Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
ahapla ahapla

ahapla je offline (nepripojený) ahapla

Ja ako SZČO mám jedného zamestnanca a súčastne som majiteľ a konateľ s.r.o. bez zamestnancov? Budem musieť platiť za dve firmy?
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Lydka R Pozri príspevok
Ja som sa chopila iniciatívy a chcela som osloviť všetky PZS v Prešove. Ako som uspela?
Sú 3
Prvá - činnosť podľa výpisu z OR od upratovacích služieb, cez malo a veľkoobchod až po zdravotnú službu. Pevnú linku majú, nedovolala som sa, mailová adresa nie je - takže 0 bodov
Druhá - fakultná nemocnica s poliklinikou - telefonát priamo na PZS, poradili dať žiadosť na riaditeľstvo nemocnice, mail uvedený ale keď som to chcela poslať, vypisuje mi, že je chybná adresa. Poslala som žiadosť doporučene poštou, samozrejme na riaditeľstvo. Kedy to dôjde priamo PZS neviem, čakám, takže zatiaľ 0 bodov.
Tretia - činnosť taktiež rozmanitá, cez informácie som zistila len mobilné číslo, ktoré mi nik nedvíhal a pevná linka ani mail nie je. Takže opäť 0 bodov. Takže čo som vybavila? Nič, len som si zvýšila výdavky na tel.
Prešovčania, ako ste pochodili ostatní?
...keď si to nechávate na poslednú chvíľu.... čo ste robili od mája doteraz?
zvýšené náklady = darček pod stromček pre operátorov!
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Musím sa priznať, že som si precitala poriadne prispevky o pzp, ale stale mam z toto uplny chaos... prosim Vas, potrebujem pocut len ano, alebo nie..ziadne ze pozri si to vyssia, alebo uz je to tu velakrat spominane...musi uzatvorit zmluvu aj szco, ktora nema zamestnancov..mne to vychadza, ze ano...ale bolo tu aj kopu nie..tak ja pls
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
zatial ano
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Tanče Pozri príspevok
...keď si to nechávate na poslednú chvíľu.... čo ste robili od mája doteraz?
zvýšené náklady = darček pod stromček pre operátorov!
osobná skúsenosť: nie raz sa mi stalo, že na poslednú chvíľu bola určitá povinnosť zmenená, zrušená a pod. a preto prílišná iniciatívnosť nemusí byť vždy výhodou.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Priateľ tiež pracuje ako SZČO bez zamestnancov, tak som oslovila formou mailu najbližšie PZS. Dve mi odpovedali, že pri momentálne platnej legislatíve musí mať aj on PZS (poslali mi aj ponuky, v ktorých sú dosť vysoké ceny pre SZČO) a tretia mi odpovedala, že je to divný výklad zákona a dotyčná pani doktorka aj s kolegami po prečítaní zákona dospeli k názoru, že SZČO sa to netýka. Takže zatiaľ sa budem držať jej názoru, je to známa doktorka v oblasti pracovného práva už niekoľko rokov a dostala som naňu odporúčanie od viacerých.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

ZuzanaP Pozri príspevok
Priateľ tiež pracuje ako SZČO bez zamestnancov, tak som oslovila formou mailu najbližšie PZS. Dve mi odpovedali, že pri momentálne platnej legislatíve musí mať aj on PZS (poslali mi aj ponuky, v ktorých sú dosť vysoké ceny pre SZČO) a tretia mi odpovedala, že je to divný výklad zákona a dotyčná pani doktorka aj s kolegami po prečítaní zákona dospeli k názoru, že SZČO sa to netýka. Takže zatiaľ sa budem držať jej názoru, je to známa doktorka v oblasti pracovného práva už niekoľko rokov a dostala som naňu odporúčanie od viacerých.
Takéto vyjadrenie by sme potrebovali ako soľ, predpokladám, že asi väčšina z nás.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
VladoaKatka Pozri príspevok
Takéto vyjadrenie by sme potrebovali ako soľ, predpokladám, že asi väčšina z nás.
Ono to má jednu malú chybyčku: je to len názor pani doktorky.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ekopo Pozri príspevok
Ono to má jednu malú chybyčku: je to len názor pani doktorky.
Ale niekedy treba používať aj rozum, ako ho používa aj pani doktorka a nerobiť hlúposti, keď ich robia poslanci pri schvaľovaní zákona. Každý súdny človek musí uznať, že to je totálna hlúposť, aby SZČO, pokiaľ nemajú zamestnancov, mali PZS. Ak sa to aj dá zo zákona vyčítať, (pričom ja by som s takou istotou netvrdila, že to je v zákone jednoznačne napísané) treba skôr požadovať opravu zákona.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ZuzanaP Pozri príspevok
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď
Ja médiám dokonca neverím, lebo novinári už často trepali hlúposti.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

SZČO, ktorá zamestnáva 1 zamestnanca na dohodu musí tiež uzatvoriť zmluvu ?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

jana007 Pozri príspevok
SZČO, ktorá zamestnáva 1 zamestnanca na dohodu musí tiež uzatvoriť zmluvu ?
Áno, taká osoba musí uzatvoriť zmluvu. Ak keď je to na jed.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No podľa mňa je zarážajúci už iba názov tejto témy "...musia platiť...". Ide o to, že musia mať alebo musia platiť je dosť smutný rozdiel. V tomto nezmyselnom zákone je dôležité hlavne (žiaľ) to slovko Platiť. Veď čo iné chcú od podnikateľov? Iba platiť a platiť. A ak neplatíš to, čo ti nariadia, tak tiež platíš - pokuty. Nie dosť, čo odvádzame vysoké rôzne poplatky a odvody? Takže v takýchto podmienkach podnikať je naozaj niekedy veľmi krkolomné. A ak ešte žiješ v regiónoch, kde je to ledva-ledva, niet čo závidieť. Čo všetko by sa ešte na nás dalo vymyslieť? Čo tak prispievať poslancom nejakou čiastkou za to, že sa o nás takto "starajú"? Chudáci! Alebo sudcom prispieť k tomu ich 14-mu platu, že sú takí "pružní a spravodliví"? A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Fany Pozri príspevok
.... A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???
a ešte keby si sa stihla predtým aj rozviesť, (ak si vydatá) môže sa aj z takej udalosti potešiť taááák napr. SOCIALKA
......
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
ZuzanaP Pozri príspevok
Ale ak nerozumie zákonu SZČO (nechcem nikoho uraziť) tak dá na radu PZS. Prečo by sme mali veriť napr. médiam, keď jasnú odpoveď sme nedostali ani od kompetentných.....resp. jednotnú odpoveď
Už len presne sa dozvedieť, kto sú tí kompetentní a hneď sa viem kompetentne rozhodnúť, či uzavrieť zmluvu alebo nie.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí niesú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
A ešte jedna otázka, aj zamestnávateľ ktorý zamestnáva jednu účtovníčku na polovičný úväzok?
Naposledy upravil Iwett : 17.12.07 at 15:18
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Fany Pozri príspevok
A čo ak ma z tohto všetkého trafí šľak? Prispeje niekto aspoňn nejakou čiastkou mojej rodine???
Áno, prispeje, životné poistenie ak máš, ktoré zas len treba platiť !
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Iwett Pozri príspevok
Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí nie sú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
A ešte jedna otázka, aj zamestnávateľ ktorý zamestnáva jednu účtovníčku na polovičný úväzok?
Čiže zase povinnosť účtovníčky, ako inak...
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Iwett Pozri príspevok
Prosím Vás, ak sa o tom už písalo, tak sa ospravedlňujem, ale nemám čas toľko čítat, toto všetko popísané sa vzťahuje len na zamestnávateľoch? Takže SZČO, ktorá nezamestnáva sa to netýka??? Lebo mi začali vyvolávať živnostníci, ktorí niesú zamestnávatelia, že či musia mať aj oni nejaké preventívne prehliadky....ďakujem vopred za odpovede.
Čítala som:
Povinnosť aj pre samozamestnávateľov
Zmluvu s jedným zo 77 licencovaných subjektov o posudzovaní prac. prostredia a zdravot. prehliadkach musia podľa zákona o verej. zdravotníctve uzatvoriť aj živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby, aj keď nikoho nezamestnávajú. Živnostníkom sa nepáči, že budú musieť platiť za prehliadku súkromným subjektom aj keď by ju mohli absolvovať u svojho obv. lekára, s ktorým už majú zmluvu. "Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verej. zdravia (č.355/2007 Z.z.) okrem racionálnych opatrení zbytočne finančne zaťažuje živnostníkov a hrozí im sankciami. V § 30 totiž ukladá zamestnávateľovi povinnosť uzatvoriť zmluvu s vybranými firmami - pracovnou zdravotnou službou na svoje náklady. Avšak podľa zákona (č. 576/2004 Z.z. v § 11 ods. 6) má každý právo na slobodný výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. ...

...Aj keby bol zamestnanec počas skúšobnej doby reálne v práci len dva týždne, musí ísť na prehliadku. Ak sa hneď zamestná v inej firme, opäť ho čaká tá istá tortúra preventívnej zdravotnej prehliadky za tie isté náklady. ...

... Kto však bude kontrolovať malých živnostníkov, či uzatvorili zmluvy s pracovnou zdravot. službou, Ak príde kontrola štátneho zdravotného dozoru alebo inšpekcia práce na pracovisko na stavbu, všetci živnostníci by sa mali preukázať posudkom zdravotnej spôsobilosti na prácu. Majiteľ firmy musí teda vedieť, že si môže najímať na prácu len takých žívnostníkov, ktorí tento posudok majú. ...

... Na Slovensku je vydaných viac ako 400 tis. živnostenských oprávnení, reálne živnosť vykonáva asi 180 tis. živnostníkov. Práv. osôb je približne 100 tisíc. Všetkých sa týka povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.

Ak tieto úryvky sem už niekto dal, ospravedlňte ma prosím.
Vpisovala som ich preto, aby Iwett nemusela strácať čas hľadaním.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať