Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
maxima29 maxima29

maxima29 je offline (nepripojený) maxima29

Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
maxima29 Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?
Ak si uzavrie takú nevýhodnú zmluvu, tak ano. . Alebo bude jednoduchšie urobiť viac zmlúv v každom meste. !!! Tak teraz neviem
Naposledy upravil Ibaka : 27.11.07 at 05:24
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Na porade bola uverejnená pozvánka na seminár k otázkam PZS, ktorý sa konal 22.11. 07 v Prešove, boli ste niekto z východniarov Poraďákov tam pozrieť?
Min.zdravotníctva, Úrad nad zdravot.starostlivosťou a im podobní sú stále ticho -žiadne vyjadrenie- žiadne podrobnejšie info , dostala som sa náhodou aj na stránku súkromných lekárov a tí majú z toho tak isto hlavu v smútku a zlosť na PZS.
0 0
Mirka123 Mirka123

Mirka123 je offline (nepripojený) Mirka123

Podľa mojich skromných výpočtov ak bude musieť PZS podstúpiť cca 1,5 mil. Slovákov a každý za to zaplatí (či už cez zamestnávateľa alebo napriamo) 1000 korún, tak každá zo 77 vyvolených spol. bude v priemere vykazovať ročný príjem okolo 20 mil. Sk -tomu sa už hovorí biznis!!! Kam sa na to hrabeme mi účtovníci

Mirka
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Ahojte, minulý týždeň som písala do piatich firiem v Bratislave zaoberajúcich sa PZS a ani jedna mi neodpísala. Má niekto dobrú skúsenosť s nejakou PZS v BA, kam by som sa mohla obrátiť? Kde by mi možno aj odpovedali a urobili ponuku?
0 0
vmplus vmplus

vmplus je offline (nepripojený) vmplus

RE: Ahojte, chcem sa aj ja pripojiť k vašej horúcej diskusii. Mám z toho úplný chaos. Ak si zamestnávateľ uzavrie zmluvu s PSZ v Žiline a má zamestnancov v RK, LM a v PU, tak každý jeden zamestnanec pôjde na prehliadku do Žiliny?

V tejto téme som už trošku pokročila. Ak máte zametnancov vo viacerých mestách, tak si buď budete zvážať zamestnancov do Žiliny, alebo si uzavriete zmluvu s viacerými PZS, lebo PZS medzi sebou nespolupracujú. A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.[/quote]

A čo ak nezoženieme žiadnu PZS? (čakali sme doteraz, lebo sme verili, že takýto zákon nemôže zostať bez zmien)
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Tak to by zaujímalo ja mňa ... v BA mi nik neporadí PZS, ktorá ešte berie nové firmy ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
M&G Pozri príspevok
Tak to by zaujímalo ja mňa ... v BA mi nik neporadí PZS, ktorá ešte berie nové firmy ?
Ja som dnes písala na mail 'csuszi@hotmail.com' , no za svet neviem nájsť názov firmy kam som to písala - večer mi odpovedia mailom, ale volali mi že samozrejme majú záujem, tak sa teším potrebujem to pre 4 firmy - malé.
Večer sem hodím názov tej firmy - ešte berú. Asi mám šťastie hneď na prvý šup.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Tak to ti závidím. Ok, počkám, kým to sem hodíš. A moc dík za odpoveď
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
sway Pozri príspevok
Ja som dnes písala na mail 'csuszi@hotmail.com' , no za svet neviem nájsť názov firmy kam som to písala - večer mi odpovedia mailom, ale volali mi že samozrejme majú záujem, tak sa teším potrebujem to pre 4 firmy - malé.
Večer sem hodím názov tej firmy - ešte berú. Asi mám šťastie hneď na prvý šup.

sway ušetrím ti robotu:
http://pzs.medfin.sk/tim.php?id=1
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

JAJA11 Pozri príspevok
A uzavretie zmluvy s nejakou PZS, pokiaľ nemáš dobrú tlačenku je takmer nereálne, lebo takmer všetci sú už full.
A čo ak nezoženieme žiadnu PZS? (čakali sme doteraz, lebo sme verili, že takýto zákon nemôže zostať bez zmien) [/quote]


Ak ak všetkých 79 firiem (už je ich o 2 viac) nebudú už brať, tak čo potom?
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

verí ešte niekto tomu, že sa tento hlúpy zákon zmení a zrušia túto povinnosť?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
M&G Pozri príspevok
Tak to ti závidím. Ok, počkám, kým to sem hodíš. A moc dík za odpoveď
tak už je tu tá adresa... pricapil ju sem dobrý človek

http://pzs.medfin.sk/tim.php?id=1



0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

ďakujem ďakujem ďakujem ... vie niekto odpoveď na Dadkinu otázku? čo ak všetkly PZS odmietnu prijať novú firmu?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
M&G Pozri príspevok
verí ešte niekto tomu, že sa tento hlúpy zákon zmení a zrušia túto povinnosť?
Ánóóó!? . Chcem veriť, že to zrušia aspoň pre živnostníkov bez zamestnancov. A podnikateľom ho aspoň zmiernia nejakým spôsobom. Je to také neľudské. Čím ďalej, tým väčšiu úctu mám pred podnikateľmi, samozrejme, myslím ozajstných podnikateľov a nie tých šikovných vychytralcov.
Je toho už dosť, čo musia podnikatelia aj živnostníci znášať. Hľa, môj názor!
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Máš pravdu Anklar, už je toho naozaj moc. človek šetrí každú korunu, aby sa mal dobre, aby niečo zarobil a zrazu nejaký pako vymyslí takúto kravinu, len aby si niekto nabalil vrecká na úkor druhých. Je mi z toho až zle. A najhoršie je, že keď sa odhodláš, že teda dodržíš zákon a zoženieš si PZS, buď ťa úplne odignorujú, alebo ti napíšu, že už neberú. A potom ty dostaneš pokutu ...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

JankaO Pozri príspevok
Ohľadom definície obdobného pracovného vzťahu som napísala dotaz na Inšpektorát práce Žilina. Odpoveď potom pripnem sem.

Dnes mi prišla odpoveď - zaradila som ju tu:
http://www.porada.sk/t66068-co-je-ob...vny-pomer.html
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

prave som dostala ponuku aj jednej BA spolocnosti, na 2 zamestnancov, je tam zakladna prehliadka, ktora sa plati a zvlast este prehliadka pri praci so zobracovacou jednotkou. vzhladom, k tomu, ze som pred 2 mesiacmi absolvovala preventivnu prehliadku u svojej lekarka, aj u ocneho ma to normalne vytocilo, ze si mam platit za to, co mi patri zadarmo.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

vieš mi napísať tú spoločnosť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať