Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

ermon Pozri príspevok
V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Zákon 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený od 1.9.2007 zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zákon prikladám a pozastavujem sa nad § 30 odst.2. Ako tomu rozumieť ?


Naposledy upravil Zita5 : 31.10.07 at 06:10
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

modralienka Pozri príspevok
z viacerych stran som pocula, ze sa da PZS nejakym sposobom obist, zevraj cez nejaku novelizaciu, pokial mame len pracovnikov v prvej alebo druhej kategorii. Nikde som vsak v zakonoch nic take nenasla, viete o tom niekto nieco? Zeby len zbozne zelanie?
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za tri roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.
Naposledy upravil pracovisko : 31.10.07 at 06:15 Dôvod: chyba v texte
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

pracovisko Pozri príspevok
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za dva roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.
Opravujem, v druhej kategórii pracovných činností vykonáva pracovná zdravotná služba lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou raz za tri roky.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

pracovisko Pozri príspevok
Pokiaľ ide o nejaké novelizácie, tak len v tom, že zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve je nahradený zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci mení a dopľňa zákon č. 309/2007 Z.z. Vyhláška MZ SR č. 458/2006 Z.z. o podrobnostiach o rozsahu a náplni pracovnej zdravotnej služby...... sa nezmenila a je stále v platnosti. Lekárske preventívne prehliadky v súvislosti s prácou vykonáva pracovná zdravotná služba u pracovníkov v druhej kategórií pracovných činností raz za dva roky. Pracovníci v prvej kategórii pracovných činností z hľadiska súvislosti s prácou nespadajú pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby. Vstupné lekárske prehliadky spadajú však pod zdravotný dohľad pracovnej zdravotnej služby aj v prípade , ak sa predpokladá, že pracovník bude pracovať v prvej kategórií pracovných činností.

Z poslednej vety myslím práve vznikajú pochybnosti o povinnosti. Ak napr. zamestnávam súvisle už 10 rokov pracovníkov v 1. kategórii, potom ani vstupná prehliadka tu neprichádza do úvahy, na to je už 10 rokov späť neskoro . Tak potom povinnosť by vznikla až prijatím nového pracovníka, či nie?
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Áno, vstupná lekárska prehliadka v PZS v súvislosti s prácou prichádza do úvahy u novo nastupujúceho pracovníka, aj keď je predpoklad, že bude pracovať v 1. kategórii, to by mala zhodnotiť PZS.
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

ok, takze ak som to dobre pochopila, ak mam zamestnancov len v prvej kategorii, musim sice uzavriet zmluvu s poskytovatelom PZS, ale ten mi nebude nikoho posielat na prehliadky. Spravne?
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Áno, zo zákona by to tak teoreticky malo byť.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Už to tu bolo spomínané , ale zaťiaľ sa nikto k tomu nevyjadril , ako chápať §30ods.2 zákona 355/2007 , kde je uvedené:
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby -podnikateľov , ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby a na fyzické
osoby-podnikateľov , ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Zaujíma ma to ako SZČO , ktorá zamestnáva jedného zamestnanca , tam mi je to jasné , ale dnes mi bolo PZS povedané , že aj ja ako živnostník musím mať v zmysle zákona s nimi uzavretú zmluvu , kde sa bude posudzovať aj moja zdravotná spôsobilosť.

Tak toto je už na mňa silná káva. Čo vy na to ?
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Minuly tyzden som telefonovala do jednej zilinskej firmy. A prave tam ma pani upozornovala na to blbe slovo "primerane". Pytala som sa jej priamo a tu su jej odpovede:

jednoosobova s.r.o., kde je konatel zaroven zamestnancom - na argument, ze v pripade zhorsenia zraku si mam sama od seba vymahat nahradu korekcnych pomocok, sa len zasmiala a povedala, ze zmluvu musim mat, ale ze moja otazka je taka, na ktoru nie je jednoznacna odpoved. vraj mozno vyjde nejake usmernenie, ale to by bolo treba takuto otazku polozit odbornej verejnosti )

brigadnici - kvoli nim netreba uzatvarat zmluvu, ale je potrebne, aby brigadnik predlozil potvrdenie od svojho lekara, ze moze dany druh prace vykonavat. ze vraj takymto riesenim sa da obist slovo "primerane"

zivnostnik bez zamestnancov, bez brigadnikov - detto ako brigadnik.

cim viac sa na danu problematiku vypytujem, zhanam info ci ano alebo nie, tym som z toho viac vyhukana. ale stale mi z toho vychadza jedno: vsetci sa mame vykaslat na pracu, a treba zacat navstevovat lekarov a samozrejme platit a platit a platit
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím, takéto čosi počul dnes manžel v rádiu, asi expres...tak žasnem, je SZČO, bez zamestnancov, bez prevádzky, sídlo podnikania je trvalé bydlisko...to nám prídu kontrolovať dom?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Nedá mi nenapísať... Je to choré, ale na Slovensku je to tak...
Na jednej strane sa nás kde-kto snaží presvedčiť, že PZS sa týka aj SZČO a na druhej strane, zamestnávateľov s jedným zamestnancom nechce žiadna PZS... Najnovší poznatok: volal mi klient, že v nemenovanej PZS ho odmietli, ale poradili mu, aby si dal písomnú žiadosť na viaceré PZS a keď ho všetky písomne odmietnu, tak bude aspom krytý, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách...
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Anja111 Pozri príspevok
Nedá mi nenapísať... Je to choré, ale na Slovensku je to tak...
Na jednej strane sa nás kde-kto snaží presvedčiť, že PZS sa týka aj SZČO a na druhej strane, zamestnávateľov s jedným zamestnancom nechce žiadna PZS... Najnovší poznatok: volal mi klient, že v nemenovanej PZS ho odmietli, ale poradili mu, aby si dal písomnú žiadosť na viaceré PZS a keď ho všetky písomne odmietnu, tak bude aspom krytý, že urobil všetko, čo bolo v jeho silách...
Lekárske preventívne ..... U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. (2) je lekárom pracovnej služby odborný zamestnanec, ktorý je u zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a zamestnávateľ ho na túto činnosť určil.


Chápem to tak, že oodľa tohoto môže vykonávať PZS aj všeobecný lekár na dohodu o PČ, VP...

Celý článok som zaradil dnes sem: http://www.porada.sk/t31201-pracovna...tml#post568106
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Stefan2005 Pozri príspevok
Lekárske preventívne ..... U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií.

Podľa §21 Zák. 124/2007 Zz ods. (2) je lekárom pracovnej služby odborný zamestnanec, ktorý je u zamestnávateľa v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a zamestnávateľ ho na túto činnosť určil.


Chápem to tak, že oodľa tohoto môže vykonávať PZS aj všeobecný lekár na dohodu o PČ, VP...

Celý článok som zaradil dnes sem: http://www.porada.sk/t31201-pracovna...tml#post568106
Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.
0 0
lili1 lili1

lili1 je offline (nepripojený) lili1

Prosím Vás, chcela by som sa spýtať či sa to týka len zamestnávateľov alebo aj živnostíkov, ktorí nemajú zamestnancov. Či sa to týka vlastne konkrétnej osoby - živnostíka, že ak podniká v oblasti potravín, či musí absolvovať lekárske prehliadky pravidelne, alebo to je nepotrebné? Ďakujem za odpovede
0 0
pracovisko pracovisko

pracovisko je offline (nepripojený) pracovisko

Práca s potravinami - epidemiologicky závažné činnosti - musí byť odborná a zdravotná spôsobilosť. Zdravotná spôsobilosť sa preukazuje zdravotným preukazom. V zdravotnom preukaze lekár vydávajúci zdravotný preukaz vyznačuje jeho platnosť. Buď lekári vyznačia určitý termín, vtedy treba ísť na lekársku prehliadku a obnoviť si platnosť zdravotného preukazu, alebo napíšu , že platnosť preukazu je trvalá. V takom prípade netreba ísť obnovovať platnosť preukazu a teda ani na lekársku prehliadku, len v prípadoch zhoršenia zdravotného stavu - hnačky, zápalové a hnisavé ochorenie kože atď. Podľa kategórie pracovných činností práca s potravinami sa zaraďuje do druhej kategórie pracovných činností, kedy lekárska preventívna prehliadka v súvislosti s prácou v PZS je raz za tri roky.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Denda Pozri príspevok
Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.

Pracovný pomer sa zakladá uzavretím pracovnej zmluvy a obdobný pracovný vzťah vyplýva z osobitných právnych predpisov (príslušníci Policajného zboru, colníci, profesionálni vojaci, príslušníci Slovenskej informčnej služby a pod.). Dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti sú dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a nie je to považované za obdobný pracovný vzťah. Z toho vyplýva, že výkon odborného lekára PZS nemôže vykonávať na základe DoVP ano DoPČ.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Denda Pozri príspevok
Ak máte na mysli zamestnávateľom firmu, ktorá má licenciu na PZS, tak podľa môjho názoru môže si zabezpečiť odborného lekára aj na dohodu o pracovnej činnosti.
Nemal som na mysli firmu s licenciou. Citoval som iba časť z linkovaného príspevku, pretože je dlhší.

Podľa §21 Zák. 124/2006 Zz ods. (2) Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z uvedenej citácie vyplýva, že zamestnávateľ by mal prednostne zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu lekárom, ktorého zamestnáva alebo lekárom na dohodu o pracovnej činnosti.

Ďalej ten istý §:
(3) Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedenej citácie vyplýva, že len výnimočne sa zabezpečuje pracovná zdravotná služba dodávateľským spôsobom podľa obchodného zákonníku; v tomto prípade musí mať lekár oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Stefan2005 Pozri príspevok
Nemal som na mysli firmu s licenciou. Citoval som iba časť z linkovaného príspevku, pretože je dlhší.

Podľa §21 Zák. 124/2006 Zz ods. (2) Na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba (§ 22) a pracovná zdravotná služba (§ 26), je zamestnávateľ povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí sú s ním v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Z uvedenej citácie vyplýva, že zamestnávateľ by mal prednostne zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu lekárom, ktorého zamestnáva alebo lekárom na dohodu o pracovnej činnosti.

Ďalej ten istý §:
(3) Ak zamestnávateľ so zreteľom na veľkosť organizácie, počet zamestnancov, pracovné podmienky, rozsah, charakter a rozloženie nebezpečenstiev a z nich vyplývajúcich rizík, nemá dostatok odborných zamestnancov, je povinný zmluvne dohodnúť vykonávanie preventívnych a ochranných služieb dodávateľským spôsobom s jednou fyzickou osobou alebo s viacerými fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi, alebo s právnickými osobami a ktoré sú oprávnené na výkon preventívnej a ochrannej služby.

Z uvedenej citácie vyplýva, že len výnimočne sa zabezpečuje pracovná zdravotná služba dodávateľským spôsobom podľa obchodného zákonníku; v tomto prípade musí mať lekár oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby.
§ 21 zákona 124/2006 je určený poskytovateľom PZS - t.j. subjektom, ktorý majú oprávnenie túto činnosť vykonávať. Oprávnenie získa na základe splnenia množstva daných kritérií, mimo iných aj to, že musí zamestnávať v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu ( nie na dohody) kvalifikovaného lekára. To je poskytovateľ PZS. A v tomto prípade je zamestnávateľ pre toho kvalifikovaného lekára.
Ďalší prípad môže byť aj ten, keď samotný lekár, ktorý spĺňa požiadavky nielen kvalifikačné, ale aj personálneho a technického zabezpečenia a je mu vydané oprávnenie na výkon PZS, môže túto činnosť vykonávať ako subjekt a nie ako zamestnanec. V tomto prípade je poskytovateľ PZS lekár so svojim tímom.
Na druhej strane sú záujemcovia o služby PZS, ktorými sú o.i. zamestnávatelia. Týchto sa § 21 netýka.

Čo je pracovný pomer a obdobný pracovný vzťah som vyššie v príspevku už uviedla. Dohody sú práce vykonávané MIMO PRACOVNÝ POMER.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať