Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

M&G Pozri príspevok
vieš mi napísať tú spoločnosť?
snad to nebude reklama, aj tak su v tom zozname, tak kto chce si ich najde _ MEDIREX - medicinske centrum
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

ďakujem a reklama to určite nie je
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

anklar Pozri príspevok
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).
Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Kazu Pozri príspevok
Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/
no ale aj tých kopntrorov by muselo byt hooodne veľa, aby to stihli skontrolovať.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Kazu Pozri príspevok
Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/
Je mi to jasné, Kazu. Tú myšlienku som písala plná sarkazmu a irónie.
Vieš čo, Kazu? Podľa môjho názoru sídlia bohovia na Olympe a nie na Slovensku.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Podľa toho čo som sa dnes dočítala v Hospodárskych novinách budem musieť ako Szčo uzatvoriť zmluvu s PZS a keďže je ich na Slovensku málo a zamestnávateľov veľa tak je jasné že to nestihnem.Z ministerstva argumentujú aké je to pre zamestnávateľov výhodné... blá, blá a náklady si môžu uznať ako daň.výdavky.Pre mňa to nie je žiadna výhra-som rada keď si zaplatím odvody, upgrade softvérov a tlač.
Som rada že Slovenská živnostenská komora podala návrh na zmenu legislatívy a predseda krajskej zložky SŽK p.E.Boháčik podal ako fyzická osoba na krajskú prokuratúru podnet či sa neporušuje zákon.Za tu mu dávam pomyslený poraďácky bodík a držím palce.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
kolegynka má na inšpektoráte práce dobrú známu - akurát mi volala, má také info, že ak nespadáme do skupiny 3 ,4, treba podať dopyt na PZS, a že len pošlú vyjadrenie, že takúto firmu nebudú uvedené firmy evidovať, vraj stačí takéto vyjadrenie od nich a sme OK.... tak já veru neviem.....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
misolga Pozri príspevok
Podľa toho čo som sa dnes dočítala v Hospodárskych novinách budem musieť ako Szčo uzatvoriť zmluvu s PZS a keďže je ich na Slovensku málo a zamestnávateľov veľa tak je jasné že to nestihnem.Z ministerstva argumentujú aké je to pre zamestnávateľov výhodné... blá, blá a náklady si môžu uznať ako daň.výdavky.Pre mňa to nie je žiadna výhra-som rada keď si zaplatím odvody, upgrade softvérov a tlač.
Som rada že Slovenská živnostenská komora podala návrh na zmenu legislatívy a predseda krajskej zložky SŽK p.E.Boháčik podal ako fyzická osoba na krajskú prokuratúru podnet či sa neporušuje zákon.Za tu mu dávam pomyslený poraďácky bodík a držím palce.
Dúfam, že to stihne do konca roka, lebo už klope na dvere......
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Dneska som do súhlasnej odpovede pre poskytovateľa PZS s návrhom zmluvy napísala vetu:

Dúfam v obojstranne prospešnú spoluprácu a prajem Vám príjemný deň.

a celú dobu som všemožne premáhala nutkanie dať to slovíčko obojstranne do úvodzoviek, až ma pršteky na klávesnici šteklili
0 0
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

Melnick Pozri príspevok
Kovoví, papieroví,slamení- FFFšetci.
Melnick, je to naozaj tak? Ved zakon hovori o zamestnavateloch, nie o pravnickych osobach, uctovnych jednotkach alebo inych zaskatulkovaniach Logicky mi z toho vyplyva, ze firma, ktora je len papierova a nikoho nezamestnava, nie je zamestnavatelom. Aj ked logika je asi to posledne, co sa pri tomto zakone vyuziva...
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Kde mám hľadat toho lekára? Na webstránke szu nič také nieje. Vie niekto link na webstránku, kde by som taký zoznam našla?
Inak je to riadna lumpáreň na podnikateľov a firmy.
Čo všetko vlastne taká firma musí splniť, aby neporušovala nejaký zákon? Je to vôbec niekde zhrnuté? Lebo ja mám už z toho riadny miš-maš (alebo myš-maš?) TOTO MI TEDA FAKT UNIKLO.
Naposledy upravil Fany : 28.11.07 at 11:10
0 0
Airamz Airamz

Airamz je offline (nepripojený) Airamz

modralienka Pozri príspevok
Melnick, je to naozaj tak? Ved zakon hovori o zamestnavateloch, nie o pravnickych osobach, uctovnych jednotkach alebo inych zaskatulkovaniach Logicky mi z toho vyplyva, ze firma, ktora je len papierova a nikoho nezamestnava, nie je zamestnavatelom. Aj ked logika je asi to posledne, co sa pri tomto zakone vyuziva...
A Zákonník práce nám predsa hovorí nasledovné :
§ 7 - Zamestnávateľ
(1) Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.

Aj mne z toho logicky vyplýva, že keď nemám zamestnancov, nie som zamestnávateľom, stanem sa ním od prvého dňa nástupu prvého zamestnanca, či na pracovnú zmluvu alebo na dohodu.

Pekný deň.
0 0
fimka fimka

fimka je offline (nepripojený) fimka

A nielen podľa Zákonníka práce.
V rýchlosti som si pozrela niektoré ustanovenia ominózneho zákona č. 355/2007 Zb:
V § 2 Základne pojmy - kto je v zmysle zákona zamestnavateľ - a je tam uvedené, že je to právnická alebo fyzická osoba, ak zamestnáva apoň 1 zamestnanca ... atď
V § 30 Povinnosti pri ochrane zdravia pri práci, kde v ods. 1 sú povinnosti zamestnavateľa. V ods. 2 je zasa uvedené, kto okrem zamestnávateľov má rovnaké povinnosti ako zamestnávatelia - sú tam uvedené fyzické osoby-podnikatelia, aj keď nezamestnávajú žiadneho zamestnanca.
Z uvedného mi vyplýva, že ak právnická osoba nezamestnáva na PZ alebo dohodu žiadneho pracovníka, nie je zamestnávateľ a nemusí mať PZS.
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Trefne to pomenoval jeden živnostník, že je to štátne výpaľníctvo a plne s ním súhlasím.
0 0
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Fany Pozri príspevok
Kde mám hľadat toho lekára? Na webstránke szu nič také nieje. Vie niekto link na webstránku, kde by som taký zoznam našla?
Inak je to riadna lumpáreň na podnikateľov a firmy.
Čo všetko vlastne taká firma musí splniť, aby neporušovala nejaký zákon? Je to vôbec niekde zhrnuté? Lebo ja mám už z toho riadny miš-maš (alebo myš-maš?) TOTO MI TEDA FAKT UNIKLO.
Ty si lekára nemusíš hladať, ale firmu, ktorá má "bumážku" na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby a táto ti doporučí lekára, ktorý má s ňou zmluvu na vykonávanie lekárskych prehliadok súvisiacich s pracovným zaradením zamestnancov. Táto Pracovná zdravotná služby by si mala "zazmluvniť" všeobecných aj odborných lekárov, ktorí tieto prehliadky budú vykonávať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anklar27-11-07 04:21 PM
Dostala som odpoveď:
nemám sa báť, o takých ako som ja, záujem nebude (živnosť, 0 zamestnancov). Mám čakať. Tak, odteraz budem čakať - tam, v diaľke za horizontom sa skvie svetlejšia budúcnosť (vyzubený smejko).
Kazu27-11-07 05:40 PM
Citát:

Tam v diaľke za horizontom sa zoraďujú do šíkov kontrolóri a to svetlé čo vidíš sú pokutové hárky. /bez vyzubeného smejka/
Dáša_27-11-07 06:04 PMCitát:

no ale aj tých kopntrorov by muselo byt hooodne veľa, aby to stihli skontrolovať.
Nádherný preklep.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Včera som zavolala PZS z B.Bystrice a na otázku či si ako szčo -mám s nimi uzatvoriť zmluvu a či to teda nebude problém a stihnú uzatvoriť so mnou zmluvu do 31.12. .Odpoveď kladná a keď som spytovala aký význam to má pre mňa a ako bude prebiehať naša spolupráca : prídeme, skontrolujeme Vaše pracovisko (miestnosť kde mám PC) , odporučia vhodnú stoličku, správne osvetlenie, podložku pod nohy aby som v budúcnosti nemala problémy s chrbticou ako sa im stal prípad jednej pani ekonómky. Nie sú nadšený že musia s takýmito szčo uzatvárať zmluvy ale podľa toho čo sa písalo včera v Hosp.novinách a podľa toho ako to ten pán z PZS -ky pochopil inú možnosť szčo nemajú. Vidím že majú jasno v zákonoch tak isto ako my.
Naposledy upravil misolga : 29.11.07 at 09:07
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

misolga Pozri príspevok
Včera som zavolala PZS z B.Bystrice a na otázku či si ako szčo -mám s nimi uzatvoriť zmluvu a či to teda nebude problém a stihnú uzatvoriť so mnou zmluvu do 31.12. .Odpoveď kladná a keď som spytovala aký význam to má pre mňa a ako bude prebiehať naša spolupráca : prídeme, skontrolujeme Vaše pracovisko (miestnosť kde mám PC) , odporučia vhodnú stoličku, správne osvetlenie, podložku pod nohy aby som v budúcnosti nemala problémy s chrbticou ako sa im stal prípad jednej pani ekonómky. Nie sú nadšený že musia s takýmito szčo uzatvárať zmluvy ale podľa toho čo sa písalo včera v Hosp.novinách inú možnosť szčo nemajú. Vidím že majú jasno v zákonoch tak isto ako my.
A čo keď nemám svoju kanceláriu a účtovníctvo robím v tej ktorej firme? Budú so mnou chodiť po firmách a kontrolovať všetky stoličky, stoly, osvetlenia??? Dobrá somarina.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Dada Pozri príspevok
A čo keď nemám svoju kanceláriu a účtovníctvo robím v tej ktorej firme? Budú so mnou chodiť po firmách a kontrolovať všetky stoličky, stoly, osvetlenia??? Dobrá somarina.

Tak to budú . To ich určite nenapadlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať