Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Myslíte že stačí jedenkrát za štvrťrok? Veď nezmyselné zákony sypú ako z rukáva... Ja by som chodila aj každý mesiac - len aby tam boli všetci kompetentný (pardon to by tam asi nebol nikto)
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Mirka123 Pozri príspevok
Myslíte že stačí jedenkrát za štvrťrok? Veď nezmyselné zákony sypú ako z rukáva... Ja by som chodila aj každý mesiac - len aby tam boli všetci kompetentný (pardon to by tam asi nebol nikto)
Mirka v y h r a l a s i ! ako dobrovoľníčka poziciu zástupcu kontraparlamentu občanov. Hor sa do práce! A do NICH!
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Tanče Pozri príspevok
Potešil ma tento tvoj návrh. Lenže mne je to ďaleko cestovať, takže to nechámena Občanov z Bratislavy, doble?
Nie, nedoble. Tlvám na tom, aby sa na Den Obcana unúvali aj z dalekého východu. A myslím si, ze keby bola táto moznost - teda vyoblacat poslancov tak ako navlhujem, ulcite by sa mnohí unúvali a nenechali by si ujst moznost mat pallament na koberci.
A uz asi zostaneme v tejto téme
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

anklar Pozri príspevok
Nie, nedoble. Tlvám na tom, aby sa na Den Obcana unúvali aj z dalekého východu. A myslím si, ze keby bola táto moznost - teda vyoblacat poslancov tak ako navlhujem, ulcite by sa mnohí unúvali a nenechali by si ujst moznost mat pallament na koberci. tu máš chybičku
A uz asi zostaneme v tejto téme
No doble, nech je po tvojom, ale štvlťlok je ozaj málo, takže bude tak ako MIlka navlhla = každý mesiac.
Tak kto sa hlási z východu?
0 0
james james

james je offline (nepripojený) james

Z východu je to ďaleko. Už je načase vytvoriť umelé hlavné mesto niekde na strednom Slovensku a začať tam umiestňovať všetky centrálne orgány. Na začiatok by tam stačilo veľké parkovisko a Národný futbalový štadión.
Ale k veci. Blížia sa ďalšie voľby. Keď zas prídu agitovať, je potrebné pýtať sa ich na takéto konkrétne zákony, vyžadovať si ich odôvodnenie a sledovať kto ako pamätá na voliča zamestnaného byrokraciou, a kto prijíma zákony pre lobistické skupiny. Lebo za všetko môžeme my voliči, a na všetko taktiež my doplatíme.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

jess Pozri príspevok
Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????
ale veď tu sa možno formuje nové politické dianie, ktorý by mohlo zabrániť vzniku takýchto tém. Ty by si to chcela prekaziť?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
jess Pozri príspevok
Dievčatá, už je na čase vymazať si svoje príspevky v dosť dôležitej téme , nemyslíte ????
Myslím, že jess má pravdu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ekopo Pozri príspevok
osobná skúsenosť: nie raz sa mi stalo, že na poslednú chvíľu bola určitá povinnosť zmenená, zrušená a pod. a preto prílišná iniciatívnosť nemusí byť vždy výhodou.
Tak ako SZČO bez zamestnancov , už ste zazmluvnení. Ja ešte vyčkávam, len aby som sa nedočkala 50000.- odmeny
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Melnick Pozri príspevok
Tak ako SZČO bez zamestnancov , už ste zazmluvnení. Ja ešte vyčkávam, len aby som sa nedočkala 50000.- odmeny
Tiež vyčkávam... Dokonca s malou dušičkou... Tá hrozba pokuty ma stále straší... Pre vlastné uspokojenie som sa pokúsila nadviazať kontakt cez mail s jednou PZS, ale ani mi neodpovedali...
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Anja111 Pozri príspevok
Tiež vyčkávam... Dokonca s malou dušičkou... Tá hrozba pokuty ma stále straší... Pre vlastné uspokojenie som sa pokúsila nadviazať kontakt cez mail s jednou PZS, ale ani mi neodpovedali...
Aj mňa ale nikto ma nedonúti ako SZČO bez zamestnancov uzavrieť si nejakú nezmyselnú zmluvu.

Inak v práci (s.r.o.) som oslovila 4 PZS, z toho dve mi napísali, že už nemajú pre nás voľné kapacity, jedna sa mi vôbec neozvala a z jednej sme dostali cenovú ponuku, ktorú som dala šéfovi na stôl, nech sa rozhodne. Ale keďže mu leží na stole už dva týždne, môže sa stať, že než sa rozhodne, tak už nás ani táto PZS nebude chcieť, lebo niekto bude rýchlejší a naplní aj im kapacity
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sta Pozri príspevok
Aj mňa ale nikto ma nedonúti ako SZČO bez zamestnancov uzavrieť si nejakú nezmyselnú zmluvu.

Inak v práci (s.r.o.) som oslovila 4 PZS, z toho dve mi napísali, že už nemajú pre nás voľné kapacity, jedna sa mi vôbec neozvala a z jednej sme dostali cenovú ponuku, ktorú som dala šéfovi na stôl, nech sa rozhodne. Ale keďže mu leží na stole už dva týždne, môže sa stať, že než sa rozhodne, tak už nás ani táto PZS nebude chcieť, lebo niekto bude rýchlejší a naplní aj im kapacity
Za rozhodnutia vo firmách klientov sú v konečnom dôsledku zodpovední oni...
Ale my, SZČO bez zamestnancov, prípadnú pokutu zaplatíme tiež z vlastného vrecka... A to ma desí...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Anja111 Pozri príspevok
Za rozhodnutia vo firmách klientov sú v konečnom dôsledku zodpovední oni...
Ale my, SZČO bez zamestnancov, prípadnú pokutu zaplatíme tiež z vlastného vrecka... A to ma desí...
Aj mňa. Ale veď sú porušované iné zákony. Slobodná voľba lekára a pod. Ako mi môže niekto nanútiť ďalšieho lekára? A ja osbne si neželám, aby mi doma niekto kontroloval moje pracovisko. Ďalšie porušenie zákona. Veď by stačilo dať sa dokopy a myslím, že nás je dosť veľa a ešte viac tých, ktorí o tom ani nevedia. Ja osobne som nikoho neupozorňovala, že má mať aj ako SZČO bez zamestnancov PZS. Jedoducho som sa hanbila niečo také vypustiť z úst a zároveň viem reakciu týchto ľudí. A keďže ja s tým nesúhlasím, ani by som ich nevedela presvedčiť, že to treba. Je smiešne, že sa niekto snaží "pomáhať" ľuďom proti ich vôli.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

vikinka Pozri príspevok
Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.
V podstate s Tebou súhlasím... Ale sama vidíš, že zatiaľ sa k tomu nikto nepostavil tak, aby to rozlúskol...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

vikinka Pozri príspevok
Ja neuzatváram žiadnu zmluvu s PZS ,nakoľko mi pri mojej činnosti nikto nepomáha z rod.príslušníkov,podľa znenia toho § kde sa spomínajú SZČO mi to tak vychádza.Tento § je akurát tak pre právnikov na rozlúštenie a určenie presného výkladu,nakoľko ani samotný predkladateľ zákona nevie ako to vlastne myslel.
Mne tiež vychádza, že SZČO bez zamestnancov nemusí, že ten paragraf hovorí len o vypomáhajúcich osobách.
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

Neviete náhodou , či sa okolo toho niečo robí, aby tento zákon o PZS bol upravený? Kto to má na starosti? Ministerstvo zdravotníctva, alebo Ministerstvo práce a sociálnych vecí?Živnostenská komora podala nejaký podnet na Generálnu prokurátúru, ale nevie o čo sa presne v tom podnete jedná...
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Jano23 Pozri príspevok
Neviete náhodou , či sa okolo toho niečo robí, aby tento zákon o PZS bol upravený? Kto to má na starosti? Ministerstvo zdravotníctva, alebo Ministerstvo práce a sociálnych vecí?Živnostenská komora podala nejaký podnet na Generálnu prokurátúru, ale nevie o čo sa presne v tom podnete jedná...
podľa mňa zbytočná panika. Keby mali dávať pokuty za takú blbosť tak by tu nastala revolúcia živnostníkov. A to si žiadni "vladári" nemôžu dovoliť, aby im to ohrozilo korýtka....
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Neviete náhodou niekto poradiť firmu v Pezinku?
Na nete som našla len 1 a tam sa nedá dopátrať. Myslíte, že v Pezinku nikto nerobí tieto veci
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

http://www.uvzsr.sk/vypis_clanku.htm...44&cast=1-4669
tu je njelý zoznam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať