŤ.

0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

ermon Pozri príspevok
ďakujem Danila, ďalší zákon, ktorý budem tvrdohlavo IGNOROVAŤ.
Nuž neviem či sa to oplatí -to ignorovanie. ak mám zamestnancov ktorý pracuju v rizikovom prostredí je len dobre ak zamestnávateľ plní všetky zo zákona mu vyplývajuce povinnosti. Nedaj bože zamestnancovi vznikne trvalý následok z prác vriziku a spustí sa lavína kontrol. Nevidim problém v tom prispievať im min. sumou 2 perc. určenou zákonom plním si povinnosť a som krytá. A pravdu povediac nechcela by som robiť v žiadnom rizikovom prostredí takže mám taký ľudský pocit, že to tým ľuďom prináleží. Riskujú svoje zdravie.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Tabitha Pozri príspevok
čaute, dufam že budem v teme ak pridám svoju skusenosť.
minulý rok som sa vytrápila s návrhmi na zaradenie zamestnancov do kategorii rizika spracovala som podla zákona všetky náležitosti potrebne pre urad verejného zdravotníctva aby našich zamestnancov mohli zaradiť do príslušnej triedy rizika.Pracuju v nadmernom hluku ,oslovila som urad verejneho zdrvotnictva ktorý urobil merania s vyhodnotením medzných hodnot na pracovisku . Zvláštne , že merania aj posudenie návrhu do rizika Vám urobí ten istý úrad.... S tým lajstrami som prišla na uvz kde mi povedali že to musi spracovať závodná zdravotná služba , vravím zákon nepíše nič o tom kto má spracovať návrh na zaradenie do pracovného rizika hovorí len o náležitostiach a tie som spracovala a doniesla.
Vadiť som s a rozhodne nechcela nakoľko sme s tým meškali a tak som papiere zase vzala a zaplatila 5000.- za to čo som sama v rámci svojho volna spracovala, lebo sme rodinný podnik a chcela som ušetriť ... a tak to schválili .pzs nám urobila za 10000.- vyšetrenia sluchu a teraz nás to čaká znova plus koncoročná správa ako predchádzame riziku a pod.
čerešna na torte -dnes ma oslovil poisťovací agent že sme povinný zo zákona uzavrieť doplnkové dochodkové poistnie pre zamestnancov v riziku tr.3 a 4 - z.č.650/2004 a 310/2006 §5 a §12,13 o čom som ani netušila a že kontrolný orgán pre dodržiavanie tohto zákona bude inšpektorát práce . tak som nadšená a spisujem zamestnávateľskú zmluvu s dds -kou ... prajem Vám všetkým úspešný pracovný deň
Zákon o DDS
§ 12
Platitelia príspevkov
(1) Príspevky platí
a) účastník, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je účastníkom podľa § 5 ods. 1 písm. a), ak zamestnávateľ uzatvoril zamestnávateľskú zmluvu podľa § 58.
(2) Za zamestnanca, ktorý vykonáva práce, ktoré sú na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia zaradené do kategórie 3 alebo 4, a za zamestnanca, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, platí príspevky zamestnávateľ. Účastník počas obdobia vykonávania týchto prác môže platiť príspevky.
(účinnosť od 1. augusta 2006)

Inak, ja som to pochopila tak, že uzatvorenie DDS je dobrovoľné, takže ak máme nejakého zamestnanca zaradeného do 3 a 4 skupiny a tento zamestnanec nemá žiadnu zmluv s DDS, tak aj tak za neho musím platiť
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č.650/2004 ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č.584/2005 Z.z. , zákonom č.747/2004 Z.z., zákonom č.310/2006 Z.z
§5 Učastník
ods.2/ Zamestnanec ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanec, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ÚČASTNÍCKU ZMLUVU A ICH ZAMESTNÁVATELIA SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ZAMESTNÁVATEĽSKÚ ZMLUVU A TO DO OSMICH DNÍ OD ZAČATIA VýKONU TÝCHTO PRÁC
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Tabitha Pozri príspevok
Zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení č.650/2004 ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom č.584/2005 Z.z. , zákonom č.747/2004 Z.z., zákonom č.310/2006 Z.z
§5 Učastník
ods.2/ Zamestnanec ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 a zamestnanec, ktorý vykonáva práce tanečného umelca, SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ÚČASTNÍCKU ZMLUVU A ICH ZAMESTNÁVATELIA SÚ POVINNÝ UZATVORIŤ ZAMESTNÁVATEĽSKÚ ZMLUVU A TO DO OSMICH DNÍ OD ZAČATIA VýKONU TÝCHTO PRÁC
To je teda gól, už naozaj každá firma potrebuje svojho poradcu pre všetko, ktorý sleduje, kde sa čo šuchne?
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

Rozalka Pozri príspevok
To je teda gól, už naozaj každá firma potrebuje svojho poradcu pre všetko, ktorý sleduje, kde sa čo šuchne?
ani nie,v tomto prípade taký iniciatívny poisťovací agent si ťa nájde sám, ako nás a veľmi rád ťa informuje o tom čo je tvojou povinnosťou. Inak som hned volala do firmy od ktorej mám mzdársky program-Kodas ak poznáte a pani mi vraví /naozaj sa vo veci vyzná/ že majú 400 firiem a toto počuje prvý raz . tak som jej nechala pekne čislo zákona že si to ona pozrie a dá mi vedieť, ale že má pocit, že milý maklér chce len zarobiť. Ako však vidite zákon nepustí a je to dva v jednom zárobok a poradenstvo. che che
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

z viacerych stran som pocula, ze sa da PZS nejakym sposobom obist, zevraj cez nejaku novelizaciu, pokial mame len pracovnikov v prvej alebo druhej kategorii. Nikde som vsak v zakonoch nic take nenasla, viete o tom niekto nieco? Zeby len zbozne zelanie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať