Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
No, moderátorka tvrdila,že podľa ministerky T. živnostníci nebudú musieť maľ zazmluvneného lekára . Čo z tohoto ešte bude pravda , nevie ani veštkyňa Esmeralda, práve som s ňou volala.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Rozalka Pozri príspevok
VIdeli ste v TV, už je okolo toho haló. Jedni hovoria, že SZČO musí, iní zase (z iného rezortu), že nie. Takže bude ešte veselo ...
Dúfam, že sa spamätajú, a rozlúsknu aspoň do konca roka.
Rozalka ,je také krásne vedieť, že niekto im dôveruje, no ja to bohužiaľ,alebo chvalabohu ? nie som.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Neviem, či tých firmiem je presne 77, ktore majú povolenie na túto činnosť, ale orientačne, máte predstavu, koľko zamestnávatelov pripada na jednu? Netrúfnem si to ani odhanut.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
Neviem, či tých firmiem je presne 77, ktore majú povolenie na túto činnosť, ale orientačne, máte predstavu, koľko zamestnávatelov pripada na jednu? Netrúfnem si to ani odhanut.
Ja som sa to pokúšala vypočítať:
http://www.porada.sk/t63865-zmluva-s...tml#post559039
Môžem povedať, je to biznis na ntú
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Aj najmenšia slovenská firma si musí zabezpečiť a zaplatiť pracovnú zdravotnú službu
Živnostníci sa cítia šikanovaní

Na Slovensku pôsobí 77 subjektov, ktoré skúmajú negatívne vplyvy práce a pracovného prostredia na zdravie. Musia si ich najať aj živnostníci.
BRATISLAVA. Každý zamestnávateľ musí zo zákona vykonávať takzvané preventívne a ochranné služby na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Platí to aj pre živnostníka, u ktorého to nemôže robiť jeho špeciálne zaškolený zamestnanec, preto si na tieto služby musí niekoho najať. A to aj vtedy, keď napríklad pracuje v pohodlí domova. Firiem s licenciou, ktoré túto službu smú poskytovať, je sedemdesiatsedem.
Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, z ktorého táto povinnosť vyplýva, sa totiž vzťahuje aj na samozamestnávateľov. Teda ľudí, ktorí dávajú prácu len sami sebe.
„Aj živnostníčka, ktorá doma robí ekonomiku pre firmy, si to musí zabezpečiť,“ hovorí predseda krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.
Nerozumie, prečo živnostníka štát núti podpísať zmluvu s lekárom, keď už jedného má ako občan. Preto už dal podnet na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či nejde o kolíziu so zákonom o zdravotnej starostlivosti.
Poskytovatelia zarobia
Na Slovensku pôsobí približne 400-tisíc živnostníkov. Koľkí si ešte pracovnú zdravotnú službu nezabezpečili, nie je známe.
Boháčik odhaduje, že jedného živnostníka preventívna a ochranná služba vyjde „asi na 1500, 2000 korún ročne“. Aj keby každý z nich zaplatil len 500 korún, tak „to sú milióny korún ročne pre 77 vyvolených“.
Náklady na zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby sa líšia z profesie na profesiu. „Tie rizikovejšie si vyžadujú podrobnejšie a technicky náročnejšie merania a špecializované lekárske prehliadky s vyššou frekvenciou než tie menej rizikové,“ hovorí manažérka Veronika Deckerová zo spoločnosti ProCare, ktorá takúto službu poskytuje.
Jedinou útechou pre živnostníka môže byť, že peniaze si môže dať do nákladov. „Najprv si však na ne musí zarobiť,“ povedal Boháčik.
Cieľom pracovnej zdravotnej služby, ktorá posudzuje pracovné prostredie a robí lekárske prehliadky pracujúcich, je eliminovať poškodenie zdravia prácou alebo pracovným prostredím, povedala Deckerová.
Živnostníci podľa nej vzhľadom na to, čo robia, patria k skupinám s najväčším rizikom poškodenia zdravia: „Určite inému typu rizika poškodenia zdravia čelí živnostník pracujúci v oblasti ťažkého priemyslu a inému typu ten, ktorý pracuje doma za počítačom.“
Výnosný biznis
Zoznam subjektov, ktoré vykonávajú preventívne a ochranné služby, vedie ústredný Úrad verejného zdravotníctva. Ten nám včera neodpovedal ani na to, či je pravda, že aj živnostníci, ktorí nikoho nezamestnávajú, musia mať zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, keď už jedného lekára majú, a ak áno, prečo. Vraj to urobí dnes.
Z minulých vyjadrení hovorkyne úradu Veroniky Wiedermannovej vyplýva, že plnenie tejto povinnosti kontrolujú a že pokuty za jej zanedbanie sa pohybujú od 50-tisíc do milióna korún.
Boháčik tvrdí, že pracovnú zdravotnú službu poskytujú aj také firmy, ktoré sa zaoberajú opravou a predajom hasiacich prístrojov. Alebo ide len o jedného človeka a ten môže obsluhovať aj celý okres, ako to je napríklad v Spišskej Novej Vsi. „Porobí si zmluvy s lekármi alebo nemocnicami, kam bude ľudí posielať, ale peniaze vyberá on.“
0
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Chcem reagovať na širokú diskusiu ohľadom PZS a prikladám svoj názor ako to chápem ja . V prvom rade obchádzame V – 458/2006, ktorá jasne určila koľko v tejto republike môže byť firiem, ktoré tieto služby poskytujú, no len toľko koľko máme žijúcich lekárov, ktorí majú ukončený odbor pracovné lekárstvo, niekto tu uvádza 77. Lebo firma musí zamestnávať len takého lekára a ďalšie obsadenie dopĺňa vyhláška. Tá jasne určuje že lekár musí jednému klientovi dohľadať na pracovné podmienky v rozsahu 0,2 – 0,6 hod a na výkon LPP od 0,2 – 0,4 hod ročne. Z toho vyplýva že si to ľahko každý vypočítame. A teraz príklad z praxe. Vo veľkej firme na jednej chodbe sú tri ambulancie predtým závodných lekárov. Firma však na základe zmluvy s firmou pre výkon PZS tejto „venuje“ cca 3 mil. Sk ročne, tá dala zhotoviť pečiatky PZS, ktoré majú na chodbe sídliaci lekári a pečiatkujú to čo im ukladá zákon. Aké jednoduché. Z uvedeného vyplýva, že firma môže mať len stanovený počet klientov na základe vyhlášky, alebo postupuje ďalej s tým že zháňa ďalších „kvalifikovaných“ asistentov resp. rozširovanie svojich služieb v okresoch kde tieto ešte neexistujú a tým sa nabaľujú. S viacerými príspevkami súhlasím, ale si myslím že páni na ministerstve vôbec nevedia čo podpísali. Pre BT je to aj trocha výhoda lebo nemusia robiť to čo zákon predpisuje PZS.
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

ja zamestnavam iba sam seba a manzelka je SZCO, pracujeme 1 meter od seba...teraz kazdy zvlast uzatvorime zmluvu a raz pridu skontrolovat moje pracovisko , raz jej pracovisko..na preventivne prehliadky budeme chodit 20km k lekarovi co nas v zivote nevidel aj ked lekarku, co nas pozna xy rokov mame 500m od domu...hura,hura, hura...uz sa nemusime starat o svoje zdravie..stat nas ochrani
0 0
jakut jakut

jakut je offline (nepripojený) jakut

hovorca minist. soc. veci a rodiny sa v tom prispevku odvolal na zakon č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotnictve. Tento zákon je od 1.9.2007 zrušeny zakonom č. 355/2007 Z.z. Takze tak, aj o tom je dnesne Slevensko
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Je mi z toho fúúúúúúj, čo sa deje na Slovensku.Môj muž je SZČO a je "obchodník", živia ho
služobné cesty a kontakty/resp.kontrakty!/, čo chce preboha ten lekár na mojom manželovi kontrolovať?To mi príde do obývačky a povie, pán SZČO nemáte vhodne nastavenú stoličku pri PC!!!! Mňa by len zaujímalo, kto sedí vo vedení tých 77 firiem, a v akom sú príbuzenskom vzťahu s pánmi poslancami, lebo normálny človek by také niečo nemohol odklepnúť ako zákon.
Je najvyšší čas, aby sa v tom začali novinári "šťúrať"!!!
0 0
jakut jakut

jakut je offline (nepripojený) jakut

Pár drobností k PZS

Medzi povinnosti pracovníkov regionálnych úradov verejných zdravotníctva / hygieny / na Slovensku patrí aj kontrola zabezpečenia PZS. Pracovníkov RÚVZ však nikto v tejto veci bližšie neusmernil. A tak sú rozdiely medzi kontrolami v jednotlivých okresoch priepastné. Realita je taká, že tlačia do toho veľké firmy a hlavne tie, kde sú vyhlásené rizikové práce. Aby si kryli chrbát - legislatívne dávajú "zatiaľ" do záznamov z kontrol poučenie o tejto povinnosti A čo je ešte úbohejšie na väčšine hygien kontroluje túto povinnosť PZS iba jedno oddelenie a ostatné oddelenia napr. hygiena detí a mládeže, hygiena potravín, hygiena životného prostredia nič také nežiadajú a zatiaľ ani nekontrolujú.
To znamená že vo väčšine miest na Slovensku majú smolu iba tí ktorí podnikajú vo výrobnej sfére, alebo skrátka v niečom čo spadá pod oddelenie preventívneho pracovného lekárstva. V krátkosti ak si práve založil živnosť a chceš si zriadiť napr. stolársku dielňu s pár zamestnancami tak tí potrebujú vstupné prehliadky vo vzťahu k práci, pretože inak nedostaneš rozhodnutie do prevádzky od hygieny a teda potrebuješ PZSku. Ale ak v tom istom meste založíš živnosť a chceš si zriadiť napr. kozmetický salón s pár zamestnancami tak tí nemusia mať vstupné prehliadky vo vzťahu k práci a teda nepotrebuješ PZSku a rozhodnutie do prevádzky od hygieny dostaneš – LEBO kozmetické salóny spadajú pod oddelenie hygieny životného prostredia. Ak zriaďuješ textil máš smolu, potrebuješ PZS ak potraviny tak nepotrebuješ PZS atď. Netvrdím že je to takto na celom SK, ale vo väčšine okresov zrejme áno.

Blíži sa však koniec roka a s tým aj povinnosť firiem - v ktorých sú vyhlásené rizikové práce hlásiť skutočnosti z toho vyplývajúce. To znamená aj dátumy preventívnych prehliadok pracovníkov, ktorí sú v riziku za tento rok a lekára ktorý túto prehliadku vykonal. Tí ktorí nestihli ísť na prehliadku do 1.9.2007 majú smolu, musia mať preventívnu lekársku prehliadku vo vzťahu k práci vykonanú lekárom PZS.
PZS ale odmietajú podpísať zmluvu s firmou ktorá má menej ako 10 zamestnancov. Teda ak si aj niekto chce splniť túto povinnosť, nemôže pretože PZS s ním jednoducho zmluvu neuzavrie. Pokuta za nesplnenie tejto povinnosti je od 50tisíc do 1 milióna. Všetky firmy kde sú vyhlásené rizikové práce musia preventívne lekársky prehliadky nahlásiť na hygieny, pretože ak to neurobia oni sami prídu si to skontrolovať hygieny /tieto informácie musia mať zadané do konca kalendárneho roka v centrálnej celo-Slovenskej databáze rizikových prác/

Myšlienka PZS na začiatku bola dobrá, v prostredí RÚVZ tiek sa o niečom takom začalo šepkať okolo roku 2003. Hlavnými dôvodmi bol zánik závodných zdravotných stredísk a nedostatočná zdravotná starostlivosť o pracovníkov pracujúcich v rizikových odvetiach. PZS mali ukončiť búchanie pečiatok z prehliadok lekármi bez akýchkoľvek vyšetrení, predchádzať tak vzniku chorobám z povolania, zabrániť ich stúpajúcemu počtu a zabrániť vzniku 45 – 50 ročných invalidov z nedostatočnej zdravotnej starostlivosti - prevencie. Nejako sa ale zvrtlo na tvrdý biznis.
Na PZS - kách zarobia hlavne bývali lekári a odborníci na preventívne pracovné lekárstvo z RÚVZ. Po vzniku PZS totiž RÚVZ - hygieny ostali bez týchto odborníkov, pretože väčšina prešla - alebo si vytvorili PZS ,mali na to kvalifikácie a spĺňali predpoklady. Splnenie podmienok na vytvorenie PZS nie je jednoduché, potrebné špecializácie nemá každý lekár. Na druhej strane sa však musím aj zastať týchto bývalých odborníkov z RÚVZ, lebo oni aspoň vedia aká je náplň PZS, sú znalý problematiky a vyznajú sa v hodnotení rizík na pracoviskách. Vznikli však aj také PZS ktoré bohužiaľ nevedia ani čo znamená slovné spojenie hodnotenie rizika na pracovisku.

PZS prešli do oboch zákonov – zákon NR SR č. 124/2006 a zákon NR SR č. 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.

P.S. Za najväčšou PZS je vraj PENTA.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

lubos f Pozri príspevok
ja zamestnavam iba sam seba a manzelka je SZCO, pracujeme 1 meter od seba...teraz kazdy zvlast uzatvorime zmluvu a raz pridu skontrolovat moje pracovisko , raz jej pracovisko..na preventivne prehliadky budeme chodit 20km k lekarovi co nas v zivote nevidel aj ked lekarku, co nas pozna xy rokov mame 500m od domu...hura,hura, hura...uz sa nemusime starat o svoje zdravie..stat nas ochrani
Ja aj manžel sme dve SZČO a pracujeme v jednej kancelárii. Myslíte, že aj k nám prídu pozrieť pracovisko na dva krát? Povedala by som, že príde jeden pán, pozrie jeden raz a vystaví dve faktúry. Takto je to najúspornejšie. A pritom skontroluje aj zamestnancov a vystaví ďaľšiu faktúru. Jeden cesťák a tri faktúry. No nie je to paráda?
Naposledy upravil Kazu : 16.11.07 at 13:43 Dôvod: No možno im krivdím. Možno si nechá preplatiť aj tri cesťáky.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Sídlo firmy je u mňa v byte a ja tiež robím doma. Príde mi kontrola kontrolovať pracovisko domov ????????????
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

jess Pozri príspevok
Sídlo firmy je u mňa v byte a ja tiež robím doma. Príde mi kontrola kontrolovať pracovisko domov ????????????

...tak rýchlo povysávaj.... sorry, dobre som sa pobavila, keď som si pozrela tvoj profil. Vynikajúca záľuba.

Nerobte paniku! - akoby povedal František.
Veď ani policajta nemusíš pustiť kým nemá povolenie na prehliadku bytu, tak čo by ti kto mal čo doma snoriť....
Určite to prejde legislatívnou zmenou, buďme optimisti.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

andrej_rv Pozri príspevok
mailová adresa výboru NRSR pre zdravotníctvo je vzd@nrsr.sk , ministerstvo zdravotníctva (spracovateľ zákona spolu s MPSVR) má adresu office@health.gov.sk a Úrad verejného zdravotníctva, ktorý sa tiež podieľal na vypracovaní (a v TV aj na obhajobe) tohoto výpalníctva, má mailovú adresu uvzsr@uvzsr.sk ...
a už si im písal? Ak áno predpokladám, že odpoveď stále očakávaš.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Myslím, že na uvedené mailové adresy by sme mali všetci prispieť otázkou, postrehom, žiadosťou....
Inak môj pohľad na celý zákon je 3,14 ...vina
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

a riadne veľká.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
jakut Pozri príspevok
PZS prešli do oboch zákonov – zákon NR SR č. 124/2006 a zákon NR SR č. 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.

P.S. Za najväčšou PZS je vraj PENTA.
No hádam ste si nemysleli, že za najväčšou PZS by mohol byť Jožko Mrkvička - živnostník z donútenia,ktorý vlastní 1 manželku, 6 detí ,trabant bez autosedačky a airbagu s "hrubým príjmom " 10000.- od veľkého bossa ,ktorý ho ako živnostníka riadne" zamestnáva" pochopiteľne bez nároku na SL a dovolenku.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No este ak mozem, tak dnes som sa podebatovala s clovekom, ktory robi skolenia bezpecnosti pri praci a pytala som sa,ci ja ako zivnostnik, ktory zamestnava len sam seba, aj to niekedy biedne, musim tak isto mat vsetky tieto mudrosti a tak mi odporucil precitat si zakon 124/2006, co som poslusne vykonala a tam v paragrafe 12 odst 4 mi vyleteli oci, okuliare a este aj tep, pretoze tam sa jasne pise, ze vsetky tieto veci sa tykaju aj mna a to v primeranej miere. Z toho mi jasne vyplyva, ze ked sa neurobim hlupou, ale to mi aj tak pri kontrole je zbytocne strapnovanie sa, ze, tak by tieto veci platili aj na SZCO bez zamestnanca.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Tak ja som uz poslala dotaz na vzd....
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

tetrisss Pozri príspevok
No este ak mozem, tak dnes som sa podebatovala s clovekom, ktory robi skolenia bezpecnosti pri praci a pytala som sa,ci ja ako zivnostnik, ktory zamestnava len sam seba, aj to niekedy biedne, musim tak isto mat vsetky tieto mudrosti a tak mi odporucil precitat si zakon 124/2006, co som poslusne vykonala a tam v paragrafe 12 odst 4 mi vyleteli oci, okuliare a este aj tep, pretoze tam sa jasne pise, ze vsetky tieto veci sa tykaju aj mna a to v primeranej miere. Z toho mi jasne vyplyva, ze ked sa neurobim hlupou, ale to mi aj tak pri kontrole je zbytocne strapnovanie sa, ze, tak by tieto veci platili aj na SZCO bez zamestnanca.
Primeraná miera pre mňa je stav "bez zmluvy s PZS"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať