Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

dan Pozri príspevok
čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá
pozri výkladový slovník Porady
0 0
džino džino

džino je offline (nepripojený) džino

dan Pozri príspevok
čo to je KSENP?
Mimochodom napísala som mail asi ešte 4 firmám a po 14 dňoch sa mi nikto neráči ani ozvať, bude to tak, že som pre nich nezaujímavá
aj ja som písal a kašlú na mňa - nezaujímavá malá rybka

chytajú teraz len tie veľké veleryby
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
belez Pozri príspevok
ja to proste nechapem, kde to zijeme???????????? je to mozne??? zachvilu bude zakon aj o spodnom pradle zamestnancov
No žijeme skoro vo Švajčiarsku. Čo si nepamätáš odkedy nás na to pripravujú? A musím Ťa sklamať, ale už dávno je zákon pojednávajúci aj o tom aké spodné prádlo. Napríklad v chemickej prevádzke.
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Danila Pozri príspevok
No žijeme skoro vo Švajčiarsku. Čo si nepamätáš odkedy nás na to pripravujú? A musím Ťa sklamať, ale už dávno je zákon pojednávajúci aj o tom aké spodné prádlo. Napríklad v chemickej prevádzke.
A ja len pridávam, že kedysi sa zamestnancom v prevádzke s výparmi olova dával liter mlieka na osobu a smenu. Potom sa zistilo že mlieko vraj ešte zhoršuje vplyv výparov tak sme to zakázali dávať. Samozrejme zamestnanci sa takmer vzbúrili že je to "protiľudové opatrenie". Ale to bolo dávno. Dnes už zdravotníctvo pokročilo a zaviedlo PZS.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Ibaka Pozri príspevok
A ja len pridávam, že kedysi sa zamestnancom v prevádzke s výparmi olova dával liter mlieka na osobu a smenu. Potom sa zistilo že mlieko vraj ešte zhoršuje vplyv výparov tak sme to zakázali dávať. Samozrejme zamestnanci sa takmer vzbúrili že je to "protiľudové opatrenie". Ale to bolo dávno. Dnes už zdravotníctvo pokročilo a zaviedlo PZS.
Samozrejme, veď doma z neho uvarila manželka deťom na večeru krupicu. A takto boli deti bez večere. Nevrav, že ho pili. Keď sme prechádzali vrátnicou občas som videla, čo sa nesie v taškách.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

JankaO Pozri príspevok
Ohľadom definície obdobného pracovného vzťahu som napísala dotaz na Inšpektorát práce Žilina. Odpoveď potom pripnem sem.
Janka, ešte neprišlo to vyjadrenie z inšpektorátu práce?
0 0
vmplus vmplus

vmplus je offline (nepripojený) vmplus

Zdravím všetkých!!
Kvôli tejto téme som sa zaregistrovala na porada.sk, keď som hľadala info o PZS, ktorých je žalostne málo, ale tu sa dalo nájsť skutočne veľa dobrých typov, linkov, ale aj trošku rozptýlenia...

Touto správou Vám chcem objasniť použitie PZS v praxi:
Naša spoločnosť sa zaoberá kompletným upratovacím servisom. Máme 58 prevádzok cca 300 zamestnancov roztrúsených po celom Slovensku, rizikový stupeň 1. Oslovila som viacero zdrav. zariadení v regiónoch, kde máme zamestnancov. Napr. v Košiciach zamestnávame 3 ženy, v Rovinke pri BA 2 ženy, v Púchove 1... Najviac v Žiline, Považskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši. Samozrejme, že zohnať PZS pre 1 zamestnanca je nemožné, lebo nie sme pre nich zaujímaví. Čo ma však zarazilo, v Žiline nás 2 z 3 PZS "žiaľ z nedostatočných kapacít odmietli". Na tretiu odpoveď čakám už 2 týždne.
Koniec roka sa blíži a my musíme mať vyriešenú PZS. Lenže čo keď nás nikto nechce???
Samozrejme nám ostáva ešte jedna možnosť - určiť na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, ktorými sú bezpečnostnotechnická služba a pracovná zdravotná služba dostatočný počet odborných zamestnancov, ktorí budú v pracovnom pomere . Zamestnávateľ, ktorý vykonáva preventívne a ochranné služby vlastnými zamestnancami, musí byť samozrejme primerane technicky a prístrojovo vybavený potrebnými pracovnými prostriedkami. (citácie zo 124/2006). Takže zamestnáme dvoch atestovaných doktorov, zdravotnú sestru, nakúpime im prístroje, zariadime im ordináciu....
Je myslím zbytočné spomínať, že upratovacie služby sú sféra, kde sa pohybujú prevažne ľudia s nižším vzdelaním a je vysoká fluktuácia. Neviem si predstaviť, keby sme mali každému zamestnancovi zaplatiť vstupnú prehliadku a on odrobí (ako sa stalo nejedenraz) jeden - dva dni.
Neviem, či má niekto poňatie v akých cenách sa pohybujú upratovacie práce. Firma síce funguje (keby zákazníci platili, tak ako treba, funguje sa nám ešte lepšie), a môžme si občas dovoliť aj zamestnancom prilepšiť výplaty aj nad rámec sociálneho fondu, ale skutočne si neviem predstaviť, vykonávať PZS vlastnými zamestnancami, prípadne platiť toľko PZS po celom Slovensku. Takto sú ukrátení akurát tak zamestnanci.
Aj Vám sa to zdá celé tak trochu na hlavu?!
Týmto chcem pogratulovať pánom z parlamentu k vynikajúcemu zákonu!!! Veľa podobných "úspechov"!!
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
vmplus, dobre si urobila, že si sa zaregistrovala, už ťa to nepustí, si naša
Máš pravdu, táto legislatíva o PZS bola odpálená bez rozmýšľania, čo to urobí v praxi. Samotná myšlienka o PZS nie je zlá, je tu už 10 rokov, veď ešte v roku 1996 malo MZ pripraviť zákon o PZS , ale že vypotia niečo podobné ako teraz, to nik nečakal.
Chýba mi tam motivačná časť, čo motivuje zamestnávateľov, aby zlepšili pracovné prostredie zamestnancom? Nech urobí čo chce, vždy má na krku PZS. Postačilo by, keby PZS musela byť iba pre firmy s 3. a 4. kategóriou rizika. Majitelia firiem by sa znažili odstrániť riziko, a tým by sa zbavili povinnosti spolupracovať s PZS. prinieslo by to osoh zamestnancom (lepšie pracovné prostrdie) aj firmám (zdravšie prac prostredie a menšia fluktuácia, čiže úspory). Jediní kto by prerobil sú majitelia PZS (menej klientov, menej bubáčikov).
Ďalej mi tu chýba väčšia aktivita zamestnávateľských zväzov, neviem či sa niečo konkrétne deje za zmenu tohto predpisu?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Jediní kto by prerobil sú majitelia PZS (menej klientov, menej bubáčikov).
Ďalej mi tu chýba väčšia aktivita zamestnávateľských zväzov, neviem či sa niečo konkrétne deje za zmenu tohto predpisu?[/quote]


Ja by som PZS prijala ako dobrovoľné inštitúcie. Oni by mali presvedčiť zamestnávateľa, že sú pre nich výhodní. A nie zo zákona a povinne, pričom Kocúrkovo je prechádzka ružovým sadom, proti výmyslom tohto zákona.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Simonab Pozri príspevok
Janka, ešte neprišlo to vyjadrenie z inšpektorátu práce?

Zatiaľ nie, čakám na obvyklú 30 dňovú lehotu. V každom prípade sa ozvem.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

vmplus Pozri príspevok
.


Aj Vám sa to zdá celé tak trochu na hlavu?!
Týmto chcem pogratulovať pánom z parlamentu k vynikajúcemu zákonu!!! Veľa podobných "úspechov"!!
Čo si !? veď to je napvosto novmální....
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Tanče Pozri príspevok
Čo si !? veď to je napvosto novmální....
Tanče, ty si chodila s Havlom do kotolne?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

No ja neviem, čo tak vytlačiť kompletnú diskusiu k PZS, a nie len túto, ale aj všetky ostatné súvisiace a poslať ich do parlametu do pozornosti našim zákonodarcom , a na ilustráciu by som to mohla vziať aj na blížiaci sa celoslovenský aktív pracovnikov v oblasti BOZP
0 0
Funtik Funtik

Funtik je offline (nepripojený) Funtik

ermon Pozri príspevok
Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva.
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem, ktoré nemajú zamestnancov?, prípadne SZČO, ktorí sú zároveň aj riadnymi zamestnancami v inej firme, teda podnikajú v malom popri zamestnaní?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
willma Pozri príspevok
No ja neviem, čo tak vytlačiť kompletnú diskusiu k PZS, a nie len túto, ale aj všetky ostatné súvisiace a poslať ich do parlametu do pozornosti našim zákonodarcom , a na ilustráciu by som to mohla vziať aj na blížiaci sa celoslovenský aktív pracovnikov v oblasti BOZP
Wilmuš, na Slovensku môžeš vytlačiť akurát tak .....!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Funtik Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem, ktoré nemajú zamestnancov?, prípadne SZČO, ktorí sú zároveň aj riadnymi zamestnancami v inej firme, teda podnikajú v malom popri zamestnaní?
Kovoví, papieroví,slamení- FFFšetci.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Kazu Pozri príspevok
Tanče, ty si chodila s Havlom do kotolne?
PVEČO ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pvedca pve to Tvoje "V"
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Melnick Pozri príspevok
Wilmuš, na Slovensku môžeš vytlačiť akurát tak .....!
no bóóóže, budú mať aspoň šmíraky. , na iné sa to nehodí, začiernilo by to oné partie. A vôbec máme v práci tlačiareň s obojstrannou tlačou, len nech sa teda začiernia
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Funtik Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa to týka aj papierových firiem


Papierové na tom všetkom bude asi to, že z nejakej papierovej štatistiky vyplynul záver: Obyvateľstvo Slovenska kašle na svoje zdravie, nechodí na preventívne prehliadky, nelieči sa v čase, keď ešte zradu na zdraví možno "podchytiť", zakopne o lekára, keď už je na nejakú liečbu neskoro.....na tú liečbu "neskoro" sa potom míňajú už neúčinne prostriedky z rôznych zdrojov....a tak sa nariadili povinne zmluvné prevencie a máme šancu umiestniť sa v celosvetovom merítku na prvom mieste, čo sa týka preventívne zdravotne prelustrovaného obyvateľstva
1230.gif  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať